مریم فکری: «دولت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به طور جدی پیگیری نمی‌کند»؛ این گلایه‌ای است که اخیرا از زبان بازنشستگان شنیده می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که دو مرحله از متناسب‌سازی حقوق توسط دولت دوازدهم صورت گرفته و بازنشستگان کشور بعد از دو مرحله متناسب‌سازی، تفاوت قابل توجه در حقوق بازنشستگی را مشاهده کردند.

بر همین اساس، قرار بر این شد که همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در مسیر دائمی شدن قرار گیرد و این در حالی است که در حال حاضر دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به طنابی شبیه شده که عده‌ای طرف تصویب و اجرای آن هستند و یک سمت طناب را می‌کشند و عده‌ای دیگر معتقدند همسان‌سازی نتایج خوبی ندارد و طرف دیگر طناب را می‌کشند و هر کدام سعی دارند حرف خود را به کرسی بنشانند.

علت مخالفت عده‌ای از آن‌ها، همان بهانه همیشگی تورم‌زا بودن افزایش حقوق است و برخی دیگر، اما نداشتن پشتوانه مالی برای تامین بودجه‌ی دائمی شدن همسان‌سازی را دلیل مخالفت خود با این موضوع می‌دانند؛ البته برخی از نمایندگان هم ادعا می‌کنند در حال تلاش برای تصویب لایحه دائمی شدن همسان سازی هستند.

بیشتر بخوانید: جزییات تازه درباره همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

سخنگوی دولت : امسال حقوق همه کارکنان، همسان و هم اندازه افزایش نمی یابد

طرح همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست

چندی پیش علی ترکاشوند، دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ضمن گلایه نسبت به این که دولت طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان را به طور جدی پیگیری نمی‌کند، تاکید کرد: «ما از مجلس انتظار داریم از دولت توضیح بخواهد.» بنا به گفته وی، «بعد ازسال‌ها بلاتکلیفی، دولت قبل قدم‌های کوچکی را در بحث طرح همسان‌سازی برداشت و مجلس نیز خواهان دائمی شدن این مصوبه شد، اما اکنون نمی‌دانیم موضع دولت در این خصوص چیست.»

این در شرایطی است که براساس اظهارات ترکاشوند درباره اثر شدید نرخ تورم روی سطح زندگی بازنشستگان، «هزینه‌های زندگی برای کارگران و بازنشستگان بسیار زیاد شده و کارگران با حقوق ۳، ۴ میلیون تومان نه می‌توانند خرج هزینه‌های روزمره را بدهند و نه خرج دوا و درمان که بسیاری از آن‌ها امروز درگیر بیماری هستند.»

دبیر اجرایی خانه کارگر شهر ری توضیح داد: «یک بازنشسته بعد از ۳۰ سال کار، امروز در شرایطی است که باید برای گذرانِ زندگی خود به سراغ مشاغلی چون نگهبانی و دستفروشی برود. درخواست بازنشستگان برای پیگیریِ

طرحِ همسان‌سازی زیاده‌خواهی نیست، بلکه زندگی به قدری سخت شده است که آن‌ها دیگر با این حقوق نمی‌توانند زندگی کنند.»

بازنشستگان به جای ۱۰ میلیون، ۴ میلیون حقوق می‌گیرند

علی دهقان‌کیا، رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی نیز در اظهارنظری، عنوان کرد: «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان طی دو مرحله اجرا شده، اما کانون بازنشستگان در جریان است که حداقل‌بگیران تامین اجتماعی هنوز مستمری کمی را دریافت می‌کنند.»

به گفته وی، «حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل باید بین ۱۰ میلیون تا ۱۱ میلیون تومان باشد تا بتوانند زندگیشان با شرایط فعلی اقتصادی، گرانی مسکن و ... تامین کنند، اما یک حداقل بگیر تامین اجتماعی با ۳۰ سال سابقه درحال حاضر ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و با ۳۵ سال سابقه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافت می‌کند و این شکافی است که طی سال‌های گذشته ایجاد شده است.»

دهقان کیا همچنین در گفت‌وگویی، درباره علت مطرح شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان گفت: «علت مطرح شدن بحث متناسب‌سازی حقوق به دلیل عقب افتادگی به وجود آمده در دوره‌های قبل است. شورای عالی کار که بر اساس ماده ۴۱ قانون کار باید با توجه به نرخ تورمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند و بر اساس سبد هزینه‌ی خانوار حقوق و دستمزد را بررسی و اعلام کند، اما حقوق و دستمزد اعلامی آن‌ها در چند سال گذشته کم‌تر از هزینه‌های خانوار بوده است.

رییس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی با اشاره به تاریخچه همسان‌سازی در کشور ادامه داد: «برای اولین بار در اسفند ماه سال ۱۳۹۸ دولت حقوق شاغلین در بخش کشوری و لشکری را ۵۰ درصد افزایش داد. با این کار فاصله‌ای بین بازنشستگان کشوری و لشکری با شاغلین این بخش زیاد شد. به همین دلیل مرحله اول متناسب‌سازی انجام شد.»

وی تصریح کرد: «با وجود اجرای مرحله‌ی اول متناسب‌سازی همچنان فاصله‌ی بین آن‌ها خیلی زیاد بود. به همین دلیل در مهر ماه سال ۱۳۹۹ مجددا متناسب‌سازی انجام دادند و در دو مرحله توانستند تا ۹۰ درصد آن افزایش که در بخش شاغلین کشوری و لشکری انجام گرفته بود در بازنشستگان هم انجام دهند و بعد برای جبران فاصله‌ای که بین بازنشستگان کشوری و لشکری با تامین اجتماعی صورت گرفته بود، دو مرحله همسان‌سازی حقوق برای تامین اجتماعی هم انجام گرفت.»

دهقان‌کیا با با بیان این که با انجام متناسب‌سازی سعی شد تامین اجتماعی‌ها به کشوری و لشکری نزدیک شوند، گفت: «بر اساس بررسی‌هایی که اول فروردین صورت گرفت و طبق اعلام مدیر امور مالی آن‌ها حداقل‌بگیرهای کشوری ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دریافت می‌کردند، در صورتی که بر اساس محاسبه کانون عالی بازنشستگان آن‌ها ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌گرفتند که بعد از بحث‌های زیاد و طولانی قرار شد به حداقل بگیرها ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان پرداخت شود.»

رییس کانون بازنشستگان و کارگران تامین اجتماعی یادآور شد: «اردیبهشت ماه مصوب شد که متناسب‌سازی که در سال ۱۳۹۹ انجام گرفته جزو حقوق است، بنابراین حالا که جزو حقوق است باید در سال ۱۴۰۰ متناسب سازی به اضافه حقوقی که داشتند، انجام شود که این اتفاق افتاد.»

بازنشستگان با مشکلات معیشتی مواجه هستند

در این میان، محمدحسن آصفری، نماینده مردم اراک در مجلس اوایل دی‌ماه در تذکری شفاهی متذکر شد: «مشکل حقوق بازنشستگان جدی است و دائمی شدن موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان اهمیت زیادی دارد و باید اجرایی شود.»

به گفته او، «برخی از بازنشستگان حقوق ۳ یا ۴ میلیون تومانی دریافت می‌کنند که با توجه به شرایط تورمی جامعه با مشکل جدی معیشتی مواجه هستند.»

روح‌اله عباس‌پور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز در تذکری شفاهی، از مسوولان خواست موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان را در کنار تعیین تکلیف نیروهای ادارات در اولویت قرار دهند.

                       ۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1592429

عضویت در کانال تلگرام خبربان

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: حقوق و دستمزد بازنشستگی قانون منع به کارگیری بازنشستگان صندوق بازنشستگی قانون کار همسان سازی حقوق بازنشستگان کانون بازنشستگان شدن همسان سازی طرح همسان سازی تامین اجتماعی کشوری و لشکری میلیون تومان متناسب سازی هزار تومان ۴ میلیون دائمی شدن دو مرحله بر اساس

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۱۲۷۲۴۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کمیسیون تلفیق سقف پاداش پایان خدمت کارکنان دولت را ۴۷۲ میلیون تومان تعیین کرد

سود ۶۰۰ هزار تومانی سهام عدالت تا پایان سال واریز می‌شود

اخباری به جای بیرانوند به اردوی تیم ملی دعوت شد

خبر مهم درباره یارانه معیشتی و نقدی/ یارانه ٨٠٠هزار تومانی قطعی شد

مهاجم تیم ملی با لباس عزا گل زد / مردم بوشهر به احترامطارمی شادی نکردند

خبر بعدی:

فروزنده: درباره‌ شفافیت هرچه قانون گفته باشد همان را اجرا می‌کنیم | تعیین عوارض شهری متناسب با هر منطقه شهری

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، لطف‌الله فروزنده معاون برنامه‌ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورای شهرداری تهران درباره جزئیات «توسعه مدیریت و هوشمندسازی» که بیشترین سهم مصارفی بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران را به خود اختصاص داده‌اند، گفت: بخشی هزینه‌های نگهداشت است، بخشی بدهی‌ها و بخشی مربوط به مساله هوشمندسازی است. 

او در پاسخ به این سوال که برمبنای قانون، وزارت کشور شهرداری‌ها را ملزم کرده تا تبصره‌ها را در بودجه سالانه لحاظ کند اما در بودجه ارائه شده از سوی شهردار تبصره‌ها درج نشده بود، اظهار کرد: در تبصره‌ها مجوز می‌دهند و رقم نمی‌آید. براساس ابلاغی که وزارت کشور داشته ما نیز تبصره آورده‌ایم تا بتوانیم از منابع و ظرفیت‌های مختلف استفاده کنیم و مجوز بگیریم. اما عددهای دیگر در ردیف‌ها قرار دارد. 

رشد منفی اوراق مشارکت شهرداری/ به مجلس بستگی دارد

فروزنده درباره رشد منفی اوراق مشارکت در بودجه سال ۱۴۰۱ شهرداری تهران اظهار کرد: بخشی از آن متعلق به شهرداری است و بخشی را دولت باید تامین کند که از بودجه دولت حذف شده است. باید ببینیم که مجلس در این زمینه چه تصمیمی می‌گیرد. این مساله در دستور مجلس است. 

معاون شهردار تهران اضافه کرد: استفاده از اوراق مشارکت به مجلس بستگی دارد و اگر مجلس این ظرفیت را فراهم کند می‌شود از آن استفاده کرد. 

فروزنده در واکنش به اینکه رشد درآمدهای پایدار شهرداری در بودجه پیشنهادی ۳۲ درصد اعلام شده در حالی که در حوزه شهرسازی شاهد رشد ۷۲ درصدی در زمینه کسب درآمد هستیم اظهار کرد: برنامه‌های تحولی که برای حوزه شهرسازی و رونق ساخت و ساز در شهر و عوارض‌های مختلفی که با رویکرد عدالت تنظیم شده است، لایحه آنها به زودی به شورای شهر ارائه می‌شود، درآمدهای پایدار نیز متناسب با سیاست‌های دولت به ویژه مالیات بر ارزش افزوده دیده شده است. 

او درباره جزئیات این لایحه توضیح داد: عوارض باید متناسب با مناطق تنظیم شود. مناطق مختلف شهرداری با همدیگر متفاوت هستند و متناسب با امکانات و ظرفیت‌هایی که هر منطقه دارد عوارض تنظیم می‌شود. 

اعلام حقوق مدیران شهری در سامانه شفافیت

معاون شهردار تهران در پاسخ به سوال دیگری درباره متوقف شدن بارگذاری اطلاعات در سامانه شفافیت در دوره جدید مدیریت شهری اظهار کرد: متوقف نیست و اطلاعات باید تکمیل شود. بسیاری از اطلاعات بارگذاری شده است و به تناسب کامل می‌شود. وقتی مساله ما هوشمندسازی است یکی از بحث‌های جدی در هوشمندسازی شفافیت است. 

فروزنده در واکنش به اینکه حقوق مدیران دوره جدید مدیریت شهری هنوز در سامانه بارگذاری نشده اظهار کرد: درست می‌شود. هرچه که قانون گفته باشد همان را اجرا می‌کنیم.

کد خبر 653216 برچسب‌ها شهردارى تهران

دیگر خبرها

  • لوید آستین: تهدید‌های روسیه را جدی می‌گیریم
  • عیدی تمام بازنشستگان برابر است؟
  • جزئیات تغییر حقوق؛ رقم خالص دریافتی کارمندان در سال آینده | حقوق بازنشستگان هم مشخص شد
  • آخرین جزییات از افزایش حقوق بازنشستگان
  • چند درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقلی‌بگیرند؟
  • فروزنده: درباره‌ شفافیت هرچه قانون گفته باشد همان را اجرا می‌کنیم | تعیین عوارض شهری متناسب با هر منطقه شهری
  • عیدی بازنشستگان در موعد مقرر پرداخت می‌شود
  • آخرین جزییات از افزایش حقوق بازنشستگان/ همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟
  • ۶۰ درصد بازنشستگان حداقلی‌بگیر هستند
  • تلاش برای تامین بودجه همسان سازی حقوق اساتید از طریق فروش املاک
دیگران می‌خوانند: