Web Analytics Made Easy - Statcounter

بازار فریدونکنار ملغمه سیاهی از خرید و فروش پرندگان مهاجری است که به امید گذراندن روزهای سرد زمستان به تالاب های ایران به ویژه فریدونکنار پناه می آورند غافل از اینکه بخش زیادی از آنها آخرین پروازشان است چون هزاران متر تور هوایی و انواع دام ها در تالاب های فریدونکنار، سرخرود و ازباران انتظار آنها را می کشد تا آنها را در خود فرو ببرد، تا آخرین پروازشان باشد،  تا بعد از آن سر از تخت های خونین بازار پرندگان فریدونکنار درآورند.

آمار دقیقی از تعداد پرندگانی که برای زمستان گذرانی وارد تالاب های ایران می شوند در دست نیست اما تخمین زده می شود که چهار میلیون پرنده در ایران زمستان گذرانی می کنند که به نظر می رسد یک سوم تا نصف آنها فقط در تالاب فریدونکنار در استان مازندران فرود می آیند و بقیه در سراسر کشور پخش می شوند که بخش زیادی از آنها به روش های مختلف قتل عام می شوند.

گونه های مختلفی از انواع پرندگان کنار آبزی، ‌ آبچلیک ها، پاچلک ها، سلیم ها، انواع حواصیل ها، باکلان ها، انواع مرغابی، غازها، قوها،  پرندگان شکارگر آنها مانند انواع شاهین ها، عقاب ها، جغدها و قوش ها به این منطقه مهاجرت می کنند اما خانه ابدی بخش زیادی از آنها تخت های بازار فروش پرندگان وحشی فریدونکنار می شود.

سالهاست که دوستداران محیط زیست و حیات وحش مخالفت خود را با فعالیت بازار فروش پرندگان وحشی فریدونکنار اعلام کردند اما راه به جایی نبردند، چون این بازار گویی هر سال نسبت به سال قبل داغ تر برپا می شود و همین مساله موجب می شود تا پرندگان شکار شده استان های دیگر مانند گیلان هم به این بازار سرازیر شوند. در واقع قیمت نجومی پرندگان در این بازار خود کافی است تا هر فردی برای شکار آنها وسوسه شود.

مثلا یک غاز وحشی ۳۵۰ هزار تومان، یک مرغابی بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ و یک مرغابی کوچک به نام خوتکا با ۲۰۰ گرم وزن ۷۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود؛ در حالی پرندگان با این قیمت ها خرید و فروش می شوند که عاملان برپایی این بازار به نام بازار فقرا این سیاهچاله را سرپا نگه داشته اند، قطعا با این قیمت های بسیار بالا مشتریان این بازار فقط افراد متمول هستند چون هیچ فرد فقیری برای ۲۰۰ گرم گوشت آنهم نه گوشت خالص، ۷۰ هزار تومان پول نمی دهد.

گذشته از اینکه قیمت پرندگان در این بازار بسیار بالا است در کنار آن قیمت خرید و یا اجاره دامگاه ها نیز بسیار زیاد است، در این منطقه پنج دامگاه مشخص وجود دارد شامل دامگاه فریدونکنار، ازباران و سه دامگاه سرخرود مرکزی، شرقی و غربی که بزرگترین آنها دامگاه ازباران است، در این پنج دامگاه ۲۵۰ امتیاز دامگاه وجود دارد که این امتیازها معمولا به دو نفر داده می شود که یا مالک هستند و یا اجاره می کنند که اگر بخواهند اجاره کنند بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان (قیمت قدیم) اجاره دامگاه است برای نیمه دوم سال که الان قطعا سه تا چهار برابر شده چون قیمت پرنده ها هم خیلی بالا رفته است، حال این قیمت ها چگونه می تواند مربوط به فقرا باشد؟

مدتی است که تعدادی از دوستداران حیات وحش کارزار درخواست تعطیلی بازار پرندگان وحشی فریدونکنار را راه انداخته اند که عبدالرضا باقری کنشگر محیط زیست و یکی از اعضای این کارزار به خبرنگار محیط زیست ایرنا گفت: تاکنون ۱۲ هزار و ۷۰۰ امضا برای این کارزار گرفته شده که تلاش می کنیم آنرا به ۳۰ هزار امضا برسانیم، اگر امضاها به ۳۰ هزار تا برسد یک دبیرخانه تشکیل می شود که موضوع را پیگیری می کند که امیدوارم هر چه زودتر امضاها به این میزان برسد.

وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع، از طریق این کارزار نامه ای برای رییس قوه قضاییه و همچنین کمیسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم که امیدواریم نتیجه بخش باشد. 

باقری گفت: چند سال قبل بازار پرندگان وحشی فریدونکنار تعطیل شده بود اما دوباره فعال شد،  حتی داخل شهر تابلوهای تبلیغاتی فعالیت این بازار را هم نصب کرده اند، این در حالی است که پرندگانی که شکار می شوند و بر روی تخت های این بازار قرار می گیرند در فهرست iucn (اتحادیه جهانی حفاظت) به عنوان گونه های در معرض تهدید هستند بنابراین علاوه بر تهدید این گونه ها، یک قانون بین المللی نیز نقض می شود، همچنین بازار پرندگان وحشی در وسط شهر فعال است و حتی برای آن تبلیغ هم می کنند.

وی تصریح کرد: در این بازار علاوه بر پرندگان شکار شده در فریدونکنار، پرندگان شکار شده از استان گیلان هم آورده و فروخته می شود، البته کاملا مشخص است که پرندگان از کجا آمده اند، مثلا پرندگان در گیلان با تورهای هوایی صید می شوند و بعد بالهایشان را می شکنند تا نتوانند پرواز کنند اما در مازندران بال پرندگان شکار شده را گره می زنند،  بنابراین پرندگانی که بال هایشان شکسته است یعنی در گیلان و آنهایی که گره خورده اند در مازندران صید شده اند.

وی اظهار داشت: گردش مالی این بازار بسیار زیاد است، سال گذشته این گردش مالی حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بود، زمانی که قیمت دو تا چنگر ۳۵۰ هزار تومان باشد قطعا خیلی ها نمی توانند از شکار این پرنده چشم پوشی کنند.

باقری تاکید کرد: فرهنگ سازی در زمینه مصرف نکردن گوشت این پرندگان می تواند نقش مهمی در کاهش شکار آنها داشته باشد، به عنوان مثال در بازار پرندگان یک غاز به قیمت ۷۰۰ هزار تومان فروخته می شود و یک غاز دیگر از همان نوع ۲۰۰ هزار تومان قیمت گذاشته می شود که علت تفاوت این دو غاز در وحشی و پرورشی بودن آنها است، چون این گونه جا انداخته اند که گوشت پرنده وحشی خوشمزه تر است پس گران تر فروخته می شود که این به تبلیغ یک فرهنگ بد بر می گردد که متاسفانه پا گرفته است.

وی ادامه داد:  امسال حدود ۸۰۰ قو در یک مرحله وارد فریدونکنار شدند که بعد از دو روز به ۲۰۰ قو رسیدند که ۳۰ تا از آنها فقط از داخل یک منزل خارج شد، یا اینکه یک قوی گُنگ بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود، چندی پیش در سرخرود حدود ۴۵۰ تا ۵۰۰ قوی گنگ شمردم که چند روز بعد حتی یک قو داخل این تالاب نبود همه را گرفته بودند.

این کنشگر محیط زیست اظهار داشت: چند سال پیش تصمیم گرفتیم تا با همکاری دامگاه داران دام ها را جمع کنیم که آن زمان بحث معیشت مردم پیش آمد و مساله عقیم ماند اما با قیمت هایی که برای پرندگان مهاجر اعلام می شود می دانیم که مساله معیشت نیست بنابراین تصمیم گرفتیم که بازار را محدود کنیم، چون وقتی که خریدار کم شود قاعدتا صید و خرید و فروش هم کم خواهد شد چون دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود.

وی تاکید کرد: بهتر است روی خریدار کار شود چون زمانی که تقاضا نباشد عرضه هم کم می شود، متاسفانه رستوران های زیادی خواهان پرندگان مهاجر هستند چون مشتریان خاص خود را دارند اما اگر بر روی آنها فرهنگ سازی شود قطعا در بلند مدت شاهد کاهش تقاضا و به دنبال آن کاهش شکار پرندگان مهاجر خواهیم بود.

باقری گفت: یک مساله دیگری هم که در میان حامیان پرندگان وجود دارد این است که برخی از آنها نذر می کنند و بعد از آن پرندگان را می خرند و  رها می کنند در حالی که این کار خودش یک بازار درست می کند، چون عده ای وسوسه می شوند پرندگان را زنده گیری می کنند و این به افراد می فروشند این افراد هم پرندگان را چند کیلومتر آنطرف تر رها می کنند غافل از اینکه آنها پرواز کرده و دوباره بر می گردند و مجدد این پروسه تکرار می شود، این کار نیاز به فرهنگ سازی دارد تا پولی که بابت این کار خرج می کنند را برای فرهنگ سازی هزینه کنند.

بیشتر بخوانید:

انتشار تصاویر کشتار قوهای مهاجر/ رئیس اداره محیط زیست شهرستان محمودآباد: شایعه است چرا تهران وعده‌گاه کلاغ‌های پیر شده است؟

47231

کد خبر 1597376

تبلیغات در خبربان

منبع: خبرآنلاین

کلیدواژه: پرنده پرندگان پرندگان مهاجر شکار پرندگان وحشی فریدونکنار پرندگان شکار شده بازار پرندگان پرندگان مهاجر خرید و فروش هزار تومان فرهنگ سازی محیط زیست قیمت ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.khabaronline.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرآنلاین» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۴۲۵۰۸۸۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

لینک‌های ویژه:

خبر بعدی:

بازگشت شاخص کل به زیر سطح ۱.۶۰۰ میلیون واحد

بازار بورس امروز به دلیل ناپایداری بالای سطح یک میلیون ۶۰۰ هزار واحد شاهد افت ۱۱ هزار واحدی بود و به زیر سطح یک میلیون ۶۰۰ بازگشت، ۲۶۰ نماد در بورس و ۱۷۳ نماد در فرابورس روند منفی به خود گرفتند، بر اساس آخرین تحلیل انجام شده برآورد می‌شود که شاخص کل به سطح یک میلیون ۵۸۰ هزار واحد پولبک بزند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در بازار امروز شاهد عقب نشینی مجدد گروه پالایشی و تأثیر منفی بر کلیت بازار بودیم، شپنا بیشترین تأثیر منفی را بر این روند داشت. در میان ریزش کلیت بازار تنها گروه محصولات شوینده بود که روند مثبت به خود گرفته بودند و دلیل آن نیز خبر افزایش نرخ محصولات این گروه بود،

بیشترین نمادهای تأثیرگذار منفی در بازار بورس امروز به ترتیب شپنا، شبندر، شتران، شستا، تاپیکو، شبریز و وغدیر بود.

بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل بازار بورس تهران با افت ۱۱ هزار ۴۶ واحدی به سطح یک میلیون ۵۹۴ هزار ۹۷۷ واحد رسید، شاخص کل هم وزن با رشد کاهش پنج هزار ۱۸۶ واحدی در سطح ۴۴۲ هزار ۶۲۳ واحد قرار گرفت، شاخص کل بازار افت ۰.۶۹ درصد و شاخص هم‎وزن افت ۱.۶۱ درصد را تجربه کردند.

تعداد نمادهای مثبت بازار بورس: ۹۷

تعداد نمادهای منفی بازار بورس: ۲۶۰

فرابورس ایران

شاخص کل فرابورس با افت ۴۵ واحدی به سطح ۲۱ هزار ۶۴۳ واحد رسید و نسبت به روز گذشته افت ۰.۲۱ درصد تجربه کرد.

تعداد نمادهای مثبت بازار فرابورس: ۸۰

تعداد نمادهای منفی بازار فرابورس: ۱۷۳

ارزش و حجم معاملات

ارزش معاملات: بازار بورس و فرابورس به ترتیب ۶۴ هزار ۶۴۳ و ۳۴ هزار ۸۶۸ میلیارد ریال بود.

حجم معاملات: بازار بورس و فرابورس به ترتیب ۱۰ میلیارد ۲۵۱ و سه میلیارد ۸۶۸ میلیون برگه سهم بود.

بیشترین ارزش معامله

۱. کمند

۲. خگستر

۳. شپنا

۴. آسیاتک

۵. فملی

بیشترین حجم معامله

۱. کمند

۲. خگستر

۳. خساپا

۴. شستا

۵. خودرو

بیشترین افزایش قیمت

۱. خریختح

۲. ولملت

۳. ورنا

۴. خچرخش

۵. قرن

بیشترین کاهش قیمت

۱. غسالم

۲. غپینو

۳. خاهن

۴. سکرما

۵. وتوس

وضعیت تکنیکالی شاخص کل‌

حمایت: یک میلیون ۵۸۰ هزار واحد

مقاومت: یک میلیون ۶۰۰ هزار واحد و یک میلیون ۶۵۰ هزار واحد.

پیش بینی: احتمال پولبک به سطح یک میلیون ۵۸۰ هزار واحد وجود دارد در صورتی که سطح یک میلیون ۵۸۰ از دست برود احتمال یک روند نزولی دو هفته‌ای وجود دارد.

مهم ترین‌های بازار افزایش مشارکت در عرضه‌های اولیه ادامه دارد

در عرضه اولیه سابیک بیش از یک میلیون ۹۵۸ هزار و ۵۸۸ کد معاملاتی شرکت کردند و حداکثر ۱۹۵ سهم به هر کد معاملاتی اختصاص یافت.

شفاف سازی فولاد

سید خاندوزی، وزیر اقتصاد در همایش تجلیل از برترین‌های بورس کالا درخصوص عرضه خودرو در بورس کالاگفت: در خصوص کالاهای منقول همچون خودرو در راستای کشف قیمت، دسترسی شفاف و زدودن رانت‌ها می‌توان از ظرفیت بورس کالا استفاده کرد.

وی درخصوص گواهی سپرده کالایی افزود: از رئیس سازمان امور مالیاتی و شورای عالی مالیات درخواست دارم با قید فوریت، حداکثر ظرف یک ماه موضوع مالیات بر ارزش افزوده معاملات گواهی سپرده کالایی را تعیین تکلیف کند.

وزیر اقتصاد درباره ظرفیت بورس کالا اظهار کرد: بورس کالا در حوزه‌های رصد تجارت، ذخایر کالا و نظام انبارداری کشور در پیوند با سامانه جامع تجارت و سند تحول که دولت اخیراً ابلاغ کرده، اهمیت فوق العاده ای دارد.

وی تصریح کرد: مسئله شناسایی مازاد بر نیاز داخل که قابلیت صادرات داشته باشد، به سهولت از سازوکارهای بورس کالا در رینگ صادراتی قابل انجام است.

صندوق توسعه ملی بزودی سبدگردانی در بورس را آغاز می‌کند

مهدی غضنفری؛ رئیس صندوق توسعه ملی در حاشیه همایش صندوق ثروت ملی وعدالت بین نسلی اظهار کرد: به زودی مانند صندوق‌های ثروت ملی دنیا و در چارچوب سیاست‌های دولت و نظام سبدگردانی را در بورس آغاز می‌کنیم و مطمئناً حضور صندوق در حوزه سرمایه‌گذاری در دستیابی به رشد اقتصادی ۸ درصدی کمک‌کننده خواهد بود

وی افزود: بهبود حاشیه سود فولادسازان حاشیه سود تولید میلگرد در چین بعد از چندین هفته به سر بردن در محدوده‌های منفی، بالاخره در هفته‌ای که گذشت به ۰.۱ درصد رسید. هزینه تولید میلگرد با ۲۹۴ واحد کاهش به ۴,۳۲۷ واحد رسید و سود تولید میلگرد با ۲۰۴ واحد افزایش به ۷ واحد رسید. حاشیه سود تولید کنندگان ورق گرم نیز با بهبود قابل توجه به منفی ۰.۵ درصد رسید. هزینه تولید ورق گرم ۲۸۷ واحد کاهش پیدا کرد و سود تولید این این محصول با ۲۱۷ واحد افزایش به منفی ۲۵ واحد رسید.

شکام و ثبت یک عملکرد عالی

صنایع شیمیایی کیمیاگران امروز در عملکرد ۱۲ ماهه توانسته است به ازای هر سهم ۴۰۱ تومان محقق کند. سهم در سه فصل ابتدایی به ترتیب ۷۰، ۷۵ و ۱۰۵ تومان به ازای هر سهم محقق کرده بود و در فصل چهارم هم توانسته است در یک عملکرد عالی ۱۵۰ تومان به ازای هر سهم گزارش کند. این شرکت در سه فصل ابتدایی فروش‌های ۲۲۸، ۳۶۴ و ۵۶۸ میلیارد تومانی داشته است و فصل چهارم هم فروشی برابر ۶۷۳ میلیارد دارد. فروش سال ۱۴۰۰ رشد ۱۱۳ درصد نسبت به سال مالی قبل از آن دارد. در سال مالی ۹۹ حاشیه سود شکام برابر ۲۳ درصد بوده که در سال ۱۴۰۰ حاشیه سود به ۲۷ درصد رسیده است. در فصل چهارم هم حاشیه سود برابر ۲۳ درصد است. این شرکت دانش بنیان در شش ماهه سود عملیاتی ۱۸۱ میلیارد تومانی را گزارش کرد که در شش ماهه دوم با رشد ۵۳ درصد به ۲۷۶ میلیارد رسیده است. سود عملیاتی در سال مالی ۹۹ برابر ۱۷۲ میلیارد بوده است.

فایرا و گزارش خوب در ۱۲ ماهه

آلومینیوم‌ایران در عملکرد ۱۲ ماهه توانسته است به ازای هر سهم ۳۳۱ تومان محقق کند. سهم در سه فصل ابتدایی به ترتیب ۶۶، ۸۴ و ۷۹ تومان به ازای هر سهم محقق کرده بود و در فصل چهارم هم توانسته است در یک عملکرد خوب ۱۰۱ تومان به ازای هر سهم گزارش کند. این شرکت در سه فصل ابتدایی فروش‌های ۲,۴۵۵، ۲,۳۴۱ و ۲,۹۱۸ میلیارد تومانی داشته است و فصل چهارم هم فروشی برابر ۲,۷۵۶ میلیارد دارد. فروش سال ۱۴۰۰ رشد ۵۱ درصد نسبت به سال مالی قبل از آن دارد. در سال مالی ۹۹ حاشیه سود فایرا برابر ۳۸ درصد بوده که در سال ۱۴۰۰ حاشیه سود به ۳۴ درصد رسیده است. در فصل چهارم هم حاشیه سود برابر ۳۲ درصد است. غول آلومینیوم کشور در شش ماهه سود عملیاتی ۱,۵۷۰ میلیارد تومانی را گزارش کرد که در شش ماهه دوم با کاهش ۴ درصد به ۱,۵۱۰ میلیارد رسیده است. سود عملیاتی در سال مالی ۹۹ برابر ۱,۶۴۷ میلیارد بوده است

گزارش ۱۲ ماهه فروس

فروسیلیس ایران در عملکرد ۱۲ ماهه توانسته است به ازای هر سهم ۱۳۱ تومان محقق کند. سهم در سه فصل ابتدایی به ترتیب ۱۷، ۲۰ و ۶۳ تومان به ازای هر سهم محقق کرده بود و در فصل چهارم هم توانسته است در یک عملکرد متوسط ۳۱ تومان به ازای هر سهم گزارش کند. این شرکت در سه فصل ابتدایی فروش‌های ۲۰۲، ۱۵۴ و ۴۰۲ میلیارد تومانی داشته است و فصل چهارم هم فروشی برابر ۲۸۱ میلیارد دارد. فروش سال ۱۴۰۰ رشد ۹۹ درصد نسبت به سال مالی قبل از آن دارد. در سال مالی ۹۹ حاشیه سود فروس برابر ۵۱ درصد بوده که در سال ۱۴۰۰ حاشیه سود به ۵۷ درصد رسیده است. در فصل چهارم هم حاشیه سود برابر ۴۹ درصد است. این تولید کننده فروآلیاژ در شش ماهه سود عملیاتی ۱۵۷ میلیارد تومانی را گزارش کرد که در شش ماهه دوم با رشد ۱۵۰ درصد به ۳۹۲ میلیارد رسیده است. سود عملیاتی در سال مالی ۹۹ برابر ۲۶۴ میلیارد بوده است.

نقشه بازار

کد خبر 576098

دیگر خبرها

  • سارقان کابل‌های برق فریدونکنار دستگیر شد
  • تولید لنزی برای درمان خودکار آب‌سیاه توسط محققان چینی
  • بسیج حقوقدانان ۳ میلیارد تومان به آزادی زندانیان کمک کردند
  • از بازار خانه‌های نقلی تهران چه خبر؟/ با 600 میلیون تومان اینجا خانه دار شوید!
  • بازگشت شاخص کل به زیر سطح ۱.۶۰۰ میلیون واحد
  • آغاز ذخیره سازی مرغ‌های کشتار روز
  • بازگشت شیرین بورس به قله 1,600,000
  • «سامانه رفاه ایرانیان» به روز رسانی شود
  • طغیانی: «سامانه رفاه ایرانیان» به روز رسانی شود
  • عزم جدی دولت برای توزیع عادلانه یارانه‌ها/ «سامانه رفاه ایرانیان» به روز رسانی شود