Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «فارس»
2022-11-28@10:41:39 GMT

اعتراض‌ کشاورزان کواری به قبض‌های نجومی برق

تاریخ انتشار: ۳ خرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۰۷۸۳۳۰

اعتراض‌ کشاورزان کواری به قبض‌های نجومی برق

به گزارش خبرگزاری فارس از کوار، شهرستان کوار به علت موقعیت جغرافیایی مناسب و خاک مرغوب و حاصل خیز یکی از مراکز مهم کشاورزی استان است و کشاورزان این منطقه با کاشت و برداشت محصولات زراعی بسیار مهمی من جمله، گندم، جو، پیاز، ذرت، نخود، عدس و محصولات باغی شامل هلو، زردآلو، انگور، سیب و ... در تولید این محصولات در رده‌های بالای تولیدی در فارس و حتی کشور قرار دارد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

 حال چند ماهی است که کشاورزان زحمت کش این شهرستان که سالیان سال است رنج کاشت، نگهداری و برداشت و رساندن محصول با کیفیت و مرغوب بر سر سفره مردم را بر دوش می‌کشند اعتراضاتی دارند، اعتراضی به حق قابل تامل در خصوص هزینه برق مصرفی خود، که نیازمند ورود جدی مسئولین مربوطه و رسیدگی به این موضوع است. 

اگر چه همگی می دانیم که همه مردم علی الخصوص کشاورزان مدت زیادی است با کمبود آب و خشک سالی های مداوم دست و پنجه نرم می‌کنند اما با هر مشقتی بوده است به کشت و کار ادامه داده اند و این دفعه به غیر از کمبود آب و قیمت بالای بذر و هزینه های کاشت، داشت و برداشت با غولی به نام قبض برق رو به رو شده اند.

هزینه تحمیلی گزافی که مطمئنا از پس پرداخت آن بر نخواهند آمد و شاید زیاد طول نکشد که بسیاری از این زحمت کشان دست از تولید کشیده و ضربه بسیار مهلکی بر پیکره ی کشاورزی شهرستان وارد آید.

افزایش ناگهانی و پلکانی تعرفه های برق کشاورزی شهرستان کوار در حالی صورت گرفته است که مسئولین مربوطه بارها اعلام کرده بودند که این موضوع در حال پیگیری است وحتی اعلام کردند که افزایشی قیمتی را شاهد نخواهیم بود.

اگر چه این اعتراض ها فقط مربوط به کشاورزان این شهرستان نیست و محاسبه پلکانی قیمت برق چاه های کشاورزی و تعیین تعرفه های بالا از مواردی بوده که منجر به نارضایتی کشاورزان کل کشور در چند وقت اخیر گردیده است و باعث شده است که تعدادی از نمایندگان مجلس با انتقاد از مشکل به وجود آمده، از وزارت نیرو  درخواست رسیدگی کنند.

در ادامه همین اعتراض ها، نماینده مردم شهرستان کوار، سروستان و خرامه که عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز هست در 11 اردیبهشت امسال در توئیتی نوشت: افزایش تعرفه ‎برق کشاورزی ممنوع است؛ با توجه به افزایش زیاد تعرفه برق در مصرف بالاتر از پلکان ‎کشاورزی و صدور قبض های بالا با مسئولان وزارت نیرو صحبت کردم و اعتراض و نگرانی کشاورزان را منتقل کردم.

رحیمی در ادامه با بیان اینکه وزارت نیرو درحال بررسی برای اصلاح تعرفه ها است، خواستار بازنگری و اقدام عاجل این وزارتخانه شد.

این در حالیست که مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران از حذف اصلاح تعرفه برق کشاورزان در طرح مانع زدایی از صنعت برق خبر داد و اعلام کرد: با حذف این بند، عملا تغییری در قیمت برق کشاورزان ایجاد نمی‌شود و قیمت‌ها همانند گذشته خواهد بود و هیچ مشکلی از این‌ جهت متوجه کشاورزان نیست.

در تصمیمی که در جلسه مجلس شورای اسلامی با موضوع طرح مانع‌زدایی، گرفته شد، مقرر شد: با توجه به اینکه توسعه صنعت برق، محور این طرح است، پیش‌بینی شده کشاورزانی که برای چاه‌های کشاورزی خود بیش از پروانه بهره‌برداری مصرف برق داشته باشند، میزان مازاد را با هزینه‌های تأمین برق یعنی نرخ بدون یارانه پرداخت کنند، اما نمایندگان در نهایت تصمیم به حذف این بند گرفتند.

با همه تصمیمات گرفته شده و نظارت های صورت گرفته باز هم از اسفند سال پیش که قبوض برق کشاورزان به صورت پلکانی بالا می‌رفت، به حالت اولیه خود برنگشت و حتی چندین برابر ماه های قبل شد، به طوری که برای برخی از کشاورزان اخطار قطع شدن برق فرستاده و در روزهای آینده برق آنها قطع خواهد شد.

در همین خصوص یکی از کشاورزان شهر اکبر آباد کوار، در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: به ما این اطمینان را داده بودند که تعرفه قبض برق مانند سال گذشته است و تغییر نمی‌کند ولی از اسفند ماه گذشته تا به حال به صورت وحشتناکی این قبض ها افزایش داشته است و من واقعا از پرداخت آنها ناتوانم. 

وی ادامه داد: مگر من به عنوان کشاورز و تولید کننده چقدر سود نصیبم می‌شود که هر ماه به غیر از هزینه های جاری، قبض برق ده تا  سیزده میلیونی را نیز پرداخت کنم!؟

این کشاورز در ادامه با بیان اینکه اگر اوضاع به همین منوال پیش برود مجبور است برای امرار معاش خود و خانواده اش به کار دیگری روی بیاورد ادامه داد: دیگر تحمل این همه رنج و سختی ندارم و ناچارم از کار آبا و اجدادی خود دست بکشم، چون ادامه کار کشاورزی اصلا به صرفه نیست و همه درآمد مان صرف هزینه های اینطوری می شود.

یکی دیگر از کشاورزان شهرستان کوار که با حفر چاه اقدام به آبیاری زمین های زیر کشت صیفی جات خود کرده است می گوید: چنانچه برق ما به علت پرداخت نکردن هزینه هنگفتی که در قبض آمده  قطع شود تمام محصولاتم از بی آبی خشک می‌شوند.

وی ادامه داد: ما کشت بهاره داشتیم و هزینه های زیادی برای شروع دادیم و چشم به برداشت محصول داریم، ولی با شرایط پیش آمده فقط باید فکری کنیم که ضرر نکنیم و سرمایه اصلی از بین نرود، سود که جای خود دارد.

این صیفی کار ضمن اینکه از مسئولین درخواست کمک داشت عنوان کرد: کشاورز همیشه مظلوم است و بار دیگر با این اتفاقات و فشار هایی که بر سرمان می آید معلوم می شود که رنج و تلاش ما در این بی آبی برای مسئولین هیچ اهمیتی ندارد.

یکی دیگر از کشاورزان نیز در همین رابطه گفت: من حتی سعی کردم برای پایین آوردن هزینه برق مصرفی، به طور میانگین دو هفته در ماه، تلمبه خود را که می‌گفتند هزینه برق به خاطر روشن بودن آن است، خاموش کنم، ولی با این حال تغییر آنچنانی در قبض من صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه ما باید مقدار سود کمی که این مدت بدست آوردیم را یکجا به حساب اداره برق واریز کنیم ادامه داد: این اصلا انصاف نیست، مگر من و خانواده ام نیاز به درآمد برای امرار معاش نداریم؟ مگر نه اینکه برای شروع کشت به سرمایه نیازمندم؟ پس چه امیدی به آینده هست.

این کشاورز معترض در ادمه افزود: اگر کار به همین صورت باشد و ما مجبور باشیم هزینه زیادی بابت برق پرداخت کنیم، روز برداشت مجبوریم محصول با قیمت بالا وارد بازار کنیم و این بالا رفتن قیمت ها به  صورت مستقیم بر روی مردم تاثیر می‌گذارد و یا در نهایت به علت گرانی، محصولات روی دستمان می ماند.

برای پیگیری بیشتر این موضوع و رساندن صدای کشاورزان به گوش مسئولین به سراغ رئیس جهاد کشاورزی شهرستان کوار رفتم، که عبدالرسول جوکار گفت: ما این موضوع را از طریق مدیریت برق پیگیری کرده ایم و انها نیز اعلام کردند این تغییرات مصوبه هیئت وزیران است و مربوط به اداره برق شهرستان و یا حتی اداره برق استان نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه ما همچنان مشکلات کشاورزان را در اولویت کاری خود قرارداده ایم عنوان کرد: این موضوع مربوط به وزارت نیرو است و سعی داریم با همکاری نماینده محترم پیگیر این موضوع باشیم.

در خصوص افزایش قبوض برق مصرفی کشاورزان، رییس اداره برق شهرستان کوار نیز در گفتگو با خبرنگار فارس گفت: این افزایش به این دلیل است که کشاورزان تجاوز از قدرت دارند، یعنی بیش از قدرتی که مطابق با پروانه بهره برداری سازمان آب دارند، استفاده می‌کنند.

سید فرهاد تقوی زاده با بیان اینکه مازاد مصرف قدرتی که در پروانه قید شده با قیمت تامین برق مطابق محاسبه می گردد توضیح داد: در واقع تعرفه افزایش نداشته است بلکه مشکل مصرف کننده و عدم رعایت سقف مصرف مندرج در پروانه است.

وی عنوان کرد: مدیریت مصرف هم در بحث خانگی و هم کشاورزی مورد نیاز می باشد وهمه همشهریان باید این موضوع را مد نظر داشته باشند، چرا که همین مدیریت، هزینه قبوض را به شدت کاهش می دهد.

رئیس اداره برق شهرستان کوار با اشاره به اینکه ما مجری تصمیمات وزارتخانه و قانون های بالادستی هستیم اظهار داشت: تغییر در تعرفه ها اصولا دست هیچ کدام از ما نیست و ما مامور به اجرای قانون هستیم و حتی این تغییرات در استان هم صورت نمی گیرد.

تقوی زاده در پاسخ به این سوال که تغییرات در تعرفه های برق را از چه طریقی می توان فهمید گفت: کشاورزان عزیز می توانند با مراجعه به سایت شرکت توزیع برق شیراز، این تغییرات را در قبض خود، به تفکیک میزان کم باری، پرباری و میان باری مشاهده کنند.

وی در پایان با تاکید بر روی این موضوع که گله مندی عمده کشاورزان به این دلیل است که بالاتر از میزان پروانه، مصرف می‌کنند و این مازاد مصرف، مطابق تعرفه وزارت نیرو محاسبه می شود، گفت: اگرچه تا به حال چنین مشکلی در اداره نداشتیم، به هر صورت، کشاورزان عزیز ما می توانند به اداره برق شهرستان مراجعه کنند و ما پس از بررسی های مربوطه، برای اصلاح قبوض آنها در خدمت هستیم.

لزوم استفاده مناسب‌تر از منابع طبیعی و پایه،‌ امری اجتناب‌ناپذیر است ولی باید این نکته را در نظر داشت که صرفه جویی در مصرف آب مزارع و باغات نیازمند گسترش سیستم های آبیاری بارانی و قطره ایست و تامین انرژی الکتریکی ارزان و مطمئن برای کشاورزان ضامن توسعه سیستم های نوبین آبیاری است.

 کشاورزی پایدار و بادوام به استواری سیستم های تامین انرژی نیازمند است و کاهش هزینه های تولید محصولات کشاورزی و حفظ باقیمانده ناچیز منابع آب کشاورزی کشور عزیزمان در گرو تامین برق بصرفه چاه ها و تلمبه های آب کشاورزی است.

انتهای پیام/ س

صرافی ارز دیجیتال

منبع: فارس

کلیدواژه: تعرفه برق کشاورزان کوار شهرستان کوار اعتراض کشاورزان اداره برق شهرستان شهرستان کوار وزارت نیرو تعرفه ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.farsnews.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «فارس» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۰۷۸۳۳۰ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

راهکارهایی برای افزایش درآمد کشاورزان

ایسنا/کرمانشاه یک کارشناس کشاورزی مدرن کردن کشاورزی، توسعه کشت‌های کنترل شده، کم کردن فاصله عملکرد کشاورزان معمولی و پیش‌رو و تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی را از راهکارهای مهم برای افزایش درآمد کشاورزان عنوان کرد.

امیر یاوری در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اهمیت علمی کردن کشاورزی در راستای افزایش درآمد کشاورزان، گفت: باید با آموزش روش‌های نوین کاشت، داشت و برداشت، کشاورزان را به سمت کشاورزی نوین برده تا شاهد افزایش درآمد آنها باشیم. 

یاوری با اشاره به سنتی بودن کشاورزی در کرمانشاه، گفت: باید کشاورزی سنتی را کنار گذاشته و به سمت کشاورزی دانش‌بنیان و مدرن برویم.

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به فاصله زیاد بین تولیدات  کشاورزان معمولی ‌و پیش‌رو، گفت: باید با آموزش کشاورزان این فاصله را کم کرده و از این طریق در جهت افزایش تولیدات استان تلاش کنیم.

وی بهره گیری از تکنولوژی بالا، استفاده از بذور اصلاح شده، رعایت اصول علمی کاشت و استفاده از تجهیزات و ماشین آلات مدرن را از ویژگی های کشاورزان پیش‌رو برشمرد  و افزود: کشاورزان پیش‌رو یا خودشان تحصیلات آکادمیک داشته و به سمت استفاده از تکنولوژی رفته‌اند و یا آنهایی هم که سواد دانشگاهی نداشته‌اند با استفاده از ظرفیت‌ دانش‌آموختگان دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی در جهت مدرن کردن کشاورزی خود رفته‌اند.

یاوری در ادامه یکی از بهترین راهکارها برای افزایش درآمد کشاورزان به ویژه در شرابط خشکسالی را توسعه محیط ها و کشت های کنترل شده عنوان کرد و افزود: با سمت و سو گرفتن در جهت محیط ها و کشت‌های کنترل شده می توانیم علاوه بر افزایش تولید شش تا هفت برابری، به اشتغال پنج تا شش برابری رسیده و در عین حال کاهش ۱۰ برابری مصرف آب در بخش کشاورزی را داشته باشیم.

 وی با اشاره به تداوم خشکسالی‌ها گفت: در این شرایط باید مسئولین متولی به فکر توسعه محیط‌ها و کشت‌های کنترل شده باشند.

یاوری در ادامه تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی را در افزایش درآمد کشاورزان تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: باید زنجیره ارزش را در زیربخش‌های مختلف زراعت، باغبانی،  امور دام و شیلات در استان تعریف کرده تا از این طریق در جهت افزایش درآمد کشاورزان استان تلاش شود.

وی ادامه داد: تعریف زنجیره ارزش در بخش های مختلف کشاورزی به معنای فراهم کردن بسترهای لازم برای افزایش تولیدات بخش کشاورزی از طریق افزایش بهره وری، توسعه واحدهای فرآوری و بسته بندی و یا هر اقدام دیگری در جهت افزایش تولیدات بخش کشاورزی و نهایتا افزایش درآمد بهره برداران است.

یاوری یکی دیگر از راهکارهای مهم برای افزایش درآمد کشاورزان استان را کوتاه کردن دست واسطه‌ها در بخش کشاورزی عنوان کرد و افزود: واقعیت این است که فاصله قیمت بین محصولات کشاورزی سر مزرعه و سرسفره خانواده ها بالا بوده که این مسئله آسیب های زیادی را متوجه کشاورزان می کند.

وی ادامه داد: در خیلی از محصولات کشاورزی میزان عملکرد مزارع در واحد سطح در حد قابل قبول است، اما به واسطه پررنگ بودن دست دلال ها در خرید محصولات کشاورزی عملا درآمد قابل قبولی عاید کشاورزان نمی‌شود و بخش زیادی از درآمد بخش تولید روانه جیب دلالان و واسطه‌ها می‌شود.

یاوری با بیان اینکه وجود دلال‌ها بی انگیزگی کشاورزان استان در امر تولید را سبب شده، گفت: وقتی مثلا کشاورزان چغندر کار استان به دلیل بی توجهی به بخش تولید در فصل برداشت محصول ناچار می‌شوند حاصل دسترنج خود را با قیمتی پایین‌تر از هزینه‌های تولید همان محصول بفروشند، معلوم است دیگر رغبتی به تولید نخواهد داشت.

این کارشناس کشاورزی بالا بردن راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی استان را در افزایش درآمد کشاورزان تاثیرگذار عنوان کرد و افزود: برنامه ریزی در راستای افزایش راندمان آب در بخش کشاورزی استان در کنار اینکه درآمد کشاورزان را بالا خواهد برد، می تواند در مدیریت منابع آبی به ویژه در شرایط کنونی که درگیر خشکسالی هستیم، نقش مهمی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های زیاد استان کرمانشاه در حوزه کشاورزی، گفت: این استان در عین برخورداری از شرایط خوب آب، خاک و هوا، به دلیل بهره مندی از نیروی انسانی توانمند یکی از استان‌های مستعد کشور در حوزه کشاورزی به شمار می رود.

یاوری با اشاره به هم مرز بودن استان کرمانشاه با کشور عراق و امکان صدور محصولات کشاورزی تولیدی استان به این کشور، ادامه داد: با تکیه بر این ظرفیت مهم می توان بخش کشاورزی استان و فعالان این بخش را تقویت کرد.

 یاوری یادآور شد: توسعه صادرات بخش کشاورزی در استان علاوه بر اینکه درآمد کشاورزان را بالا می‌برد، می تواند در انگیزه دهی به کشاورزان برای تولید تاثیرگذار بوده و از طرفی برای کشور هم ارزآوری به همراه داشته باشد.

انتهای پیام

دیگر خبرها

  • راهکارهایی برای افزایش درآمد کشاورزان
  • سایه خشکسالی به مزارع زعفران کاشمر رسید/ برداشت زعفران در کاشمر ۳۰ درصد کاهش یافت
  • برداشت زعفران در کاشمر آغاز شد
  • کشت قراردادی در اردبیل آغاز شده است
  • قیمت‌های نجومی اقامت و تغذیه برای تماشاگران جام‌جهانی؛ از بسته خوراکی ۸۰۰ هزاری تا آب معدنی ۱۰۰ هزار تومانی!
  • تعرفه برق مصرفی موتورهای آب کشاورزی به صورت عادی محاسبه خواهد شد
  • کسی حق ندارد تعرفه برای صادرات محصولات کشاورزی وضع کند
  • بازار کساد کشاورزان در دشتی/ حمایت‌ها افزایش یابد
  • بازار کساد کشاورزان در دشتی/ حمایت‌ها ادامه یابد
  • بیمه‌های کشاورزی باید متناسب با ضرر کشاورزان باشد