Web Analytics Made Easy - Statcounter

دارندگان سهام عدالت می‌توانند به واسطه ضمانت این سهام وام دریافت کنند. شرایط دریافت و بازپرداخت وام با ضمانت سهام عدالت چگونه است؟

واگذاری و ثبت نام جاماندگان سهام عدالت، در سال 1401، انجام شد. بابت اینکه جاماندگان سهام عدالت به کجا مراجعه کنند، واگذاری این سهام، به صورت اینترنتی، از طریق سامانه سهام عدالت، صورت می پذیرد.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

 علی رغم جمعیت عظیمی که موفق به ثبت نام، برای دریافت این سهام شدند، تعداد بسیار زیادی از افراد نیز، به دلایل مختلفی، از ثبت نام و دریافت این سهام، در دوره اول آن، جا ماندند. اما رونق بی سابقه بازار سرمایه که متشکل از بازار بورس و فرابورس می باشد، سبب شده تا جاماندگان سهام عدالت، تمایل به فعالیت در این بازار پیدا کنند که از جمله آن ها، جاماندگان سهام عدال از ثبت نام اولیه بود. پرداخت وام سهام عدالت به متقاضیان به تازگی مطرح شده است. 

چگونه با سهام عدالت وام بگیریم؟

بخشی عمده‌ای از افراد جامعه سهامدار سهام عدالت هستند و اکنون بانک‌ها به واسطه کارت اعتباری سهام عدالت وام می‌دهند.

البته در ماه‌های اخیر بانک‌های ملی و تجارت کارت اعتباری سهام عدالت به مبلغ هفت میلیون به دارندگان سهام عدالت پرداخت می‌کردند.

محسن خدابخش، نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز چند هفته قبل گفت که هر بانک با توجه به منابع خود می‌تواند به سهامداران وام دهد. البته سهام عدالت ضمانت وام است.

از سوی دیگر مجید عشقی، رئیس سازمان بورس نیز زمستان سال گذشته گفته بود که صاحبان ETF و همچنین اوراق بدهی می‌توانند از اولین ماه سال ١۴٠١ اقدام به دریافت وام کنند. قرار بر این بود که از فروردین ۱۴۰۱ با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، این امکان فراهم شود تا اوراق بهادار، سهام و تمام دارایی‌های مالی در بازار مالی بتوانند پشتوانه و توثیق وام‌های بانک به صورت الکترونیکی قرار گیرند.

سهام عدالت چه کسانی را ضمانت می‌کند؟

همه اشخاص حقیقی که سهام عدالت دارند می‌توانند وام سهام عدالت بگیرند. اما به شرط اینکه هیچ بخشی از سهام عدالت خود را نفروخته باشند. حتی اگر افراد یک سهم از سبد سهام خود را فروخته باشند، نمی‌توانند وام سهام عدالت را بگیرند.

متقاضیان دریافت کارت اعتباری سهام عدالت پس از ثبت‌نام در سجام، باید اقدام به بازگشایی حساب در دو بانک ملی و تجارت کرده و از طریق اپلیکیشن‌های دو بانک ایوا و زمرد اقدام به ثبت‌نام کنند.

یارانه شرط دریافت وام سهام عدالت

نکته مهم اینجاست که مبلغ وام، ۵۰ درصد ارزش سهام عدالت افراد است.  همچنین سهامدارانی که متقاضی دریافت کارت اعتباری سهام عدالت هستند، باید پیش از ورود به سامانه بانک حتما تغییر کارگزاری ناظر را در پرتفوی سهام عدالت خود فعال کنند.

از طرف دیگر باید این افراد مشمول یارانه باشند. یعنی باید  یارانه نقدی یا یارانه معیشتی بگیرند. اگر سهامداران عدالت بتوانند تا یک ماه مبلغ را به بانک بازگردانند، این مبلغ قرض‌الحسنه خواهد بود. اما اگر از یک ماه عبور کرد و قادر به بازپرداخت وام نبودند، این اعتبار به تسهیلات سه ساله تبدیل خواهد شد.

نرخ سودی که برای کارت‌های اعتباری سهام عدالت در نظر گرفته شده ۱۸درصد است. اما اگر مشمولان تا پایان ماه اول مبلغ کارت را تسویه کنند، هیچ سودی از آنها دریافت نمی‌شود.

ضمانت وام با سهام عدالت و یارانه امکان‌پذیر است؟

علیرضا قیطاسی؛ دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی در گفت‌وگوی جدید خود، درباره اختصاص وام‌های خرد به متقاضیان گفت: آحاد مردم کشور طبق دستورالعمل‌هایی که بانک مرکزی در سال گذشته و طی سال جاری ابلاغ کرده تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان یا دو میلیارد ریال می‌توانند برای دریافت تسهیلات اقدامات لازم را انجام دهند. به این معنا؛ وقتی یک شهروند یا مشتری بانک به این تسهیلات نیاز پیدا می‌کند، تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان می‌تواند از نظام بانکی کشور دریافت کند، اما باید به این نکته توجه کرد در صورتیکه این سقف تسهیلات از بانکی گرفته شود، اقدام از بانک دیگر امکان پذیر نخواهد بود. 

قیطاسی در ادامه بیان کرد: دستورالعمل هایی برای تسهیلات خرد صادر و بر آن تاکید شده که سرعت و سهولت در انجام کار یکی از این موارد است. تدابیری هم برای ضمانت آن مورد توجه قرار گرفته که براساس آن چنانچه متقاضی از کارکنان دولت باشد، با ارائه گواهی کسر از حقوق نیازی به ضامن نخواهد داشت. درصورتیکه شهروند یا متقاضی تسهیلات خرد در شعب بانک ها در سراسر کشور با مواردی غیر از این روبرو شد، اعتراض خود را از طریق سایت بانک و قسمت واحد رسیدگی به شکایات ثبت کند، مدت ۲۴ ساعت به آن رسیدگی و نتیجه به متقاضی اعلام خواهد شد.

 

وی درباره دستورالعمل سهام عدالت، خورو و ... به عنوان تضمین تسهیلات نیز اظهار داشت: زمانی که متقاضی تسهیلات خرد امکان ارائه کسر از حقوق را ندارد یعنی کارمند دولت به حساب نمی‌آید یا حقوق بگیر سازمان یا نهادی نیست، برای او در قبال دریافت تسهیلات از تضمین‌هایی که در دستورالعمل تعریف شده، (سهام عدالت و یارانه) استفاده خواهد شد. البته در چنین شرایطی قطعا باید تضمینات ترکیبی مورد توجه قرار گیرد زیرا ممکن است مقدار سهام عدالت یا یارانه به اندازه اقساط وام ۲۰۰ میلیون تومانی نباشد که در این شرایط یک ضامن دیگر به عنوان ضامن شخص ثالث باید به بانک معرفی شود.

دبیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و نیمه دولتی درباره زمان اجرا ضمانت سهام عدالت تصریح کرد: استفاده از ضمانت یارانه از قبل مورد توجه بوده است و سهام عدالت هم در بانک‌هایی که تفاهم‌نامه آن را به امضا رسانده‌اند، اجرا می‌شود. تسهیلات دیگری نیز در کنار تسهیلات خرد وجود دارد که تسهیلات ازدواج یکی از آنها است. ضرورت دارد بانک‌های کشور توجهی خاصی نسبت به عزیزانی که ازدواج می‌کنند یا گروهی که از سال ۹۷ ازدواج کرده‌اند، داشته باشند و آن را به صورت سهل و آسان در اختیار متقاضیان قرار دهند تا به موقع بتوانند نیازهای ضروری خود را تامین کنند. مزدوجینی که از تاریخ ۹۷.۱.۱ ازدواج کرده‌اند و هنوز تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج خود را دریافت نکرده‌اند، براساس سامانه‌ای که بانک مرکزی پیش بینی کرده است ثبت دریافت وام ازدواج را انجام دهند، پس از آن پیامک ارسال می‌شود، در مدت ۱۲ روز مهلت شعبه بانک مورد نظر آنها مشخص خواهد شد، پس از این کار باید درمدت زمان تعیین شده مدارک لازم را به بانک شعبه تحویل دهند و تسیهلات ازدواج خود را دریافت کنند. مزدوجین باید این نکته را مورد توجه داشته باشند که در زمان تعیین شده، اقدامات لازم را انجام دهند زیرا درصورتی که در آن مدت به شعبه مراجعه نکنند، نام آنها از سیستم حذف خواهد شد.

قیطاسی در ادامه یادآور شد: به تازگی آقای رئیس جمهور هم دستوری دادند که بانک مرکزی در مدت ۱۵ روز بازنگری کند و دستورالعمل دریافت وام را از آنچه موجود است آسان‌تر سازد تا مزدوجین بتوانند به موقع این تسهیلات را مورد استفاده قرار دهند که بانک مرکزی نیز این اقدام را انجام داد. همچنین تسهیلات قرض الحسنه دیگری هم در سال جاری در قانون پیش بینی شده که مربوط به فرزندآوری است. سهمیه‌ها در این خصوص به شبکه بانکی ابلاغ شده و شاهد عملکرد خوبی تا به امروز در رابطه بوده‌ایم.

صرافی ارز دیجیتال

منبع: خبرگزاری برنا

کلیدواژه: سهام عدالت سهام عدالت خلخال سهام عدالت استان مرکزی سهام عدالت به صورت مستقیم سهام عدالت به صورت غیرمستقیم سهام عدالت متوفیان سهام عدالت چقدر ارزش دارد سهام عدالت روستائیان سهام عدالت چقدر است وام سهام عدالت سهام عدالت به روش مستقیم سهام عدالت به روش غیر مستقیم سهام عدالت استانی سهام عدالت آزادسازی سهام عدالت امروز کارت اعتباری سهام عدالت دارندگان سهام عدالت بانک مرکزی سهام عدالت تسهیلات خرد دریافت وام مورد توجه خواهد شد ثبت نام بانک ها

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.borna.news دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «خبرگزاری برنا» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۴۷۸۸۰۵ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

چهار نکته طلایی برای سپرده‌گذاری و دریافت تسهیلات از بانک

فرارو- نرخ جدید سود سپرده بانکی سه تا ۴.۵ درصد افزایش پیدا کرده است و باعث می‌شود سپرده‌گذاران خیلی جدی به تغییر استراتژی‌های معمول خود فکر کنند. در بخشنامه بانک مرکزی آمده، تکلیف سپرده‌های کوتاه‌مدت از روز سه‌شنبه ۱۱ بهمن، روشن است و باید طبق قانون جدید با آن‌ها رفتار شود، اما بانک‌ها دستور دارند تا پایان مدت قرارداد به عهد و پیمان خود درباره حساب‌های بلندمدت وفادار باقی بمانند. در بعضی موارد، نگهداری پول در حساب با شرایط قبلی به‌صرفه نیست. برداشت زودتر از موعد پول و افتتاح حساب سپرده جدید، وقتی جزو گزینه‌ها خواهد بود که پرداخت خسارت در قالب «شکست سود» منطقی به‌نظر برسد. علاوه بر سود سپرده بانکی، سود تسهیلات هم قرار است عوض ۱۸ درصد، با نرخ سود ۲۳ درصد محاسبه شود. تمام موارد بالا را باید در کنار هم بررسی کرد و در نهایت با توجه به نرخ تورم و ریسک بازدهی سایر بازارها، می‌توان به سوال اصلی پاسخ داد. آیا سود سپرده بانکی واقعا می‌تواند رضایت صاحبان حساب را جلب کند؟

دوراهی سخت، پیش روی صاحبان حساب کوتاه‌مدت

به گزارش فرارو؛ نرخ جدید سود سپرده بانکی حداقل پنج درصد و حداکثر ۲۲.۵ درصد خواهد بود. بیشترین سود نصیب گروهی می‌شود که برای سه‌سال به بانک اعتماد می‌کنند. نرخ سود سپرده‌های دوساله، معادل ۲۱.۵ درصد است و اگر برای یک‌سال سرمایه خود را به بانک بسپارید، سود آن را با نرخ ۲۰.۵ درصد محاسبه و واریز می‌کنند. این عدد بالاترین میزان سود قابل پرداخت به سپرده‌های یک‌ساله در طول تاریخ بانکداری کشور است. در سال‌های گذشته نرخ سود سپرده بانکی یک‌ساله نهایتا ۱۶ درصد بود. از آن‌طرف در سال‌های پایانی جنگ بانک‌ها به صاحبان حساب‌های سپرده یک‌ساله نهایتا ۹ درصد سود پرداخت می‌کردند.

نرخ جدید سود سپرده بانکی در عوض برای سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت عادی کاهش پیدا کرده است. پیش از بخشنامه جدید، سود این حساب‌های را با نرخ هفت و هشت و حتی گاهی تا ۱۰ درصد محاسبه می‌کردند که از حالا به بعد سود این حساب‌ها با نرخ پنج درصد واریز خواهد شد. سپرده کوتاه‌مدت عادی، سپرده‌هایی هستند که نرخ سود آن‌ها به‌صورت ماه‌شمار محاسبه می‌شود و واریز و برداشت از آن محدودیتی از نظر زمانی ندارند. به بانک مرکزی به‌شکل هدفمند قصد دارد مردم را وادار کند سمت سپرده‌های بلندمدت بروند. در وضعیت فعلی نگهداری پول بلاتکلیف در یک حساب سپرده کوتاه‌مدت به هیچ‌وجه عاقلانه نیست. فرض کنید ۱۰۰ میلیون تومان پول در چنین حسابی دارید. قبلا با نرخ هشت درصد، صاحب این حساب در ماه حدود ۶۶۰ هزار تومان در ماه سود دریافت می‌کرد که پس از تغییرات فعلی سود همین مقدار پول با سود پنج درصد تقریبا به ۴۰۰ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند.

اگر همین مقدار پول را به یک حساب سه‌ماهه یا شش‌ماهه منتقل کنید که نرخ سود آن‌ها به‌ترتیب ۱۲ و ۱۷ درصد است، بانک ماهیانه ۹۸۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان برایتان واریز خواهد کرد.

قبل سررسید، به موجودی حساب دست نزنید

نرخ جدید سود سپرده برای حساب‌های شش‌ماهه، یک‌ساله، دوساله و سه‌ساله افزایش پیدا کرده؛ این خبر خوبی است به‌شرط اینکه وقتی سپرده‌گذاری کردید، تا آخر قرارداد دست به موجودی حساب نزنید. در مصوبه آمده پایبندی بانک‌ها به نرخ جدید سود سپرده به‌شرطی است که صاحب حساب هیچ برداشتی از آن نداشته باشد.

بانک مرکزی به‌طور مشخص اعلام کرده اگر برداشت از حساب سپرده‌های مدت‌دار پیش از سررسید انجام شود، یک درصد از سود مورد توافق کسر می‌شود. به‌عنوان مثال اگر یک نفر از سپرده کوتاه‌مدت یکساله خود قبل از سررسید برداشت کند، نرخ سود قابل پرداخت به موجودی حساب او از ۲۰.۵ درصد به ۱۹.۰۵ درصد کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلند‌مدت در صورت ماندگاری کمتر از سه‌ماه تنها مشمول چهار درصد سود، یعنی یک درصد کمتر از سود پنج‌درصدی سپرده کوتاه‌مدت عادی می‌شوند. صاحب حساب سپرده کوتاه‌مدت شش‌ماهه و انواع سپرده بلند‌مدت که از سه‌ماه تا شش‌ماه در بانک بماند، ۱۱ درصد سود دریافت می‌کند. سپرده‌های بلندمدت یک‌ساله، دوساله و سه‌ساله اگر بین شش‌ماه تا یکسال در بانک بمانند، بیشتر از ۱۶ درصد سود دریافت نخواهند کرد.

مصوبه افزایش نرخ سود وام، شامل حال تسهیلات قرض‌الحسنه نخواهد شد

سود سپرده دو‌ساله و سه‌ساله که بین یک سال تا دو سال ماندگاری داشته باشد، ۱۹.۵ درصد خواهد بود و نهایتا نرخ سود سپرده بلند‌مدت سه‌ساله که بیشتر از دو سال و کمتر از سه‌سال در بانک مانده باشد و مشتری بخواهد آن را پیش از سررسید برداشت کند، نهایتا به ۲۰.۵ درصد می‌رسد.

وضعیت جدید دریافت تسهیلات بانکی

نرخ جدید سود سپرده بانکی افزایش پیدا کرده؛ بانک مرکزی تقریبا تصمیمی دست‌ودلبازانه گرفته، اما در عوض، سود تسهیلات بانکی را هم از ۱۸ درصد به ۲۳ درصد افزایش داده است. دریافت‌کننده تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی پیش از این با نرخ سود ۱۸ درصد و مهلت پرداخت ۲۴ ماهه، در ماه حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قسط می‌داد. همین وام بانکی با نرخ سود ۲۳ درصد، از این به بعد با قسط ماهی دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود. در پایان دوره اقساط، دریافت کننده تسهیلات، عوض ۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان سودی که باید علاوه بر اصل پول پس می‌داد، باید ۱۲ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان به بانک برگرداند.

دریافت‌کننده ۱۰۰ میلیون وام با نرخ سود ۱۸ درصد، به‌شرط بازپرداخت ۴۸ ماهه، طبق مصوبه قبلی ماهی دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قسط می‌داد و علاوه بر اصل پول، در پایان قرارداد ۴۱ میلیون سود به بانک برمی‌گرداند. اقساط ماهیانه این فرد حالا با نرخ سود ۲۳ درصدی، به سه‌میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش پیدا می‌کند و رقمی که در پایان قرارداد علاوه بر اصل پول به بانک برمی‌گرداند، ۵۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان محاسبه می‌شود.

مصوبه افزایش نرخ سود وام، شامل حال تسهیلات قرض‌الحسنه نخواهد شد و دریافت‌کنندگان تسهیلات ازدواج مانند گذشته چهار درصد سود به بانک پرداخت می‌کنند.

آیا افتتاح سپرده بانکی عاقلانه است؟

نرخ جدید سود سپرده بانکی از حالا به بعد حداقل پنج درصد (برای سپرده کوتاه‌مدت) و حداکثر ۲۲.۵ درصد (برای سپرده سه‌ساله) خواهد بود. اگر همان سود ۲۰.۵ درصد سپرده یک‌ساله را به‌عنوان متر و معیار در نظر بگیریم، بانک مرکزی رکورد پرداخت سود به صاحبان حساب سپرده بانکی را شکسته است، اما هنوز بعضی‌ها فکر می‌کنند نگهداری پول در بانک ارزش آن را در مقایسه با کاهش می‌دهد. این نظریه قدیمی بر مبنای مقایسه نرخ تورم و سود بانکی استوار است و تا وقتی تورم سالیانه با سرعت ۴۶ درصد پیش‌می‌تازد، سپرده بانکی یک‌ساله با نرخ سود ۲۰.۵ درصد را عاقلانه نمی‌داند. ادعای این افراد تا وقتی منطقی است که ریسک بالای سایر بازار‌ها را نادیده بگیریم. لااقل بانک همیشه سود می‌دهد!

نرح جدید سود سپرده بانکی را می‌توان با بازدهی سایر بازار‌ها مثل سکه طلا مقایسه کرد. در این بازار طی یک‌سال گذشته شاهد سوددهی حداقل ۹۰ درصد و حداکثر ۱۴۲ درصد بوده‌ایم. پس یک‌سال بردباری و نگهداشت پول در حساب بانکی به‌منظور دریافت ۲۰.۵ درصد سود احتمالا نباید خیلی به‌چشم بیاید نه؟ از کجا معلوم این بازار در یک‌سال آینده همین وضعیت را به چشم ببیند؟ هیچ تضمینی وجود ندارد. علاوه بر این بانک‌ها تا همیشه برای سرمایه‌گذاران گریزان از ریسک پاک و معصوم باقی خواهند ماند. موقعیت صاحبخانه‌ای را در نظر بگیرید که ۳۰۰ میلیون پول پیش و ماهی هفت میلیون اجاره از مستاجر دریافت می‌کند. او می‌تواند ۳۰۰ میلیون را به بانک ببرد، در حساب یک‌ساله بخواباند و ماهی پنج میلیون سود بگیرد تا در کنار اجاره، درآمد خود را به ۱۲ میلیون افزایش دهد. بازی با پول پیش که باید سر سال به مستاجر برگردانده شود، در سایر بازار‌ها خطر دارد.

دیگر خبرها

  • افزایش 50 درصدی تسهیلات تبصره ۱۸ در خراسان جنوبی
  • چهار نکته طلایی برای سپرده‌گذاری و دریافت تسهیلات از بانک
  • حساب خود را به‌آسانی وکالتی کنید
  • کلاهبرداری با ترفند واریز سود سهام عدالت در کیش
  • فرجام یک ماموریت در بورس
  • چه کسانی امسال سهام عدالت دریافت می کنند؟
  • شاکری: اصرار به بانک‌ها برای پرداخت وام به ضرر مردم است/ خوش حساب‌های سیستم بانکی دریافت کنندگان تسهیلات خُرد هستند
  • ۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده است
  • قرارداد پرداخت تسهیلات با بیش از ۴۰ هزار واحد امضا شد
  • پرداخت ۶ هزار و ۵۵۱ میلیارد تومان تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده