Web Analytics Made Easy - Statcounter
به نقل از «باشگاه خبرنگاران»
2022-09-25@05:55:30 GMT

پیامد‌های بلاک چین در کمبود تراشه

تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ | کد خبر: ۳۵۷۰۹۲۹۴

پیامد‌های بلاک چین در کمبود تراشه

کمبود جهانی تراشه تأثیر به سزایی بر مراکز فناوری اطلاعات و داده‌ها در همه جای جهان داشته است. حداقل یکی از عوامل کمبود تراشه، افزایش کاربرد فناوری بلاک‌چین است که به دلیل ماهیت محاسباتی آن، سهم قابل توجهی از تولید تراشه را مصرف می‌کند. از این رو موضوع کمبود تراشه، میزان پیامد‌ها و مدت زمان دوام آن، از جمله سوالاتی است که به متخصصان فناوری اطلاعات و ناظران صنعت مربوط می‌شود.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

به گزارش techtarget، ران هاول، معمار نرم‌افزاری WAN و Secure Access Service Edge برای کامپژمینای (Capgemini America)، می‌گوید: بلاک‌چین باید به‌عنوان برنامه‌ای در نظر گرفته شود که روی سرور‌ها اجرا می‌شود و آن‌ها نیز به نوبه خود، سیستم‌های عامل را با استفاده از تراشه‌های ریزپردازنده برای ارائه قدرت پردازش اجرا می‌کنند.از این رو بلاک چین برای عملکرد موثر به تعداد زیادی موتور پردازش توزیع شده نیاز دارد.

هاول گفت: «محبوب بودن ارز‌های دیجیتال به تقاضای بالای تراشه‌ها می‌افزاید و به کمبود‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم، کمک می‌کند. در حالی که تقاضا برای نیمه هادی‌ها از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱، ۱۷ درصد افزایش یافته است، هیچ افزایش متناسبی در عرضه تراشه وجود نداشت.

اکثریت قریب به اتفاق کارخانه‌های تولید نیمه‌رسانا در حال حاضر با حدود ۹۰ درصد ظرفیت خود برای تولید تراشه‌ها کار می‌کنند، به این معنی که بر اساس مطالعات اخیر، آن‌ها توانایی فوری کمی برای افزایش خروجی خود دارند.

هاول گفت: «وضعیت بدتر می‌شود و اثر آن کاهش کلی اقتصاد است. انتظار می‌رود که نیاز به تراشه‌ها افزایش یابد، زیرا فناوری‌هایی که از مقادیر زیادی از نیمه‌رسانا‌ها مانند پردازش بلاک چین، رشد ارز‌های دیجیتال، ۵G و وسایل نقلیه الکتریکی استفاده می‌کنند، بیشتر شود.

این به عرضه و تقاضا خلاصه می‌شود: در حال حاضر تقاضا برای تراشه‌های ریزپردازنده خاص بیشتر از عرضه است. برخی از شرکت‌ها در حال حاضر تراشه‌ها را ذخیره می‌کنند تا محصولات خود را برای بازار بسازند.

مشکلات زنجیره تامین

گرگ شولز، بنیانگذار و تحلیلگر مشاور در Server StorageIO، گفت: برخی تخمین می‌زنند که محدودیت‌ها و کمبود‌های کلی زنجیره تامین دو سال دیگر ادامه خواهد داشت، تا زمانی که تمام ظرفیت ساخت اضافی آنلاین شود.

شولز گفت: "به طور ناگهانی، ما به تراشه‌های بیشتری نیاز داشتیم، اما افزایش تولید به گسترش کارخانه بستگی داشت، و ساخت آن زمان می‌برد. این پاسخ آهسته زنجیره تامین را موج می‌زند، با تجهیزاتی که تراشه‌ها را تولید می‌کنند در حال حاضر کمبود دارند، تجهیزاتی که خود اغلب به تراشه نیاز دارند و وضعیت مرغ و تخم مرغ را ایجاد می‌کنند.

برخی از اختلالات را می‌توان مستقیماً به همه گیری کووید-۱۹ نسبت داد، اما شولز همچنین معتقد است که سرمایه گذاری در این بخش بسیار کم بوده است تا برای پاسخگویی به تقاضا آماده شود.

شولز گفت: افزایش همه این موارد، چه تراشه‌های حافظه، چه تراشه‌های همه منظوره یا پردازنده‌های گرافیکی یا RISC یا تراشه‌های بازویی - به راحتی می‌توان تقصیر را به گردن کووید انداخت، اما کووید فقط وضعیت را تشدید کرد.شما ناگهان افراد بیشتری داشتید که به دستگاه‌های هوشمند و رایانه‌ها نیاز داشتند و در سمت تولید، کارگرانی داشتید که نمی‌توانستند سر کار بروند.

اگرچه بسیاری از تولید تراشه‌ها به صورت خودکار انجام می‌شود، اما مشارکت انسان همچنان مهم است.از کیس‌ها برای پردازنده‌های گرافیکی استفاده کنید

برای کریس متمن، مدیر ارشد فناوری و نوآوری در آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا، بزرگترین بخش تاثیر بلاک چین بر کمبود تراشه، در واقع استفاده گسترده آن از پردازنده‌های گرافیکی است. در گذشته، پردازنده‌های گرافیکی معمولاً برای عملیات‌های پیچیده ریاضی و پردازش هوش مصنوعی رزرو شده بودند.

متمن گفت: «همانطور که مشخص است، این تراشه‌ها در بلاک چین نیز کاملاً مفید هستند، زیرا بخشی از طراحی بلاک چین خواستار نوشتن بلوک‌های جدید پویا با پیوند دادن بلوک‌های جدید تراکنش‌ها به بلوک‌های قبلی است.»

عمل ایجاد بلوک‌های جدید شامل هش کردن و رقابت برای یافتن بهترین، سریع‌ترین و انعطاف‌پذیرترین کد هش است. کد هش کد کامپیوتری است که به عنوان یک نمایش فشرده از یک قطعه داده عمل می‌کند که می‌تواند بلوک جدید را نشان دهد. گره‌هایی که سریع‌ترین کد هش جدید را پیدا می‌کنند با ارز‌های رمزنگاری شده مانند بیت کوین یا اتر پاداش می‌گیرند.

در حال حاضر، گره‌های بلاک چین، که توکن‌های غیرقابل تعویض، رسانه‌ها و سایر برنامه‌های کاربردی گسترده را تامین می‌کنند، به طور فزاینده‌ای از این تراشه‌ها استفاده می‌کنند و مسائل مربوط به مصرف تراشه را در کنار تقاضای هوش مصنوعی و یادگیری عمیق ایجاد می‌کنند.

ساموئل وانگ، معاون پژوهشی در گفت: استخراج ارز‌های رمزپایه مبتنی بر اثبات کار است که محاسبات بالا و پرقدرت است، اما طراحی تراشه استخراج در مقایسه با ریزپردازنده‌های MPU، GPU یا [واحد پردازش انجمنی]بسیار پیچیده‌تر است. گارتنر.

وانگ گفت، تقاضای ویفر برای تراشه‌های مدار مجتمع ویژه برنامه‌های ارز دیجیتال «کاملاً قابل مدیریت» است و کمتر از ۳۰۰۰۰ ویفر ۳۰۰ میلی‌متری در ماه در سطح جهان است. این چیزی است که مسلماً «هیچ وقت کمبود نداشت».

به همین ترتیب، در سطح کلان، وانگ گفت که عملیات بلاک چین تمایل دارد از جریان اصلی فناوری اطلاعات جدا شود.

«در بلاک چین، تیوانگ می‌گوید: «اینجا شرکت‌هایی هستند که در کار مراکز داده برای مدیریت بلاک چین برای مشتریان متخصص هستند.» از آنجایی که رایانه‌های شخصی و مراکز داده می‌توانند بلاک چین را راه‌اندازی کنند، وقتی کمبود تراشه به هر دو برسد، تجارت بلاک چین کند می‌شود. وانگ گفت: "اما من شک دارم که بلاک چین دلیل کمبود رایانه‌های شخصی یا مراکز داده باشد.

طراحی بلاک چین

بلاک چین را می‌توان با یکی از دو الگوریتم طراحی کرد: اثبات کار (POW)، که نیاز به قدرت دارد، یا اثبات سهام (POS) که نیاز به انرژی کمتری دارد.

وانگ گفت: «POS روشی جدیدتر برای بلاک چین است، زیرا سریع‌تر، کم‌هزینه‌تر و کم‌هزینه‌تر از POW سنتی است که توسط ارز‌های دیجیتال استفاده می‌شود». قضاوت من این است که بلاک چین‌های بیشتری به سمت POS حرکت می‌کنند؛ بنابراین، مصرف انرژی و تقاضای تراشه را می‌توان به حداقل رساند.

بیشتر بخوانید

ارز دیجیتالی بیت کوین؛ جدیدترین راه دریافت کمک مالی در توئیتر باشگاه خبرنگاران جوان فضای مجازی دريچه فناوری صرافی ارز دیجیتال

منبع: باشگاه خبرنگاران

کلیدواژه: بلاکچین کمبود تراشه توسعه فناوری پردازنده های گرافیکی کمبود تراشه حال حاضر بلاک چین تراشه ها وانگ گفت

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.yjc.ir دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «باشگاه خبرنگاران» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۰۹۲۹۴ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

افزایش دانش‌آموزان و کمبود فضای آموزشی در گلپایگان

مدیر آموزش و پروش گلپایگان از افزایش ۲۰۰ نفری جمعیت دانش‌آموزی مدارس ابتدایی شهرستان در سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: مهمترین مشکل آموزش این شهرستان کمبود فضا است.

به گزارش خبرنگار ایمنا، باقر عبیری امروز _شنبه دوم مهرماه_ در آئین نواختن زنگ آغاز سال جدید تحصیلی در مدرسه امیر کبیر شهر گلپایگان با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت ایام پایانی ماه صفر اظهار کرد: سال جدید تحصیلی با شعار نسیم مهر رضوی، در شهرستان گلپایگان با حضور حدود ۱۷ هزار دانش‌آموز آغاز شد.

وی از افزایش ۲۰۰ نفری جمعیت دانش‌آموزی مدارس ابتدایی شهرستان در سال جدید تحصیلی خبر داد و افزود: از حدود ۱۷ هزار جمعیت دانش‌آموزی شهرستان ۱۳۵۴ دانش‌آموز پایه اول ابتدایی هستند.

مدیر آموزش و پرورش گلپایگان تصریح کرد: با توجه به کمبود ۲۰۹ معلم در مدارس شهرستان گلپایگان، این کمبود با جذب معلمان بازنشسته، دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، سرباز معلم و حق تدریسی رفع شد.

عبیری با اشاره به اینکه در حال حاضر مهمترین مشکلات آموزش و پرورش گلپایگان کمبود فضای آموزشی به ویژه نبود مدرسه در منطقه مسکن مهر و شهرک الوند است، ادامه داد: در سال جاری با افزایش ظرفیت کلاس‌ها توانستیم دانش‌آموزان را ثبت نام کنیم اما در سال‌های آینده با کمبود فضای آموزشی مواجه خواهیم شد.

وی یادآور شد: نرخ کرایه سرویس مدارس شهرستان گلپایگان در سال جدید تحصیلی بین ۲۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده و سازمان حمل و نقل نیز موظف به پوشش دهی است.

مدیر آموزش و پرورش گلپایگان تاکید کرد: در سال تحصیلی جدید مدارس شهرستان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت حضوری فعالیت دارند.

در ادامه این مراسم محمدرضا عسگریان _فرماندار گلپایگان_ با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تسلیت ایام پایانی ماه صفر اظهار کرد: مدارس با آغاز همه گیری ویروس کرونا وارد فضای مجازی و آموزش غیرحضوری شدند تا سلامت دانش آموزان به خطر نیفتد، خوشبختانه در سال جدید تحصیلی شور و نشاط به مدارس برگشت و تحصیل دانش‌آموزان به صورت حضوری فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: دشمن با استفاده از فضای مجازی، دانش‌آموزان را مورد هدف قرار داده است و والدین باید مراقب استفاده صحیح دانش‌آموزان از فضای مجازی باشند.

کد خبر 607570

دیگر خبرها

  • چند نشانه کمبود مواد مغذی در چهره شما!
  • افزایش دانش‌آموزان و کمبود فضای آموزشی در گلپایگان
  • مدیریت کمبود سرویس مدرسه در قم
  • ۸۴ درصد اختراعات ثبت شده بلاکچین توسط چین است!
  • دلیل مخالفت نقدعلی با تشکیل وزارت بازرگانی
  • واکسن ثلاث به زودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت
  • دنیای تولید تراشه‌های الکترونیکی متحول می‌شود؟
  • خزانه داری آمریکا : وابستگی به تراشه های تایوان امنیت ملی ما را تهدید می کند
  • گمانه زنی ها برای تبدیل دانشگاه پیام نور قم به دو مدرسه
  • از بین بردن سفیدی مو با ویتامین