Web Analytics Made Easy - Statcounter

به گزارش خبرنگار مهر، اساسنامه کمیته ملی المپیک به تمام اعضای دارای حق رای مجمع این کمیته اجازه داده تا برای حضور در انتخابات و تصدی یکی از ۱۰ کرسی هیات اجرایی شامل رئیس، دو نایب رئیس و ۷ عضو هیات اجرایی، کاندیدا شوند. (دبیرکل و خزانه دار انتصابی است و نماینده کمیسیون ورزشکاران با انتخاب این کمیسیون و تایید مجمع مشخص می‌شود)

بر این اساس از میان اعضای مجمع کمیته ملی المپیک که به مجمع انتخاباتی ۶ شهریورماه این کمیته هم دعوت شده‌اند، ۳۱ نفر در مدت زمان مقرر برای نام نویسی از کاندیداها (۵ تا ۲۰ آبان ماه) با تکمیل فرم ثبت نام، آمادگی خود را برای ورود به انتخابات و شرکت در رای گیری برای تصدی یکی از پست‌های هیات رئیسه و هیات اجرایی اعلام کردند.

بیشتر بخوانید: اخبار روز خبربان

نصیرزاده به عنوان نماینده فدراسیون کشتی وارد انتخابات کمیته المپیک شد درحالیکه طبق اساسنامه حضور وی در فدراسیون کشتی منع قانونی دارد

ورود غیرقانونی نماینده فدراسیون کشتی به انتخابات

در این میان اما اقدام برخی متقاضیان برخلاف قانون صورت گرفت مانند مهدی نصیرزاده که کاندیدای هیات اجرایی کمیته ملی المپیک شده است. وی که ریاست فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام را بر عهده دارد از این جایگاه اجازه ورود به انتخابات کمیته ملی المپیک را نداشت چون اصلاً فدراسیون متبوع او عضو دارای حق رای مجمع کمیته به حساب نمی‌آید.

نصیرزاده در واقع به عنوان نماینده هیات رئیسه فدراسیون کشتی و به جای علیرضا دبیر وارد گودِ انتخابات کمیته ملی المپیک شده است چراکه طبق بند «پ» ماده ۵ (ترکیب مجمع عمومی) اساسنامه کمیته ملی المپیک، فدراسیون‌های المپیکی مجاز هستند در صورت غیبت رئیس، نماینده عضو و منتخب هیات رئیسه خود را برای حضور در مجمع معرفی کنند.

از این حیث مهدی نصیرزاده منعی برای کاندیدا شدن در انتخابات کمیته ملی المپیک ندارد اما از طرفی اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی وی را از این حضور منع می‌کند. با این حال او بدون توجه به این مسئله فرم نام نویسی حضور در انتخابات کمیته را تکمیل کرد.

در ماده ۱۸ اساسنامه فدراسیون‌های ورزشی با تاکید بر اینکه هیات رئیسه بالاترین رکن اجرایی فدراسیون است، رئیس فدراسیون را به عنوان رئیس هیات رئیسه معرفی کرده است (بند اول از ماده ۱۸)، از طرفی در تبصره اول همین ماده هم تاکید شده که اعضای هیات رئیسه فدراسیون‌ها به صورت همزمان نمی‌توانند در فدراسیون‌های دیگر مسئولیتی داشته باشند.

امیدی که ناامید شد

با این اوصاف کاندیدا شدن مهدی نصیرزاده رئیس فدراسیون بدنسازی و پرورش اندام، رئیس هیات رئیسه این فدراسیون و عضو هیات رئیسه فدراسیون کشتی برای انتخابات کمیته ملی المپیک کاملاً غیرقانونی بود. البته این امیدواری بود که «ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات» در بررسی فرم‌های تکمیل شده ثبت نام با این تخلف آشکار برخورد کند اما تخلفی که یکی از اعضای همین ستاد در روند نام نویسی مرتکب شده، این انتظار را نقش بر آب کرد.

کیکاوس سعیدی به عنوان دبیرکل کمیته ملی المپیک و رئیس ستاد تطبیق اجازه حضور در انتخابات را ندارد

دبیرکلی که بدون اجازه قانونی کاندیدا شد

کیکاوس سعیدی دبیرکل کمیته ملی المپیک آخرین نفری بود که برای حضور در انتخابات کاندیدا شد. وی البته به عنوان دبیرکل اجازه‌ای برای کاندیدا شدن نداشت چراکه دبیرکل اصلاً عضو مجمع کمیته ملی المپیک نیست و حتی در جلسات هیات اجرایی هم حق رای ندارد.

سعیدی اما همزمان سرپرستی آکادمی ملی المپیک را بر عهده داشت و قطعاً به این واسطه کاندیدای انتخابات شده است درحالیکه طبق اساسنامه کمیته ملی المپیک، «رئیس» آکادمی عضو مجمع است. سعیدی تیرماه سال گذشته «سرپرست» آکادمی شد و طی این مدت هم هیچ خبری در رابطه با «حکم ریاست» وی برای این مرکز اطلاع رسانی نشده است.

اگر سعیدی همچنان سرپرستی آکادمی ملی المپیک را بر عهده دارد که در حضور وی در مجمع اشکال وارد است همانطور که خیلی از فدراسیون‌ها به خاطر اداره شدن با سرپرست از ترکیب مجمع کنار گذاشته شده‌اند. بنابراین حتماً حکم ریاست سعیدی به صورت مخفیانه برای او صادر شده تا اینگونه شرایطش برای حضور در مجمع و کاندیدا شدن بلااشکال شود اگرچه بازهم به این حضور ایراد وارد است!

طبق دستورالعمل اجرایی انتخابات کمیته ملی المپیک، به منظور تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات ستادی با عنوان «ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات» متشکل از ۹ نفر است. دبیرکل کمیته ملی المپیک یکی از اعضای این ستاد است که ریاست آن را بر عهده دارد.

در بخش دوم دستورالعمل اجرایی انتخابات کمیته و در تبصره ۳ اینگونه عنوان شده که «مسئولیت راهبردی ستاد بر عهده دبیرکل کمیته است» و در تبصره ۳ هم تاکید شده که «هیچ‌یک از اعضای ستاد نباید نامزد انتخابات هیات اجرایی باشند».

با این اوصاف کاندیدا شدن کیکاوس سعیدی که خود دبیرکل کمیته ملی المپیک است و به این واسطه ریاست «ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات» را بر عهده دارد، غیرقانونی است.

دستورالعمل اجرایی انتخابات توسط هیات اجرایی تدوین شده و به واسطه مصوبه مجمع و کمیته بین المللی المپیک، باید ملاک برگزاری انتخابات ۶ شهریورماه باشد. در حالی که در همین مرحله نام نویسی از کاندیداها، مصوبه خودِ این دستورالعمل توسط دبیرکل که دبیر مجمع هم به حساب می‌آید نادیده گرفته شده است حال آنکه دبیر مجمع باید بی طرف و ذی نفع در روند انتخابات باشد.

ستادی که اعتباری به فعالیتش نیست

بخش سوم دستورالعمل اجرایی انتخابات کمیته ملی المپیک به «شرح وظایف» ستاد تطبیق و بررسی روند برگزاری انتخابات اشاره دارد. در همین بخش «بررسی فرم‌های تکمیل شده ثبت نام و مدارک کاندیداها و تطبیق با شرایط احراز سمت‌های مختلف منطبق بر اساسنامه و دستورالعمل» و همچنین «احراز صلاحیت‌های عمومی از مراجع ذی صلاح و پیگیری جهت اخذ تاییدیه» به عنوان بخشی از وظایف ستاد عنوان شده است.

اما این سوال مطرح است «وقتی یکی از اعضای ستاد که مسئولیت راهبری آن را هم بر عهده دارد، خود با تخلف و دور زدن قانون خودنوشته در کمیته ملی المپیک برای انتخابات کاندیدا شده است، چه اعتباری می‌توان داشت به نتایج بررسی‌های این ستاد جهت تایید صلاحیت اولیه کاندیداها؟!

کد خبر 5561227 صرافی ارز دیجیتال

منبع: مهر

کلیدواژه: کمیته ملی المپیک هیات اجرایی کمیته ملی المپیک ثبت نام کاندیداها کیکاوس سعیدی عبدالمهدی نصیرزاده تخلفات انتخاباتی تیم فوتبال استقلال تهران فوتبال لیگ برتر فوتبال ایران هیات اجرایی کمیته ملی المپیک کشتی آزاد تیم فوتبال سپاهان اصفهان بازیهای کشورهای اسلامی انتخابات فدراسیون فوتبال تنیس روی میز چهارمین دوره بازیهای کشورهای اسلامی تیم فوتبال پرسپولیس ثبت نام کاندیداها کمیته ملی المپیک کشتی فرنگی دستورالعمل اجرایی انتخابات انتخابات کمیته ملی المپیک دبیرکل کمیته ملی المپیک حضور در انتخابات بر عهده فدراسیون کشتی برای حضور کاندیدا شدن هیات اجرایی هیات رئیسه کاندیدا شد نام نویسی

درخواست حذف خبر:

«خبربان» یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به‌طور اتوماتیک از وبسایت www.mehrnews.com دریافت کرده‌است، لذا منبع این خبر، وبسایت «مهر» بوده و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، کد ۳۵۷۳۳۰۳۷ را به همراه موضوع به شماره ۱۰۰۰۱۰۰۲۲۱۰۰ پیامک فرمایید. لطفاً در صورتی‌که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

خبر بعدی:

نامزد انتخاباتی فدراسیون اسکواش در جستجوی حقیقت ماجرای صلاحیت

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، مجمع انتخاباتی فدراسیون اسکواش روز گذشته از رسمیت خارج شد و دلیل آن ترک مجمع از سوی روسای هیات‌های استانی بود که همگی اعضای مجمع بودند.

روسای هیات‌های استانی پس از آنکه مجید جلیلی قاضی زاده دبیر مجمع به امیر عزیزپور یکی از سه نامزد تصدی پست ریاست فدراسیون اسکواش اعلام کرد نامه احراز صلاحیت وی برای حضور در جمع نامزدها ابلاغ نشده و دبیرکل سابق فدراسیون اسکواش با ناراحتی مجمع را ترک کرد از محل برگزاری انتخابات خارج شدند تا مجمع از رسمیت بیفتد.

این اتفاق در شرایطی رخ داده که پیش از برگزاری مجمع یه عزیزپور همانند بابک فقیر و پیروز هاشمی دو نامزد دیگر احراز پست ریاست فدراسیون اسکواش به صورت مکتوب ابلاغ شده بود برای حضور در مجمع انتخاباتی تایید صلاحیت شده است. 

اکنون عزیزپور تصمیم دارد تا به وزارت ورزش و جوانان مراجعه کند تا دلیل اعلام نشدن نامه تایید صلاحیت خود به مجمع انتخاباتی فدراسیون اسکواش را متوجه شود.

مجمع انتخاباتی فدراسیون اسکواش با تنفس دو هفته دیگر برگزار می‌شود و تا آن زمان محسن خمارلو به عنوان سرپرست فدراسیون امور مربوطه به رئیس را انجام خواهد داد.

انتهای پیام/

دیگر خبرها

  • زمان انتخابات فدراسیون گلف مشخص شد
  • نامزد انتخاباتی فدراسیون اسکواش در جستجوی حقیقت ماجرای صلاحیت
  • لغو انتخابات فدراسیون اسکواش
  • لغو انتخابات فدراسیون اسکواش/ ۲۱ نفر مجمع را ترک کردند!
  • لغو انتخابات اسکواش/ ۲۱ نفر مجمع را ترک کردند
  • رقابت ۳ کاندید برای کسب ریاست فدراسیون اسکواش
  • تبریک کمیته ملی المپیک به افتخار آفرینان کوراش و تیم ملی هندبال بانوان
  • انتخابات ریاست هیات شطرنج استان مرکزی برگزار شد
  • انتخابات کمیته پاراالمپیک| رقابت ۵ کاندیدا برای ریاست
  • انتخابات کمیته ملی پارالمپیک| اعلام اسامی نامزدهای نهایی با رقابت ۵ کاندیدا برای پست ریاست