آنکاراـ ایرناـ ایلنور چویک مشاور ارشد اردوغان با انتشار یادداشتی در روزنامه ینی بیرلیک نوشت که حکومت ریاض به رغم فرار از پاسخگویی درباره سرنوشت خاشقچی، به بن بست رسیده و خشم جهانیان علیه خاندان آل سعود برانگیخته شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، چویک با انتشار یادداشتی تحت عنوان 'ترکیه بار دیگر دوستی خود را با عربستان نشان می دهد' در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی که طی ماه های اخیر با حمایت آمریکایی در منطقه جولان می داد، در مقابل خشم جهانیان نسبت به ناپدید شدن خاشقچی، سیاست سکوت را در پیش گرفت و شواهد نشان می دهد که افسار سیاست خارجه از دست وی خارج شده است تا جایی که پادشاه عربستان برای حل بحران خاشقچی وارد کارزار شده است.


مشاور اردوغان ادامه داد: براساس گزارش های مندرج در رسانه های آمریکایی، ماموران اعزامی بن سلمان، این روزنامه نگار مشهور عربستانی را در ساختمان کنسولگری به قتل رسانده اند و حکومت ریاض دیر و یا زود درباره ارتکاب به این جنایت اعتراف خواهد کرد.
به نوشته این مقام نزدیک به دولت ترکیه، پادشاه عربستان به صورت تلفنی با ترامپ و روز گذشته نیز با مایک پمپئو در ریاض دیدار کرد و شواهد امر نشان می دهد که مذاکرات طرفین حول محور حل بحران در ماجرای ناپدید شدن خاشقچی و چگونگی پذیرش این رسوایی بزرگ از سوی خاندان آل سعود بوده است.
به گزارش ایرنا، مواضع ترامپ درباره خاشقچی، این فرضیه را تقویت می کند که حکومت ریاض با هماهنگی آمریکا قصد اعلام وقوع جنایت از سوی ماموران امنیتی خودسر بدون اطلاع پادشاه و ولیعهد عربستان را دارد، امری که به این راحتی از سوی افکار عمومی و رسانه ها پذیرفته نخواهد شد.
ایلنور چویک در این یادداشت سعی کرد تا پیگیری های امنیتی ـ قضایی ترکیه درباره سرنوشت خاشقچی را نه از سر کینه توزی با ریاض و نه گرو کشی با آنها، بلکه در راستای روشن شدن واقعیت و یاری رساندن به پادشاه عربستان نشان دهد.
وی در مقاله خود تاکید کرد: اگر چه بسیاری از رفتارهای بن سلمان در منطقه از جمله حمایت غیر مستقیم از پ.ک.ک به واقع امنیت ملی ترکیه را به خطر انداخت اما آنکارا بدون توجه به این سیاست ناشایست ولیعهد عربستان و بدون بازی با ماجرای خاشقچی و در راستای کمک به پادشاه عربستان در مسیر روشن شدن ماجرای خاشقچی با نیتی مثبت گام بر می دارد و تحقیقات مشستقل و در بعضی موارد مشترک با مقامات ریاض را به پیش می برد.
وی تصریح کرد: این رفتار منطقی و نیت مثبت ترکیه دلیلی بر تماس پادشاه عربستان با اردوغان و ابراز تشکر وی بود.
ایلنور چویک چندی پیش نیز در واکنش به این حادثه با انتشار یادداشتی تحت عنوان رسوایی در موضوع خاشقچی در روزنامه ینی بیرلیک نوشت: روزنامه نگار سعودی به کنسولگری عربستان در استانبول وارد شده و دیگر خبری از وی نیست و مقامات ریاض پاسخگوی هیچ چیزی نیستند که این رفتار آنها شرم آور است.
وی افزود: تعیین وضعیت خاشقچی برای ترکیه مهم است چرا که حادثه ناپدید شدن این روزنامه نگار مشهور در خاک کشور ترکیه رخ داده است و با دستور اردوغان همه ابعاد این رویداد دردآور تحت بررسی است.
وی تاکید کرد: آنکارا حاضر به تیرگی روابط با ریاض بر سر موضوع خاشقچی نیست اما سعودی ها باید در خصوص وضعیت ناپدید شدن این روزنامه نگار با ترکیه همکاری کنند.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده است.
در راستای تعیین سرنوشت خاشقچی، تحقیقات ماموران قضایی ـ امنیتی ترکیه، همچنان ادامه دارد و مواضع مقامات ارشد سیاسی این کشور از جدیت این پیگیری ها حکایت دارد.
در همین ارتباط، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه عصر روز گذشته (سه شنبه) پس از سخنرانی در اجتماع نمایندگان حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران اظهار کرد: تفتیش کنسولگری عربستان برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد عربستانی ناپدید شده ادامه دارد.
وی بیان کرد: هدف از انجام تحقیقات پیرامون ناپدید شدن خاشقچی را دستیابی به ادله و شواهد محکمه پسند بیان کرد.
این مقام ترکیه افزود: علاوه بر ادامه جست و جوی فنی ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول، در جریان تحقیقات احتمال وجود مواد سمی نیز بررسی می شود.
مولود چاووش ‌اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز عصر روز گذشته در دیدار با معاون وزیر امور خارجه بخش ترک نشین قبرس از احتمال بازجویی دادستانی ترکیه از هر فرد مظنون در کنسولگری عربستان سعودی در خصوص ناپدید شدن خاشقچی خبر داد.
وی اعلام کرد که احتمال بازجویی از کارکنان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول وجود دارد، ولی آنها ممنوع الخروج نیستند و هر کدام از کارکنان کنسولگری عربستان اجازه خروج از ترکیه را دارند.
ساعاتی پس از اعلام این اظهارات وزیر امور خارجه ترکیه، محمد العتیبی سرکنسول عربستان در استانبول که از او به عنوان فرد کلیدی در ناپدید شدن خاشقچی نام برده می شود، ترکیه را ترک کرد.
برای تعیین سرنوشت خاشقچی به درخواست پلیس ترکیه برای بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه العتیبی در استانبول، تیم تحقیقاتی مشترک تشکیل شده و این تیم طی دو شب گذشته به جست و جوی ساختمان کنسولگری پرداختند.
بازرسی و تفتیش اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در شهر استانبول نیز که قرار بود شب گذشته برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی انجام شود، ابطال شد.
شبکه ان.تی.وی ترکیه علت لغو بازرسی از اقامتگاه سرکنسول عربستان در استانبول را حضور نیافتن یکی از مقام های مرتبط عربستان در این مکان اعلام کرد.
هنوز خبری رسمی مبنی بر قتل و یا ربایش خاشقچی از سوی مقامات رسمی ترکیه اعلام نشده است اما رسانه های نزدیک به حزب حاکم ترکیه با انتشار گزارش هایی از دستیابی به اسناد قتل و شکنجه این روزنامه نگار مشهور در داخل کنسولگری عربستان خبر می دهند.
سایت اینترنتی خبر.7 ترکیه طی خبری فوری اعلام کرد: اسامی پنج نفر از عاملان اصلی قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول مشخص شده است.
این رسانه به نقل از یک منبع خبری و رسانه ای آمریکایی اعلام کرد که خاشقچی در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسیده و جسد او مثله شده است.
به نوشته این رسانه، خاشقچی توسط پنج نفر از عوامل تیم ترور اعزامی از سوی آل سعود به قتل رسیده و مقامات ترکیه هویت پنج نفر از آنها را مشخص کرده اند.
به نوشته خبر.7، یکی از این افراد از چهره های بسیار نزدیک و از یاران صمیمی محمد بن سلمان ولیعهد پرحاشیه عربستان سعودی است و سه نفر دیگر از مظنونان هم از عوامل امنیتی مرتبط و نزدیک با شخص ولیعهد عربستان هستند.
به گزارش این رسانه، پنجمین نفر از این افراد هم از کارکنان وزارت کشور و از متخصصان و مقامات بلند پایه پزشکی قانونی عربستان است.
این رسانه نوشت: اعزام همزمان این افراد به کشوری خارجی نشان می دهد که آنها برنامه خاصی داشته اند و با هماهنگی آل سعود به استانبول آمده و دست به جنایت زده اند.
این رسانه اسامی پنج متهم اصلی را ماهر عبدالعزیز مترب از دیپلمات های عربستانی و از عوامل تیم حفاظتی ولیعهد عربستان، عبدالعزیز محمد الحساوی از عوامل تیم حفاظتی محمد بن سلمان و ثائر غالب الحربی از عوامل حفاظتی و رسانه ای وابسته به ولیعهد ذکر کرد.
شبکه خبر.7 همچنین در گزارشی دیگر مدعی وجود اسناد صوتی در اختیار ماموران ترکیه شد و نوشت: در حین شکنجه و قتل خاشقچی، سرکنسول عربستان اعتراض کرده و خواهان انجام این اقدام خارج از ساختمان کنسولگری شده است و در پاسخ به اعتراض وی، فردی از ماموران ارتکاب جرم گفته: اگر قصد زندگی در عربستان داری سکوت کن.
به نوشته این رسانه، خاشقچی توسط ماموران اعزامی آل سعود شکنجه شده و ابتدا انگشتان وی و در نهایت سر این روزنامه نگار بریده شده است.
این رسانه مدعی انتشار اخباری در شبکه سی.ان.ان آمریکا با استناد به گزارش ماموران ترک شد که چنین آمده است: جنازه خاشقچی توسط متخصص کالبد شکافی قطعه قطعه شده و این کارشناس در حین ارتکاب به این عمل، به اطرافیان خود، گوش کردن به موسیقی را توصیه کرده است.
به گزارش ایرنا، محمد العتیبی که از او به عنوان فرد کلیدی در پرونده خاشقچی نام برده می شود، عصر دیروز پس از آن که وزیر امور خارجه ترکیه خبر از احتمال بازجویی از تمام کارکنان کنسولگری را داد، از ترکیه خارج شده و به کشور خود بازگشت.
رسانه های ترکیه اعلام کردند که امروز نیز بازرسی فنی و تخصصی عوامل پلیس جنایی و قضایی دو کشور از ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول ادامه خواهد داشت.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیر رسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده و در همان جا به قتل است.
خاشقچی 59 ساله، پس از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.
خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.
خاورم/1905**

"مسکو با تهران هماهنگ نیست"| در نشست ضدایرانی امارات چه گذشت؟

تبعیت ترکیه و لبنان از تحریم‌های آمریکا علیه هواپیماهای ایرانی| سازمان هواپیمایی: صنعت هوایی کشور با تحریم ناآشنا نیست| وقفه‌ای در پروازها به‌وجود نمی‌آید

قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت ارز امروز ۹۷/۰۸/۲۲

کلیدواژه: سياسي تركيه خاشقچي

منبع: ایرنا

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۱۳۹۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • عربستان به دنبال جابه‌جایی کنسولگری خود در استانبول
 • بولتون، ریاض را از دخالت در قتل خاشقچی تبرئه کرد
 • جنایت آل سعود، اشتباه آمریکا؛ اقتدار ایران
 • خاشقچی با دستور مقامات عالی آل سعود به قتل رسید
 • آل سعود برای سرکوب مخالفان 2میلیارد دلار به جنایتکاران داد
 • قتل خاشقچی، ترکیه و فرانسه را رو در روی هم قرار داد
 • نمایندگان پارلمان اروپا خواستار فراخواندن سفیر اروپا درعربستان شدند
 • اردوغان: خاشقچی با دستور مقامات عالی آل سعود به قتل رسید
 • کنسول عربستان در استانبول از انظار عمومی ناپدید شده است
 • حمله ترکیه به فرانسه درباره پرونده خاشقچی
 • واشنگتن‌پست: اسرائیل به یاری بن‌سلمان آمده است
 • فایل صوتی قتل خاشقچی در اختیار فرانسه گذاشته نشده است
 • پاسخ آنکارا به اتهام فرانسه درباره «سیاسی‌بازی» در پرونده خاشقچی
 • (تصاویر) اشک‌های نامزد جمال خاشقچی در استانبول
 • فرانسه تحویل فایل صوتی مرتبط با قتل خاشقجی از ترکیه را تکذیب کرد
 • لودریان: فایل صوتی قتل خاشقچی در اختیار فرانسه گذاشته نشده است
 • گردهمایی حامیان جمال خاشقجی در استانبول
 • گردهمایی طرفداران خاشقجی در استانبول
 • اعتراض به کشتار مردم یمن توسط رژیم آل سعود در ترکیه
 • آخرین حرف‌های خاشقجی در کنسولگری عربستان