مخترع رباتیک: در سن 8 سالگی با سرگم شدن با آرمیچر، کلید و سیم به اختراعات مختلف مشغول و به این واسطه به رشته رباتیک علاقمند شدم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از کلاله خبر،  نظر شما را به گفتگو با یک مخترع رباتیک از شهرستان کلاله که به معرفی خانم سعدی مشاور جوانان و بانوان فرمانداری کلاله صورت گرفت؛ جلب می کنیم:

در ابتدا خود را معرفی کنید:

اینجانب مهران مرادزاده از شهر فراغی شهرستان کلاله می باشم و در حال حاضر در مقطع دوم دبیرستان فنی حرفه ای در حال تحصیل هستم.

پدری 42 ساله و کارمند بهزیستی و دارای یک بردار و خواهر کوچکتر از خودم هستم.

چی شد که به فکر اختراع افتادید؟

من از سن 8 سالگی با قطعات آرمیچری، باتری، کلید و پره سرگرم بودم و کار با اینها در من هیجان لازم برای ساخت و ساز قطعات الکترونیکی ایجاد می کرد.

مراد زاده ادامه داد: از همان دوران در تنهایی خود مشغول به ساخت ماشین برقی و دیگر وسایل مشغول بودم و به مقطع راهنمایی که رسیدم، اول راهنمایی مسابقات خارزمی برگزار شد و من هم در این مسابقات با ارائه ماشین کنترلی از راه دور و با استفاده از وسایل دور ریختنی رتبه اول در شهرستان و رتبه چهارم استان را کسب کرد.

بعد از شرکت در این مسابقات چه کردید؟

بعد از شرکت در این مسابقه، رغبت بیشتری برای اختراع و شرکت در مسابقات مختلف در من ایجاد شد تا جایی تصمیم گرفتم یک دستگاه چمن زن برای حیاطمان اختراع کنم و این دستگاه، از برق 220 ولت، موتور چرخ خیاطی و تیغه های ورقه های آهنی که خودم ساخته بودم، طراحی و ساخته شد.

چی شد که تصمیم به اختراع ربات گرفتید؟

با ایده گیری از چرخش تیغه چمن زن به این نتیجه رسیدم که می توانم رباتی اختراع کنم که بتواند از طریق همین تیغه های برنده حریف خود را مغلوب کند.

وی ادامه داد: در راستای یاد شده نقشه ربات را پیاده سازی کردم و به مرور زمان قطعات را با فکر کردن و ساخت انها، روی هم پیاده کردم تا اینکه روبات تکمیل شد.(گفتنی است برای ساخت ان از آرمیچرها، پره هایی که خودم با جوشکاری و غیره درست کرده بودم استفاده کردم).

با ربات جنگی خود چه کردید؟

درآن زمان(سال 96) مسابقات رباتیک جنگنده جام نور در مشهد برگزار می شد و یکی از قوانین موجود، وزن 3 کیلوگرمی ربات بود و این در حالی بود که وزن ربات من 4 کیلوگرم بود، از قطعات محافظ فلزی ربات کم کردم و بیشتر روی قطعات و سلاح های جنگنده روبات هزینه و وقت صرف شد.

به پیشنهاد میثم حدادی فرمانده حوزه بسیج که مشوق و حامی مالی من بود، اسم این ربات را نازعات انتخاب و در این مسابقات در طی چند مبارزه و چند راند، ربات من موفق به برد و غلبه بر ربات حریف شد و ماحصل این مسابقات دریافت جایزه نقدی شد.

بعد از شرکت در مسابقات مشهد، اختراع دیگری هم داشتید؟

بله، من همیشه در حال ایده پردازی برای اختراعات دیگر بودم و در همین جهت، برای شرکت در مسابقات رباتیک جوانان کشور به فکر ساخت رباتی کشاورز که بتواند خلاهای موجود در کشاورزی را پر کند، افتادم و در این زمینه با استفاده از وسایل دورریختنی ربات مدنظر را که 25 کیلوگرم بود و توانایی شخم، چمن زنی، جمع آوری چمن، سم پاشی، آبیاری و کود پاشی و کاشت بذراست، را اختراع کردم و توانستم در مرحله استانی مسابقات خوارزمی رتبه اول را بدست آورم و به مرحله کشوری این مسابقات راه پیدا کنم.

در مرحله کشوری این مسابقات شرکت کردید؟

به مرحله کشوری دعوت شدم و از اولین فیلتر داوری در دانشگاه شهید رجایی عبور کردم و در دور بعد داوری که متشکل از 8 داور دارای دکتری بود، به دفاع از ربات خود پرداختم و خوشبختانه این ربات باعث هیجان و رضایت داوران شد و ان شالله نتیجه این داوری در جهت تولید انبوه این ربات در آبان ماه سال جای اعلام می شود.

مخترع کلاله ای تصریح کرد: با برگشت از مسابقات کشوری مورد استقابل فرمانده بسیج(میثم حدادی)، شهردار، بخشدار قرار گرفتم.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

برای آینده کاری خود، ایده های مختلفی در زمینه های زیادی دارم که شاید بتواند برخی از خلا های موجود کشور را در حوزه های مختلف پر کند.

سخن آخر؟

در پایان از پدر، مادر، فرمانده بسیج(حدادی) و مشاورجوانان فرماندار کلاله که در این زمینه مشوق و پیگیر کارهای من با بخشدار سابق بود و در اینده نیز قرار است پیگیر کارهای من با مسئولین ذیربط باشد، حسن توجه فرماندار کلاله به جوانان وعباس ممشلی فرمانده بسیج دانش آموزی تشکر و قدردانی می کنم.

 

انتهای پیام/

اختراع مخترع کلاله ای دانلود

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اختراع وایت برد الکترومکانیکی رولینگ در شیراز

اعضای هیئت علمی گروه ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز موفق شدند رولینگ وایت برد را برای نخستین بار در ایران اختراع کنند .

به گزارش ایسنا منطقه فارس، به نقل از وبدا شیراز، عضو هیئت علمی ارگونومی دانشکده بهداشت شیراز گفت: اختلالات اسکلتی – عضلانی مرتبط با کار یکی از آسیب‌های مهم شغلی به شمار می رود و عمده ترین عامل از دست رفتن زمان کار و آسیب ها ی انسانی نیروی کار است.

علیرضا چوبینه افزود: به دلیل پیشرفت تکنولوژی اطلاعات و چند فرهنگی شدن محیط های اجتماعی، وظایف معلمان نیز دستخوش تغییرات و پیچیدگی فزونتر شده است؛ امروزه اغلب معلمان از دردهای اسکلتی- عضلانی، به ویژه در نواحی گردن و شانه ها، رنج می برند که یکی از علت های این درد می تواند نوشتن بر روی تخته باشد .

  او ادامه داد: با مطالعه و جستجوی اینترنتی در مورد انواع گوناگون تخته های مورد استفاده در مراکز آموزشی و تحقیقاتی این نتیجه حاصل شد که هیچ یک از طراحی های ارایه شده نتوانسته زاویه بین بازو و بدن را در حالت استاندارد حفظ کند، همچنین در اغلب موارد آموزگاران مجبورند برای اینکه همه دانش آموزان بتوانند مطالب نوشته شده را ببینند، از بالای تخته شروع به نوشتن کنند .

به گفته این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این موضوع باعث افزایش میزان بالا بردن شانه و زمان نگهداری آن در بالای سر می شود که آسیب زا بوده و فشار بر اندام فوقانی را افزایش می دهد، بنابراین طراحی یک تخته وایت برد ارگونومیک که بتواند علاوه بر بالا بردن حس اشتیاق معلمان، استانداردهای لازم را نیز دارا باشد، در دستور کار قرار گرفت .

چوبینه با اشاره به مزایای استفاده از این نوع تخته؛ کمک به کاربر برای افزایش راحتی به لحاظ دارا بودن مکانیزم چرخش صفحه در دو جهت عقربه های ساعت و برعکس به صورت مکانیزه و با استفاده از نیروی الکتریکی را یکی از این مزایا بیان و اضافه کرد: پشت تخته برای پاک کردن کل صفحه یک سیستم تخته پاک کن تعبیه شده که با ریموت کنترل از سوی معلم فعال می شود .

به گزارش ایسنا، این اختراع که به تایید اداره ثبت اختراعات رسیده، برگرفته پایان نامه زهرا خسروی دانشجوی رشته ارگونومی و به راهنمایی دکتر محسن رازقی و علیرضا چوبینه، اساتید و اعضای هئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده است .


انتهای پیام انتهای پیام

افشاگری وزیر بهداشت از وجود دو کانون فساد؛ یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی رفته و معلوم نیست چه کسی برده است| تهدید شدم، عقب‌نشینی نمی‌کنم

ایران می‌تواند در منازعه با آمریکا روی "چین" و "روسیه" حساب باز کند؟

پیام ترامپ به فیفا: پول ایران را ندهید

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۱۸۸۴۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مسابقات مقدماتی المپیاد جهانی رباتیک دانش آموزی در قزوین آغاز شد
 • پروژه نیمه‌کاره مسکن مهر پردیسان قم پس از ۱۰ سال + فیلم
 • سلف سرویس پردیس کرج دانشگاه خوارزمی، صنعتی است
 • ۲۰اختراع که زندگی انسان را متحول کردند!
 • اساسنامه تشکیل کانون دانش آموختگان دانشگاه خوارزمی تدوین می‌شود
 • بشر مدیون بتن، بنزین، برق و باتری!
 • ساخت کلید و پریزهای بی خطر در تبریز
 • گروه «شمیم وحی» یزد به مرحله کشوری مسابقات قرآن راه یافت
 • هفتمین کنفرانس بین‌المللی رباتیک و مکاترونیک آبان‌ماه برگزار می‌شود
 • تعداد کشته های تصادف کلاله به ۴ نفر رسید
 • تصادف خودرو در کلاله دو کشته و هفت مصدوم برجای گذاشت
 • دانشگاه خوارزمی تهران برای ورودی های جدید خوابگاه ندارد
 • تصادف در کلاله ۳ کشته برجای گذاشت/تلاش جراحان برای نجات مادرباردار
 • تصادف در کلاله ۳کشته برجای گذاشت/تلاش جراحان برای نجات مادرباردار
 • تصادف در کلاله با ۳ فوتی/تلاش جراحان برای نجات جان مادرباردار
 • ربات‌هایی که بدن را ترمیم می‌کنند!
 • ربات‌هایی که بدن را ترمیم می‌کند!
 • ابداع زبان رباتیک برای چشیدن مواد شیمیایی خطرناک
 • دستگیری سارقان ساختمان های نیمه کاره و کشف 7 فقره سرقت