خبرگزاري آريا -

خشم يک رفتار معمول در انسان نيست و موقع ناراحتي ايجاد مي شود
تقريبا همه اين احساس ناراحتي و عصبانيت را حس کرده اند با خواندن اين مقاله نکاتي را مي آموزيد که در کنترل خشم به شما کمک مي کند
خشم تان را با اين ترفندها به سادگي کنترل کنيد
خشم احساسي است که در مواقع خاص کنترل شما را به دست مي گيرد و مشکلات جدي اي را براي شما و اطرافيانتان بوجود مي آورد.

تقريبا همه اين احساس ناراحتي و عصبانيت را حس کرده اند با خواندن اين مقاله نکاتي را مي آموزيد که در کنترل خشم به شما کمک مي کند.
خشم بيان بسياري از احساسات منفي از جمله عصيان، فشار و نااميدي ست که تحت تاثير ساير عوامل مرتبط با خشونت قرار مي گيرد. خشم يک رفتار معمول در انسان نيست و موقع ناراحتي ايجاد مي شود و شناخت نحوه کنترل آن بسيار مهم است چرا که ممکن است باعث افسردگي، فشار خون و پرخاشگري منفعل شود.
آيا برخي افرادعصبي تر از ديگرانند؟
بله افرادي هستند که نسبت به ديگران عصبي ترند و اغلب عکس العمل هاي شديدتري نشان مي دهند و افرادي هم هستند که با وجود ناراحتي، آن را بروز نمي دهند ولي تحريک پذيرند و از جامع دوري مي کنند.
افرادي که به راحتي خشمگين مي شوند تحمل کمي دارند و شرايط نامساعد برايشان دشوار است و احساس مسئوليتي براي مقابله با يان شرايط ندارند.
برخي افراد به دليل ژنتيکي تحريک پذيرند و نميتوانند با شرايط خاص کنار بيايند مثلا برخي کودکان از روز تولد در مقابل گرسنگي، بي خوابي يا محيط ناآرام، ناراحتي زيادي نشان مي دهند.
برخي عوامل هستند که باعث ايجاد خشم مي شوند
نااميدي عامل بروز خشم
شرايطي که مانع از دستيابي به هدف مي شود مي تواند به عنوان يک مانع در نظر گرفته شود. به همين دليل فرد احساس خشم و عصبانيت پيدا مي کند. همين احساس مشابه در صورتي که با رفتار ناعادلانه روبرو شوند و حقوق آن ها نقض شود يا قانوني شکسته شود بوجود مي آيد. اين رفتارها مي تواند فرد را عصباني کند زيرا انسان ها اجتماعي هستند. شايد حتي به دليل اين که نمي توانيد کاري انجام دهيد، عصباني شويد.
موقعيت هاي بد عامل بروز خشم
درد احساسي و فيزيکي مي تواند عامل تعيين کننده اي در ايجاد خشم باشد. سوء تفاهم با کات کردن بدون توضيح يا خيانت از جمله موقعيت هاي بدي است که باعث عصبانيت و خشم مي شود.

وقتي عصباني هستيد نمي توانيد هيچ مشکلي را حل کنيد
براي کنترل خشم گام ها و ترفند هايي وجود دارد که به شما کمک مي کند عصبانيت خود و آزاري که ديده ايد را کنترل کنيد:
کنترل خشم و عصبانيت با تکنيک هاي تنفس و آرامبخش
آرامش راهي براي کنترل خشم است. شما مي توانيد با تنفس عميق و مديتيشن به مدت 10 دقيقه در حالي که افکار شاد را تجسم مي کنيد، به خود آرامش دهيد. اگر اغلب از اين تکنيک استفاده کنيد به جهان داخليتان متصل مي شويد و مي توانيد تحت هر شرايطي خودتان را کنترل کنيد و کنترل خشم و عصبانيت با افکار و نگرش مثبت تغيير افکار با فکر کردن به چيزهاي مثبت و به دنبال آگاهي بودن مي تواند اثر آرام بخش داشته و عصبانيت شما را کم تر کند. زماني که خشمگين هستيد رفتارتان خارج از کنترل بوده و ممکن است به عزيزانتان آسيب بزنيد.
گوش دادن به ديگران با بلوغ عاطفي
وقتي عصباني هستيد نمي توانيد هيچ مشکلي را حل کنيد. بهتر است به جاي خشمگين شدن روي پيدا کردن راههايي براي حل مشکلتان تمرکز کنيد. در طول بحث زماني را صرف گوش دادن به ديگران کنيد و به اين نفکر کنيد که چطور با آرامش به او پاسخ خوبي بدهيد. رسيدن به بلوغ عاطفي باعث مي شود از درگيري با افراد مسموم و پرخاشگر اجتناب کنيد حتي اگر جزو عزيزانتان باشند.
کنترل خشم و عصبانيت احساسات خود را با آرامش بيان کنيد
اگر مي خواهيد در مورد موضوع سنگيني صحبت کنيد. بهتر است منتظر موقعيت مناسب باشيد. از خودتان بپرسيد که آيا مي خواهيد فلان حرف را براي حل مشکلتان بيان کنيد يا از طرف مقابل خجالت مي کشيد؟ خودتان را آرام کنيد در اين صورت احتمال اين که حرف اشتباهي بزنيد بسيار کم خواهد شد و جلوي بدتر شدن اوضاع را مي گيريد.
کنترل خشم و عصبانيت توهين و دروغ را ناديده بگيريد
هميشه به ياد داشته باشيد که خونسردي، آرامش دروني و احساس توانايي براي رويرو شدن با مشکلات به شما کمک مي کند احساساتي که برايتان مشکل ايجاد مي کند را کنترل کنيد. يکي از بهترين راه هاي کنترل خشم ناديده گرفتن توهين هاست. فقط در صورتي مي توانيد عکس العمل درست نشان دهيد که توهين ها را ناديده بگيريد. گذشته از آن عسبي شدن فقط به خودتان آسيب مي زند نه طرف مقابل.
علاوه بر راه هاي بيان شده براي کنترل خشم مي توانيد به مشاور مراجعه کرده و از راهکارهاي مشاور براي خود و ديگران بهره بگيريد.
منبع: seemorgh.com


منبع: خبرگزاری آریا

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۱۶۷۵۴۷۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

ایران در لیست سیاه FATF قرار گرفت| واکنش مقامات ایران: مشکلی برای بازار ارز ایجاد نخواهد شد

تصاویر| خانه ۸.۵ میلیون دلاری جاستین بیبر

واکنش پزشکی‌ قانونی به اظهارات روحانی درباره کشته‌شدگان اعتراضات آبان: وظیفه‌ای برای اعلام آمار نداریم

بنز و لکسوس التماس می‌کنند خودروی صفر کیلومتر با ۶ هزار دلار بفروشند

استاندار خراسان رضوی: اخذ آرا بصورت الکترونیکی کار را روان کرد

خبر بعدی:

جامعه شایعه ساز آسیب پذیر است/ اعتماد به رسانه بازار شایعه سازی را مختل می‌کند

استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با بیان اینکه در طول تاریخ همواره شایعه ابزار در دست قدرت‌ها بوده تا بتوانند با استفاده از آن به اهداف سیاسی خود دست یابند اظهار کرد:، اما این جامعه است که می‌تواند با ارتقاء سطح آگاهی و دانایی خود بر دور باطل شایعه پایان بخشد. روح‌الله مهرجو استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی در گفتگو با خبرتگار اجتماعی خبرگزاری دانشجو، با بیان اینکه در طول تاریخ همواره شایعه ابزار در دست قدرت‌ها بوده تا بتوانند با استفاده از آن به اهداف سیاسی خود دست یابند اظهار کرد:، اما این جامعه است که می‌تواند با ارتقاء سطح آگاهی و دانایی خود بر دور باطل شایعه پایان بخشد.
روح‌الله مهرجو با اشاره به اینکه شایعات در جوامعی که شفافیت وجود ندارد بیشتر دامن زندگی مردم را می‌گیرد افزود: اغلب وقتی از مجاری رسمی اخبار به دست مردم نمی‌رسد، بازار شایعه داغ می‌شود و انسان ناخودآگاه ذهن خود را برای پذیرش اخبار غیر رسمی آماده می‌کند.
وی با بیان اینکه شایعه سازی در دو بعد شخصی و سیاسی قابل تشریح است تصریح کرد: برخی از مردم هستند که ناخواسته به شایعات دامن می‌زنند و به دلیل ناآگاهی مسؤول پخش آن می‌شوند، اما برخی نیز آگاهانه و با اهداف خاصی دست به این کار می‌زنند.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با تأکید بر اینکه در برخی از جوامع مردم به راحتی درباره دیگران قضاوت و نتیجه گیری خود را اعلام می‌کنند ادامه داد: همین اعلام نتایج قضاوت باعث می‌شود که سخنان سینه به سینه در سطح جامعه گسترش یابد.
مهرجو با بیان اینکه بدون تردید دولت در این زمینه وظیفه دارد که آموزش‌های لازم را به انواع مختلف ارائه دهد خاطرنشان کرد: در جامعه اسلامی وقتی غیبت یک عمل نکوهیده مطرح می‌شود به دلیل جلوگیری از شایعه سازی است.
وی با اشاره به اینکه ممکن است این شایعات زندگی انسان‌ها را در معرض خطر قرار دهد و صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد گفت: بنابراین اگر در جامعه‌ای شایعه سازی به راحتی انجام شود می‌توانیم بگوییم درصد امنیت روانی افراد کاهش می‌یابد و ممکن است تأثیر نامطلوبی را بر زندگی مردم بگذارد.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با بیان اینکه هنرمندان و فعالان اجتماعی نیز در حوزه تضعیف فرهنگ غلط شایعه سازی وظایفی دارند اظهار کرد: فیلم سازان، کارگردانان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و سایر هنرمندان باید از توانایی خود در راه تعدیل فرهنگ‌های غلط بهره بگیرند و یک فرهنگ غلط را به جامعه به منظور پیشگیری از آن نشان دهند.
مهرجو با بیان اینکه در ابعاد سیاسی نیز شایعه برای یک کشور، سمی مهلک است افزود: اگر بازار شایعه پراکنی در باره شخصیت‌ها و رخداد‌های فرهنگی داغ باشد، آن جامعه آسیب‌پذیر بوده و معادلات قدرت بر مبنای شایعات غلط استوار می‌شود که در نهایت به تضعیف حقوق مردم و پایمال شدن آن منجر می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در جوامعی که مسؤولان با مردم کمتر صحبت می‌کنند و رسانه‌ها از اثر بخشی لازم برخوردار نیستند شایعه سازی به ابزاری برای رقابت بدل می‌شود تصریح کرد: در این میان باید مراجع رسمی اعتماد مردم را کسب و با صداقت با آنان سخن بگویند.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با بیان اینکه وقتی اعتماد به رسانه‌های معتبر وجود داشته باشد بازار شایعه سازان نیز کساد خواهد شد ادامه داد: زمانی که یک نگرش مبنی بر بی اعتمادی در جامعه شکل بگیرند، مردم به شایعات که از طریق منابع غیر رسمی منتشر می‎شود گوش می‌سپارند.
مهرجو با بیان اینکه برخی از افراد برای کسب قدرت از شایعات برای مسموم سازی فضای جامعه استفاده می‌کنند خاطرنشان کرد: با این ترفند است که برخی حق را باطل و باطل را حق نشان می‌دهند و در طول تاریخ شاهد نمونه‌های فراوانی هستم.
وی در ادامه به مسائلی، چون بیماری‌های واگیر دار و میزان تلفات آن نیز اشاره کرد و گفت: در شرایط بحرانی شایعه سازی می‌تواند باعث بروز رفتار‌های نادرستی شود که به اتفاقاتی، چون هجوم خرید برای یک کالا که در نتیجه آن کمبود و گرانی منجر شود.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با بیان اینکه این اتفاقات برای مردم هزینه بردار است اظهار کرد: وقتی یک بیماری در کشور وارد می‌شود و امکان دارد خطرناک باشد، شایعات می‌تواند شرایط را از کنترل مسؤولان خارج کند و آسیب‌های بیشتری به مردم وارد شود.
مهرجو با تأکید بر اینکه وقتی امنیت روانی جامعه بر هم بخورد، حقیقت شنیده نمی‌شود افزود: زمانی که مردم یک شایعه را باور کنند هرچه واقعیت هم گفته شود، تأثیری نخواهد داشت و تنها گذشت زمان است که می‌تواند حقیقت را روشن کند.
وی با اشاره به اینکه امروز فضای مجازی و کانال‌های اطلاع رسانی غیر رسمی باعث ترویج و گسترش بیشتر شایعات می‌شوند تصریح کرد: زمانی که به راحتی می‌توان یک پیام را در فضا‌های مجازی منتشر شود، تشخیص سره از ناسره دشوار می‎شود.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی با بیان اینکه یکی از آسیب‌های فضای مجازی انتشار اخبار نادرست است ادامه داد: بنابراین می‌بینیم که بازار تکذیب نیز داغ می‌شود و به طور مداوم شاهد اطلاعیه‌هایی هستیم که ممکن است به اندازه خبر دورغ منتشر نشود.
مهرجو با بیان اینکه شایعه سازی در زمانی که بیماری هم گیر می‌شود بسیار خطرناک خواهد بود خاطرنشان کرد: تنها اقدامی که در این میان حائز اهمیت است شناخت رسانه‌های معتبر و منابع رسمی است که بتوان به آن دسترسی داشت.
وی با اشاره به اینکه منابع رسمی و نظام‌های اطلاعاتی باید در شرایط فعلی جامعه در هر لحظه و زمان در دسترس باشند گفت: اینجا کارشناسان حوزه اطلاع رسانی می‌توانند نقشی سازنده ایفا کنند و ملاک‌های تشخیص اخبار صحیح را بیان کنند.
استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اجتماعی تصریح کرد: امروز باید مهارت کسب اخبار صحیح را به مردم جامعه بیاموزیم و دانش آموزان و دانشجویان را با این اصول آشنا کنیم.
مهرجو تأکید کرد: باید مردم به این درک برسند که از انتشار اخباری که از صحت آن اطلاع ندارند خودداری کرد و مهارت کسب خبر صحیح را بیاموزند.

دیگر خبرها

 • دمشق، خشم آمریکا از بازگشایی فرودگاه حلب را گستاخی خواند
 • در چه صورت تعطیلی مدارس به دلیل کرونا امکان‌پذیر است؟
 • خشم ترامپ از بازگشت آمریکایی‌های مبتلا به ویروس کرونا به کشورشان
 • تعطیلی مدارس به دلیل کرونا با تصمیم شورای تأمین استان‌ها امکان‌پذیر است
 • عصبانیت نفیسه روشن از نایاب شدن ماسک +عکس
 • حرکت عجیب آنتونی استوکس ؛ خشم یحیی و پرسپولیسی ها از مهاجم بریتانیایی
 • آیا پس گرفتن ملکی که به نام همسر شده امکان پذیر است؟
 • ضدعفونی کردن ورزشگاه‌ها غیرممکن است / لغو مسابقات امکان پذیر نیست
 • فیلم/ عصبانیت شدید مجری تلویزیون از احتکارکنندگان ماسک
 • عصبانیت کانادا از تاخیر ایران
 • بی نیازی کشور از واردات ورق‌های عملیات حرارتی‌پذیر
 • تعالی علوم انسانی بدون شناخت آخرين نظريات علمی جهان امكان‌پذير نيست
 • عصبانیت یحیی عامل نیمکت نشینی ستاره پرسپولیس مقابل سپاهان می شود!+عکس
 • درخواست صدور فوری شناسنامه فقط تا فردا امکان‌پذیر است
 • خشم مقامات آلمانی از مسئولیت دوگانه سفیر آمریکا در برلین
 • این عمل خشم خداوند را از ما دور می‌کند
 • عصبانیت یحیی از غیبت استوکس در تمرین
 • دوبی‌گردی استوکس، عصبانیت گل‌محمدی
 • عصبانیت یحیی گل محمدی از غیبت آنتونی استوکس در تمرین امروز پرسپولیس
?>