علی مطهری روایت نمایندگان دیگر از دیدار با بخشی و عدم اشاره او به شکنجه در دوران بازداشت را تأیید اما تأکید کرد که اعلام نتیجه نهایی بررسی‌ها بر عهده دستگاه قضایی است.

به گزارش عصر ایران به نقل از روزنامه ایران نوشت: اسماعیل بخشی روز سه‌شنبه در صفحه اینستاگرام خود گفته بود که با هیچ کمیته تحقیقی در تهران دیدار نکرده؛ حالا اما هم اعضای مختلف فراکسیون امید مجلس از برگزاری جلسه دو ساعته با او سخن گفته‌اند و هم وکیلش به «ایرنا» خبر دیدار او با نماینده دادستان را تأیید کرده است.

آن طور که برخی اعضای فراکسیون امید مجلس گفته‌اند، بخشی و وکیل او روز سه‌شنبه با پنج نفر از نمایندگان مجلس و از جمله علی مطهری در جلسه‌ای دو ساعته به شرح ادعای خود درباره شکنجه در ایام بازداشت در اهواز پرداخته است.

عبدالکریم حسین‌زاده، ناب رئیس فراکسیون امید در رابطه با این جلسه به «ایران» گفته است که روایت اسماعیل بخشی در جلسه یاد شده از شکنجه به گستردگی ادعاهای قبلی او نبود که در فضای مجازی منتشر شد. همین طور جلال میرزایی، مسئول کمیته سیاسی فراکسیون امید هم به «خبرآنلاین» گفته است که «مطابق اظهارات آقای بخشی، ایشان در اختیار اداره اطلاعات شوش قرار گرفته و پس از سه ساعت بازجویی با یک ماشین به اتفاق چهار متهم دیگر در معیت دو مأمور امنیتی به اهواز منتقل می‌شوند. در طول مسیر انتقال که تقریباً در بازه زمانی دو ساعته بوده، آقای بخشی مدعی است که مورد ضرب و شتم واقع شده است. در طول ۲۵ روز حضور در بازداشت هم براساس اظهارات خودش برخورد محترمانه‌ای با وی صورت گرفته است هر چند ایشان ادعا می‌کند سلولش در کنار زندانیان دستگیر شده داعشی قرار داشته است. به همین جهت در طی مدت بازداشت دچار آسیب‌های روحی شده است.»

او افزوده است که «کل دوره دستگیری آقای بخشی از روز اول تا آزادی‌اش ۲۵ روز بوده است. در طی این مدت خود آقای بخشی اذعان دارد که در داخل زندان و سلول انفرادی‌اش برخورد مناسب و در خور شأنی با او صورت گرفته است. هیچ گونه اهانت و تنبیهی در طی این مدت نبوده است. اما بخش اصلی داستان به مسیر شوش تا اهواز مربوط می‌شود. صحبت‌های آقای بخشی نشان می‌هد که نمی‌توان عنوان شکنجه را به برخوردهای صورت گرفته با ایشان در طول مسیر دو ساعته داد. اما براساس گفته‌های بخشی، زد و خوردهای محدودی میان طرفین صورت گرفته است. مجموع اظهارات آقای بخشی هم گویای این است که غیر از اتفاقات داخل ماشین، اتفاق و برخورد خاصی با ایشان در طول دوره بازداشتش نشده است.»

این در حالی است که دیروز فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی در گفت‌وگو با ایرنا، دیدار با یکی از اعضای هیأت تعیین شده توسط دادستان کل کشور را تأیید کرد و گفت: در این جلسه، موکلم اظهارات خود را مطرح کرد و اظهارات وی در صورتجلسه هم درج شد. در همین رابطه علی مطهری، نایب رئیس مجلس در گفت‌وگو با «ایران»، روایت نمایندگان دیگر از دیدار با بخشی و عدم اشاره او به شکنجه در دوران بازداشت را تأیید کرده، اما تأکید کرده که اعلام نتیجه نهایی بررسی‌ها برعهده دستگاه قضایی است.

شما به همراه چند نفر دیگر از نمایندگان با آقای بخشی در مجلس دیدار داشته‌اید. می‌توانید بفرمایید این دیدار با چه مقدماتی و در چه مسیری انجام شده بود؟

اصل قضیه این بود که آقای ترک همدانی، وکیل دادگستری با دفتر من تماس گرفت و گفت آقای اسماعیل بخشی و وکیل ایشان مایل هستند با شما درباره مسائل دوره بازداشت آقای بخشی دیداری داشته باشند. من گفتم که مانعی ندارد و بهتر است وقتی ایشان ادعایی دارد، صحبت‌شان را بشنویم. البته بهتر دیدم برخی نمایندگان دیگر هم حضور داشته باشند و به همین دلیل بنا شد چند نفر دیگر از همکاران نماینده هم به این دیدار بیایند، مثل آقای کاظمی نماینده ملایر، خانم سعیدی نماینده تهران، آقای حسین‌زاده نماینده نقده و اشنویه و آقای جلال میرزایی نماینده ایلام.

خب در این دیدار چه گذشت؟

ایشان یعنی آقای بخشی آمد و ماوقع را شرح داد و توضیح داد که ماجرا از چه قرار بوده و ما هم توضیحات ایشان را شنیدیم. صبح فردای این دیدار هم در جلسه فراکسیون امید، وزیر اطلاعات با برخی معاونان این وزارتخانه و مدیرکل اطلاعات استان خوزستان حضور داشتند. این افراد هم حرف‌هایشان را در فراکسیون امید زدند و یک ویدئویی را هم از اظهارات آقای بخشی پخش کردند. به هر حال دیگر قضاوت این ماجرا با ما نیست و با مقامات قضایی و مردم هست که ببینند واقعیت ماجرا چه بوده.

آقای مطهری؛ آیا می‌توانید بفرمایید آقای بخشی در جلسه‌ای که با شما و چند نفر از نمایندگان داشت، همچنان بر شکنجه در طول بازداشت اصرار داشت؟

ایشان می‌گفت که ابتدای بازداشت که ما را به ستاد خبری وزارت اطلاعات بردند، دو ساعت آنجا بودیم و بعد از شوش ما را به اهواز انتقال دادند. ایشان می‌گفت در این دو جا یعنی در ستاد خبری در شوش و در فاصله مسیر انتقال بنده را مورد ضرب و شتم قرار دادند و به نوعی شکنجه کردند.

نظر مسئولان وزارت اطلاعات چه بود؟

آنها می‌گفتند ماجرا به این صورت که عنوان شده نبوده، بلکه خود ایشان درگیر شده با مأموران و به زد و خورد پرداخته و آنها هم مجبور به واکنش شده‌اند. حرف دو طرف ماجرا به این صورت بود.

یعنی درباره دوره بازداشتی که ایشان در اهواز بود بحث بیشتری نشد؟ چون آقای بخشی مدعی بود در آنجا شکنجه شده.

بله در دوره بازداشت را یادم نمی‌آید که چیزی گفته باشد. ایشان بیشتر درباره همان زمان حضور در ستاد خبری وزارت اطلاعات در شوش و فاصله انتقال به اهواز تأکید داشت.

برآورد خود شما از اظهارات دو طرف ماجرا چیست؟ آیا می‌توان از آن به نتیجه خاصی رسید یا نیاز به بررسی بیشتر دارد؟

این دیگر وظیفه قوه قضائیه است که رسیدگی بکند. اینجا قضاوت ما خیلی معتبر نیست.

آقای مطهری! این دیداری که انجام شد، در قالب کمیته تحقیق بود یا نه؟

نه. اینها درخواست ملاقات با شخص من را داشتند که من هم چند نفر دیگر از نمایندگان که نام بردم را دعوت کردم که در این دیدار باشند. این ربطی به فراکسیون نداشته است.

به نظر شما دلیل این که در میان افکار عمومی طرح ادعاهایی علیه نهادهای رسمی کشور به راحتی و گاه بدون ارائه مستندات کافی پذیرفته می‌شود، چیست؟

دلیل آن این است که مسئولان معمولاً اطلاع‌رسانی نمی‌کنند یا دیر اطلاع‌رسانی می‌کنند و اگر خطایی کرده باشند، عذرخواهی نمی‌کنند تا اعتماد جامعه جلب شود.

منبع: عصر ایران

خبر بعدی:

زندان محرمانه و مخوف عربستان در یمن

پایگاه الخلیج آنلاین از کشف زندانی مخوف در جنوب شرق یمن پرده برداشت که متعلق به عربستان است و برای شکنجه وحشیانه بازداشت‌شدگان مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، پایگاه الخلیج آنلاین نوشت وجود زندان‌های سری در یمن برای شکنجه بازداشت شدگان، بدون محاکمه آنان تنها در انحصار دولت امارات نیست و هم‌پیمان آن عربستان سعودی نیز زندانی محرمانه در منطقه یکم نظامی حضرموت در جنوب شرق یمن دارد.

به نوشته الخلیج آنلاین، در اواسط ماه نوامبر ۲۰۱۸ سازمان حقوق بشری «سام» -که مقر آن در ژنو است- تایید کرد که برخی از بازداشت شدگان در زندانی محرمانه که متعلق به نیروهای ائتلاف سعودی-اماراتی و دولت مستعفی یمن است، مورد شکنجه‌های جسمی وحشیانه و برخوردهای بی رحمانه و تحقیر آمیز قرار می‌گیرند.

این زندان محرمانه که «الطین» (به معنای گِل) نامیده شده است از سال ۲۰۰۶ تاکنون ناشناخته مانده است و در منطقه مریمه حضرموت و در فاصله ۵۰۰ قدمی زندان مرکزی جدید یمن واقع شده است.

بر اساس گزارش سازمان سام، ده‌ها نفر از بازداشت شدگان به دنبال  بازداشت اجباری، شکنجه مداوم و تمدید مدت بازداشت بدون اینکه دادگاهی برگزار شود، از سرنوشت خود بی خبر هستند. این افراد حتی حق دیدار با خانواده و دریافت خدمات درمانی را ندارند.

بنا بر اعلام این سازمان حقوق بشری، بازداشت شدگان در این زندان مورد بازجویی‌های طولانی مدت بازرسان بی رحم سعودی با نظارت دو نفر ملقب به ابو سالم و الخالدی و همچنین فرمانده منطقه یکم نظامی حضرموت قرار می‌گیرند.

یک منبع محلی در گفتگو با الخلیج آنلاین از تلاش برای خودکشی یکی از بازداشت شدگان این زندان پرده برداشت و اعلام کرد که این زندان به صورت کامل زیر نظر عربستان و یحیی ابو عوجاء، فرمانده گردان ۱۳۵ القطن می‌باشد و در اواخر ماه اکتبر یکی از بازداشت شدگان به دلیل روش‌های وحشیانه شکنجه این زندان قصد داشت قبل از رسیدن به بیمارستان خودکشی کند.

سازمان بین المللی سام در بیانیه‌ای تاکید کرد که بیشتر افرادی که در این زندان هستند و اطلاعاتی از آنان در دست است از سوی دستگاه وابسته به این منطقه نظامی بدون دستور قضایی یا دلیل قانونی در مسیرهای عمومی و بازارها ربوده شده اند و در مواردی به مدت یک سال هیچ اطلاعی از وضع از آنان در دسترس نبوده است.

در این بیانیه آمده است: بازداشت شدگان به علت شرایط وخیم این زندان دست به اعتصاب غذای سراسری زده اند تا توجه جهان را به خود جلب کنند و از ائتلاف سعودی-اماراتی بخواهند به خواسته‌هایشان مبنی بر بررسی قانونی پرونده آنان رسیدگی شود.

به گزارش سازمان سام، بیشتر افراد این زندان به صورت غیر رسمی به اتهام ارتباط با تروریسم و وابستگی به القاعده بدون برپایی دادگاه بازداشت شده اند و در مواردی برخی افراد برای اجبار خانواده‌ها برای تحویل دادن فرد مورد نظرشان به نیروهای نظامی گروگان گرفته شده اند.

این بازداشت و شکنجه کودکان را نیز گرفتار کرده است و به عنوان مثال «سامی فرج بخیت الزبیدی» دو سال پیش و در ۱۵ سالگی به دست نیروهای نظامی حضرموت دستگیر شد. مسئله‌ای که نقض آشکار توافقنامه حمایت از کودکان است.

بر اساس این گزارش، مسئولان سعودی این زندان حق ملاقات به خانواده‌های این کودکان نمی‌دهند و در مواردی پس از اصرار زیاد و تحمل درد، رنج و سختی اجازه ملاقات به آن‌ها می‌دهند.

توفیق الحمیدی، مدیر ناظر سازمان سام به نقل از منبعی در زندان الطین اعلام کرد: چهارشنبه گذشته به دنبال نصب دوربین در سلول‌ها انفرادی بدون سرویس بهداشتی و اجبار بازداشت شدگان برای ماندن در این سلول‌ها به اعتصاب غذا دست زده‌اند.

وی در گفتگو با الخلیج آنلاین اعلام کرد: ما این جنایات را رصد و آن را به جهان عرضه می‌کنیم تا جنبش رسانه‌ای و مردمی برای فشار بر مسئولان سعودی این زندان شکل گیرد.

رئیس سازمان سام افزود: ما به صورت رسمی با مقامات سعودی مذاکره می‌کنیم تا این افراد اگر تاکنون آزاد نشده‌اند و جرمی دارند به دادستانی عمومی و دستگاه قضایی تحویل داده شوند.

وی گفت: خانواده‌های این افراد می‌توانند برای بررسی این جنایت در داخل و خارج از یمن به دادگاه شکایت کنند.

رئیس سازمان مذکور ضمن تاکید بر تقویت نقش کارشناسان سازمان ملل برای ثبت این جنایات، افزایش فشار بر نیروهای سعودی-اماراتی و دولت مستعفی یمن برای برقراری عدالت را خواستار شد.

منبع: باشگاه خبرنگارا جوان

انتهای پیام/

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

کلیدواژه: اسماعیل بخشی علی مطهری وزارت اطلاعات

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۳۶۳۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رئیس اتحادیه ناشران سرانجام پاسخ داد: شاهدم وزیر ارشاد است
 • معرفی کاندیداهای انتخابات هیئت رئیسه مجمع ملی سمن‌های جوانان (بخش اول)
 • کاهش فاصله اعتیاد با کارتن خوابی
 • از شکنجه تا واقعیت پشت پرده کارگر بازداشتی هفت تپه
 • نقض قوانین حقوق بشری و داخلی آمریکا با بازداشت غیرقانونی خبرنگار پرس‌تی‌وی
 • مسجل شد اسماعیل بخشی شکنجه نشده
 • در جلسه فراکسیون امید با اسماعیل بخشی چه گذشت؟/ اجاره‌نشین‌های دولتی زیر ذره بین/ اهدای جایزه امین‌الضرب به واردکننده رانتی
 • دستگیری مرضیه هاشمی بخشی از کمپین ضد ایرانی ترامپ/ناتوانی مقامات آمریکایی از پاسخگویی درباره بازداشت هاشمی نشان دهنده غیرقانونی بودن این اقدام است
 • تشییع پیکر شهید شکنجه‌شده در زندان‌های رژیم آل سعود
 • زندانی سعودی بر اثر شکنجه فوت کرد
 • مرگ زندانی سعودی زیر شکنجه شدید
 • مرگ زندانی سعودی بر اثر شکنجه
 • فوت زندانی سعودی بر اثر شکنجه
 • درگیری و ضرب و شتم بازیکنان طلایی پوشان خرم آباد کذب است
 • ضرب و شتم بازیکنان تیم فوتبال «طلایی پوشان خرم‌آباد» در سقز
 • ماجرای زندان وحشتناک عربستان و امارات در یمن
 • خلأ استادان خبره در حوزه تفسیر و تدبر قرآن در الوان شوش/جوانان مستعدی داریم
 • رمزگشایی از دیدار امام موسی صدر با محمدرضاشاه
 • 43 فلسطینی به ضرب گلوله نظامیان صهیونیستی زخمی شدند