وبگاه خبری الخلیج آنلاین به نقل از منابع ارشد مصر خبر داد، هیات هایی عربی، آمریکایی و صهیونیستی ظرف یک ماه اخیر در قاهره نشست های محرمانه متعددی را به منظور تدارک اجلاس سه جانبه سران رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان در واشنگتن برگزار کردند.

به گزارش گروه بین الملل قدس آنلاین، منابع بلندپایه مصر از دیدارهای محرمانه‌ هیات‌هایی از برخی کشورهای عربی، رژیم صهیونیستی و آمریکا در قاهره خبر دادند.

این منابع می‌گویند، هدف این دیدارها آماده‌سازی فضا برای دیدار بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی است.

این منابع در گفت‌وگو با وبگاه «الخلیج اونلاین» که نزدیک به قطر است، تاکید کردند که طی بیست و پنج روز گذشته بیش از سه دیدار بین مقامات ارشد مصر، عربستان، رژیم صهیونیستی و آمریکا برگزار شده تا برنامه‌های مربوط به گام بعدی ریاض که نخستین گام در تاریخ روابط آن با رژیم صهیونیستی خواهد بود، مشخص شده و درباره آن تفاهماتی حاصل شود.

منابع مذکور ادعا کردند: در مقطع کنونی رویکرد رسمی مقامات سعودی این است که درِ روابط سیاسی و علنی با رژیم اشغالگر را تا حد امکان و قابل انتظار باز کنند به گونه‌ای که همه با این گام تازه سعودی‌ها غافلگیر می‌شوند و پس از آن راه برای باقی کشورهای عربی در توسعه و تحکیم همه اشکال روابطشان با اسرائیل همواره خواهد شد.

منابع مصری همچنین از حصول توافقی بین عربستان، مصر و دولت آمریکا خبر دادند که بر مبنای آن سال 2019 باید شاهد برداشته شدن گامی بزرگ در تاریخ روابط کشورهای عربی و اسلامی با رژیم اشغالگر اسرائیل باشد به گونه ای که با ساماندهی یک دیدار سه جانبه علنی بین دونالد ترامپ، نتانیاهو و بن سلمان سوت آغاز بازی و پیشبرد توافق مذکور زده شود.

در همین راستا منابع مصری افزودند،  قاهره میزبان دیدارهای چهارجانبه مهمی برای بحث درباره موضوع برگزاری اجلاس سه جانبه و تلاش برای توافق درباره همه جزئیات کوچک و بزرگ است تا سرانجام اجلاس مذکور، موفق باشد و دستورالعمل‌هایی هم به رسانه های عربی بزرگ  و مهم داده شده تا به طور خاص افکار عمومی عربستان و به طور کلی افکار عمومی جهان عرب را برای گام پیش روی ریاض در برقراری رابطه با اسرائیل آماده کنند.

در مقطع اخیر گزارش‌های غربی هم نزدیکی آشکار بین ریاض و تل آویو را برجسته کردند و توئیت‌های اصحاب رسانه و روزنامه‌نگاران نزدیک به دربار پادشاهی عربستان هم در تایید هر گونه رابطه طبیعی کشورشان با رژیم صهیونیستی بوده است، علاوه بر دیگر گزارش‌هایی که از فشار عربستان بر فلسطینیان برای پذیرش معامله قرن آمریکا حکایت می‌کند که هدف از این طرح،  سازش منطقه با اشغالگران به قیمت تضییع حقوق فلسطینیان است.

منابع مصری شایعات برخی روزنامه‌های آمریکایی درباره اینکه دیدارهای قاهره با هدف بررسی سفر نتانیاهو به ریاض است، قاطعانه رد کردند و گفتند: این اقدام در حال حاضر محال است و چیزی که هم اینک در قاهره جریان دارد، تدارک برای برگزاری اجلاس سه جانبه مذکور است.

این منابع دیدار نتانیاهو با بن سلمان را در صورت فراهم شدن مقدمات آن برای فوریه یا نهایتا مارس آتی پیش بینی کردند و گفتند: ترامپ با تمام قدرت بر عربستان و مصر برای برگزاری این نشست که قرار است در واشنگتن باشد فشار می‌آورد؛ نشستی که واکنش‌های بزرگ و موجی از خشم عمومی را به همراه خواهد داشت؛ اما به نفع نتانیاهو خواهد بود که در انتخابات ماه آوریل رژیم صهیونیستی شرکت می‌کند.

روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال هفته گذشته خبر داد، وزیر خارجه آمریکا در سفر به خاورمیانه تلاش می کند پیوند های میان اسرائیل و کشورهای عربی منطقه را مستحکم تر کند و در همین چارچوب، این احتمال وجود دارد که در آینده نزدیک «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی، و بن سلمان با یکدیگر دیدار کنند.

«کارین الیوت هاوس» روزنامه نگار آمریکایی طی مقاله‌ای در این روزنامه آورده است: اگر نتانیاهو در آینده نزدیک برای دیدار با بن سلمان، به ریاض سفر کند، چیز عجیبی نیست.

هاوس در ادامه تاکید کرد، مسئولان آمریکایی برای سناریوی دیدار نتانیاهو و بن سلمان آماده می شوند. پامپئو در سفر منطقه‌ای ، ظاهرا قرار است به متحدان آمریکا بگوید که این کشور ائتلاف گسترده ای را علیه ایران رهبری می‌کند.

این نویسنده آمریکایی افزود: عناصر اساسی این ائتلاف، اسرائیل و عربستان هستند که به طور مشترک از ایران هراس داشته و نزدیک ترین متحدان منطقه ای برای آمریکا محسوب می شوند. ریاض و تل آویو روابط غیر رسمی خود را حفظ کرده اند و به تبادل اطلاعات درخصوص دشمن مشترک خود می پردازند.

هاوس مدعی است، دیدار نتانیاهو و بن سلمان به منزله تایید و تحکیم تلاش های ترامپ برای انزوا و محاصره ایران است.

هاوس در پایان ، هشدار دادکه علنی شدن روابط عربستان و اسرائیل، برای بن سلمان خطرناک است، چرا که این اقدام با مخالفت جریان‌های متدین مخالف دولت عربستان مواجه خواهد شد.

در همین حال، «ثابت العمور» نویسنده و تحلیلگر سیاسی مسائل جهان عرب در گفت وگو با الخلیج اونلاین دیدار نتانیاهو با بن سلمان را ثمره دیدارهای مهمی خواند که در مقطع اخیر بین مقامات سعودی و اسرائیلی برگزار شده است.

وی این رخداد پیش بینی شده را «ضربه ای بی سابقه» به حقوق مسلمانان خواند و گفت: رژیم آل سعود یکی از مشروعیت‌های خود را دینی می‌داند اما با رفتن به سمت رژیم صهیونیستی به مشروعیت دینی خود نیز پایان داد؛ چون اسرائیل رژیم اشغالگری مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان است و می‌خواهد مجسمه خیالی هیکل را با تخریب مسجد در آنجا بنا کند.

این کارشناس عرب، عادی سازی روابط ریاض با رژیم صهیونیستی را خیانت به پیامبر و همه مسلمانان دنیا توصیف کرد و گفت: تبعات این جنایت به آل سعودی که خود را خادم حرمین شریفین می داند برخواهد گشت، چون ریاض از هیچ لحاظی نه سیاسی نه اقتصادی و نه نظامی نیازی به عادی سازی با رژیم اشغالگر اسرائیل ندارد و این اقدام تنها مشروعیت اشغالگری را بیشتر می‌کند.

العمور پیامدهای این اقدام ریاض را برای همه منطقه خطرناک خواند و گفت: برگزاری هر گونه اجلاسی بین نتانیاهو و بن سلمان سقوطی بی سابقه و به منزله پایمال شدن حقوق سیاسی و دینی فلسطین و به رسمیت شناختن جنایات صهیونیست ها در مسجد الاقصی و سرزمین های فلسطینی است و این معنا را می دهد که عربستان نه فقط از مساله فلسطین بلکه از همه امت اسلامی دست کشیده است.

محمد بن سلمان، ولی‌عهد سعودی در آوریل گذشته در گفت وگو با نشریه آمریکایی آتلانتیک  گفته بود، اسرائیلی‌ها حق زندگی مسالمت آمیز در سرزمینشان را دارند که اشاره آشکاری به این داشت که ریاض و تل آویو روز به روز به برقراری رابطه با یکدیگر نزدیک می شوند.

عربستان در مارس گذشته هم حریم هوایی خود را برای اولین بار به روی پروازهای تجاری اسرائیل گشود چیزی که مورد تمجید مقام صهیونیست قرار گرفته و آن را پیشرفتی تاریخی پس از سال ها کوشش در این زمینه توصیف کرد.

یک عضو کابینه رژیم صهیونیستی هم در نوامبر گذشته از تماس‌های محرمانه این رژیم با عربستان خبر داد با اینکه ریاض همچنان منکر آن می شود.

منبع: فارس

انتهای پیام/

منبع: قدس آنلاین

خبر بعدی:

گزارش تسنیم| همکاری در صلح؛ فریب ریاض برای باز کردن پای افغانستان در ائتلاف عربستان

پس از حضور نمادین دولت افغانستان در ائتلاف نظامی عربستان، اکنون مقامات ریاض به بهانه همکاری در روند صلح به ایفای نقش فعال دولت کابل در این ائتلاف تاکید می‌کنند. ۲۷ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶ بین الملل آسیا-اقیانوسیه افغانستان نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، عربستان سعودی پس از حمله به یمن برای درهم شکستن مقاومت مردمی این کشور ائتلافی را تحت عنوان ائتلاف  مبارزه با تروریسم کشورهای اسلامی تشکیل داد.

عربستان سعودی به منظور مشارکت دولت افغانستان به اصطلاح در امر مبارزه با تروریسم، از دولت افغانستان خواسته است تا نماینده خود را به این سازمان معرفی کند.

اخیرا «حمدالله محب» مشاور امنیت ملی افغانستان برای رایزنی درباره مسائل مرتبط با صلح در سفر به عربستان سعودی با شماری از مقامات این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

ژنرال «عبدالله الصالح» دبیرکل ائتلاف مبارزه با تروریسم کشورهای اسلامی و فرمانده ارتش عربستان سعودی از «حمدالله محب» خواسته تا نماینده افغانستان در این سازمان را مشخص کند.

گروکشی از افغانستان به بهانه همکاری در روند صلح

ظاهرا عربستان سعودی در صدد گروکشی از دولت افغانستان است تا به شرط مشارکت فعال دولت کابل در ماموریت مبارزه تروریسم ائتلاف کشورهای عربی در یمن به روند صلح این کشور کمک کند.

این در حالی است که متوسل شدن دولت افغانستان به دامان ریاض کارساز نیست زیرا طالبان اخیرا با لغو نشست جده نشان داد که عربستان سعودی نفوذی بر این گروه ندارد.

دولت افغانستان با چشم پوشی از مخالف رهبران سیاسی و علمای این کشور اکتبر سال 2016 میلادی با ائتلاف مبارزه تروریسم کشورهای اسلامی به سرکردگی عربستان سعودی همکاری کرده است.

در حال حاضر افغانستان به صورت نمادین در ائتلاف مبارزه با تروریسم کشورهای اسلامی یا همان ائتلاف سعودی حضور دارد.

مشارکت نیروهای افغان در مانور نظامی عربستان به رهبری پاکستان

پیوستن دولت افغانستان به این ائتلاف نیز بدون مشورت با پارلمان و رهبران سیاسی این کشور بطور مخفیانه و بدور از چشم رسانه‌ها صورت گرفته است.

با این حال با وجود پیوستن افغانستان به ائتلاف مبارزه با تروریسم کشورهای اسلامی عربستان سعودی تا کنون هیچ کار قابل ملاحظه‌ای برای مردم و یا دولت افغانستان انجام نداده است.

مردم افغانستان مخالف سیاست‌های سعودی هستند

فروردین ماه گذشته پس از آنکه یگان‌های موشکی ارتش یمن مواضع رژیم سعودی را به تلافی جنایات مستمر آن علیه ملت یمن هدف قرار داد، وزارت خارجه افغانستان در اقدامی عجیب با محکومیت یمن، از عربستان سعودی حمایت کرد.

تعدادی از علمای دینی افغانستان از  این موضوع‌گیری دولت در نادیده گرفتن کشتار روزانه غیرنظامیان یمنی و جنایات آل سعود در این کشور به شدت انتقاد کردند.

پیش از این نیز، «مولوی حسام‌الدین» رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان مواضع دولت این کشور در حمایت از عربستان سعودی در برابر یمن را تبانی با حامیان اسرائیل و آمریکا دانسته بود.

وزیر سابق دولت افغانستان: مداخله عربستان و امارات در روند صلح نگران کننده است

«امرالله صالح» وزیر کشور کنونی افغانستان نیز موضع دولت این کشور در قبال یمن و حمایت از عربستان سعودی را اشتباه تاریخی دولت افغانستان خوانده بود.

«لطیف پدرام» رهبر کنگره ملی افغانستان نیز ضمن مخالفت صریح با حملات عربستان به مردم مظلوم یمن مواضع دولت افغانستان را در این موضوع را به شدت محکوم کرده بود.

تلاش سعودی برای کشاندن افغانستان به رقابت‌های منطقه‌ای

در خواست عربستان سعودی برای معرفی نماینده به منظور آغاز همکاری های عملی افغانستان در روند سرکوب مردم مظلوم یمن و مانورهای منطقه‌ای عربستان صورت گرفته است.

کارشناسان معتقدند اگر دولت افغانستان اصل تعادل در موضع گیری‌های منطقه را رعایت نکرده و به جمع حامیان عربستان سعودی بپیوندد عملا این کشور جنگ زده را درگیر رقابت‌های بی پایان منطقه ای خواهد کرد.

از سوی دیگر علما و بسیاری از رهیران سیاسی افغانستان پیش از این نیز نسبت به عدم تعادل در سیاست خارجی و حمایت از اقدامات متجاوزانه عربستان سعودی در برابر یمن به دولت این کشور هشدار دادند.

اعلام آمادگی عربستان برای همکاری امنیتی با افغانستان کریدور هوایی؛ طرح عربستان سعودی برای انتقال داعش به افغانستان

زیرا ورود افغانستان به مناقشات منطقه‌ای و تکیه به اتحادیه کشورهای عربی از نظر آنها اشتباه بزرگی محسوب می‌شود که کمکی به حل بحران در این کشور نیز نخواهد کرد.

با این وجود، کشورهای عربی تلاش دارند تا با سرو سامان بخشیدن به روابط خودشان با دولت افغانستان، از یک طرف این کشور را در برابر جمهوری اسلامی قرار داده و از سوی دیگر زمینه فعالیت و تقویت جریان‌های تکفیری در این کشور را فراهم کنند.

بنابر این کارشناسان معتقدند که دولت افغانستان باید متوجه این مسئله باشد و با زیرکی  در دامی که عربستان سعودی تحت عنوان همکاری در روند صلح برای این کشور پهن کرده است نیافتد.

انتهای پیام/.

R36461/P36446/S8,87,1413/CT7 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "افغانستان"

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

تصاویری از فقیرترین روستای آمریکا

کلیدواژه: دونالد ترامپ قاهره محمد بن سلمان مصر نتانیاهو

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۲۷۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • یورونیوز: عربستان برای تغییر بافت محله شیعه‌نشین‌ عوامیه پول پمپاژ می‌کند
 • نشانه های عادی سازی روابط سعودی و رژیم صهیونیستی نمایان می شود/ پرواز از «رژیم صهیونیستی» به سمت هند با عبور از حریم هوایی عربستان
 • اسامی داوران هفته بیستم سری آ؛ جانلوکا روکی قاضی دیدار ناپولی-لاتزیو
 • تصاویری از هجوم ریزگردها به قاهره
 • پیانیچ: قهرمانی در سوپرکاپ، همه تردیدها درباره بهتر بودن قهرمان سری آ نسبت به قهرمان کوپا ایتالیا را از بین برد
 • نتانیاهو به چاد می رود
 • سفر رسمی نتانیاهو به چاد!
 • وزیر اسرائیلی از مسجد تاریخی"محمدعلی" قاهره بازدید کرد
 • وزیر اسرائیلی از مسجد تاریخیمحمدعلی قاهره بازدید کرد
 • نمایی ازجنگ قبیله‌ای در میدان مدرن
 • فساد گسترده در دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی؛ وزیر دادگستری بازجویی می شود
 • سری A۱ والیبال ایتالیا|شکست یاران میرزاجان‌پور و ادامه قعرنشینی کاستلانا
 • تدارک «خلیفه حفتر» برای یورش به طرابلس
 • بروز اختلاف بین مصر و امارات در پی تدارک ژنرال حفتر برای حمله به پایتخت لیبی
 • نتانیاهو: خروج آمریکا از برجام مهمترین اتفاق سال 2018 بود
 • نتانیاهو: خروج آمریکا از برجام مهم‌ترین اتفاق منطقه در سال گذشته بود
 • نتانیاهو:خروج آمریکا از برجام مهمترین اتفاق سال گذشته بود
 • برلین: ریاض باید در قتل «خاشقجی» کاملاً شفاف‌سازی کند
 • بن سلمان و پایه‎های لرزان خاندان سعودی؛ آینده سیاسی عربستان چگونه رقم می‎خورد؟