خبرگزاري آريا - پارس تودي - وزارت خارجه عربستان سعودي اعلام کرد که بيش از 5 هزار و 400 زنداني امنيتي در اين کشور حضور دارند.
عربستان يکي از کشورهايي است که در زمره بدترين کشورها به لحاظ نقض حقوق بشر قرار دارد.
ماهيت نظام سياسي عربستان، اقتدارگرايي متمايل به توتاليتر است؛ در چنين نظامي، همه چيز تحت کنترل حکومت قرار دارد، حقوق اشخاص به خصوص در زمينه سياسي معنايي ندارد، هرگونه مخالفت و انتقادي تاوان سنگيني در پي خواهد داشت و زندان ها پُر از بازداشتي هاي امنيتي است.
در همين راستا، دو وزارتخانه عربستان به وجود زنداني هاي امنيتي اعتراف کرده اند.
وزارت خارجه عربستان از بيش از 5 هزار و 400 زنداني امنيتي خبر داد و طبق اعلام وزارت کشور عربستان سعودي نيز تنها طي کمتر از يک ماه گذشته 65 نفر به اتهام آنچه که جرايم امنيتي خوانده است، بازداشت شده اند که 46 نفر از آنها شهروند عربستاني هستند.
علاوه بر اينکه نظام سياسي عامل امنيتي شدن پديده ها در عربستان است، خانداني و قبيله اي اداره شدن قدرت نيز عامل مهمي در شکل گيري اين وضعيت است.
خاندان آل سعود در عربستان قدرت را در اختيار دارند؛ در اين چارچوب حتي انتقادهاي درون خانداني نيز با واکنش خشن حکومت مواجه مي شود و شاهزاده هايي که منتقد شرايط موجود و سياست هاي حکام باشند، با خشونت قضايي و امنيتي دولتمردان مواجه مي شوند.
نقش وهابيت در ساختار حاکميتي عربستان
تبعيت از تعاليم وهابيت نيز در خشن شدن ساختار حاکميتي عربستان سعودي نقش زيادي دارد.
پيوند و همپيماني آل سعود با وهابيت به تشديد خشونت در عربستان سعودي منجر شد زيرا طبق تعاليم وهابيت هر گونه مخالفت و انتقادي از ساختار حاکم، جُرم محسوب مي شود.
در واقع، يکي از دلايل تصاعد رفتارهاي تهاجمي و جنگ طلبانه آل سعود در بعد خارجي نيز افراط گرايي ذاتي وهابيت است.
عامل ديگري که در امنيتي شدن پديده هاي اجتماعي و افزايش شمار زندانيان امنيتي در عربستان سعودي نقش دارد، نوع الگوي رفتاري قدرت هاي خارجي در قبال رياض است.
قدرت هاي خارجي به خصوص آمريکا نگاه هنجاري به عربستان سعودي ندارند بلکه صرفاً نگاه ابزارگرايانه مادي به اين کشور عربي دارند.
اين نگاه به خصوص در سياست ها و نگرش دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا موج مي زند.
منافع اين قدرت ها به ويژه در سه حوزه نفت، تسليحات و حمايت از اسرائيل سبب مي شود که دموکراسي، حقوق بشر و هنجارهاي مشترک بشري در قبال عربستان سعودي ناديده گرفته و قرباني منافع مادي شود.
عربستان؛ زنداني براي شهروندان اين کشور
بازنده اصلي اين وضعيت، شهروندان عربستاني هستند زيرا در سايه سکوت قدرت هاي غربي و نظام جهاني، خشونت عليه آنها افزايش يافته و عربستان به زنداني براي شهروندانش تبديل مي شود.
اگرچه برخورد امنيتي شامل همه شهروندان عربستاني مي شود، اما نگاه فرقه گرايانه آل سعود سبب شد شيعيان اين کشور بيش از ساير فِرَق با خشونت مواجه باشند.
نکته پاياني اين است که برخورد امنيتي با شهروندان عربستاني حتي چارچوب حقوقي نيز ندارد و شهروندان عربستاني بدون محاکمه بازداشت مي شوند و حتي مطابق گزارش سازمان ديدبان حقوق بشر تا بيش از 10 سال نيز بدون حکم در زندان هاي آل سعودي به سر مي برند.115/118
نويسنده: سيد رضي عمادي
کليدواژه عربستان سعودي زنداني

منبع: خبرگزاری آریا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حمله موشکی عربستان به الحدیده/ حمله نیروهای یمنی به پایگاه العسیر و هلاکت ۷ مزدور سعودی

در حمله خمپاره‌ای نیروهای متجاوز سعودی به بندر الحدیده یمن منازل مسکونی ده‌ها یمنی مورد اصابت قرار گرفت. ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۳ بین الملل آسیای غربی نظرات - اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری المسیره یمن، نیروهای متجاوز سعودی با بیش از 23 خمپاره کاتیوشا و 41 گلوله توپخانه منازل شهروندان یمنی در دو روستای الزعفران و محل الشیخ واقع در 16 کیلومتری بندر الحدیده را موشک‌باران کردند.

المسیرة همچنین گزارش داد که نیروی هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین ارتش و کمیته‌های مردمی دیروز شنبه چندین موضوع در پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط در شهر عسیر را هدف موشک‌باران خود قرار داده‌اند.

سرتیپ یحیی سریع در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروی هوایی یمن چندین حمله با هواپیماهای قاصف K2 ضد رادارها و مواضع نظامی مهم در پایگاه هوایی خمیس مشیط انجام داده‌ است. سخنگوی نیروهای مسلح یمن توضیح داد که این حملات با دقت انجام شده و اهداف مورد نظر مورد اصابت قرار گرفته‌اند.

آغاز استقرار نیروها و تجهیزات نظامی آمریکا در عربستان/ ماموریت؛ مقابله با «انصارالله» یمن

وی تاکید کرد که این عملیات در واکنش به جنایت‌های متجاوزان و محاصره مستمر ملت یمن صورت می‌گیرد. وی ابراز داشت که حملات متجاوزان به یمن طی 12 ساعت گذشته بالغ بر 25 حمله هوایی بوده است.

هلاکت 7 مزدور سعودی در یمن

بر اثر حملات نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان حجه، تعدادی از مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی آمریکایی به هلاکت رسیدند. یک منبع نظامی تاکید کرد که یگان تک تیرانداز یمن در عملیاتی در جنوب و غرب حیران در استان حجه 7 تن از مزدوران را به هلاکت رساند.

در طرف مقابل شبکه خبری العالم از شهادت فایز دبوان الشمیری کارگردان شبکه ماهواره ای الیمن بر اثر حملات ائتلاف متجاوز سعودی امریکایی در صنعا در صبح امروز خبر داد.

در پی این حادثه، وزارت اطلاع رسانی یمن با صدور بیانیه‌ای تداوم حملات ائتلاف متجاوز به یمن و هدف قرار گرفتن فعالان رسانه‌ای را محکوم کرد.

وزارت اطلاع رسانی تاکید کرد که این جنایت به دیگر جنایتهای متجاوزان علیه نهادهای رسانه ای یمن در طول 5 سال افزوده می شود و از نهادهای بین المللی انسان دوستانه و نهادهای فعال در زمینه آزادی بیان خواست تا برای توقف این جنایت‌ها علیه فعالان رسانه های و موسسات رسانه‌ای وارد عمل شوند.

واکنش انصار الله به اعزام نیروهای آمریکایی به عربستان

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن استقبال ریاض از استقرار 500 نظامی آمریکایی در خاک عربستان را به سخره گرفت و اظهار داشت که سعودی‌ها در شرایطی به آمریکا و انگلیس تکیه می‌کنند که نمی‌دانند چگونه از باتلاق یمن خارج شوند.

سخنگوی جنبش انصارالله یمن در صفحه فیسبوک خود به توافق جدید ریاض و واشنگتن درباره حضور نیروهای آمریکایی در عربستان واکنش نشان داد و نوشت که «ریاض در باتلاق یمن گیر کرده است و نمی داند چگونه باید از آن خارج شود و به همین دلیل از اعزام 500 نظامی آمریکایی به عربستان استقبال می‌کند و به خاطر جلب حمایت آمریکا و انگلیس به بقای نظامیان خارجی تن می‌دهد.

عبدالسلام با اشاره تلویحی به ایران افزود: چقدر فاصله وجود دارد بین عربستان و کشور مستقلی که به تنهایی و با صلابت و اقتدار در برابر قدرت‌های استکباری جهان می‌ایستد.

ریاض دیروز شنبه موافقت خود را با اعزام 500 نظامی آمریکایی و ارسال تجهیزات نظامی شامل چند فروند جنگنده و سامانه دفاع موشکی در راستای تقویت آنچه که امنیت و ثبات منطقه می‎نامد، اعلام کرده بود.

انتهای پیام/.

R36346/P36446/S8,90/CT10 واژه های کاربردی مرتبط آخرین تحولات یمن

تقدیر از مأموران حاضر در ماجرای درگیری پلیس و دختر تهرانپارس! + عکس

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

صادق زیباکلام: آمریکا به این 4دلیل در حوادث اخیر در قبال ایران کوتاه آمده

منبع این خبر، وبسایت www.aryanews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۴۰۹۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • موفقیت اعضای کانون مهد قرآن بنت‌الهدی در مسابقات قرآن اوقاف
 • آغاز استقرار نیروهای امریکایی در عربستان؛ آبرو ریزی به سبک سعودی ها!
 • تحلیل موانع پایبندی به هنجارها در آخرین شماره «پژوهش‌های قرآنی»
 • فروش محصولات زندانیان به شیوه الکترونیک انجام می‌شود
 • مشارکت معلمان در تحلیل محتوای کتاب‌های درسی
 • راه اندازی دفتر متهمان و محکومان بازداشتی باعث می‌شود مشکلات زندانیان به صورت متمرکز دنبال گردد
 • نپرداختن مهریه؛ از مشکلات عدیده زندانیان
 • کشور‌هایی که بیشترین تعداد زندانی را دارد +نمودار
 • فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
 • کشورهایی که بیشترین تعداد زندانی را دارد+نمودار
 • تصویر قاتلانِ زندانی امنیتی در فشافویه و آلت قتاله
 • نرخ خودکشی زندانیان در زندان‌های آمریکا به سطح هشدار رسید/زندان پنسیلوانیا رکورد دار خودکشی زندانیان
 • فعالیت 35 هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان‌های کشور
 • ٣٥ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندانهای کشور فعالیت می کنند
 • ٣٥ هزار زندانی شاغل حقوق بگیر در زندان‌های کشور فعالیت می‌کنند
 • آغاز موج جدید حملات هوایی سعودی ها به صنعا/ قدرت‌نمایی موشکی و پهپادی مقاومت یمن
 • فراکسیون زنان از جمعیت مامایی ایران بخاطر حمایت از زنان زندانی قدردانی کرد
 • عقب نشینی خفت بار سعودی/ یمن، ضربه‌های فیصله‌دهنده/ آیا ترامپ تغییر می‌کند؟!
 • نقض حقوق بشر در امارات|نقض هولناک حقوق زندانیان سیاسی و پرونده بارزترین بازداشت‌شدگان