بیش از یکسال است که مهندسین نخبه و جوان ایرانی به تولید فناوری پیشرفته غشاها در آب شیرین کنها رسیدهاند اما با این حال دولت در اقدامی عجیب برای انتقال این تکنولوژی با یک شرکت چینی قرارداد بسته است.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- سینا احدیان؛ حدود دوماه پیش که پرونده "ارتباط صنعت و دانشگاه" را آغاز کردیم.

در این پرونده با بومی سازی تولید فناوری پیشرفته یا به اصطلاح "های‌تک"  غشاهای اسمز معکوس در آب شیرین کن‌ها به همت نخبگان جوان دانشگاه صنعتی شریف آشنا شدیم و با مجری طرح در اینجا گفتگو کردیم و به اراده و توان این محققان جوان که با غیرت و اعتماد به نفس در شرایط حساس  و تحریمی کشور  به دانش فنی و تولید صنعتی این فناوری دست یافته‌اند به عنوان یک ایرانی بالیدیم.

فناوری «غشا اسمز» معکوس جدیدترین و بهترین دانش برای شیرین کردن آب های شور و تصفیه آب فاضلاب است که می تواند به حل بحران آب در کشور کمک کند.

چند روز بعد اما به یک خبر به ظاهر خوب که پیامی خاص را در بر داشت با تیتر " ایران و چین قرارداد انتقال فناوری و ساخت آب شیرین کن امضاء کردند" برخورد کردیم. عجیب بود که چطور سال 96 صحبت از تولید داخلی این فناوری می شود اما یکسال بعد در مهرماه سال97 حرف از انتقال تکنولوژِی از چین به میان می آید! اگر به دانش و صنعتی کردن فیلترهای اسمز معکوس رسیده ایم پس چه احتیاجی به واردات آن از خارج داریم؟ مگر غیر از این است که تولید چنین فناوری استراتژیک و کمیابی در داخل بسیار با اهمیت و به صرفه تر و مطمئن تر از خرید خارجی است و باید تولیدکنندگان ایرانی چنین تیم های دانش بنیانی مورد حمایت بیشتر قرار بگیرند؟ چرا در تخصیص بودجه و عملکرد مدیران دولتی، خرید خارجی فناوری آن هم با هزینه بسیار بالاتر بجای سرمایه گذاری روی دانش بومی ایرانی در اولویت قرار دارد؟!

 

برای گرفتن پاسخ با مصیب يونس دوست؛ مديرعامل شركت غشا گستر دالاهو که در واقع مسئول تامین فناوری غشا در آب شیرین کن ها از سوی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)  است گفتگو کردیم که این گفتگو در ادامه تقدیم می‌شود:

 

چرا با وجود اينكه يك تيم از دانشگاه شريف به فناوري توليد غشاي اسموز معكوس دست يافته است شما با شركت چيني ZSM قرارداد توليد انبوه بسته ايد؟

توليد انبوه فيلترهاي آب شيرين كن به صورت موازي هم با دانشگاه شريف و هم با شركت چيني جلو خواهد رفت.

درواقع توليد ٥٠ هزار فيلتر را با شركت چيني در نظر گرفته ايم و 25 هزار فيلتر را با دانشگاه صنعتي شريف دنبال مي‌كنيم.

دليل اين رويكرد هم اين است كه اولا كشور به لحاظ اقتصادي و زيست محيطي به سرعت به اين فناوري نياز دارد و لذا بايستي از بدست آوردن آن در كوتاه ترين زمان ممكن اطمينان داشته باشيم و ثانيا دانشگاه براي اولين بار مي‌خواهد توليد غشا را تجربه كند و بهتر است از ماشين آلات و تجارب چيني ها در بهره‌وري خود بهره‌مند شود.

بايد توجه كرد كه اگر هدف فقط تحقيق و كار علمي باشد مي‌توان ٥٠ سال هم زمان گذاشت اما وقتي كه مي‌خواهيد محصولي توليد كنيد و به نياز مشتري پاسخ داده و در بازار فعاليت انتفاعي و اقتصادي انجام دهيد زمان و سرعت انجام كار حائذ اهميت است.

 

از چه سالي به فناوري فيلترهاي آب شيرين كن احساس نياز شد؟ 

ما از سال 1388 به دنبال استفاده از فناوري فيلترها بوديم و كشور به آن نياز داشت. از همان سال با چند شركت اروپایی و بعد هم سال 1392 با شرکتی چینی به توافق رسيديم تا دانش فنی و تجهیزات این فناوری را از آن ها خريداري كنيم و به كشور انتقال دهيم اما از آن زمان تا كنون به دليل تحريم ها شرکت های خارجی نتوانستند معاملات را عملياتي كنند.

 

بعد از آن چه شد؟ در چه سازوكاري سازمان گسترش و نوسازي صنايع توليد اين دانش فني را از دانشگاه شريف درخواست كرد؟

در يك برنامه و ديدار اتفاقي رئيس وقت سازمان گسترش با اساتيد دانشكده نفت و شيمي دانشگاه شريف در رابطه با توليد فناوري غشاها صحبت مي كند و قرار مي شود تا دانشگاه در يك دوره زماني ٢ ساله براي دستيابي به دانش و توليد اين فناوري تلاش كند.

با گذشت ٤ سال دانشگاه توانست نمونه اي از غشاهاي اسمز معكوس (RO) را طراحي و توليد كند و با اين كار نام ايران در ليست اندك كشورهاي توليدكننده اين فناوري دانشي با ارزش در دنيا قرارگرفت.

 

هزينه توليد فيلترها در دو نوع ساخت ايران و چين تفاوتی دارد؟

٨٠ درصد قيمت تمام شده محصول به مواد اوليه مربوط مي شود و خيلي فرقي ندارد اما اگر محصول توليد شده كيفيت بالايي داشته باشد مي تواند در فروش به ديگر كشورها توفيق داشته باشد.

در هر حال چه با تكنولوژي چيني چه با تكنولوژي دانشگاه شريف مواد اوليه، انرژي و نيروي انساني مورد استفاده قرار مي گيرد.

قطعا چيني ها بعد از ١٠ بار احداث كارخانه از ما كه قرار است براي اولين بار كارخانه احداث كنيم تجربه بهتري دارند و با قيمت تمام شده كمتري محصول را توليد مي‌كنند اما در حال حاضر نمي‌توانم عدد دقيق آن را به شما عرض كنم.

 

در قرارداد توليد فيلتر با چيني ها انتقال تجارب و تكنولوژي در نظر گرفته شده است؟

ما ٢ مورد از محصولاتي را كه بسيار قابل استفاده و نياز است به عنوان محصول هدف (target) در نظر گرفته و در قرارداد پيش‌بيني كرديم كه در كنار ماشين آلات دانش فني و تكنولوژي توليد نیز منتقل شود.

 

شما گفتید زمان دست يابي به فيلترها از اهميت بالايي برخوردار است و اين موضوع را از دلايل اصلي جلو بردن پروژه به طور مساوي با دو شركت چيني و ايراني دانستيد، سوالي كه پیش میآید اين است كه آيا در ٥ سالي كه تحريم مانع خريد اين فناوري شد اتفاقي افتاد كه قرار باشد در یکی دو سال صرف زمان برای اعتماد به دانشگاه شريف و تکمیل ظرفیت تولید با توانمندی ایرانی و بومی رخ دهد؟

به عبارت دیگر از سال ٩٢ تا ٩٧ تحريمها باعث شد قرارداد با شركت چيني معلق بماند . چه اشكالي داشت مثلا ٢ سال ديگر هم تحمل ميكرديم و تمام نیاز خود را از طریق محققان دانشگاه شریف تامین میکردیم؟

هزینه این صبر را چه کسی باید بپردازد؟ قطعا باید از جیب مردم برای خرید غشاهای وارداتی هزینه کنیم. اگر اینطور است اصلا چرا در موارد دیگر مثل خودرو و هزاران محصول دیگر تولید داخل داشته باشیم. مگر قبل از تولیدات داخلی چه اتفاقی می افتاد؟ داشتیم وارد می‌کردیم.

در این چند سال با واردات فیلترها از خارج ضمن اینکه برای تامین آنها با مشکل مواجه بودیم، ارز از کشور خارج شد. در جایی صبر معنی می‌دهد که راه بسته باشد.

 

در نهايت اميدوارم با پیش بردن هر دو پروژه و استفاده از محققان دانشگاه شريف در كنار بهره‌گيري از ماشين‌آلات و تجهيزات و تجربيات چيني‌ها بتوانيم محصولاتي با كيفيت‌تر از نمونه چيني توليد كنيم و علاوه بر بهره‌برداري داخلي در بازارهاي منطقه‌اي و صادراتي فروش داشته باشيم.

 

در ادامه اما برای فهم بهتر از ماجرا دوباره با سید عباس موسوی؛ مجری بومی سازی فناوری غشاها در ایران و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف  گفتگو کردیم.

 

 سازمان ایدرو از چه زمانی به فناوری تولید فیلتر تصفیه آب احساس نیاز کرد؟ بحث قرارداد با شرکت چینی چه موقع مطرح شد؟

ظاهراً سازمان از سال 1388 به این جمع بندی رسید که بر روی فناوری تولید غشاهای اسمز معکوس سرمایه گذاری نماید. قرار بود این کار با انتقال دانش فنی از شرکت نانوفیلم استرالیا انجام گیرد. اما بدلیل شرایط تحریم و قیمت بالای آن ها شرکت منتفی گردید. بدنبال آن بحث انتقال دانش از سایر کشورها در معاونت سرمایه گزاری سازمان پیگیری می شد. بموازات آن قرار شد که در معاونت تحقیقات پیشرفته تدوین دانش فنی ساخت این غشاها پیگری شود. با توجه به سابقه فعالیتها در دانشگاه صنعتی شریف در حوزه غشاها این موضوع به دانشگاه شریف سپرده شد. با نا امیدی سازمان از همکاری شرکت های خارجی طرح تدوین دانش فنی در دانشگاه تغییر ماهیت داده و به طرح خط تولید صنعتی تبدیل شد که متاسفانه با تغییر رئیس سازمان در اوایل سال 93 همه چیز متوقف شد.

 تا اینکه در اواسط سال 95 با نگاه مثبت و جمایت قابل تقدیر رئیس وقت سازمان؛ منصور معظمی طرح بعد از 2.5 سال تعطیلی مجدد شروع شد.

بنابراین کل زمان مفیدی که بر روی این طرح در دانشگاه سپری شد حدود 23 ماه بود.

بحث انتقال دانش فنی از چینی ها همین یکسال گذشته مطرح شد و قبلاً مطرح نبوده است.

 

سابقه این شرکت چینی در تولید این فناوری چه میزان است؟

بجز شرکت Vontron این شرکت نیز همانند سایر شرکتهای چینی  دارای عمر محدودی  در این رابطه است.

شما اطلاعی از میزان قرارداد سازمان گسترش با شرکت چینی دارید؟ میزان قرارداد چقدر بوده است؟

تا جائیکه اطلاع دارم حدود 7.5 میلیون دلار یعنی معادل تقریباً 75 میلیارد تومان برای ماشین آلات بوده و کل هزینه های طرح حدود 100 میلیارد تومان است.

برای طرح دانشگاه کلاً 4.5 میلیارد و برای زیرساختها هم حدود 2 میلیارد هزینه شده است.

 

 شما در چه مرحله ای از کار قرار دارید؟

ما در مرحله تنظیمات نهایی دستگاه ها هستیم که البته بدلیل محدودیت‌های مالی بسیار کند جلو می رود که امیدواریم با حمایت سازمان سرعت بیشتری یابد.

 

آیا شما توانایی تامین سالانه 50 هزار فیلتری را که در قرارداد با چینی ها در نظر گرفته شده دارید؟ میزان مبلغی که نیاز دارید در مقایسه با مبلغ قرارداد چینی ها چقدر است؟

البته، هزینه مورد نیاز ما برای تولید فیلترها با رقم قرارداد چینی ها اصلاً قابل مقایسه نیست و با یک دهم آن میتوانیم فیلتر با کیفیت به اندازه تمام نیاز کشور و حتی بیشتر تولید کنیم.

 

 

همکاری سازمان گسترش با دانشگاه برای تولید و توسعه  دانشی جدید و مورد نیاز کشور شایسته تقدیر است. توسعه این طرح مصداق بارز اقتصاد مقاومتی مبتنی بر دانش یا همان اقتصاد دانش بنیان است که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری می باشد.

طرح ساخت فیلترهای تصفیه آب از دل فعالیتهای دانشگاهی در آمده و به یک طرح صنعتی بومی که از نیازهای اصلی کشور می باشد تبدیل شده است. هرچند که این حرکت در شرایطی انجام شد که به دلیل فشار تحریم خارجی‌ها دست رد به سینه کسانی زدند که بدنبال انتقال آن از خارج از کشور بودند و در غیر این صورت این همکاری شکل نمی گرفت.

 

اما هنوز هم پاسخ این سوالات روشن نیست که چرا متولیان امر بجای تمرکز بر ادامه کار و حمایت از سرمایه‌های انسانی کم نظیر بدنبال انتقال آن از خارج از کشور هستند؟ چرا اکنون که کشور نیاز به این محصول کلیدی دارد به حمایت کامل از این دانش بومی شده نمی پردازند تا حلقه نهایی آن تکمیل گردد؟ چرا باید فعالیتی که می تواند با هزینه ای کمتراز 10 میلیارد تومان و در داخل کشور انجام شود با هزینه‌ای ده برابری انجام گیرد و سرمایه تولید و اشتغال ملی به خارج از کشور منتقل شده و هزینه این سوء رفتارها از جیب بیت المال پرداخت شود؟!

در واقع علت اصلی مشکلات کنونی کشوربه ویژه در سیاست‌گذاری ها و سرمایه‌گذاری‌ها همانطور که مقام معظم رهبری بارها بیان کرده‌اند امید و نگاه به غرب و بی اعتمادی به جوانان و توانمندی و ظرفیت‌های داخلی است.

مسئولین در یک حرکتی تولید ملی بر سر ریال ریال آن حساب کتاب می کنند و فاکتور ثبت می‌شود و به اسم شرایط سخت و کمبود بودجه از هزینه های واجب تحقیق و توسعه کم میکنند اما همین که نام واردات و قرارداد خارجی می آید میلیون ها دلار، خیلی راحت و بی حساب و غیر شفاف خرج می شود.

تولید تکنولوژی نوینی که در انحصار چند کشور انگشت شمار است و توسط نخبگان جوان ایرانی دست یافتنی می شود اما همچنان چشم امید دولتمردان ما بیش از آنکه به این سرمایه های عظیم ملی باشد به کشورهای خارجی است.

این تنها نمونه ای از صدها مورد مشابه است که نشان می‌دهد قرارداد با شرکت های خارجی و واردات به مزاج بسیاری از مدیران خوش‌تر از تولید داخلی و حمایت از محصول و کالای ایرانی و به عبارتی استفاده از سرمایه و در نظر گرفتن منفعت ملی است.

چه کسی می تواند این ادعا را رد کند که پیشرفته ترین شرکت ها و کشورهای دنیا، همواره به دنبال بر زدن دانشگاهیان نخبه ایرانی بوده و هستند اما در عین حال در داخل دولت شاهدیم به جای اینکه سرمایه صرف این نعمت ها و ثروت ها شود برای خارجی ها ثروت آفرینی می کند و در نهایت موجب دلسردی و طرد شدن نخبگان و مهاجرت آنان به سایر دانشگاه ها و نقاط دنیا می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر بعدی:

هیچ کشتی چینی در آب‌های ما فعالیت نمی‌کند

‌مدیرکل شیلات استان هرمزگان با اشاره به اینکه 26 فروند کشتی در پی تخلفات ایجادشده در برداشت فانوس ماهیان در سال گذشته به دادگاه معرفی‌ شده‌اند، بیان کرد: اکنون برخی افراد دیواری کوتاه‌تر از اداره کل شیلات برای تاخت‌وتاز پیدا نکرده‌اند.

‌به گزارش ایسنا، ‌محسن یکتاپور صبح امروز در نشستی خبری با بیان اینکه بنده انسانی آرام و صبور هستم و همواره در مقابل مردم و رسانه‌ها شفاف هستم، افزود: استان هرمزگان دارای 22 اسکله صیادی است و 20 درصد صیادان کشور در این استان مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 276 هزار تن صید بالغ‌بر 40 درصد صید کشور با چهار هزار و 600 شناور صنعتی و سنتی در استان هرمزگان انجام شد، اظهار کرد: 78 واحد صنعتی فعال در زمینه‌های عمل‌آوری، بسته‌بندی، پودر ماهی و خوراک ماهی با اشتغال سه‌هزارنفری در استان هرمزگان مستقر هستند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در سال گذشته 15 هزار تن محصول از سایت پرورش میگو به دست آمد که امسال پیش‌بینی‌مان در حدود 23 هزار تن محصول است، خاطرنشان کرد: تاکنون 18 هزار تن صادرات شده که ارزآوری 130 میلیون دلاری به همراه داشته است.

یکتاپور با بیان اینکه میگوهای پرورشی‌مان به اتحادیه اروپا و کشورهای شرق آسیا صادر می‌شود، اظهار کرد:در جنوب کشور 180 هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو وجود دارد که باید در این صنعت گام‌های بلندتری برداریم تا در زمینه اشتغال و افزایش درآمد اقتصادی بتوانیم سهم بیشتری داشته باشیم.

مجبور به واگذاری اراضی پرورش میگو به سرمایه‌داران هستیم

وی با اشاره به اینکه در دهه هشتاد مطالعات 50 هزار هکتار اراضی مستعد پرورش میگو از بندرلنگه تا جاسک نیز انجام شد، اضافه کرد: پرورش میگو در این مدت با فراز و نشیب‌هایی همراه بود به‌گونه‌ای که اراضی که تحویل فارغ‌التحصیلان بومی قرار داده‌شده بود به دلیل عدم صرفه اقتصادی رها شد و شیلات مجبور به واگذاری این اراضی به سرمایه‌گذارانی همچون جهاد نصر شد.

مدیرکل شیلات استان هرمزگان با بیان اینکه پساب مزارع پرورش میگو به‌مراتب ضرر و زیان‌هایی کمتر از سایر پساب‌ها دارد و حتی در مواردی برای رشد جنگل‌های حرا مفید است، خاطرنشان کرد: مزارع خرد احتمال شکست بالایی دارند و به همین دلیل باید سرمایه‌گذارانی ورود کنند که دارای توان مالی برای اجرای طرح‌های خود در اراضی با حجم بالا داشته باشند.

صنعت پرورش میگو در حال رشد و ارزآوری برای کشورمان است

یکتاپور با اشاره به اینکه بیشتر اراضی پرورش میگو در استان هرمزگان به افراد بومی واگذارشده است، اضافه کرد: درحالی‌که بسیاری از قطب‌های صنعتی در حال رکود هستند، صنعت پرورش میگو در حال رشد و ارزآوری برای کشورمان در این شرایط سخت اقتصادی است.

وی با بیان اینکه شیلات تنها متولی توسعه است درحالی‌که 15 دستگاه اجرایی و سه کمیسیون دیگر در تأیید صلاحیت و اعطا مجوز نقش دارند، گفت: در شرایط کنونی مزارع پرورش میگو همگی دارای پروانه بهره‌برداری هستند که آن‌هم باید توسط اداره کل حفاظت از محیط‌زیست باید مورد نظارت قرار بگیرد و در فراخوانی به‌تمامی مزرعه‌داران خواستار تمدید مجوزهای خود برای سال آینده شده‌ایم.

شیلات هیچ‌گونه مجوزی برای اعطا اراضی پرورش میگو نداده است

مدیرکل شیلات استان هرمزگان با اشاره به اینکه از سال 90 شیلات هیچ‌گونه مجوزی برای اعطا اراضی پرورش میگو نداده است، تصریح کرد: شیلات زمین‌های مستعد را با ظرفیت به سازمان نظام‌مهندسی کشاورزی معرفی و آن‌ها با ایجاد شرایط به افراد متقاضی واگذار می‌کنند.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان در پرورش ماهی در قفس با تولید 4 هزار و 500 تن مقام نخست کشور را دارد، اظهار کرد: برای نخستین بار به‌صورت آزمایشی در حاجی‌آباد پرورش ماهی خاویاری را در دستور کار قراردادیم و توانستیم با برداشت یک و نیم تن حتی صادرات به روسیه هم انجام دهیم.

یکتاپور با اشاره به اینکه کشور عربستان با برنامه‌ریزی دقیق به سمت توسعه پرورش ماهی در قفس و میگو پیش می‌رود تا جایی که برای سال 2030 چشم‌انداز تولید 500 هزار تنی را در دستور کار قرار داده‌اند، اظهار کرد: باید در این مسیر با برنامه‌ریزی اصولی به سمتی پیش رویم که از کشورهای همسایه پیشی بگیریم و سهم خود را در بازار افزایش دهیم.

صیادان به‌ناچار قیمت آبزیان را بالا برده‌اند

مدیرکل شیلات استان هرمزگان با اشاره به اینکه در روز 300 تن ظرفیت تحویل گیری آبزیان در استان هرمزگان وجود دارد، اضافه کرد: 44 واحد پودر ماهی در کشور وجود دارد که 18 مورد آن در استان هرمزگان است و 8 مجتمع تولید کنسرو تن ماهی در هرمزگان وجود دارد که از این تعداد 4 موردش فعال است.

وی با بیان اینکه تمامی ادوات صیادی گران شده پس صیاد به‌ناچار قیمت آبزیان را بالا می‌برد، اظهار کرد: وظیفه نظارت بر صید بر عهده شیلات است اما قیمت‌گذاری و کنترل قیمت بر عهده ما نیست و تنها توانستیم با برگزاری جلسات با صیادان به دنبال حذف واسطه‌ها باشیم و با فروش آبزیان منجمد از 26 دی‌ماه در فروشگاه شیلات کمی بر تعادل قیمت‌ها بیافزاییم.

هیچ شناور چینی مشغول به فعالیت نیست

یکتاپور در خصوص برداشت فانوس ماهیان و حواشی پیش‌آمده، افزود: ذخایر فانوس ماهیان و برداشت آن‌ها پروژه‌ای است که نیم‌قرن به‌عنوان آرزوی شیلات کشور بوده و در راستای اقتصاد مقاومتی در حال انجام است.

این مقام مسئول با بیان اینکه تمامی شناورها طبق قانون کشورمان ایرانی بوده و تنها تعدادی از ملوانان چینی بهره می‌برند، خاطرنشان کرد: تا پایان سالجاری 40 درصد و تا پایان سال آینده 80 درصد ملوانان این شناورها ایرانی می‌شوند و دلیل استفاده از ملوانان چینی تنها به دلیل ناآشنا بودن ملوانان ایرانی با این نوع صید و استفاده از تجارب ملوانان چینی است.

وی ادامه داد: صید این شناورها در دریای  عمان در عمق بالای 200 متر و فاصله 12 مایلی است و براساس تحقیقات مرکز تحقیقات و اکولوژی خلیج‌فارس 3.2 میلیون تن فانوس ماهی وجود دارد که تا 400 هزار تن قابل‌برداشت است که در سال 96 این شناورها تنها 28 هزار تن برداشت داشته‌اند که از این مقدار تنها 18 هزار تن آن مربوط به فانوس ماهی بود و توانسته دو هزار شغل مستقیم و 10 هزار شغل غیرمستقیم ایجاد کند.

فانوس ماهی گنج نهان دریای عمان است

یکتاپور با بیان اینکه دریای عمان گنج نهانی است که یکی از این گنج‌ها همان فانوس ماهی است، اضافه کرد: گونه یال اسبی همراه با فانوس ماهی در این نوع صید نیز برداشت می‌شود که سال‌های قبل صیادان آن را دور می‌ریختند اما اکنون به کشورهای جنوب شرقی آسیا صادر می‌شود که 8 هزار تن از میزان برداشت این شناورها را به خود اختصاص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه تنها 2 هزار تن باقی می‌ماند که مربوط به صید ماهی‌های خوراکی است که در مقابل صید 276 هزار تنی استان هرمزگان به یک درصد هم نمی‌رسد، افزود: نگرانی صیادها مربوط به این نوع صید نیست بلکه به صید ترال، صید ساردین ماهی درشت و برداشت غیرمجاز در جوار ساحل است.

صیادان از روش‌های مخرب برداشت آبزیان می هراسند نه از ناوهای آمریکایی

این مقام مسئول با بیان اینکه افکار عمومی به‌جای رفتن به‌سوی کشتی‌های چینی خیالی باید ذهن خود را به سمت این تخلف‌ها سوق دهد تا صیادان به زندگی خود ادامه بخشند، اظهار کرد: صیادان در گفته‌های خود اعلام کردند از ناوهای آمریکایی هیچ ترسی ندارند اما از روش‌های مخرب برداشت آبزیان می‌ترسند.

یکتاپور با اشاره به اینکه امیدوارم مسئولان به سمت توسعه تجهیزات و نیروی انسانی برای مقابله با روش‌های مخرب برداشت آبزیان پیش برویم، اظهار کرد: هیچ کشتی چینی در آب‌های ما فعالیت نمی‌کند بلکه همه ایرانی و تنها 35 کشتی دارای ملوان چینی هستند.

تنها 35 کشتی از ملوانان چینی بهره می‌برند

وی ادامه داد: حدود 102 کشتی در زمینه برداشت فانوس ماهیان فعالیت می‌کنند که تنها 35 مورد آن‌ها از ملوانان چینی بهره می‌برند.

مدیرکل شیلات استان هرمزگان با اشاره به اینکه از زحمات دریابانی در کمک به یگان حفاظت شیلات باید تقدیر کرد، افزود: امیدوارم برخی افراد صحبت‌های شیلات هم شنیده شود و تنها یک‌طرفه و به‌ناحق شیلات را مورد خطاب قرار ندهند.

یکتاپور با بیان اینکه به علت ممنوعیت صید در شرایط فعلی شناوری در حال فعالیت در این حوزه نیست و در لنگرگاه هستند، اظهار کرد: 40 شناور اکنون در حال دریافت مجوز جدید هستند که همگی از افراد بومی هستند.

دیواری کوتاه‌تر از شیلات برای تاخت‌وتاز پیدا نکرده‌اند

وی با اشاره به اینکه 26 فروند کشتی در پی تخلفات ایجادشده در برداشت فانوس ماهیان در سال گذشته به دادگاه معرفی‌ شده‌اند، بیان کرد: اکنون برخی افراد دیواری کوتاه‌تر از اداره کل شیلات برای تاخت‌وتاز پیدا نکرده‌اند.

گزارش از: امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

دبیر: زهرا حبیب پور
انتهای پیام

ایران بین دو چهره؛ لبخند "احمدی‌نژاد" در برابر نگرانی "ظریف" و "شمخانی"

تعرض چندین پسر به ۲ دختر جوان در تبریز+فیلم و عکس

اتفاق پرریسک بهاره رهنما/ سانسور مشکلات مردم با مطرح کردن فیلترینگ/ میراث شوم اصلاحات ارضی

کلیدواژه: ارتباط صنعت و دانشگاه فناوری های پیشرفته

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۸۱۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۹ قرارداد افزایش توان تولید نفت با شرکت‎های ایرانی امضا شد
 • امضای قرارداد ۱۰ طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت
 • ۹ قرارداد نگهداشت و افزایش توان تولید نفت با شرکت‎های ایرانی امضا شد
 • ایجاد مرکز رشد مشترک دانشگاه صنعتی کرمانشاه و پارک فناوری استان
 • مقاله/ چالش هاي سازمان هاي راديو و تلويزيون داخلي و بين المللي
 • طرح ایران یار نقش موثری در حمایت از تولید داخلی دارد
 •  اجرای طرح ایران یار نقش موثری در اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی دارد
 • برخورد احساسی با موضوع کشتی های چینی/مشکل صیادان سنتی، صید صنعتی نیست
 • بغداد و اربیل تحریمهای ضد ایرانی را نادیده می گیرند
 • روحانی در جمع مدیران وزارت ارتباطات:اولین فیلترینگ کار پهلوی بود/ وقتی می خواستند حمام‌ها را دوشی کنند، می‌گفتند اسلام از بین می‌رود/ دولت از آبرویش مایه گذاشته تا تحولاتی در کشور ایجاد شود/ بحث حجاب در قرآن ابتدا از مردان شروع شده اما ما دختران را دستگیر
 • درآمدزایی از آلودگی هوا به کمک فناوری نانو/ متخصصان دی اکسیدگوگرد را به گوگرد تبدیل کردند
 • دستیابی متخصصان ایرانی به دانش فنی کاتالیست هیدروژناسیون استیلن
 • نباید بودجه تحقیقاتی را نادیده گرفت/نظارت بر ساخت‌وساز ها تشدید می‌شود
 • اولین فیلترینگ کار پهلوی بود/ وقتی می خواستند حمام‌ها را دوشی کنند، می‌گفتند اسلام از بین می‌رود/ دولت از آبرویش مایه گذاشته تا تحولاتی در کشور ایجاد شود/ بحث حجاب در قرآن ابتدا از مردان شروع شده اما ما دختران را دستگیر می‌کنیم/ خیلی زیردست ما هستند که با
 • اولین فیلترینگ کار پهلوی بود/ وقتی می خواستند حمام ها را دوشی کنند، می گفتند اسلام از بین می رود/ دولت از آبرویش مایه گذاشته تا تحولاتی در کشور ایجاد شود/ بحث حجاب در قرآن ابتدا از مردان شروع شده اما ما زنان و دختران را دستگیر می‌کنیم/ خیلی ها زیردست ما ه
 • افتتاح صفحه «دانش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش
 • افتتاح صفحه «داتش و فناوری» در خبرگزاری دانشجو/ سفر به مرزهای دانش
 • لایحه تامین امنیت زنان خشونت اجتماعی علیه زن را پوشش نمی‌دهد/لایحه فرهنگ و قوانین موجود کشور را نادیده گرفته است
 • توسعه منطقه ای، قطاری که بر دو ریل صنعت و دانشگاه می گذرد