به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛  ایجاد نشاط اجتماعی عنوان پرطمطراقی است که به نظر می‌رسد نیاز به اتخاذ تدابیر حکومتی دارد. هرچند نمی‌‌توان از نقش دولت‌ها در برقراری رفاه اجتماعی که نقش مهمی در ایجاد آرامش و رضایت جمعی دارد گذشت، اما راهکارهای دیگری نیز وجود دارد که با رجوع به فرهنگ ایرانی می‌توان روابط اجتماعی شاد و سرشار از صمیمیت برقرار کرد.

 

کشورهای پیشرفته برای ایجاد نشاط در جامعه تحقیقات گسترده‌ای را انجام می‌دهند تا به مناسب‌ترین روش بسترسازی برای مردم کشورشان دست یابند و اجرایی کنند زیرا  معتقدند هر چقدر یک جامعه پرنشاط‌تر باشد حرکت به سوی پیشرفت و ترقی آن نیز سرعت بیشتری می‌یابد. جامعه افسرده هر روز عقب مانده‌تر می‌شود.

 در یک نظرسنجی از 1400 شرکت کننده آلمانی درخواست شد میزان رضایت خود از زندگی را با نشان دادن یک عدد تا 10 نشان دهند. سپس ایده‌هایشان را برای حفظ یا افزایش رضایت زندگی خود در آینده بنویسند.

بعد از یک‌سال آنها دوباره میزان رضایت خود از زندگی را اعلام کردند و به سوالاتی مانند اینکه این یک‌سال را چگونه سپری کرده‌اند، پاسخ دادند.

محققان بعد از پردازش اطلاعات به دو استراتژی متفاوت در شادی دست یافتند: فردی و اجتماعی.

اهداف اجتماعی مانند دیدار با دوستان، افراد خانواده، شرکت در فعالیت‌های عام‌المنفعه و کمک به نیازمندان، شرکت کنندگان را در موقعیت ارتباط با دیگران قرار می‌دهد.

اهداف فردی شامل سلامت، یافتن شغل بهتر یا ترک سیگار نیاز به ارتباط با دیگران ندارد.

در نهایت افرادی که حداقل یک استراتژی اجتماعی را برای زندگی شادتر نوشته بودند و در آن یک‌سال، بیشتر وقت خود را در ارتباط با اجتماع گذاشتند، بیشتر از زندگی خود راضی بودند.

این افراد ارتباط خود با دیگران را مثلا از آموزش شنا به پسرشان تا سفرهای گروهی با دوستان و آشنایی با افراد جدید و همدلی با همشهریان عنوان کرده‌اند.

رسیدن به شادی از جاده روابط اجتماعی

بر اساس این پژوهش، کسانی که فقط بر زندگی فردی خود تکیه داشتند، در طول این یک‌سال بر رضایت آنها از زندگی افزوده نشده بود.

در حقیقت تمرکز بر جاده فردی در راه رسیدن به شادی و رضایت، از اینکه هیچ برنامه‌ای نداشته باشید هم کم اثرتر است که تقریبا نیمی از شرکت کنندگان اینگونه بودند.

افرادی که بر مشارکت اجتماعی تکیه داشتند، زودتر به زندگی شاد برای خود و دیگران دست یافتند اما گروه دیگر تنها به امید تصمیمات سیاستمداران بودند.

این امر البته به فرهنگ جوامع مختلف نیز بستگی دارد و فرهنگ‌هایی که اهمیت خاصی به مشارکت اجتماعی و کمک به دیگران می‌دهند، مانند شرق آسیا، خاورمیانه و روسیه، بیشتر از کشورهایی مانند آلمان و ایالات متحده به شادی جمعی دست می‌یابند.

آنچه به نظر می‌رسد شاخصه‌های فرهنگی نقش مهمی در ایجاد روابط اجتماعی دارد و در نتیجه حال خوب دارد.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد کودکان با روابط اجتماعی قوی به بزرگسالان شادتری تبدیل خواهند شد.

رابطه بین حمایت‌های اجتماعی و شادی فردی

 یک مطالعه دیگر از 1400 دانشجوی دانشگاه هاروارد نشان داد بین حمایت اجتماعی و شادی رابطه همبستگی 0.7 وجود دارد؛ بالاتر از همبستگی بین سیگار کشیدن و سرطان.

این تحقیقات نشان می‌دهد خوشبختی و شادی مانند بسیاری از رفتارهای دیگر مسری است. اگر به یک شبکه اجتماعی متصل هستید که نگرش کلی مثبت دارند، این حس به شما نیز منتقل خواهد شد. این مسئله را فراموش نکنید که محل کار ما تحت تاثیر روحیه و رفتار ما قرار می‌گیرد.

افرادی که دارای روابط اجتماعی اندک هستند، 2 تا 3 برابر بیشتر از افسردگی رنج می‌برند اما افرادی که روابط اجتماعی قوی و سالم دارند، تحت شرایط چالش برانگیز بهتر قادر به مدیریت اوضاع هستند.

امروزه شبکه‌های اجتماعی شما را به افراد زیادی مرتبط کرده است. می‌توانید تعداد دوستان خود در این شبکه‌ها را به روابط اجتماعی خود بیفزایید اما فراموش نکنید که فضای مجازی با زندگی واقعی متفاوت است.

حمایت و پشتیبانی اجتماعی نه به تعداد بلکه به کیفیت دوستان‌تان بستگی دارد. اگر می‌خواهیم خوشحال باشیم، ایجاد روابط قوی‌تر باید یکی از اولویت‌های ما باشد. ما نیاز به روابطی داریم که عمیق‌تر از یک سلام و علیک ساده است؛ در مورد دوستان خود بپرسید آیا می‌توانید به آنها تکیه کنید؟ زمانی که آنها به مشکل برخورد کنند شما وارد می‌شوید؟ به شادی و سلامت یکدیگر اهمیت می‌دهید؟ منبع الهام و امید برای یکدیگر هستید؟

در عصر ارتباطات، دوستی‌ها معنای اتصال به یکدیگر را پیدا کرده و به نظر می‌رسد توانایی ایجاد روابط عمیق و معنی‌دار با افراد را از دست داده‌ایم.

25درصد از گروه مطالعه نتوانستند یک دوست نزدیک را نام ببرند که بدون شک بتوانند به آن تکیه کنند. جای تعجب نیست که سازمان جهانی بهداشت 350 میلیون مورد افسردگی در سراسر جهان گزارش دهد.

ما بیشتر در حال حاضر دچار اتصال هستیم، اما کیفیت ارتباطات ما رو به وخامت است.

انواع حمایت‌های اجتماعی

جامعه شناس مشهور جیمز میشیگان، نتیجه یک رابطه عمیق و معنی دار در اجتماع را چنین معرفی می‌کند:

- پشتیبانی احساسی: شما باید اطمینان کنید کسانی را در گوشه و کنار خود دارید که به رشد و بالندگی شما کمک می‌کنند. کسانی که عشق، اعتماد، مراقبت، صمیمیت، محبت و تشویق به شما هدیه می‌دهند.

- پشتیبانی ملموس: آیا افرادی هستند که هنگام نیاز به آنها مراجعه کنید؟ مانند کمک مالی یا نگهداری از بچه‌ها تا شما بتوانید به تماشای فیلم یا ملاقات با دندان پزشک و دکتر خود بروید.  

- پشتیبانی ارزیابی: افرادی که شما را به اندازه کافی دوست دارند، به شما بازخورد سازنده و صادقانه در مورد خودتان می‌دهند. این نوع از پشتیبانی را نمی‌توان از آشنایان انتظار داشت. این فقط از سوی افرادی است که شما را خیلی خوب می‌شناسند.

- پشتیبانی اطلاعاتی: اینها آشنایان حرفه‌ای هستند مانند وکلا، متخصصین بهداشت و روان، حسابداران، پزشکان، روحانیت و ... آنها می‌توانند تخصص خود را با شما در زمانی که به آن نیاز دارید به اشتراک بگذارند و به حل مشکلات کمک کنند.

- پشتیبانی از همبستگی: دوستان فعالی که ما را وارد گروه‌های اجتماعی و فعالیت‌های جمعی می‌کنند. مانند شرکت در یک گروه موسیقی یا خیریه یا هر گروه دیگر از افرادی باشند که شما با آنها ارتباط برقرار می‌کنید.

به‌طور معمول در زندگی هر شخص افراد متفاوتی وجود دارند که در زمان‌های خاص از کمک‌های ویژه آنان می‌توان بهره گرفت. این افراد گروه پشتیبانی اجتماعی فرد را تشکیل می‌دهند و نقش مهمی در ایجاد رضایت و شادی در یکدیگر و در نهایت کل جامعه خواهند داشت.

آیا شما یک سیستم پشتیبانی مناسب در زندگی خود دارید؟ هرگز برای شروع دیر نشده است.

مترجم: مریم گرابیان

منبع: خبرگزاری برنا

خبر بعدی:

نشاط اجتماعی؛ هدف اصلی برنامه سوم توسعه/ بودجه ۹۸ انقباظی خواهد بود

نژادبهرام با اشاره به لایه های برنامه سوم توسعه در سطح کلان، منطقه ای و محلی، گفت: رعایت عدالت، انسان محوری، نشاط اجتماعی، ایجاد فضای امن، ایمن، بدون فساد و تبعیض برای همه؛ کلیدواژه ها و رویکردهای اصلی برنامه سوم توسعه تهران است.

«زهرا نژادبهرام» در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان گفت: همه موادی که در برنامه سوم توسعه مورد توجه برنامه نویسان از جمله شورای شهر تهران قرار گرفته این است که همه مناطق تهران از این برنامه برخوردار باشند و مدیریت شهری برای همه مناطق تهران، برنامه داشته باشد.

 

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: نگاه مهمی که برنامه برای اولین بار داشته است، این است که برنامه را در سه سطح در نظر گرفته است که شامل برنامه بالادستی، برنامه منطقه ای و برنامه محلی است. وقتی این گونه در حوزه مدیریت شهری برنامه ریزی می کنیم یعنی نیازهای منطقه و محله را نیز در نظر گرفته ایم.

 

وی با بیان اینکه برنامه کلان را ارائه می کند و لایه های اصلی برنامه ریزی می رود و در محلات قرار می گیرد، خاطرنشان کرد: وقتی محله ای برنامه ریزی می کنیم به نیازهای محلی توجه می شود و براساس نیازهای محله بودجه اختصاص می یابد.

 

نژادبهرام تاکید کرد: آنچه که بیش از هر چیزی می تواند عدالت را در محلات شهر تهران برقرار کند، بودجه ریزی بر مبنای برنامه سوم توسعه است و شورا و شهرداری تهران باید به این موارد توجه جدی داشته باشد.

 

نشاط اجتماعی و انسان محوری؛ رویکردهای اصلی برنامه سوم توسعه

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: رعایت عدالت، انسان محوری، نشاط اجتماعی، ایجاد فضای امن، ایمن، بدون فساد و تبعیض برای همه؛ کلیدواژه ها و رویکردهای اصلی برنامه سوم توسعه تهران است.

 

وی افزود: در لایه های پایین تر برنامه ریزی می کنیم تلاش می کنیم که رویکردهای برنامه را اجرایی کنیم و به آن چشم انداز نزدیک شویم وقتی همه محلات را باهم ببینیم، وقتی به این توجه داشته باشیم که شهر سرزنده و پرنشاط و شهر ایمن برای همه شهروندان است؛ اینگونه است که عدالت اجتماعی را توانسته ایم رعایت کنیم.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران توضیح داد: به عنوان مثال بودجه فضای سبز در نظر بگیرید و باید بین همه مناطق به صورت مساوی تقسیم شود. در این صورتمیزان بافت فضای سبز منطقه 2، حدود 10 برابر بقیه مناطق است بنابراین نمی تواند بودجه یکسان برای آن در نظر بگیرد پس اینجا برابری جابجا می شود.

 

نژادبهرام با بیان اینکه در جهت تسری عناوین عدالت باید در لایه هایی که کم برخوردار هستند، برنامه ریزی کنید، ‌گفت: منطقه 10که از نظر فضای سبز جزو مناطق فقیر شهر تهران است باید تلاش کنیم مبلغی که برای فضای سبز در نظر گرفته ایم که به شکل مساوی برای همه مناطق استفاده شود، اگر منطقه 10 نمی تواند در تامین و حفظ فضای سبز هزینه کند. این امکان را داشته باشد که بودجه فضای سبز خود را برای تملک برخی املاک و تبدیل آن به فضای سبز اختصاص دهد.

 

عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران افزود: باتوجه به اینکه برنامه سوم توسعه شهر تهران به کلیات پرداخته است وقتی که برنامه محلی می شود و منطقه ای می شود؛ می توانیم به مفهوم عدالت اجتماعی دست پیدا کنیم.

 

بودجه 98 شهرداری تهران کاملا انقباظی است

نژادبهرام با بیان اینکه بودجه 98 شهرداری تهران کاملا انقباظی است،‌ تاکید کرد: شرایط کشور و وضعیت اقتصادی فعلی موید آن است که باید بودجه کاملا انقباظی در نظر بگیریم.

 

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: بودجه بر مبنای برنامه سوم توسعه تهران، راهنمایی خواهد شد یعنیبرنامه سوم توسعه شهر تهران، راهنمای عمل بودجه 98 است.

 

پایان پیام/47

یکه‎تازی خودروسازان در فشار به مردم| سایپا شبانه قیمت خودروها را دوباره افزایش داد!+لیست قیمت‌های جدید

واشنگتن‌پست: ایرانیان از خودنمایی بچه‌پولدارها‌ و نوکیسه‌ها در شرایط‌ فشار اقتصادی عصبانی‌اند

مدارس کدام استان ها فردا ۲۹ دی ماه تعطیل است؟

کلیدواژه: شبکه های اجتماعی سلامت روانی نشاط اجتماعی اهداف اجتماعی فعالیت های عام المنفعه

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۳۴۶۹۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • احداث چند مجتمع گردشگری، تفریحی و توریستی در محمودآباد
 • برنامه‌های نیروهای مسلح برای افزایش نشاط اجتماعی سربازان
 • از نوزادانی که در سطل بیمارستان رها می‌شوند تا کودکانی که از سطل آشغال غذا می‌خورند/ فقرا در آمریکا و اروپا چگونه زندگی می‌کنند +عکس و فیلم
 • نشست های تلفنی حوزه های مالی و پشتیبانی بانک رفاه با مشتریان برگزار شد
 • خراسان شمالی| تفریح و نشاط در طبیعت برفی به روایت تصویر
 • تاکید بر افزایش نشاط سربازها/ واکنش سردار به ویدئوی چند سرباز
 • ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی، راهکارهای فرهنگی مقابله با آن
 • سیاستمداران در مسیر انقلاب اسلامی ثبات قدم داشته باشند
 • جهاني‌شدن
 • مواد مخدر معضل جهانی است/کشف بیش از یک تن مواد مخدر در فسا
 • راهکارهای رقابتی شدن چابهار برای جذب کالا
 • تعطیلی بیمارستان بیت حانون در غزه و وخامت اوضاع ۵ بیمارستان دیگر
 • افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیرو‌های مسلح
 • افزایش نشاط سربازان در دستور کار نیروهای مسلح
 • مشارکت و کار دسته جمعی در فارس کمرنگ شده است
 • ۳ راهکار ساده برای شاد بودن و لذت بردن از زندگی
 • شادی را به زندگی خود بازگردانید
 • راهکارهای طلایی برای از بین بردن بوی نقاط مختلف بدن
 • برخی افراد منفی باف اسم سرگرمی‌های کاذب را شادی می گذارند