سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر با اجرای مجموعه گسترده‌ای از نمایش‌ها از امروز آغاز شد؛ رویدادی که محل رقابت اهالی تئاتر برای نمایش توانایی‌هایشان روی صحنه و در مقابل دیدگان گروه وسیعی از تماشاگران است. اما این مجموعه تئاتر و رویدادهای جانبی به چه شکل برگزار می‌شود؟

به گزارش «تابناک»؛ سی و هفتمین دوره جشنواره تئاتر فجر، مهم‌ترین رویداد تئاتر کشور با حضور گسترده و میزبانی سالن ها و محیط های تئاتری در شهر تهران، فعالیت خود را از امروز دوشنبه 22 بهمن آغاز کرد. در این دوره از جشنواره، بخش‌های تئاتر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صحنه‌‌‌ای، تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی اجرایی، تئاتر ملل، فجر استانی، چهل‌سالگی انقلاب ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اسلامی، مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، کارگاه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آموزشی و نشست‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تخصصی، همایش برگزیدگان جشنواره‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تئاتر استانی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و به‌ علاوه‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فجر برگزار می‌شود.

در جشنواره‌ سی و هفتم در کنار بازیگران جوان و خوش‌آتیه‌ای که شاید هنوز چندان برای علاقه‌مندان به تئاتر شناخته شده نباشد، زنان و مردان هنرمندی در عرصه بازیگری نیز حضور دارند که نامشان و آن‌چه بر روی صحنه می‌سازند نه تنها اهالی تئاتر که عامه مردم را نیز به سالن می‌کشاند.

بر همین اساس جشنواره سی و هفتم در بخش «مسابقه بین‌الملل» شاهد حضور چهره‌هایی چون پیام دهکردی در نمایش «ابلوموف»، فاطمه معتمدآریا، حمیدرضا آذرنگ و علی سلیمانی در نمایش «خنکای ختم خاطره»، پگاه آهنگرانی در نمایش «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان»، حسین پاکدل و مارال فرجاد در نمایش «وقتی خروس غلط می‌خواند» و آتیلا پسیانی، ‎نگار جواهریان، ‎پانته‌آ پناهی‌ها در نمایش «نام‌بُرده» است. پسیانی همچنین در این بخش با نمایش «طناب» روی صحنه می‌رود، نمایشی که رامین ناصرنصیر و علی شادمان نیز در آن حضور دارند.

در بخش «مسابقه ایران دو» سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر نیز به نام‌هایی چون رضا بهبودی در «خرده نان»، مسعود کرامتی، بهناز جعفری و احمد ساعتچیان در «شازده کوچولو» و هومن حاجی‌عبداللهی در «تناسخ، سه تا سی و پنج تومن» برمی‌خوریم. در بخش مهمان نیز نام سه زن؛ رویا تیموریان، مریم سعادت و مائده طهماسبی است که در نمایش «خانه برناردا آلبا» اثر علی رفیعی جلب توجه می‌کند. 

در میان نمایش‌هایی که به مناسبت «چهل سالگی انقلاب اسلامی» روی صحنه می‌روند هم می‌توان از بازیگرانی چون فریبا کوثری، میترا حجار و سام قریبیان در نمایش «آهسته با گل سرخ» به کارگردانی هادی مرزبان و میر طاهر مظلومی در یک نمایش رادیویی نام برد.

در این دوره از جشنواره سالن های اصلی، چهارسو، سایه و قشقایی مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت، تماشاخانه سنگلج، تئاتر مولوی، تالار حافظ، تالار فردوسی، سالن های استاد سمندریان و دکتر ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر، تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران، تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر، تماشاخانه سرو، تماشاخانه های مهر و ماه حوزه هنری و سالن تئاتر مجموعه برج آزادی میزبانی آثار بخش صحنه ای را بر عهده دارند.

همچنین تماشاخانه های خصوصی مکتب تهران، تئاتر مستقل، دا، سه نقطه، عمارت نوفل لوشاتو، ایران تماشا، دیوار چهارم، شانو، همای سعادت و مان پذیرای آثار بخش به علاوه فجر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز میزبان گروه های نمایشی هستند.

پلاتوی شماره یک مجموعه تئاتر شهر، خانه هنر پیچازی، پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، کارگاه دکور تالار وحدت، پلتفورم عمارت روبرو، آمفی تئاتر NGO های شورای شهر تهران، پردیس تئاتر تهران، فرهنگسرای ولا، کافه تریای سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر، پلاتو نول و باغ موزه قصر نیز میزبان آثاری هستند که در بخش دیگرگونه های اجرایی جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر به صحنه می‌روند.

همچنین آثار بخش خیابانی و 3 نمایش از بخش دیگرگونه‌های اجرایی این دوره از جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در فضاهای بیرونی مجموعه تئاتر شهر و خانه هنرمندان ایران و ایوان انتظار ایستگاه متروی میدان ولیعصر (عج) اجرا می شوند. جدول‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از این قرار است:

 

منبع: تابناک

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برترین های جشنواره تئاتر خیابانی سقز معرفی شدند

جشنواره تئاتر خیابانی سقز در هفت بخش، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، طرح و ایده، بروشور، طراحی فضا و موسیقی برترین‌های خود را شناخت.

تندیس بهترین کارگردانی از میان کارگردانی نمایش‌های علامت سوال، تیک تاک، پول خوشبختی نمیاره، خیمه شب باز، اسپینر و بازی سرنوشت به هیوا اسدبیگی برای گروه نمایش اسپینر رسید.

تندیس بهترین بازیگر مرد از میان امیر بنفشی، سرور رضایی، دانیار علایی، فرزین ایران نژاد، گروه بازیگری علامت سوال، هیوا اسدبیگی، وریا شاکری، حیدر فتحی و امید فرامرزی به وریا شاکری برای تئاتر اسپینر رسید.

تندیس بهترین بازیگر زن نیز از میان سوما احمدزاده، نازیلا امینی، ساریه امینی، غریبه حسن پور، هیرو شمسی و فوضیه پهلوانی، به ساریه امینی برای نمایش اسپینر تعلق گرفت.

بهترین بروشور این جشنواره در میان نمایش‌های اسپینر، دوازده سواره و تیک تاک به سارو کریمی برای نمایش اسپینر رسید و شاهو یاراحمدی نیز بهترین طراحی فضا این جشنواره را کسب کرد.

بهترین موسیقی نیز به گروه تئاتر اسپینر به کارگردانی هیوا اسدبیگی رسید و بهترین طرح و ایده برای این جشنواره به گروه تئاتر اسپینر به کارگردانی هیوا اسدبیگی تعلق گرفت گروه تئاتر اسپینر به کارگردانی هیوا اسدبیگی از هفت جایزه، تندیس و لوح تقدیر جشنواره تئاتر خیابانی سقز، شش جایزه را تصاحب کرد.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی سقز شامگاه دوشنبه در آئین اختتامیه این مراسم اظهار داشت: به مناسبت تجلیل از مقام پاکبان و هفته فرهنگی شهر سقز، برنامه‌ها در قالب سه بخش تئاتر خیابانی، هه‌لپه‌رکی و نقاشی کودکان اجرا شد که جشنواره هه‌لپرکه و نقاشی کودکان در ۳۱ تیرماه و یکم مردادماه برگزار می شود.

محمد زارع زاده با بیان اینکه تئاتر فراتر از زندگی و غذای روح انسان و نقش اساسی در روند زندگی دارد افزود: تئاتر خیابانی سقز بعد از مریوان اجراهای بی نظیری دارد و اجرای تئاتر کُردی در سقز پیشینه قدیمی دارد و هنرمندان شاخصی در سقز مشغول فعالیت هستند.

وی افزود: ۱۲ گروه تئاتر خیابانی در مدت ۲ روز تا ساعت ۱۲ شب در محل اجرای تئاتر خیابانی پارک مولوی کُرد به مناسبت تجلیل از مقام پاکبان و تقدیر از این قشر زحمت کش و هفته فرهنگی شهر سقز با هنرمندی هنرمندان سقزی و با زبان فارسی و کُردی به اجرای نمایش‌های تئاتر پرداختند.

دبیر جشنواره تئاتر خیابانی سقز با اشاره به نقش جشنواره تئاتر بین المللی کُردی سقز که افتخار ایران و کردستان است یادآور شد: انجمن هنرهای نمایشی سقز فعالیت‌های هنری زیادی از جمله نمایشنامه خوانی و تئاتر خیابانی برای شهروندان فرهنگ دوست سقز و علاقمند به تئاتر برگزار شد.

گروه تئاترهای مین‌های خنثی شده با کارگردانی احسان زارع زاده، اثر تیک تاک به کارگردانی نازیلا امینی، اثر گوشواره با کارگردانی دانیار علایی، اثر چرخ و فلک با کارگردانی فردین بانه نژاد، اثر مثبت یک صفر منفی یک به کارگردانی محسن محمدی و اثر علامت سوال به کارگردانی شاهو یاراحمدی در شب اول اجرا شد.

در شب دوم نیز تئاترهای، خیمه شب باز به کارگردانی مهرداد دلاوری، گروه تئاتر آئینی سنتی ۱۲ سواره به کارگردانی نوید سوزنی، اسپینر به کارگردانی هیوا اسدبیگی، بازی سرنوشت به کارگردانی حیدر فتحی و تئاتر میگن پول خوشبختی میاره به کارگردانی احسان زارع زاده اجرا شد.

نفرات برتر جشنواره تئاتر خیابانی سقز توسط سه داور هنرمند و شاخص شهر سقز، کمال نوجوان، اسماعیل پاشایی و امیر زارع زاده انتخاب شدند و هر ۱۲ اثر تئاتر خیابانی سقز برای معرفی به جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان ارسال می‌شود.

یکی از داوران این جشنواره با بیان اینکه جشنواره تئاتر خیابانی سقز کم و کاستی‌های زیادی داشت افزود: این جشنواره فرصتی برای جوانانی است که به تازگی وارد عرصه تئاتر شدند و چنین جشنواره‌های داخلی می‌تواند در پیشبرد تئاتر خیابانی سقز خیلی مؤثر باشد.

کمال نوجوان نوع انتخاب نفرات برتر را باتوجه به نحوه نمایش‌ها و اجراها عنوان کرد و گفت: هر چند معیارهای فنی را برای ارزیابی اثرها در نظر گرفتیم ولی هدف از برگزاری این جشنواره سنجش گروه‌های تئاتر سقز و آماده سازی برای جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان است.

در پایان جشنواره تئاتر خیابانی سقز با حضور فرماندار، شهردار و جمعی از مسئولین شهری از پاکبانان خدوم شهرداری سقز تجلیل و تقدیر شد.

نکته قابل توجه جشنواره تئاتر خیابانی سقز حضور پرشور و استقبال بی نظیر علاقمندان به تئاتر بود و نشستن آنها تا پاسی از شب برای دیدن نمایش گروه‌های تئاتر نشان دهنده محبوبیت تئاتر و پیشینه اجرای تئاتر میان سقزی‌ها است.

جشنواره هه‌لپرکه و نقاشی کودکان سقز هم روزهای ۳۱ تیر و یکم مردادماه در قالب همین برنامه در محل اجرای تئاتر خیابانی پارک مولوی کُرد برگزار خواهد شد.

۶۱۰۸ / ‏‬ ۳۰۳۴

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

کلیدواژه: جشنواره تئاتر فجر برنامه سی و هفتمین جشنواره فجر تئاتر

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۰۱۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افسانه کمالی: سعی کردم مغز یک بچه‌ اوتیستی را روی صحنه تئاتر باز کنم
 • انتشار فراخوان جشنواره تئاتر فجر/ همزمانی دو جشنواره فیلم و تئاتر فجر؟!
 • فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر اعلام شد
 • انتشار فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر
 • فراخوان سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر منتشر شد
 • پخش مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره فیلم شهر
 • راهیابی «برا» به مرحله بازخوانی متون جشنواره ملی تئاتر «فتح خرمشهر»
 • اعلام نتایج بازخوانی متون بخش مسابقه صحنه بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
 • پخش زنده مراسم افتتاحیه «فیلم شهر» از شبکه نمایش سیما
 • واکنش اطبایی به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی سینمایی: اغراق آمیز، غیرحرفه‌ای، سفارشی-تحمیلی
 • واکنش اطبایی به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیرحرفه‌ای، سفارشی - تحمیلی
 • واکنش پخش کننده بین‌المللی سینما به اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیر حرفه‌ای، سفارشی - تحمیلی
 • واکنش پخش کننده بین المللی به برخی اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی: اغراق آمیز، غیر حرفه‌ای، سفارشی
 • معرفی جاذبه‌های سیستان و بلوچستان در دستور کار قرار گرفت/ چهاردهمین جشنواره سراسری تئاتر مردمی مساجد برگزار می‌شود
 • اعلام اسامی آثار بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی
 • آثار بخش صحنه‌ای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی معرفی شدند
 • هفتمین جشنواره فیلم و فیلمنامه زنجان آغاز بکار کرد
 • صحنه‌های جذاب‌تر از تئاتر حوالی تئاتر شهر/ دیر رسیدیم درها رو بستند؛ نمایش خیابانی دیدیم خاطره شد!
 • واکنش اطبایی به برخی اظهارنظرها درباره جشنواره‌های خارجی