سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر با اجرای مجموعه گسترده‌ای از نمایش‌ها از امروز آغاز شد؛ رویدادی که محل رقابت اهالی تئاتر برای نمایش توانایی‌هایشان روی صحنه و در مقابل دیدگان گروه وسیعی از تماشاگران است. اما این مجموعه تئاتر و رویدادهای جانبی به چه شکل برگزار می‌شود؟

به گزارش «تابناک»؛ سی و هفتمین دوره جشنواره تئاتر فجر، مهم‌ترین رویداد تئاتر کشور با حضور گسترده و میزبانی سالن ها و محیط های تئاتری در شهر تهران، فعالیت خود را از امروز دوشنبه 22 بهمن آغاز کرد.

در این دوره از جشنواره، بخش‌های تئاتر ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صحنه‌‌‌ای، تئاتر خیابانی و دیگر گونه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی اجرایی، تئاتر ملل، فجر استانی، چهل‌سالگی انقلاب ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اسلامی، مسابقه‌ نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس تئاتر، مسابقه و نمایشگاه پوستر تئاتر، کارگاه‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی آموزشی و نشست‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تخصصی، همایش برگزیدگان جشنواره‌ها‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تئاتر استانی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌و به‌ علاوه‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌فجر برگزار می‌شود.

در جشنواره‌ سی و هفتم در کنار بازیگران جوان و خوش‌آتیه‌ای که شاید هنوز چندان برای علاقه‌مندان به تئاتر شناخته شده نباشد، زنان و مردان هنرمندی در عرصه بازیگری نیز حضور دارند که نامشان و آن‌چه بر روی صحنه می‌سازند نه تنها اهالی تئاتر که عامه مردم را نیز به سالن می‌کشاند.

بر همین اساس جشنواره سی و هفتم در بخش «مسابقه بین‌الملل» شاهد حضور چهره‌هایی چون پیام دهکردی در نمایش «ابلوموف»، فاطمه معتمدآریا، حمیدرضا آذرنگ و علی سلیمانی در نمایش «خنکای ختم خاطره»، پگاه آهنگرانی در نمایش «دستورالعمل‌های پرواز برای خدمه و خلبان»، حسین پاکدل و مارال فرجاد در نمایش «وقتی خروس غلط می‌خواند» و آتیلا پسیانی، ‎نگار جواهریان، ‎پانته‌آ پناهی‌ها در نمایش «نام‌بُرده» است. پسیانی همچنین در این بخش با نمایش «طناب» روی صحنه می‌رود، نمایشی که رامین ناصرنصیر و علی شادمان نیز در آن حضور دارند.

در بخش «مسابقه ایران دو» سی و هفتمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر فجر نیز به نام‌هایی چون رضا بهبودی در «خرده نان»، مسعود کرامتی، بهناز جعفری و احمد ساعتچیان در «شازده کوچولو» و هومن حاجی‌عبداللهی در «تناسخ، سه تا سی و پنج تومن» برمی‌خوریم. در بخش مهمان نیز نام سه زن؛ رویا تیموریان، مریم سعادت و مائده طهماسبی است که در نمایش «خانه برناردا آلبا» اثر علی رفیعی جلب توجه می‌کند. 

در میان نمایش‌هایی که به مناسبت «چهل سالگی انقلاب اسلامی» روی صحنه می‌روند هم می‌توان از بازیگرانی چون فریبا کوثری، میترا حجار و سام قریبیان در نمایش «آهسته با گل سرخ» به کارگردانی هادی مرزبان و میر طاهر مظلومی در یک نمایش رادیویی نام برد.

در این دوره از جشنواره سالن های اصلی، چهارسو، سایه و قشقایی مجموعه تئاتر شهر، تالار وحدت، تماشاخانه سنگلج، تئاتر مولوی، تالار حافظ، تالار فردوسی، سالن های استاد سمندریان و دکتر ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر، تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران، تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر، تماشاخانه سرو، تماشاخانه های مهر و ماه حوزه هنری و سالن تئاتر مجموعه برج آزادی میزبانی آثار بخش صحنه ای را بر عهده دارند.

همچنین تماشاخانه های خصوصی مکتب تهران، تئاتر مستقل، دا، سه نقطه، عمارت نوفل لوشاتو، ایران تماشا، دیوار چهارم، شانو، همای سعادت و مان پذیرای آثار بخش به علاوه فجر سی و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز میزبان گروه های نمایشی هستند.

پلاتوی شماره یک مجموعه تئاتر شهر، خانه هنر پیچازی، پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، کارگاه دکور تالار وحدت، پلتفورم عمارت روبرو، آمفی تئاتر NGO های شورای شهر تهران، پردیس تئاتر تهران، فرهنگسرای ولا، کافه تریای سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر، پلاتو نول و باغ موزه قصر نیز میزبان آثاری هستند که در بخش دیگرگونه های اجرایی جشنواره سی و هفتم تئاتر فجر به صحنه می‌روند.

همچنین آثار بخش خیابانی و 3 نمایش از بخش دیگرگونه‌های اجرایی این دوره از جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز در فضاهای بیرونی مجموعه تئاتر شهر و خانه هنرمندان ایران و ایوان انتظار ایستگاه متروی میدان ولیعصر (عج) اجرا می شوند. جدول‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از این قرار است:

 

منبع: تابناک

خبر بعدی:

در جشنواره‌ «تئاتر فجر» امروز چه خبر است؟

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر، در پنجمین روز از جشنواره‌ سی و هفتم، جمعه ۲۶ بهمن، در بخش صحنه‌ای ۱۰ نمایش به اجرا درمی‌آید. 
در این روز تالار چهارسو مجموعه‌ تئاتر شهر میزبان نمایش «شفیره» به کارگردانی مهدی شاه‌پیری است که در نوبت‌های ۱۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ به اجرا درمی‌آید. تالار سایه نیز پذیرای اجرای «خرده نان» به کارگردانی کورش سلیمانی خواهد بود که در نوبت‌های ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود.

در تالار قشقایی این مجموعه هم نمایش «عند از مطالبه» کار سامان خلیلیان در نوبت‌های ۱۷:۳۰ و ۱۹:۳۰ روی صحنه می‌رود.

تئاتر مولوی از اجرای نمایش «فیل در تاریکی» به کارگردانی مهرداد مصطفوی در نوبت‌های ۱۷ و ۱۹ پذیرایی خواهد کرد و تالار حافظ نیز شاهد اجرای نمایش «دختر سطلی» کار فاتح بادپروا خواهد بود که در ساعت ۱۸ و ۲۰:۳۰ اجرا می‌شود. در این روز، سومین اجرای «اپرای عشق» کار بهروز غریب‌پور در تالار فردوسی میزبان علاقه‌مندان می‌شود. این اثر نمایشی در ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه روی صحنه می‌رود. 

در تالار دکتر ناظرزاده‌کرمانی تماشاخانه ایرانشهر دومین اجرای «پدران» کار مهدی فرشیدی‌سپهر در ساعت ۱۷ روی صحنه می‌رود و تالار استاد سمندریان این تماشاخانه نمایش «راز بقا» کار سیدصالح علوی‌زاده را در نوبت‌های ۱۸ و ۲۰:۴۵ میزبانی می‌کند.

خانه‌ی تئاتر نیز اجرای «چیدمان (گذرگاه)» کار پیر یودلوسکی از فرانسه را روی صحنه دارد. نمایش «دل آرام ناآرام» به کارگردانی نرگس صابری هم در ساعت ۱۷ در تماشاخانه‌ ماه حوزه هنری روی صحنه خواهد رفت.
در کنار این ۱۰ اثر، ۱۴ اثر دیگر در بخش به علاوه فجر اجرا خواهد شد. 
در این روز مکتب تهران دو نمایش را روی صحنه دارد، «مرگ در می‌زند» به کارگرانی منصوره سجادیان که در دو نوبت ۱۷:۳۰ و ۱۸:۳۰ اجرا می‌شود و «مونولوگ» به کارگرانی حسن برجکی که در نوبت‌های ۱۹:۳۰ و ۲۰:۳۰ روی صحنه می‌رود.
تئاتر مستقل میزبان نمایش «کودک وحشی» کار مهران رنجبر می‌شود که ساعت ۱۵ روی صحنه می‌رود. تماشاخانه‌ سه نقطه نیز در این روز اجرای نمایش «نوای اسرارآمیز» کار سیدمحسن میرهاشمی را در ساعت ۱۹:۳۰ میزبانی می‌کند. تماشاخانه‌ نوفل لوشاتو پذیرای دو نمایش «دو جلاد» به کارگرانی محمد یوسفی و «حجم غلیظ» به کارگردانی منصور صلواتی در نوبت‌های ۱۹ و ۲۱:۱۵ خواهد بود.

در تماشاخانه‌ ایران تماشا نمایش «آنالیز» به کارگردانی امید اسدی در سه نوبت ۱۴، ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود و تماشاخانه دیوار چهارم نیز سه نمایش «پابرهنه لخت، قلبی در مشت» به کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی را در ساعت ۱۷:۱۵، «مرگ فیدل» کار آرش سنجابی را در نوبت ۱۹:۳۰ و «مردی که از آستینش برف می‌بارید» کار محسن کاظمی را در نوبت ۲۱:۳۰ روی صحنه دارد. تماشاخانه‌ شانو در این روز میزبان دو نمایش «باغ آلبالو» و «کافکا با من سخن بگو» به کارگردانی قطب‌الدین صادقی است که در ساعت‌های ۱۹ و ۲۱ روی صحنه می‌روند. تماشاخانه‌ همای سعادت نیز نمایش «کارداجین» به کارگردانی محمد میرعلی‌اکبری را در نوبت‌های ۱۷ و ۱۹ میزبانی خواهد کرد. تماشاخانه‌ مان در این روز به اجرای نمایش «تهران بزرگ» کار علی جعفری اختصاص دارد که در نوبت‌های ۱۸ و ۲۰ اجرا می‌شود.
روز جمعه ۲۶ بهمن در بخش خیابانی شش نمایش اجرا خواهد شد. در این روز «کالبدشکافی یک اتفاق» کار مهدی حبیبی، «اخطار به مشترک پرمصرف» کار حسنا قبادی، «دایره، مربع، مستطیل» کار افشین خدری و «نامیرا» کار امیرحسین شفیعی در محوطه‌ مجموعه‌ی تئاتر شهر و نمایش‌های «جنگ ابله‌ها» کار احمد یوسلیانی و «دعای آفتاب» کار محمدعلی صادق‌حسنی در محوطه‌ی خانه‌ی هنرمندان ایران اجرا خواهند شد. «اخطار به مشترک پرمصرف» و «دایره، مربع، مستطیل» صبح این روز در متروی میدان ولیعصر (عج) نیز میزبان علاقه‌مندان به تئاتر خیابانی خواهند بود. 
در بخش دیگرگونه‌های اجرایی نیز پنج نمایش اجرا می‌شود. «نباید» کار نازنین‌زهرا رفیعی ساعت ۱۶ در سالن امتحانات پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران و «کوهستان» کار آرش پروین از ساعت ۱۴ تا ۱۷ در محوطه‌ مجموعه‌ی تئاتر شهر اجرا خواهند شد. 
نمایش «موزه نزدیک» کار آزاده شاهمیری نیز در دو نوبت ۱۴ و ۱۶ در پلاتو نول اجرا می‌شود. «آدم‌هایی که نمی‌بینم» کار سما موسوی‌مفخر ساعت ۱۸ و ۲۰ در عمارت روبرو اجرا می‌شود و «اپرای شماره ۰۱# تهران» کار مرتضی زارعی نیز ساعت ۱۸ و ۲۰ در کارگاه دکور تالار وحدت میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.
سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر از ۲۲ بهمن تا چهارم اسفند به دبیری نادر برهانی‌مرند در جریان است.

انتهای پیام

لیاقت مردم خرگیری نیست/ همکاری نشود، اجازه خروج مرغ را نمی‌دهم

آیا FATF مانع فعالیت‌های سپاه و کمک ایران به حزب‌الله و نیروهای مقاومت سوریه می‌شود؟

خواهر جانسون به نشانه مخالفت با بریگزیت برهنه شد!

کلیدواژه: جشنواره تئاتر فجر برنامه سی و هفتمین جشنواره فجر تئاتر

منبع این خبر، وبسایت www.tabnak.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۰۱۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • این سندها را کمتر از تئاتر در فضای مجازی می بینید
 • سهم استان‌ها از پنجمین روز سی و هفتمین جشنواره‌ تئاتر فجر چیست؟
 • تقدیر از پیشکسوت تئاتر ایلام در جشنواره فجر
 • ​۲۴ نمایش صحنه‌ای، شش تئاتر خیابانی و هشت اثر در دیگرگونه‌های اجرایی
 • استقبال از بخش خیابانی جشنواره تئاتر فجر
 • اجرای ۲۴ نمایش صحنه‌ای و ۶ تئاتر خیابانی در روز پنجم جشنواره فجر
 • اپرای عشق میزبان مخاطبان جشنواره تئاتر فجر
 • آثار هنرمندان بوشهری در جشنواره تئاتر فجر به روی صحنه رفت
 • تقدیر از پیشکسوت تئاتر ایلام در سنگلج
 • روز پنجم جشنواره تئاتر فجر چه ببینیم؟/خرده‌نان‌ها را تا تئاترشهر دنبال کنید
 • تئاتر استان‌ها، برگ برنده کیفیت بخشی به جشنواره تئاتر فجر
 • هادی حوری ماشینری را در اداره تئاتر روی صحنه می‌برد
 • ۳۸ اثر در چهارمین روز تئاتر فجر به صحنه می روند
 • رونمایی از ۴۰ سال اسناد تئاتر انقلاب اسلامی در جشنواره تئاتر فجر
 • فهرست نمایش چهارمین روز برگزاری سی و هفتمین جشنواره‌ی تئاتر فجر در استانها
 • سهم استان‌های ایران از چهارمین روز برگزاری تئاتر فجر سی و هفتم
 • روز چهارم جشنواره تئاتر فجر چه ببینیم؟/از لنگ ظهر و کافکای قطب‌الدین صادقی تا ماجرای مستند علی‌اصغر دشتی
 • انعکاس جشنواره تئاتر فجر در شبکه‌هاي صداوسيما
 • انعکاس جشنواره تئاتر فجر در شبکه‌های مختلف صدا و سیما