خبرگزاری میزان- معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال ۹۲ حدود ۵۴ درصد از انرژی غذایی مورد نیاز مردم از تولید داخلی تامین می‌شد گفت: این میزان در حال حاضر به ۸۲ درصد ارتقا یافته و به وضعیت پایدار رسیده است.

به گزارش گروه اقتصاد خبرگزاری میزان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، عباس کشاورز اظهار کرد: در سال ۹۲ حدود ۵۴ درصد از انرژی غذایی مورد نیاز مردم از تولید داخلی تامین می‌شد که این میزان در حال حاضر به ۸۲ درصد ارتقا یافته و به وضعیت پایدار رسیده است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: درصد خوداتکایی کشور در تولید گندم از ۶۵ درصد در سال ۹۲ به ۱۰۵ درصد در سال جاری افزایش یافته است.

وی افزود: در سال ۹۲ خوداتکایی در تولید شکر ۴۹ درصد بوده که در حال حاضر این میزان به ۹۱ درصد ارتقا یافته است.

کشاورز با اشاره به این که درصد خوداتکایی در تولید برنج از ۴۹ درصد در سال ۹۲ به ۶۰ درصد رسیده، خاطرنشان کرد:درصد خوداتکایی در تولید حبوبات از حدود ۷۰ درصد در سال ۹۲ به ۸۸ درصد افزایش یافته است.

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در پنج سال اخیر به صورت مستمر سالانه ۶ درصد بهره وری آب در بخش کشاورزی ارتقا یافته است، تصریح کرد:خوداتکایی کشور در تولید گندم با کاهش ۴۶۰ هزار هکتاری سطح زیرکشت و افزایش بهره وری و عملکرد در واحد سطح حاصل شده است.

کشاورز با اشاره به این که افزایش تولید شکر متکی به کشت پاییزه چغندرقند است، خاطرنشان کرد:برنامه تولید علوفه به منظور افزایش تولید شیر در کشور با اتکاء به کشت پاییزه ساماندهی شده و در دستور کار قرار دارد.

وی اظهار کرد:بسته زراعت دیم با توجه به پایداری و تنوع تولید و حاصلخیزی خاک تهیه شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی به تدوین و اجرای نظام نامه ثبت کود کشاورزی گفت: در سال‌های اخیر تولید، تدارک و توزیع کود‌های کشاورزی ساماندهی و استانداردسازی شده است.

وی یادآور شد: در سال ۹۲ کمتر از ۵۵ درصد از کود کشاورزی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شد و در حال حاضر ۸۱ درصد از کود مورد نیاز بخش کشاورزی در داخل تولید می‌شود.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

خبر بعدی:

رژيم غذايي بيماران تالاسمي مينور

خبرگزاري آريا -

افراد مبتلا به تالاسمي مينور نبايد از خوراکي‌هاي پر آهن استفاده کنند
تالاسمي يکي از شايع ترين بيماري ها است و معمولا از پدر و مادري که ناقل ژن کم خوني هستند به فرزندان به ارث مي رسد. تالاسمي به گروهي از اختلالات ژنتيکي در خون اطلاق مي شود، براي فهم تاثير تالاسمي بر بدن انسان لازم است ابتدا درباره نحوه ساخته شدن خون در بدن نکاتي را بدانيم.
هموگلوبين جزو انتقال دهنده اکسيژن در سلول هاي قرمز خوني است و شامل دو پروتيين مختلف به نام آلفا و بتا است؛ اگر بدن توانايي توليد کافي از هر نوع پروتيين را نداشته باشد، سلول هاي خوني به طور کامل شکل نمي گيرد و در اين صورت توانايي انتقال اکسيژن کافي را ندارد و در نتيجه نوعي کم خوني در بدن ايجاد مي شود که شايد تا پايان عمر همراه فرد باشد.
تالاسمي، بيماري است که به دو شکل مينور و ماژور تظاهر پيدا مي‌کند. در تالاسمي مينور، فرد به جز يک کم‌خوني خفيف در برخي موارد مشکل ديگري را تجربه نخواهد کرد. اما در تالاسمي ماژور، فرد به انتقال خون منظم و مراقبت‌هاي طبي نيازمند است.
در افراد سالم فقط مقدار کمي از آهن مواد غذايي جذب بدن مي شود، اما در افراد کم خون جذب آهن افزايش مي يابد. در بيماران تالاسمي نيز به علت کم خوني، جذب آهن مواد غذايي بيشتر است. بنابراين بيماران ، بهتر است رژيم غذايي خود را طوري تنظيم کنند که آهن کمتري از غذا جذب بدن شود.

تالاسمي يکي از شايع ترين بيماري ها است
در رژيم غذايي روزانه دو نوع آهن وجود دارد:
ـ آهن هم يا HEME IRON (آهن موجود در گوشت)
ـ آهن غيرهم يا NON-HEME IRON (آهن موجود در مواد غيرگوشتي)
آهن هم (HEME IRON ):
اين نوع آهن در انواع گوشت قرمز، ماهي و قسمت هاي تيره گوشت مرغ و بوقلمون وجود دارد، جگر و قلوه نيز منابع غني از آهن نوع هم هستند.
آهن هم به آساني مورد استفاده بدن قرار مي گيرد و جذب آن در بدن زياد است (به طور متوسط 35 درصد آهن گوشت، جذب بدن مي شود).
آهن غيرهم (NON-HEME IRON):
اين نوع آهن در بسياري از مواد غذايي وجود دارد، از جمله در زرده تخم مرغ، شکلات، غلات، حبوبات، سبزي ها، ميوه ها، ريشه هاي غده اي (مثل سيب زميني و هويج)، ميوه هاي خشک مثل کشمش، برگه هلو و آلو و انجير خشک.
جذب آهن غيرهم بسيار کمتر از جذب آهن هم است. (به طور متوسط حدود سه تا هشت درصد).
افراد مبتلا به تالاسمي مينور پس از تشخيص از راه مراجعه به پزشک، نيازي به درمان و مراقبت‌هاي پزشکي ندارند. تنها نکته قابل توجه براي افراد مبتلا به تالاسمي مينور مربوط به تغذيه و خوراک مي‌شود. مهم‌ترين اصل در برنامه غذايي اين افراد، اين است که نبايد از خوراکي‌هاي پر آهن استفاده کنند.
بيماران برخلاف تصور عموم نه تنها دچار كمبود آهن نيستند، بلكه مستعد ابتلا به مسموميت با آهن نيز هستند. از اين رو به اين بيماران توصيه مي‌شود از غذاهايي كه حاوي آهن زيادي هستند، پرهيز كنند.
از جمله گوشت يا جگر حيوانات بخصوص گاو و گوسفند و فرآورده‌هاي آنها نظير همبرگر، سوسيس و كالباس. لوبيا، حبوبات، سويا، كره و خود بادام‌زميني، گندم، كلم بروكلي و ديگر سبزيجات برگ سبز، هندوانه، كشمش، نخودفرنگي، آب آلو، آلو، خرما، انگور، باقلا، غلات غني شده با آهن و نخود، آهن زيادي دارند و بهتر است اين بيماران در حد اعتدال از آنها استفاده كنند.

مصرف يک عدد پرتقال همراه با غذا جذب آهن را دو برابر خواهد کرد
در تالاسمي مينور که فرد به نوعي دچار کم‌خوني است، با دريافت اسيدفوليک و مصرف منابع غذايي حاوي آن وضعيت فرد بهتر مي‌شود. غلات سبوس‌دار و سبزيجاتي مثل کاهو و کلم بهترين منابع دريافت اسيدفوليک هستند.
مصرف روزانه ميوه و سبزيجات به ميزان كافي در تمام افراد بخصوص بيماران مبتلا به تالاسمي توصيه مي شود زيرا اين مواد، خطر بروز گرفتگي عروق را در بيماران تالاسمي كاهش مي دهد.
اين بيماران بايد به مصرف مواد معدني ديگر توجه خاصي داشته باشند و تا جايي كه مي توانند بدن خود را سالم نگه دارند. يكي از اين مواد مغذي، كلسيم است.
كلسيم به تقويت و حفظ سلامت استخوان‌ها كمك شاياني مي كند. بعلاوه بيماران مبتلا به تالاسمي استخوان‌هاي سستي داشته و در معرض مشكلات استخواني بسياري قرار دارند بنابراين كلسيم بايد به مقدار كافي و بيشتر از يك فرد معمولي در رژيم غذايي اين افراد وجود داشته باشد. كلسيم در اين بيماران يك فايده ديگر نيز دارد و آن كاهش جذب آهن است.
ويتامين C عامل افزايش دهنده جذب آهن است. ويتامين C در ميوه ها (به ويژه در مرکبات و گوجه فرنگي) و سبزي ها (جعفري، شاهي، شنبليله، تره، شبت، گل کلم، فلفل دلمه اي و...) يافت مي شود.
سبزي هاي پخته شده حاوي ويتامين C کمتري مي باشد، براي مثال مصرف يک عدد پرتقال يا 100 گرم سبزي خوردن همراه با غذا جذب آهن را دو برابر خواهد کرد.
بنابراين بيماران تالاسمي بهتر است از مصرف ميوه ها و سبزي ها به همراه وعده غذايي يا بلافاصله پس از آن خودداري کنند.
اما از آنجايي که ميوه ها و سبزي ها، حاوي انواع ويتامين ها و آنتي اکسيدان ها مي باشند و مصرف آن ها ضروري است، بهتر است در بين دو وعده ي اصلي غذا (به عنوان ميان وعده) مصرف شوند.

مصرف ميوه و سبزيجات در تمام افراد بخصوص بيماران مبتلا به تالاسمي توصيه مي شود
مصرف موادي مانند غلات سبوس‌دار، چاي، قهوه و لبنيات موجب کاهش جذب آهن غذاهاي گياهي مي‌شود که توصيه مي‌شود بيماران مبتلا به تالاسمي،‌ اين مواد غذايي را در وعده‌هاي اصلي مصرف کنند.
زينک (روي) داراي کارکردهاي بيولوژيکي مهمي است که هنوز به صورت کامل شناخته نشده اند. با اين حال، اهميت زينک براي رشد کودکان، بلوغ جنسي نوجوانان، سيستم ايمني قوي و داشتن پوست سالم اثبات شده است. سطح زينک خون افراد مبتلا به تالاسمي پايين است چون معمولا روي بيشتري را از طريق ادرار از دست مي دهند. با توجه به اين که زينک در بدن ذخيره نمي شود، اين بيماران بايد به صورت منظم از بهترين منابع حاوي اين ماده معدني استفاده کنند. مصرف مکمل زينک، البته تحت نظر پزشک هم مي تواند براي اين بيماران مفيد باشد.
ويتامين A اگرچه در بينايي، تقويت سيستم ايمني و رشد استخواني نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌کند، اما در صورتي که با غذا‌هاي حاوي آهن مصرف شود باعث مي‌شود آهن زيادي جذب بدن شود. بتا کاروتن نيز يک رنگدانه قرمز يا نارنجي است که در بدن تبديل به ويتامين A مي‌شود و مانند آن عمل مي‌کند. اين ماده در گياهان و ميوه‌هاي وجود دارد.
گردآوري: بخش سلامت بيتوته

در پی تعویق در تصویب لایحه "پالرمو" رقم خورد| قله‌های جدید برای دلار و سکه

افزاش قیمت خودرو و ناکارآمدی مسئولان| رشد ۱۸ درصدی قیمت پراید، فقط در یک ماه| گرانی تا کجا ادامه خواهد داشت؟

تجاوز زنی به پسر 15 ساله در استخر هتل + عکس

کلیدواژه: مواد غذایی تامین جهاد کشاورزی تولید برنج

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۶۰۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است
 • مواد غذايي که نبايد 2 بار گرم شوند + اينفوگرافي
 • کشاورزی دانش بنیان تنها راه تامین امنیت غذایی در آینده است
 • تامین 82 درصد انرژی مواد غذایی مورد نیاز مردم
 • تکنیک های طلایی برای خرید مواد غذایی سالم
 • خوداتکایی و خودکفایی مهمترین اولویت برنامه توسعه ششم
 • کشف محموله مواد غذایی فاسد در شهرستان مرزی آستارا
 • رژیم غذایی رنگین‌ کمانی چیست؟
 • رژیم غذایی مناسب برای تقویت سیستم ایمنی بدن
 • کشفیات مواد مخدر در استان بوشهر ۲۰ درصد افزایش یافت
 • 15مرکز تهیه مواد غذایی غیر بهداشتی در شیراز تعطیل شد
 • کشاورزی نوعی سلاح کشتارجمعی است
 • مفیدترین مواد غذایی برای افراد بالای ۴۵ سال را بشناسید
 • تعطیلی ۱۵ باب مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی غیربهداشتی در شیراز
 • کشف و معدوم سازی ۱۲۷۷ کیلوگرم مواد غذایی فاسد و پلمپ ۱۳ واحد تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف در ۹ماهه سال ۹۷
 • تشدید نظارت بر تولید و توزیع محصولات غذایی در مشهد
 • این مواد غذایی را جایگزین گوشت کنید
 • مردم تاوان فساد در بخش صادرات را می‌دهند/ ضرورت توقف فعالیت بازار ثانویه ارز /اشخاصی که ارز حاصل از صادرات را برنمی‌گردانند، باید به اشد مجازات برسند
 • رشد ۵ درصدی تولید شمش آلومینیوم نسبت به سال گذشته