مردم روستای گچه گنبد با اظهار نارضایتی از عملکرد برخی مسئولان خواستار رفع کم آبی در روستای با 500 نفر جمعیت شدند...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، شهرستان بیجار با 252 روستا از وسیعترین شهرهای استان کردستان است که بعد از گذشت چندین سال از عمر انقلاب از داشتن برخی امکانات اولیه نیز محروم هستند.

 

آب آشامیدنی ، جاده دسترسی مناسب ، وجود امکانات بهداشتی و درمانی از حداقل های یک زندگی در روستا است که اهالی روستاهای بیجار از داشتن آن هم محروم هستند.

 

مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه از مشکلات بیجار گروس است که پیامدهای منفی آن مانند رشد منفی جمعیت و نبود اعتبار کافی برای انجام پروژه های بزرگ ،دامن این شهرستان را گرفته.

 

روستای گچه گنبد  با 500 نفر جمعیت یکی از 252 روستای شهرستان بیجار است که در فاصله 60 کیلومتری از شهر واقع شده  و جزء بخش مرکزی از دهستان سیاه منصور است.

 

تعدادی از اهالی این روستا در تماس تلفنی با سایت کردتودی خواستار انعکاس مشکل کم آبی در این روستا شده اند تا شاید دل مسئولی به رحم آید و اقدامی عاجل برای روستای که تشنه آب است انجام دهد.

 

یکی از اهالی روستا که نخواست نام وی فاش شود با ارائه مدارکی به خبرنگار ما اظهار داشت: روستای گچه گنبد از سال 82  فاقد آب شرب است و برای پیگیری این مشکل بارها به اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان بیجار مراجعه کرده ایم و هر دفعه به ما وعده ای می دهند که بعد از گذشت 17 سال هنوز زمان انجام این وعده ها نرسیده است.

 

وی با بیان اینکه مردم روستا از بی آبی رنج می برند ، افزود: آیا از سال 82 تا کنون وقت انجام وعده و وعیدهای مسئولان برای برطرف کردن مشکل کم آبی این روستا نرسیده است؟

 

این شهروند روستای گچه گنبد گفت: مسئولان هر بار برای برگزاری مراسمات به روستای ما می آیند با صدای بلند پشت تریبون فریاد می زنند برای جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهر اقدامات خوبی در دست اقدام داریم ، آیا همین مسئول نمی بیند تعداد زیادی از جمعیت 500 نفری این روستا به دلیل بی کفایتی برخی مدیران در حال مهاجرت به شهر بیجار و شهرهای اقماری کرج و تهران هستند.

 

وی تاکید کرد: بارها این جمله را شنیده ایم هر کجا آب باشد ، آبادانی هم هست ، اما روستای ما از بی آبی رنج می برد و تشنه آب شرب سالم است و همچنان منتظر تحقق وعده مسئولان برای برطرف کردن این مشکل هستیم.

 

وی با بیان  اینکه آلودگی آب و کم آبی دست در دست هم نهاده اند تا روستای گچه گنبد را برای همیشه ویران کنند ، گفت: مردم روستای گچه گنبد از اول خرداد تا پایان مهر ماه در طول 24 ساعت فقط یک ساعت از آب شرب برخوردار هستند که آن یک ساعت را نمی دانیم به امر نظافت بپردازیم یا دبه های آب را برای 23 بعدی پر کنیم.

 

این اهل روستای گچه گنبد بیان داشت: دو سال قبل قرارگاه پیشرفت و آبادانی چشمه این روستا که تنها منبع آب شرب روستا را بهسازی کرد اما جوابگوی نیاز روستا نبود.

 

وی با اظهار گلایه از مدیر اداره آب و فاضلاب روستایی بیجار گفت: دهیاری و اعضای شورای روستای گچه گنبد از سال 82 تا کنون بیش از 27 بار برای رفع مشکل کم آبی روستای با اداره آب و فاضلاب روستایی بیجار مکاتبه کرده اند که تمامی سندهای آن در پوشه ای قرمز رنگ بایگانی شده ، اما تا کنون هیچ اقدامی برای برطرف کردن مشکل ما از طرف این اداره مربوطه انجام نشده است.

 

وی با نارضایتی از عملکرد برخی مسئولان اعلام کرد: آیا از سال 89 که این مدیر در این اداره مشغول کار کردن است ، این مکاتبات ما را نگاه نکرده و نمی داند مشکل اهالی روستای گچه گنبد چیست ، یا خود را به بی خیالی زده و همچنان روزگار می گذراند تا در پست مدیریتی به بازنشستگی نائل آید؟؟!!

 

بهتر است مدیران ما در هنگام دریافت منصب و مدیریت این شعر زیبای سعدی را قاب کنند و به دیوار اتاقشان آویزان نمایند.

 

ای که دستت می رسد کاری بکن       پیش از آن کز تو نیاید هیچ کار


چون زیر دستیت بخشید آسمان         زیر دستان را همیشه نیک دار

 

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

گنبد سلطانیه زنجان، نگین فیروزه ای جهان

گنبد سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران و یکی از آثار ثبت‌شده کشور در فهرست میراث جهانی محسوب می‌شود، این گنبد به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث‌ شده است که هم اکنون بزرگترین گنبد آجری جهان بشمار می‌آید.

این اثر بی‌بدیل یکی از شاخص‌ترین بناهای دوره ایلخانی است و به عنوان نقطه عطف معماری این دوره محسوب می‌شود که نظر هر بیننده‌ای را به خود معطوف می‌کند.
گنبد سلطانیه علاوه بر شکوه و عظمت معماری که در نوع خود بی نظیر است، دانشنامه ای از نقش و طرح در تزیینات معماری آن روز، که بیانگر برهه ای از تاریخ معماری و هنر ایران است را نیز به نمایش گذاشته است.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه به مناسبت چهاردهمین سالروز ثبت جهانی گنبد سلطانیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سلطانیه یادگار دوره ایلخانیان در ایران است که در سال ۸۴، به عنوان هفتمین آثار ثبت‌شده کشور در فهرست میراث جهانی جای گرفت این اثر به دست سلطان محمد خدابنده در قرن هشتم احداث‌ شده و با حدود ۷۳۵ سال دیرینگی همچنان ایستایی خود را حفظ کرده و پابرجا و استوار مانده است.

میر موسی انیران افزود: هم اکنون آثار انبوه تاریخی، فرهنگی، طبیعی مختلفی در کشور وجود دارد که چشم اندازهای زیبایی را فراهم کرده اما در این میان آثار شاخصی هستند که قابلیت جهانی دارند با توجه به ویژگی‌هایی مورد سنجش قرار می‌گیرند.

وی اضافه کرد: ساختمان سلطانیه بر روی یک نقشه هشت ضلعی بنا شده است که طول هر ضلع آن ۱۷ متر، فاصله میان وجوه خارجی آن ۴۲ متر و ضخامت بنا حدود ۷.۴۰ متر است.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ادامه داد: بر این پایه، پایگاه جهانی با ساز و کارهایی، همواره ایستایی بنا را به لحاظ شاهد گچی (حرکات ساختمان در طول سال) مورد بررسی قرار می دهد که تا کنون موردی خاص وجود نداشته است.

وی اظهار داشت: ۱۴ سال از ثبت جهانی این اثر مهم تاریخی در کشورمان می‌گذرد و طی این مدت نه تنها در سطح کشور بلکه برای گردشگران اقصی نقاط جهان نیز این گنبد شناخته‌ شده است و همه ساله شمار زیادی علاقه مند را به خود جذب می کند.

انیران افزود: ۲ هزار سایت جهانی آثار گوناگون تاریخی به ویژه گنبد جهانی سلطانیه را تبلیغ می کنند و این فرصت برای هر گردشگری فراهم شده است تا با سفر به شهرستان سلطانیه از این اثر زیبا دیدن کرده و آن را برای دیگران نیز تبلیغ کند.

رئیس پایگاه میراث جهانی گنبد سلطانیه ادامه داد: همه ساله یونسکو بازرسی‌های غیر روتین را از آثار جهانی انجام می‌دهد و در صورت بروز خطایی این مهم به متولیان امر مربوطه گوشزد می‌شود تا نسبت به رفع مساله پیش آمده اقدام کنند.

انیران یادآوری کرد: برای معرفی بیشتر و مطالعات دقیق این بنا، اقدامات و برنامه هایی با همکاری‌های بین بخشی در حال انجام است که در دراز مدت بسیار اثر گذار خواهد بود.

۹۶۴۶/‌۶۰۸۵

۵۰۰ روز در بند و ۶۵۰ صفحه کیفرخواست| مطهری: نهاد تخصصی می‌گوید بازداشتی‌های محیط زیست، جاسوس نیستند| حاکمیت دوگانه باید روزی حل شود| نباید این‌طور باشد که وزارت اطلاعات به مجلس پاسخ‌گو باشد اما سازمان اطلاعات سپاه پاسخ‌گو نباشد

علی مطهری: اگر قرار بر عدم بررسی ادعای خاتمی بوده پس چرا دادگاه تشکیل دادند| صرف اظهارعقیده نباید موجب محاکمه شود| چرا قوه قضاییه و مقامات امنیتی هراس دارند؟

حسین جنتی، به شش ماه حبس محکوم شد

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۱۹۵۸۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پس‌لرزه‌های اولتیماتوم استاندار خراسان جنوبی ‌ادامه دارد؛ مهلت ۴۸ ساعت برای رفع مشکلات آبرسانی سیار‌‌
 • رکورد مهیج ترین شورای اسلامی کشور دست بیجار افتاد/ بازگشت توکلی فعلا منتفی است
 • توافق کره‌جنوبی و اسرائیل برای ازسرگیری مذاکرات درباره گنبد آهنین
 • آب دزدی عامل اصلی کاهش فشار آب روستایی مشهد است
 • ناپدید شدن 2 دختر نوجوان در گنبد و مشاهده آنان در تهران! +عکس
 • بررسی وضعیت طرح‌های ناتمام بیجار
 • کره جنوبی از اسرائیل «گنبد آهنین» خریداری می‌کند
 • کره جنوبی از رژیم صهیونیستی «گنبد آهنین» خریداری می‌کند
 • رژیم صهیونیستی، گنبد آهنین را به کره جنوبی می‌فروشد
 • همه انشعابات غیر مجاز آب در حوزه روستایی ورامین جمع‌آوری شد
 • کلیه انشعابات غیر مجاز آب در حوزه روستایی شهرستان ورامین جمع‌آوری شد
 • با وجود بیشترین طول شبکه معابر استان کردستان تنها ۵ روستای بیجار فاقد برق است
 • مشکل کم آبی روستاهای بخش مرکزی دهلران رفع می شود
 • مرمت و پاکسازی ضلع شمالی گنبد سلطانیه
 • ساخت مدرسه برای اتباع خارجی در گرگان و گنبد کاووس
 • روستای «یساقی» و «زیارت» میزبان جشنواره فرهنگی هنری روستا و عشایر
 • پدیده خسوف در قم از مقابر گنبد سبز رصد می‌شود
 • رصد عمومی ماه گرفتگی در گنبد سبز قم اجرا می‌شود
 • تشدید گرما و نیاز روستاییان خراسان جنوبی به آب