به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، در این دیدار «سید حسن صفوی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری، «محمد جواد حیدری پور» مدیر فرهنگی هنری منطقه 20 و رئیس فرهنگسرای ولاء «اسمعیل شاه محمدی» مدیر عامل موسسه مطالعات راگا و بنیاد مفاخر و مشاهیر معاصر ری حضور داشتند.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان ری در این دیدار گفت: زبان شعر، ظريف‌ترين، فاخرترين و ارزنده‌ترين گوهر آفرينش است و خداوند این گوهر شعر و سخنوري را به هر کسی نداده است.

 

وی افزود: خداوند نیز در مقابل اين موهبت الهی، تكليفي بر عهده شاعران نهاده که استاد عبدالمجید فرایی با سرایش اشعار آیینی و اجتماعی به وظیفه خود به خوبی عمل کرده است.

 

مدیر فرهنگی هنری منطقه 20 و رئیس فرهنگسرای ولاء نیز در این دیدار با اشاره به اشعار فراوان و ارزنده این شاعر شهرری کفت: روح خدا پرستی، انقلابی گری و ظلم ستیزی در اشعار آقای فرایی موج می زند و کمتر شاعری از این قریحه برخوردار است.

 

مدیر عامل موسسه مطالعات راگا و بنیاد مفاخر و مشاهیر معاصر ری نیز با اشاره به جمع آوری آثار و معرفی مفاخر معاصر ری در گنجینه ای بزرگ، اظهار داشت: از شهرستان ری شاعران بزرگی برخاسته اند و هرکدام نیز شاگردان زیادی را به فرهنگ و ادب کشور تقدیم کرده اند.

 

گفتنی است «عبدالمجید فرائی» در سال1322 در یک خانواده روحانی در شهرستان زنجان متولد شد. تا 15 سالگی در زنجان اقامت داشت و سپس به شهرری آمد.

 

وی از 10 سالگی به سرودن شعر پرداخت و که اکنون بالغ بر 30 هزار بیت اشعار عرفانی، آئینی و حماسی در قالب های مختلف و به خصوص غزل سروده است.

 

او درسال های 1387-1388-1390شاعر برگزیده استان تهران از شهر ری بوده است.

 

تاکنون مجموعه شعر های «ما راست قامتیم»، «پر پرواز» و «سفیران برگزیده الهی» از این شاعر پر کار منتشر شده است.

 

منبع: بسیج نیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مهندسی فرهنگی، مشارکت اجتماعی در حوزه فرهنگ است

به گزارش ایکنا؛ به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ‌اولین جلسه ستاد راهبری و هماهنگی مهندسی فرهنگی به ریاست جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، برگزار شد.   سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در تشریح دستور کار این جلسه با بیان اینکه مرور چارچوب سند و وظایف شش‌گانه پیش‌بینی شده در سند برای ستاد مهندسی فرهنگی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، گفت: اشتراک نظری در اعضای جلسه در زمینه مفهوم مهندسی فرهنگی وجود داشت به این معنا که مهندسی فرهنگی یک نگاه بین رشته‌ای به حوزه فرهنگ و ایجاد فضا برای حضور مردم در مدیریت فرهنگی کشور است.

مهندسی فرهنگی بها دادن به تک تک صنوف فرهنگی جامعه است
‌عاملی تصریح کرد: بها دادن به تک تک صنوف فرهنگی جامعه نظیر اهالی موسیقی، سینما، مطبوعات، میراث تمدنی، گردشگری و... از دیگر نکات مورد توجه در تعریف مهندسی فرهنگی در جلسه بود.
مهندسی فرهنگی دانش و مدیریت یکپارچه به حوزه فرهنگ است
وی با اشاره به وفاق یکپارچه در جلسه در مفهوم مهندسی فرهنگی به معنای دانش و مدیریت یکپارچه به حوزه فرهنگ گفت: حدود 30 سال است که یک حوزه دانشی در حوزه دانش اجتماعی و فرهنگ به نام دانش یکپارچه وارد شده است که زمانی اهمیت پیدا کرد که متغیر‌های مداخله‌گر در حوزه؛ اقتصاد، سیاست و فرهنگ تعدد پیدا کرد و مدیریت دانش یکپارچه به اینکه چطور بتوان یک هدف یکپارچه و مشترک را برای جلوگیری از ناهماهنگی محقق کرد، پرداخت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه دانش یکپارچه که مبنای مدیریت یکپارچه جامعه است، در شرایطی ضرورت پیدا می‌کند که عوامل دخالت کننده در یک امر متکثر شود، تصریح کرد: مدیریت فرهنگی نیز از اموری است که عوامل و متغیر‌های گسترده‌ای بر آن اثر می‌گذارند که در درجه اول فهم متغیر‌ها و فرامتغیر‌ها و در درجه بعدی برنامه‌ریزی منسجم و کارآمد در این مسیر اهمیت راهبردی دارد.
مهندسی فرهنگی مشارکت اجتماعی در حوزه فرهنگ است
عاملی با بیان اینکه مهندسی فرهنگی مشارکت اجتماعی در حوزه فرهنگ است، ادامه داد: مهندسی فرهنگی، نگاهی است میان رشته‌ای به فرهنگ که از ظرفیت نگاه مهندسی و محاسباتی به نظام فرهنگی بهره می‌گیرد و تلاشی برای فراهم آوردن زیرساخت‌های فرهنگی متناسب با جامعه اسلامی و تقویت خدمات فرهنگی به جامعه مسلمان و انقلابی ایران است.

جلوگیری از تبعیض اجتماعی و تأمین عدالت فرهنگی؛ اساس مهندسی فرهنگی
وی افزود: مسئولیت اصلی ستاد مهندسی فرهنگی؛ راهبری و هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی و توجه محوری به جامعه و رصد نیاز‌های اجتماعی است به ویژه در شرایط کنونی جلوگیری از تبعیض اجتماعی، تأمین عدالت فرهنگی، توجه به نیاز‌های اساسی و اقتصاد فرهنگ در پایه و اساس مهندسی فرهنگی است.
به روزرسانی اولویت‌های سند با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی اولویت‌های فرهنگی ما سمت و سوی متفاوت نیاز دارد، گفت: تقویت هویت اسلامی، صیانت از خانواده، مسئولیت پذیری اجتماعی، مواجهه با تبعیض اجتماعی، سلامت محیط‌های کار و شغل و کسب و کارها، پاسخگویی نهاد‌های دولتی، شهرداری‌ها و بخش خصوصی به مردم و حمایت از افراد در شرایط اضطرار و اضطراب موضوعاتی هستند که می‌توانند پس از تصویب در اولویت ستاد راهبری مهندسی فرهنگی قرار گیرند.
بازنگری اولویت‌ها متناسب با شرایط امروز
وی در ادامه با اشاره به مرور سایر اولویت‌های مورد تاکید در سند مهندسی فرهنگی گفت: با توجه به گذشت حدود پنج سال از ابلاغ سند مقرر شد متناسب با شرایط امروز این اولویت‌ها مورد بازنگری قرار گیرد.

عاملی گفت: مهندسی فرهنگی به معنای ایجاد فضای کنترلی برای فرهنگ جامعه و مداخله گری در همه جزئیات زندگی مردم نیست و برنامه ریزی دقیق فرهنگی برای جامعه یکی از نگاه‌های مهم در این سند است.
مهندسی فرهنگی توجه به عناصر جامعه شناختی و انسان شناسی فرهنگی در جامعه است
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: سند مهندسی فرهنگی یک نگاه میان رشته‌ای بین نگاه محاسباتی، نگاه اجتماعی، مطالعات شناختی توجه به عناصر جامعه شناختی فرهنگ و توجه به عناصر انسان‌شناسی فرهنگی در جامعه است که به صورت مجموعه‌ای به فرهنگ جامعه توجه دارد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به اینکه ۱۳۰ شبکه فارسی زبان در خارج از کشور تولید محتوا‌های مختلف برای فرهنگ عمومی جامعه می‌کنند، گفت: واقعیت این است که دیگران برای فرهنگ ما برنامه‌ریزی می‌کنند و نیازمند توجه به اولویت‌ها و محتوای اصلی فرهنگی جامعه توسط خودمان هستیم.

توجه به جلوگیری از کار‌های موازی در حوزه فرهنگ و بازنگری در تقسیم کار ملی
وی افزود: در این نگاه با توجه به مأموریت‌های دستگاه‌های دولتی و نهاد‌های رسمی حوزه فرهنگ به همراه سازمان‌های مردم نهاد؛ جلوگیری از کار‌های موازی در حوزه فرهنگ و بازنگری در تقسیم کار ملی مورد توجه قرار گرفته است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تأکید بر فرهنگ مضاف مانند فرهنگ مصرف، فرهنگ سلامت، فرهنگ بهداشت و درمان، فرهنگ مشارکت اجتماعی نیز از دیگر مباحث مورد تبادل نظر در جلسه بود.

تصویب آئین نامه داخلی ستاد راهبری مهندسی فرهنگی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از تصویب آئین نامه داخلی ستاد راهبری مهندسی فرهنگی به اتفاق آراء خبر داد و با تأکید بر اهمیت مشارکت نخبگان اجتماعی، محققین، دانشجویان و مردم در نگاه به برنامه‌ریزی فرهنگی کشور، گفت: نامه‌ای امروز به امضای دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی خطاب به نخبگان اجتماعی، دانشجویان و محققان منتشر شده که در نقد سند مهندسی فرهنگی، بازنگری آن و مشارکت در اجتماعی شدن مدیریت فرهنگی کشور مشارکت داشته باشند.   انتهای پیام

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از "برجام" است

احمدی‌نژاد خواستار مذاکره ایران با امریکا شد؛ مذاکره درباره مسائل اساسی مهم‌تر از حیات یا مرگ "برجام" است

مشاوران موسوی: چه شد «وعده رفع حصرت» آقای روحانی؟ میرحسین هفته پیش را یک‌سره در بیمارستان بود

منبع این خبر، وبسایت basijnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۲۷۲۴۴۶۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • دعوت فرنگی کاران شهرری به اردوی تیم ملی
 • فرنگی کاران شهرری به اردوی تیم ملی دعوت شدند
 • شاعران امروز خود را از مطالعه بی نیاز می‌دانند
 • آغاز «شب‌ شعر» با ۲ آیتم جدید
 • بازدید مسئولان استانی از پروژه های عمرانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی یزد
 • شورانگیزترین ترانه‌های شاعر عشق و آزادی/نزار و رسوایی سازشگران
 • ویژگی‌های رمان طراز انقلاب اسلامی/ چرا ادبیات داستانی در زمینه آرمان‌خواهی تهی‌دست است؟
 • زنان شیوه های رشد ادبی را یافته اند
 • روایت زندگی روزمره در مینیمال‌های تصویری «آخرین پلاک شهر»
 • معرفی فعالیت‌های مجتمع فرهنگی، هنری اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان صحنه
 • دغدغه های بزرگان شعر و ادب خراسان رضوی برای زبان فارسی
 • مرکز خراسان شناسی با هدف واکاوی فرهنگ خراسان تاسیس شود
 • سخن سرای آینه‌ ها
 • برپایی شب شاعر برای تجلیل از محمود دست‌پیش
 • تسلیت بنیاد شعر و ادبیات داستانی به مناسبت درگذشت شاعر خراسانی
 • شعر سپید بدون ایجاز، زبان و نحو خاص، شعری فاقد هویت است
 • شب شاعر به محمود دست‌پیش رسید
 • رونمایی از کتاب شعر تبری «دلتریک» در سوادکوه
 • کریمی مراغه ای شاعر پرآوازه آذربایجان شرقی در بیمارستان بستری شد