مریخ‌نورد "فرصت" که سال‌ها به اکتشاف درباره مریخ کمک می‌کرد، در طول ماموریت خود، تصاویر بسیاری از این سیاره ثبت کرده است.

به گزارش ایسنا، مریخ نورد "فرصت"(Opportunity) که از سال ۲۰۰۴ برای اکتشاف و بررسی در مریخ به آن فرستاده شد، در حقیقت آزمایشگاهی سیار بود که وظیفه کاوش در سطح این سیاره را بر عهده داشت.

یک نکته جالب در مورد "فرصت"، انتخاب نام آن است. نام مریخ‌نوردهای "روح"(Spirit) و "فرصت"، برحسب اتفاق انتخاب نشده بلکه پیشنهاد دختری ۹ ساله به نام "سوفی کالیز"(Sofie Collis) بوده است. سوفی در سیبری چشم به جهان گشود و در دو سالگی توسط والدینی آمریکایی به فرزندی پذیرفته شد. وی در مقاله‌ای که برای پیشنهاد اسامی فضاپیماها ارائه داده بود، نوشت: من در پرورشگاه بزرگ شدم و جهان همیشه برایم تاریک و سرد بود. شب‌ها به آسمان نگاه می‌کردم و حال بهتری داشتم. من همیشه خواب پرواز را می‌دیدم. هنگامی که به آمریکا آمدم، رویاهایم به حقیقت پیوستند و اکنون، رؤیای فضانورد شدن را در سر دارم. "شین لوکیف"(Sean O'keefe)، از مدیران سابق ناسا درباره سوفی گفت: او "روح" دو کشور بزرگ را در سرشت خود دارد.

مریخ‌نورد فرصت طی سفر خود، تصاویر جالبی ثبت کرده است که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌شود.

توت‌های اسرارآمیز

نخستین محل فرود فرصت، خشک به نظر می‌آمد اما در تصاویر ثبت‌شده، شکل‌های جالبی دیده شد که از وجود آب در این محل حکایت داشت. این شکل‌ها، به بلوبری شباهت داشتند و به نظر می‌رسید حاوی ماده معدنی موسوم به "هماتیت"(Hematite) هستند. وجود این تصاویر شبیه به بلوبری، به پژوهشگران نشان داد که احتمالاً در این محل آب وجود دارد.

سایه‌های شگفت‌آور

سیاره‌های دیگر با وجود نداشتن محیط ثابت، لحظات خاصی از درخشش و زیبایی داشتند اما در مورد مریخ، وجود خورشید نزدیک به افق، سایه‌های جالبی از فرصت به وجود آورد که با کمک دوربین‌های آن به ثبت رسید. این تصویر و تصاویر ثبت شده، شواهدی مبنی بر تنهایی مریخ هنگام حضور فرصت و روح بودند.

دهانه‌های پایداری

شاید تپه‌های این تصویر در نگاه نخست، تک‌رنگ به نظر برسند اما در واقع این طور نیست. این تصویر، شکل‌هایی را نشان می‌دهد که در حقیقت، دهانه آتشفشان "پایداری" یا "ایندورنس"(Endurance) هستند. ارتفاع این شکل‌های دایره‌ای احتمالاً حدود دو تا سه پا است. آتشفشان ایندورنس، از ماه مه تا دسامبر سال ۲۰۰۴ توسط فرصت مورد بررسی قرار گرفت. فرصت با کاوش در این آتشفشان، تغییراتی را در رنگ لایه‌ای بستر آن نشان داد و دریافت که لایه‌های بالایی، جوان‌تر از لایه‌های زیرین هستند.

حفاری‌های واقعی

مته کوچک مریخ‌نورد فرصت، به آن امکان داد حفاری‌های عمیقی در صخره‌های مریخ انجام دهد و به لایه‌های پایین‌تر دست پیدا کند. این حفاری‌ها، تصاویر جالبی را در سطح مریخ پدید آورد که دیدن آنها خالی از لطف نیست. در تصویر سمت چپ، تصویر واقعی حفاری‌ها با رنگ‌های واقعی آنها به چشم می‌خورد اما تصویر سمت راست، با کمک چنین طول موج گرفته شده و تحلیل‌های گوناگونی در مورد مواد متفاوت براساس میزان بازتاب و ویژگی‌های دیگر آنها ارائه می‌دهد.

کشف شهاب‌سنگ

فرصت توانست طی کاوش خود و در کمتر از یک سال، نخستین شهاب سنگ را در این سیاره کشف کند. این شهاب‌سنگ به اندازه یک توپ بسکتبال بود و بیشتر ترکیبات آن را آهن و نیکل تشکیل می‌دادند.

برخورد

این تصویر، پس از جدا شدن و برخورد سپر حرارتی فرصت با سطح ایجاد شده است. شدت این برخورد به قدری بود که بسیاری از خاک‌های زیرزمینی مریخ را آشکار کرد. تا پیش از این برخورد، مشخص نبود که چه ترکیباتی زیر لایه سطحی مریخ نهفته است.

سلفی در مریخ

این تصویر حیرت‌انگیز در حین سادگی، یک تصویر عالی از فرصت است. ثبت این تصویر، به گروه پژوهشی کمک کرد تا نکات جالبی را در رابطه با پژوهش خود کشف کنند.

آتشفشان ویکتوریا

شاید دهانه‌های آتشفشانی از نظر ما شبیه به یکدیگر باشند اما از نظر زمین‌شناسان و دانشمندان علوم سیاره‌ای، هر یک از آنها زیبایی خود را دارند و منحصر به فرد به شمار می‌روند. مریخ‌نورد فرصت در طول کاوش‌های خود، آتشفشان‌های بسیاری را کشف کرد اما شاید دهانه آتشفشانی موسوم به "ویکتوریا" (Victoria)، جالب‌ترین آنها باشد. این دهانه آتشفشانی در میان آتشفشان‌های دیگر، ویژگی‌های خاصی دارد که آن را از همه آنها متمایز ساخته است.

ابرهای مریخ

خیره شدن به ابرها، سرگرمی جالبی به نظر می‌رسد اما این صحنه زیبا در جهان علم، بیش از یک سرگرمی است. مریخ‌نورد فرصت طی سفر خود، به بررسی ابرهای مریخ پرداخت و شکل و محل قرار گرفتن آنها را به دقت مشخص کرد تا گروه پژوهشی به راحتی از عهده مطالعه در مورد آنها برآیند.

رگه‌های گچی

کاوش‌های فرصت، تصویری را مشخص کردند که به نظر می‌رسید مسیری پوشیده از گچ باشد. پژوهشگران در این باره گفتند: این تصویر، داستانی درباره جریان آب در میان شکاف صخره‌ها برای ما تعریف می‌کند. ماده‌ای که در تصویر دیده می‌شود، یک ترکیب شیمیایی به نظر می‌رسد که وجود آن روی زمین متداول نیست و دیدن آن در مریخ، موجب حیرت زمین‌شناسان شده است.

تغییرات فصلی

یکی از متداول‌ترین کارهای فرصت که شاید تمایل بیشتری نسبت به آن وجود داشته، تغییرات حیرت‌انگیز فصلی بوده است. طی تغییرات فصلی، وزش بادها تا مدت‌های طولانی، لایه‌هایی از غبار را روی پنل‌های فرصت نشان داد اما همه آنها با آغاز زمستان، به سرعت محو شدند و با تغییر دوباره فصل، بار دیگر رخ دادند.

آخرین فرصت برای دیدن بلوبری‌ها

این تصویر، سکونت‌گاه واقعی "بلوبری‌هایی" که در ابتدای خبر در مورد آنها صحبت شد، مشخص می‌کند. صخره‌ای که در این تصویر دیده می‌شود و "شانس آخر"(Last Chance) نام گرفته، نشان می‌دهد این شکل‌های کروی که از جنس آهن هستند، در ماده‌ای پوشیده شده‌اند که به خاطر رطوبت بسیار، تقریباً آنها را در خود غرق می‌کند.

گردباد مریخ

گردبادهایی که روی زمین رخ می‌دهند، بسیار کوتاه مدت هستند؛ در نتیجه ثبت تصویر یک گردباد در مریخ، رویداد جالب و قابل توجهی برای پژوهشگران به شمار می‌رود. پدیده‌ای که در تصویر به چشم می‌خورد و به یک طوفان شباهت دارد، ستونی از هوای در حال چرخش را نشان می‌دهد که در سطح مریخ می‌گردد.

آخرین روشنایی

آخرین تصویری که "فرصت" ثبت کرد و به زمین فرستاد، چند روز پیش از آغاز طوفان در مریخ بود و پس از آغاز طوفان، امکان مشاهده هیچ تصویری وجود نداشت. این تصویر تقریباً تاریک و بی‌کیفیت نشان می‌دهد که فرصت موفق نشده تصویر را به طور کامل به زمین ارسال کند. این مریخ‌نورد به رغم تلاش پژوهشگران ناسا، پس از ۱۵ سال فعالیت، برای همیشه خاموش شد.

مریخ‌نورد فرصت، پیشرفت بزرگی برای پژوهشگرانی بود که در این زمینه مطالعه می‌کردند. این مریخ‌نورد توانست طی زمان فعالیت خود، اکتشافات بزرگی را رقم بزند و به بهبود نسل بعدی مریخ‌نوردها کمک کند. اگرچه از دست دادن فرصت، جای تأسف دارد اما نباید شادی حاصل از ثبت تصاویر و اکتشافات بزرگ آن را فراموش کرد.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

کلیدواژه: مریخ نورد فرصت ناسا مریخ نورد فرصت نشان می دهد حفاری ها شکل ها

فشار مالياتی به مردم تا كجا؟

روایت ۴۸ دقیقه برزخی و ۶۲ قربانی تشییع پیکر سردار سلیمانی در کرمان؛ فاجعه چطور اتفاق افتاد؟

دختری با بلندترین موی جهان+عکس

روایت ظریف از دلایل عدم انهدام مرکز "فردو" از سوی آمریکا| چه دلیلی دارد که با منطق نظامی با دنیا رو به رو شویم؟

تعطیلی مدارس تبریز در شیفت صبح شنبه 5 بهمن

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۷۲۸۸۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

خبر بعدی:

امام جمعه بهاباد: دهه فجر فرصتی برای بیان دستاوردهای نظام است

حجت الاسلام علی اکبر ابراهیمی بشکانی امروز در خطبه های نماز جمعه این هفته بهاباد به تشکیل ۲۵ فلسفه انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار داشت : در طول تاریخ افراد زیادی به دنبال آن بوده‌اند که ریشه انقلاب را قطع کنند اما نتوانسته‌اند زیرا انقلاب ایران چیزی نیست که وابسته به چند نفر انسان باشد و با قتل آن‌ها از بین برود.

خطیب جمعه بهاباد با بیان اینکه انقلاب، اسلام ماست و مواضع انقلاب ما ریشه در فطرت و بنای آن در عقل، عدالت، عرفان، عبادت، ایثار و از خود گذشتگی دارد، گفت : انقلاب اسلامی پدیده ای است که در فطرت ریشه دارد .

رئیس شورای فرهنگ عمومی بهاباد با بیان اینکه آمریکا دشمن شماره یک ماست افزود: جمهوری اسلامی ایران چنان سوزشی برجان آمریکا انداخت که اگر ایران هزاران بمب و موشک نیز بر قلب آن کشور بزند چیزی از اقتدار و عزت ایران اسلامی کم نمی شود .

وی با اشاره به اینکه ستون اصلی سیاست آمریکا در منطقه از دیرباز فروریخته بود، اظهار داشت : مردم کشورهای عراق، سوریه، لبنان، یمن، بحرین و... در کنار هم یک جبهه متحد در برابر زیاده‌خواهی آمریکا تشکیل داده‌اند. مشروعیت حاکمان دست‌نشانده به طور کلی فروریخته است.

امام جمعه بهاباد افزود : گرامی داشت ایام الله دهه فجر هر سال تجدید میثاق مردم با انقلاب و آرمان‌های بلند امام راحل (ره) و شهدای بزرگوار و عظیم الشان انقلاب بوده و این دهه برای ملت ما فراموش‌ نشدنی است.

ابراهیمی بشکا نی با اشاره به اینکه ملت ایران در ۲۲ بهمن سالروز پیروزی غرور آفرین انقلاب پرشورتر از هر سال دیگری در مراسم راهپیمایی شرکت می کنند، بیان داشت: حضور گسترده مردم در راهپیمایی امسال تجدید بیعتی دوباره با آرمان های انقلاب، امام راحل و مقام معظم رهبری است.

وی با بیان این که انقلاب اسلامی به ملت ایران عزت و عظمتی غیرقابل وصف داده است، خاطرنشان کرد: امروز ایران در سایه نظام به کشوری قدرتمند در منطقه تبدیل شده است.

حجت الاسلام بشکانی با اشاره به این که یکی از مهم تر ین دلایل عصبانیت دشمنان از انقلاب اسلامی را پیشرفت های خیره کننده نظام در چهار دهه اخیر دانست و تصریح کرد: دشمنان نمی توانند ببینند که جمهوری اسلامی با وجود همه این تهدیدها و تحریم های غرب این گونه در جهان نقش آفرینی می کند.

وی با بیان این که چهار دهه فعالیت دشمنان برای براندازی انقلاب همواره شکست خورده است، گفت: این مردم هوشیار و با بصیرت با اقتدار پشتیبان انقلاب و نظام اسلامی هستند و اجازه تحرک به دشمنان را نخواهند داد.

رییس ششورای فرهنگ عمومی شهرستان بهاباد با بیان اینکه عمر مفید انقلاب عمر فطرت ماست افزود : انقلاب اسلامی، یک تحول فرهنگی عمیق و با  دامنه وسیع بود که ما را از عالم فرهنگی تجدد زده، به عالم فرهنگی الهی وارد کرد.

ابراهیمی بشکانی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در بندی از بیانیۀ گام دوم انقلاب، به این واقعیت اشاره کردند یادآور شد: برای نشان‌ دادن وضعی که در آن قرار داشتیم، از تعبیر «نقطۀ صفر»، استفاده کرده‌اند.

وی .افزود : آری، جامعۀ ما در «نقطۀ صفر فرهنگی» قرار داشت و ما در اثر سیاست‌های سکولاریستی و غرب‌ گرایانۀ حکومت پهلوی، از داشته‌ها و اندوخته‌های تاریخی خویش، تهی شده بودیم و می‌رفت که حقیرانه، به یکی از دنباله‌ها و زائده‌های تمدن غربی تبدیل شویم.

وی ادامه داد: «خویشتن فرهنگی»‌مان را به‌ طور کلی، ببازیم، اما ناگهان، یک «چرخش انقلابی شگفت‌آور»، جهت حرکت را تغییر داد و جامعۀ ما را از سطوح نازل و سخیف فرهنگی و دورۀ تاریخی آغشته به تباهی‌های اخلاقی و سقوط معنوی، رها کرد و افق فرهنگی متفاوتی را پدید آورد.

مرکز شهرستان ۲۰ هزار نفری بهاباد در فاصله ۲۰۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد.

برچسب‌ها پیروزی انقلاب اسلامی ایران خطبه ها بهاباد گام دوم انقلاب

دیگر خبرها

 • زندگی آینده در مریخ را ببینید! +تصاویر
 • خاطرات ترسناک زنان ایرانی مرده شور از غسالخانه
 • ۵دانه شگفت انگیز برای کاهش وزن و لاغری
 • تصاویری از زندگی آینده در مریخ
 • «ورسوس» فرصتی برای عرضه هنر جوانان/ کلیه آثار به فروش می‌رسد
 • تنها مریخ نورد فعال در سیاره سرخ یخ زد
 • جراحی زیبایی شگفت‌انگیز پیرزنی که جوان شد
 • پیشنهاد سیستم پرداخت اقساطی برای مسافران مریخ
 • فواید شگفت انگیز این ماده غذایی برای سلامتی قلب و گوارش
 • مریخ‌نورد چین به زودی به فضا می‌رود
 • فواید شگفت انگیز گردو برای سلامتی قلب و گوارش
 • ۱۴ فایده شگفت‌انگیز پیاده‌روی روزانه
 • معاون رییس جمهوری از ۲ مرکز نگهداری زنان و دختران آسیب دیده در مشهد دیدن کرد
 • دشمن منتظر دیدن نتایج دو رفراندوم بزرگ پیش روی مردم ایران است
 • همه چیز درباره ایران مال
 • چقدر طول می‌کشد تا به مریخ برسیم؟
 • ۷ صومعه شگفت‌انگیز در منطقه لداخ هند +تصاویر
 • ساکنان مریخ در چه خانه‌هایی زندگی خواهند کرد؟ + تصاویر
 • رسیدن به سیاره سرخ چقدر طول می‌کشد؟