بنای سنگی اسپاخو در شمال غربی شهرستان مانه و سملقان٬ یادگاری از دوران کهن ایران و نمادی از هویت تاریخی سرزمین خراسان شمالی است. ۰۳ فروردين ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۰ استانها خراسان شمالی نظرات - اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بجنورد، معبد سنگی اسپاخو که گاه کلیسا و گاه آتشکده نامیده می‌شود در کیلومتر 115 محور بجنورد به جنگل گلستان و در 65 کیلومتری غرب شهر آشخانه، مرکز شهرستان مانه وسملقان بر روی تپه‌ای مرتفع در دامنه جنگل‌های سوزنی برگ ارس و در قسمت جنوبی روستای اسپاخو واقع شده است.

دیدنی‌های ایران در نوروز 98 / روستایی 1000 ساله در کنار دشت اسب‌های وحشیآئین استقبال راهداران از مسافران نوروزی در کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد+تصاویر7 ایستگاه سلامت نوروزی در زاهدان فعالیت می‌کنند

مردم محلی این آتشکده را با نام کلیسا می‌شناسند اما تاکنون هیچ گونه شواهدی مبنی بر حضور مسیحیان در این منطقه پیدا نشده است و از طرف دیگر شکل دایره‌ای محراب، آتشدان و سوراخ‌های درون سقف گنبد که روزنه‌هایی برای خروج دود است، نشان می‌دهد که این جایگاه آتشکده‌ای است که زرتشتیان باستان آن را بنا کرده‌اند.

واژه اسپاخو برگرفته از واژه «هسپ» یا «اسپ» می‌باشد که واژه‌ای پهلوی است و در گذر زمان دگرگون شده و به صورت «اسب» درآمده است و آن گونه که برمی‌آید در این منطقه در گذشته اسب پرورش می‌دادند.

معماری این بنا از ترکیب گنبد و ایوان الگو گرفته است، ترکیبی که سابقه کهنی در معماری بناهای دوران تاریخی و اسلامی دارد. البته در نظریه ای دیگر معماری این بنا الگو گرفته از پای فیل مشهور به پافیلی است که از پابرجا ترین نوع معماری محسوب می‌شود.

معبد اسپاخو در حقیقت پابرجاترین اثر باستانی سده‌های قبل از اسلام در خراسان پهناور دیروز و استان‌های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی امروز است که از نظر تاریخی اهمیت ویژه ای دارد.

در اطراف این بنا و روستای اسپاخو، بر روی تپه‌ای یک قبرستان وجود دارد که از نظر وضع دفن و مقبره سازی با طرز تدفین مسلمانان تفاوت کلی دارد و قبرها به صورت خانوادگی دفن شده‌اند که بنا به گفته کارشناسان این شواهد حاکی از آن است که اقوام خاصی از زرتشتیان در این منطقه وسیع زندگی می کردند و این بنای عظیم مربوط به آنها است.

در مجموع با توجه به خصوصیات معماری و کاربرد مصالح به ویژه استفاده از سنگ‌های نتراشیده، تیرهای کوچک چوبی از درخت ارس، ساروج و شیوه طاق‌سازی و قوس‌ طاق‌ها و دیگر موارد در معبد اسپاخو می‌توان گفت که این نوع شیوع معماری مربوط به اوایل دوره ساسانی و حداکثر اوایل اسلام تا عصر آل بویه است.

بنای معبد اسپاخو در سال 1345توسط یک تیم باستان شناسی که به سرپرستی دکـتر عـزت‌الله نگـهبان مشـغول بـررسی محوطه‌ها و آثار ‎شمال خراسان بودند، شناسایی و به شماره 1579 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

R7719/P4001/S6,55/CT7

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کشتی آزاد ایران با 7 طلا و 3 برنز بر بام قاره کهن ایستاد

تهران - ایرنا - «یدالله محبی» در دیدار فینال وزن 125 کیلوگرم کشتی آزاد قهرمانی آسیا با برتری مقابل حریف عنوان دار چینی، هفتمین مدال طلای ایران در این پیکارها را تصاحب کرد تا تیم ملی قدرتمندانه بر سکوی نخست قاره کهن ایستاد.

به گزارش ایرنا، رقابت های کشتی بزرگسالان قهرمانی آسیا روز گذشته در شهر «شی آن» چین آغاز و امروز (چهارشنبه) با شناخت نفرات و تیم های برتر به کار خود پایان می دهد.
در وزن 125 کیلوگرم «یدالله محبی» در دور نخست با نتیجه 11 بر صفر از سد «مظفر ژاپویف» از قرقیزستان گذشت. وی در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر «دونگ هوان کیم» از کره جنوبی را مغلوب کرد و راهی مرحله نیمه نهایی شد.
آزادکار کرمانشاهی تیم ملی در این مرحله مقابل «حسن بوی رحیم اف» از ازبکستان نیز با نتیجه 11 بر صفر پیروز شد و راهی دیدار فینال شد. وی در دیدار فینال با نتیجه 2 بر یک «ژی وی دنگ» دارنده مدال نقره جهان و بازی های آسیایی از چین را با نتیجه 2 بر یک از پیش رو برداشت و به مدال طلا دست یافت.
محبّی عضو تیم ‌ملی در رقابت‌های جهانی 2017 پاریس و دارنده مدال طلای آسیا و نقره بازی‌های داخل سالن آسیا است.
به این ترتیب تیم ملی کشتی آزاد ایران با 7 مدال طلای رضا اطری، بهنام احسان پور، بهمن تیموری، کامران قاسم پور، علیرضا کریمی، رضا یزدانی و یدالله محبی در وزن های 57، 61، 79، 86، 92، 86 و 125 کیلوگرم و سه مدال برنز پیمان بیابانی، یونس امامی و محمد نخودی در وزن های 65، 70 و 74 کیلوگرم 3 مدال برنز گرفتند و تیم ملی ایران با 220 امتیاز قدرتمندانه بر سکوی نخست آسیا قرار گرفت.
پس از تیم ایران تیم هند و قزاقستان به ترتیب با 155 و 129 امتیاز دوم و سوم شدند.

رده بندی انفرادی و تیمی این مسابقات به شرح زیر است:

57 کیلوگرم: 1- رضا اطری (ایران) 2- کومسونگ کانگ (کره شمالی) 3- محمودجان شاوکاتوف (ازبکستان) و یوکی تاکاهاشی (ژاپن) 5- حکمت اله ووحیداف (ترکمنستان) و کومار راوی (هند)
61 کیلوگرم: 1- بهنام احسان پور (ایران) 2- مینگهیو لیو (چین) 3- یودای فوجیتا (ژاپن) و راحول آواره (هند) 5- جمشید شریف اف (تاجیکستان) و جین چئول کیم (کره جنوبی)
65 کیلوگرم: 1- باجرانگ (هند) 2- سایاتبک اوکاسوف (قزاقستان) 3- هان سونگ کیم (کره جنوبی) و پیمان بیابانی (ایران) 5- حاجی محمد علی (بحرین) و سراج الدین حسن اف (ازبکستان)
70 کیلوگرم: 1- نورکوجا کایپانوف (قزاقستان) 2- کوجیرو شیگا (ژاپن) 3- شاهوها یوآن (چین) و یونس امامی (ایران) 5- عبدالرحمن ابراهیم (قطر) و باتیر بورجاکوف (ترکمنستان)
74 کیلوگرم: 1- دانیار کایسانوف (قزاقستان) 2- آمیت کومار دهانخار (هند) 3- اوتچونبایار باتسوری (مغولستان) و محمد نخودی (ایران) 5- آدام باتیروف (بحرین) و ایلگیز ژاکیپبکوف (قرقیزستان)
79 کیلوگرم: 1- بهمن تمیوری (ایران) 2- پراوین رانا (هند) 3- اویبک نصیراف (قرقیزستان) و گلیم جان یوزربایف (قزاقستان) 5- زپینگ لین (چین) و یوتا آبه (ژاپن)
86 کیلوگرم: 1- کامران قاسم پور (ایران) 2- علی گادجی گامیدگادجیف (قرقیزستان) 3- دیپاک پونیا (هند) و گانخویاگ گانباتار (مغولستان) 5- بهادر کودیروف (تاجیکستان) و عبدالرسول وهابوف (ازبکستان)
92 کیلوگرم: 1- علیرضا کریمی (ایران) 2- ویکی (هند) 3- ژیائو سان (چین) و آتسوشی ماتسوموتو (ژاپن) 5- عزیزبک سولیف (ازبکستان)
97 کیلوگرم: 1- رضا یزدانی (یران) 2- باتزول اولزیسایخان (مغولستان) 3- ساتیوارت کادیان (هند) و علیشیر یرگالی (قزاقستان) 5- هوبین گائو (چین) و ماگومد موسی یف (قرقیزستان)
125 کیلوگرم: 1- یداله محبی (ایران) 2- ژی وی دنگ (چین) 3- سومیت (هند) و دانگ هوان کیم (کره جنوبی) 5-فرهاد آناکولوف (تاجیکستان) و حسن بای رحیم اف (ازبکستان)

رده بندی تیمی: 1- ایران 220 امتیاز 2- هند 155 امتیاز 3- قزاقستان 129 امتیاز 4- چین 102 امتیاز 5- ژاپن 105 امتیاز 6- قرقیزستان 87 امتیاز 7- مغولستان 72 امتیاز 8- کره جنوبی 69 امتیاز 9- ازبکستان 57 امتیاز 10- تاجیکستان 48 امتیاز
ورزشی**1067**2024

شوک قیمت در بازار نفت با تصمیم ترامپ علیه ایران| حالا چه خواهد شد؟

وزیر خارجه آمریکا ایران را تهدید کرد: هیچ معافیت نفتی تمدید نمی‌شود| قدرت ایران در اثر تحریم‌ها کم شده است |می‎خواهیم درآمد نفتی ایران را به صفر برسانیم

هیچ ارتباطی بین قتل حاجیان و حسین هدایتی وجود ندارد

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۱۹۳۶۹۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • حوزه و سطح آموزش معماری در خراسان رضوی مطلوب نیست
 • نخستین گاهنامه معماری بومی منتشر شد
 • درخشش تاریخ و اسطوره در آیینهسهراب
 • گشتی در کوچه باغ‌های عطار
 • معماری، کیمیایی از اکسیر خاک و هویت گم شده عصر حاضر
 • ارائه راه حل‌های معمارگونه برای حل چالش‌های اجتماعی از سوی معماران/ افزایش کیفیت زندگی با ورود به عرصه معماری
 • امروز مبانی معماری را مشاوران املاک تبیین می کنند
 • بارندگی به ۲ بنای تاریخی در تایباد صدمه زد
 • ایجاد یک بنای ۷ طبقه در ملکی که ثبت ملی شده است
 • سیما و منظر شهری مشهد نیازمند یک معماری مناسب است
 • نوسازی بافت های فرسوده تهران بر اساس الگوی معماری ایرانی انجام می شود
 • زندان اسکندر یزد پلمب نشده
 • آثار باستانی سوریه دوباره ساخته می‌شوند
 • کودکانی که به اجبار راهب بودایی می‌شوند (+عگس)
 • نژاد بهرام: معماری کشورمان در برخی دوره‌ها متأثر از مدرنیته شده است
 • معماری کشورمان در برخی دوره‌ها متأثر از مدرنیته شده است
 • رونمایی از دو اثر شیخ بهایی و تعدادی از اسناد کهن آستان قدس رضوی
 • تعمیم الگوهای شهر اندیشی و معماری ارزش آفرین در توسعه شهرها
 • مراسم آماده سازی کودکان برای راهب شدن+تصاویر