اهواز - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: 2 راس گوزن زرد در میانرود دزفول، پس از فروکش کردن سیلاب در منطقه حفاظت شده دز مشاهده شدند.

احمدرضا لاهیجان زاده روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نصب چهار دوربین در منطقه حفاظت شده دز در روزهای اخیر، بیان کرد: یکی از این دوربین ها امروز تصاویری از یک راس گوزن زرد نر در جنگل های دز ثبت کرده است.
سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: دیروز نیز محیط بان های این اداره کل یک راس گوزن زرد ماده را در جنگل مشاهده کردند، که امکان تصویربرداری از آن وجود نداشت.
به گفته وی یک راس گوزن زرد نیز در روزهای گذشته درمنطقه حفاظت شده کرخه، که آن نیز در سیل کرخه به زیر آب رفته بود، پیدا و زنده گیری و به محل امنی منتقل شده بود.
وی با بیان اینکه سیلاب در جنگل های دز فروکش کرده ، گفت: پس از پایین آمدن سطح آب در این جنگل ها، جستجو برای پیدا کردن گوزن های زرد که در سیلاب از آنها خبری نبود، آغاز شده و این جستجوها همچنان ادامه دارد.
لاهیجان زاده ادامه داد: مشاهده این گوزن ها علاوه بر اینکه موجب خوشحالی محیط بانان و دوستداران محیط زیست شده، این مساله را تایید می کند که احتمال آسیب جانی به گوزن ها بر اثر وقوع سیلاب کم است زیرا گوزن ها جانوران باهوش و شناگرهای ماهری هستند.
وی با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات گوزن های زرد در این منطقه نداشتیم افزود: وسعت جنگل های دز چندین هزار هکتار است و دوربین ها کمتر از یکصد هکتار را پایش می کنند، به همین دلیل پیش بینی می کنیم تعداد بیشتری از گوزن ها در جنگل ها پراکنده شده اند و زنده هستند.
بر اساس آخرین سرشماری حیات وحش، 20 تا 30 راس گوزن زرد در سایت تکثیر و نگهداری گوزن زرد در میانرود دزفول که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد، گزارش شده است. به دنبال طغیان رودخانه دز و به زیر آب رفتن جنگل و پاسگاه محیط بانی و اداره پارک ملی دز در دزفول، این گوزن ها مفقود شده و هیچ اطلاعی از سرنوشت گوزن های زرد در دست نبود.
گوزن زرد ایرانی (نام علمی Dama mesopotamica) گونه ای است که در خطر انقراض قرار داشت ولی با اجرای طرح تکثیر، از خطر انقراض در ایران نجات یافت. این گونه در منطقه جزیره اشک احیا و سپس با افزایش جمعیت تعدادی از آنها به زیستگاه تاریخی خود در جنگل های دز و کرخه منتقل شدند.
«منطقه حفاظت شده دز» با وسعت 17 هزار و 533 هکتار در سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده و در سال 1348 قسمتی از آن پارک وحش و در سال 1355 پناهگاه حیات وحش دز با وسعت پنج هزار و 301 هکتار معرفی شد. در سال 1389 نیز 6 هزار و 127 هکتار به عنوان پارک ملی دز مصوب شد.
9754/ 6037

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کمیته صیانت از حریم رودخانه ها در گیلان تشکیل می شود

رشت - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری و دبیر شورای حفظ بیت المال استان از تشکیل کمیته صیانت از حریم رودخانه ها در استان به منظور تخلیه و رفع تصرفات بسترهای رودخانه ها برای حفظ جان شهروندان خبر داد.

به گزارش ایرنا جان احمد آقایی روز شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان با اشاره به تهدید جان شهروندان و خسارت های مالی سکونتگاه ها در حریم رودخانه در زمان بارش های شدید و احتمال وقوع سیل افزود: به دستور رئیس کل دادگستری گیلان کمیته ای برای نظارت بر ساخت و سازهای غیر مجاز و تخلیه واحدهای مستقر در حریم رودخانه تشکیل می شود.
وی با بیان اینکه به عقیده کارشناسان سه عامل مهم مرتع زدایی ، جنگل زدایی و تصرفات غیر قانونی بسترهای رودخانه در جریان سیلاب اخیر کشور موثر بوده اند ، تصریح کرد: مراتع و جنگل ها در حفظ خاک ، جذب آب و جلوگیری از سیلاب نقش بسزایی دارند.
وی اضافه کرد: متاسفانه تصرفات غیر قانونی اعم از بی توجهی، مصلحت اندیشی گذشتگان ، نیاز و یا طمع برخی شهروندان و استقرار تفرجگاه ها و گردشگری در حریم رودخانه ها انجام می شود که نیاز است با توجه به زنگ خطری که در کشور زده شد، هرچه سریع تر این بسترهای رودخانه ساماندهی شوند.
آقایی با بیان اینکه میزان بارش بارانی که منجر به سیل در استان های همجوار شده ، در گیلان هم بوده، خاطر نشان کرد: بدلیل اقدامات و جدیت شورای حفظ بیت المال در طول هشت سال گذشته و نظارت دادستان ها جلوی تخریب منابع طبیعی گرفته شده و به طور نسبی توانسته ایم منابع طبیعی و جنگل های مان را حفظ کنیم.
وی گفت: خوشبختانه تلاش مسئولان ، دستگاه قضایی و شورای حفظ بیت المال و مدیریت قضایی توانسته با نظارت کامل و مراقبت و صیانت از منابع طبیعی و مرتع جلوی این حوادث را بگیرد.
آقایی با اشاره به اینکه خداوند در خلقت مرتع و جنگل اهدافی را دنبال می کند که این اهداف حفظ اراضی و جلوگیری از فرسایش خاک است ، گفت: اگر ما مرتع را فقط به عنوان گردشگری طراحی کنیم، طبیعی است که بارندگی ها تبدیل به سیل می شوند.
وی به وجود بیش از یک هزار دامدار در ماسال اشاره و تصریح کرد: قصد داشتند در ماسال در شش هزار هکتار طرح گردشگری اجرا کنند که اگر این اتفاق می افتاد مشخص نبود سرنوشت دامداران این منطقه چه خواهد بود.
آقایی گفت: اگر تالش و سیاهکل را به عنوان گردشگری معرفی کنیم ، بزرگترین ضربه را به اقتصاد استان که کشاورزی است ، وارد کرده ایم چرا که اقتصاد استان کشاورزی و در مرحله دوم گردشگریست؛ نباید مرتع را تبدیل به گردشگری کنیم و خاک آن را از بین ببریم که کویر شود و در نتیجه با خشم طبیعت و سیلاب هایی که وجود دارد ، روبرو شود.
وی با بیان اینکه خوشبختانه منشور کار دستگاه قضایی فرمان رهبریست ، اظهار داشت: وقتی رهبری می فرماید در مرتع و جنگل حق ساختن مسجد و حوزه علمیه ندارید به تبع طرح های گردشگری نباید در آن اجرا شود و نبایست اقتصاد مقاومتی را حاشیه امنی برای سوداگران و فرصت طلبان قرار بدهیم .
آقایی با یاد آوری اینکه توانستیم با صیانت از مرتع و جنگل از وقوع حوادث تلخ جلوگیری کنیم ، گفت: اما آنچه که در آینده تهدیدی برای استان است ، تصرفاتیست که در سواحل 54 رودخانه استان جاری هست و بایستی از استان های دیگر عبرت بگیریم .
وی ادامه داد: در همین راستا، کمیته ای تشکیل خواهیم داد و تمامی سواحل را بررسی خواهیم کرد و آنچه که قانونگذار برای ساحل رودخانه ها تعریف کرده بایستی رفع تصرف شود که برهمین اساس ؛ به کمک مدیران ، دست به دست هم و با همدلی و هم فکری بتوانیم سواحل رودخانه ها را پاکسازی کنیم تا در اینده گرفتار خشم طبیعت نشویم.
آقایی با اشاره به تدوین شیوه نامه ساماندهی رودخانه ها و آب بندان ها در استان گفت: لایروبی که در گیلان مدتیست شروع شده، تدبیرخوبیست که شیوه نامه آن تنظیم شده اما بایستی نظارت شود و از انجایی که متولی انفال دادستان ها هستند در اجرای این شیوه نامه ها نظارت استصوابی خواهند داشت.
آقایی بیان کرد: هدف اولیه در این شیوه نامه ها در واقع اصلاح رودخانه ها و باز شدن مسیر آب و نه برداشت شن است و اگر مسیر باز نشود، طغیان گری می کند و به شهروندان آسیب می رساند.
وی ادامه داد: البته با توجه به اینکه در برخی مناطق این شیوه نامه اجرا نشده انتظار ما از دستگاه های اجرایی به ویژه مدیران اینست که نظارت کنند و برداشت انها را انحصاری به پیمانکاران ندهند ضمن اینکه دادستان ها نیز نظارت های لازم را انجام می دهند.
دبیر شورای حفظ بیت المال گیلان شیوه نامه ساماندهی آب بندان ها را طرح بسیار خوبی دانست و گفت: این طرح در کمیته ای با ریاست استاندار و کمک دستگاه های قضایی، اجرایی و نظارتی تدوین شد که علاوه بر اینکه کمک به کشاورزان و اقتصاد است برای جلوگیری از آسیب های خشکسالی و حتی سیل نیز تاثیر بسزایی دارد.
آقایی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی مانع توسعه استان نیست اما در تقابل با غارتگران و تعامل با توسعه و اشتغال استان است؛ متصرفان جنگل و مرتع روستائیان نیستند.
آقایی در ادامه به قاچاق چوب جنگل ها در استان اشاره و تصریح کرد: در برخی شهرستان ها قاچاق چوب انجام می شود که با کمک نیروهای امنیتی، سپاه ، بسیج، اطلاعات و دستگاه های مربوطه تا حدودی توانستیم آن را مهار کنیم.
وی از صاحبان کارخانه ها خواست تا چوب ها را از مسیر قانونی بخرند چرا که خرید چوب قاچاق به افزایش این اقدام منجر خواهد شد و در صورتی که دستگاه قضایی خلافی را مشاهده کند ، برخورد خواهد کرد.
دبیر شورای حفظ حقوق بیت المال گیلان با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: رونق تولید حاشیه امنی برای متخلفان نیست و منافع عمومی و ملی برای ما اهمیت دارد.
آقایی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تعرض و تخریبی در حوزه انفال به سایت سجام مراجعه کنند و می توانند بدون شناخته شدن اطلاعات خود را از طریق این سامانه در اختیار دستگاه قضایی برای رسیدگی قرار دهند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گیلان همچنین از پیش بینی 46 برنامه این معاونت طی سالجاری خبر داد و گفت: این برنامه ها در حوزه های وضعی، پیشگیری و مردمی ، قضایی ، فرهنگی و اطلاع رسانی پیش بینی شده است .
گیلان دارای 560 هزار هکتار جنگل ، 240 هزار هکتار مرتع و 54 رودخانه اصلی است.
7296/2007

واعظی: همه حقوق‌ها افزایش می‌یابند| گرانی بنزین نهایی نشده| سخنگوی دولت نیستم اما تلاش می‌کنم هفته‌ای یکبار پاسخ رسانه‌ها را بدهم| انتقاد از اظهارات سعید قاسمی| روحانی به خوزستان و لرستان سفر می‌کند

روحانی: مجوزهای ساخت در جوار یا داخل رودخانه‌ها کار غلطی بود|دولت اجاره مسکن آسیب‌دیدگان را خواهد پرداخت| ۴۸۰ میلیارد متر مکعب آب وارد سرزمین ما شده است

سقوط وحشتناک کودک ۵ ماهه از ساختمان ۵ طبقه

کلیدواژه: علمي آموزشي گوزن زرد پارك ملي دز سيل 98

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۲۷۷۳۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • چرا امسال سازمان جنگل‌ها با نیروهای حفاظتی جنگل‌ قرارداد نبست؟
 • 8 قطعه کبک نادر در منطقه حفاظت شده دنای شرقی رها شد
 • منظره جنگل کرکلارالی در ترکیه + عکس
 • نکاتی مهم درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را به آشوب کشیدند
 • جلیقه‌زرد‌ها پاریس را کاملا به آشوب کشیده‌اند
 • کوچ جنگل‌ارسباران ازکتاب جغرافیا به تاریخ/ادامه داستان قطع درختان
 • پاکسازی ادوات صید غیرمجاز از رودخانه شلمانرود لنگرود
 • میزگرد سیلاب - ۳ | اجحاف منتقدان به صنعت سدسازی/ جنگل آمازون هم جلوی سیل کرخه را نمی‌گرفت + فیلم
 • افزایش ۸۹ درصدی گستره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کرمانشاه
 • غرق شدن ۴ هموطن اصفهانی در سیلاب حاشیه جاده بستان/غرق شدگان نجات یافتند
 • دانش آموزان نکایی با پاکسازی جنگل به استقبال روز زمین پاک رفتند
 • آسیب هایی که نفس جنگل ها و مراتع را به شماره انداخته است
 • پوشش ۳۱۲ هزار هکتاری مناطق حفاظت شده استان توسط ۷۵ محیطبان
 • نکاتی آموزنده درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور
 • ۳ نفر توسط آتش‌نشانان همدانی نجات یافتند
 • دعوت حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی از دانشگاه ها برای بررسی آلودگی «کاوه سودا»
 • تشکیل «کمیته ویژه برای نظارت بر احیای جنگل‌ها و مراتع» در مجلس
 • 10 نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور