خبرگزاری میزان- کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت می‌شود، علیرغم مراجعات مکرر زوجین برای حذف واقعه طلاق، حذف نام پس از طلاق فقط با ارائه گواهی پزشکی قانونی میسر است.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، بسیاری از افراد پس از پایان یافتن زندگی مشترکشان که می‌تواند دلایلی همچون طلاق و یا فوت همسر باشد تمایل دارند تا صفحه دوم شناسنامه خود را همانند روز اول سفید کنند و دیگر اثری از ثبت ازدواج گذشته شان در آن نباشد، که برای انجام این امر مقررات قانونی چه برای مرد و چه برای زن وجود دارد و امروز خبرگزاری میزان قصد دارد تا اطلاعاتی را پیرامون این موضوع و شرایط آن در اختیار شما قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید:

توسعه فضای ورود سمن‌ها در موضوعات اجتماعی و فرهنگی استان در سال ۹۸ بازگشت ۲ زوج جوان به زندگی مشترک کلیه پروند‌ه‌های شعب خانواده باید به سامانه تصمیم مستقر در اداره بهزیستی ارجاع شود

 

حذف نام همسر سابق از شناسنامه در قانون

با توجه به این موضوع که؛ کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت می‌شود، علیرغم مراجعات مکرر زوجین برای حذف واقعه طلاق، حذف نام پس از طلاق فقط با ارائه گواهی پزشکی قانونی میسر است.

 

حذف نام مرد از شناسنامه زن

اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه‌ها شود و زوجه در زمان طلاق دوشیزه باشد، بلافاصله پس از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند از جمله گواهی پزشکی قانونی، نام طرفین را از شناسنامه حذف می‌کند.

از طرفی باید به این نکته توجه کرد که؛ عدم درج وقایع ازدواج و طلاق دوشیزه در شناسنامه زوج با ارائه مدارک لازم صرفا برای بار اول امکان‌پذیر است.

از این رو، چنانچه فرد برای بار دوم دوشیزه‌ای را عقد نماید و در همان حال طلاق دهد، حذف واقعه از شناسنامه ممکن نخواهد بود و در این گونه موارد پس از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعویض شناسنامه نسبت به حذف واقعه ازدواج و طلاق قبلی، اقدام خواهد شد.

اما ذکر این مطلب ضروری است که، مطابق اطلاق عبارت و قید دوشیزه بودن باید اینطور نتیجه گرفت که اگر بانوان ازدواج دوم و سوم دارند و نیز افرادی که ازدواج اولشان است؛ اما دوشیزه نیستند، نمی‌توانند از این مقرره استفاده نمایند.

حذف نام زن از شناسنامه مرد

مطابق این مقرره چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام وی در شناسنامه اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد، اما در رابطه با این مقرره توجه به چند نکته قابل توجه است:

۱. حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است؛ بنابراین به صرف انتخاب همسر و معرفی آن نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد. ۲. اما در پاسخ معترضان به این مقرره باید بیان داشت که حذف نام از شناسنامه در این مورد صرفاً پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود مطلع خواهد شد. از طرفی دیگر اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی موجود، موجب ارائه راحت‌تر شناسنامه در جا‌های مختلف است، چه اینکه عمدتاً مسائلی اینچنینی در زمره خصوصی‌ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آن‌ها با خبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند. ۳. از اطلاق واژه همسر دوم باید اینطور نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفاً در مورد اختیار نمودن همسر دوم امکان پذیر خواهد بود و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می‌رسد که علی رغم نقص این مقرره در این خصوص بتوان در ازدواج‌های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده کرد.

 

حذف نام زن یا مردی که فوت شده است

اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه اش حذف کند و نکته قابل توجه در این بین این است که؛ در این قانون اشاره‌ای به فرزندان نشده است، چه اینکه مطابق اطلاق مقرره فوق حذف نام زن یا مرد از شناسنامه دیگری یا خود حتی در صورت وجود فرزند نیز امکان پذیر خواهد بود، هرچند که نام پدر یا مادر در شناسنامه فرزندان درج خواهد شد.

 

 

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فلسفه ازدواج حضرت یعقوب (ع) با دو خواهر چیست؟

در پاسخ این سوال توجه به دونکته لازم است:
الف) حرمت ازدواج با دو خواهر
ازدواج با دو خواهر بطور همزمان از دیدگاه اسلام و براساس آیه شریفه ۲۳ سوره مبارکه نساء که مى فرماید: («حُرِّمَتْ عَلَیْکُمْ أُمَّهاتُکُمْ. وَ أَنْ تَجْمَعُوا بَیْنَ اْلأُخْتَیْنِ إِلاّ ما قَدْ سَلَفَ إِنَّ اللّهَ کانَ غَفُورًا رَحیمًا»): «حرام شده است بر شما (ازدواج با) مادرانتان و... و این که بین دو خواهر جمع کنید (هم زمان با آن دو ازدواج کنید) مگر آنچه در گذشته واقع شده است همانا خداوند آمرزنده مهربان است» [۱]، باطل و حرام شده است.

اما ازدواج با دو خواهر اگر در دو زمان باشد اشکال ندارد و اینکه گفته شده است حضرت یعقوب (علیه السلام) با دو خواهر از دختران دائى خود ازدواج نموده است بیشتر در منابع اهل تسنن آمده و در منابع شیعه ازجمله بحار الانوار [۲]و در تفسیر مجمع البیان قول طبرسى (ره) و در تفاسیر دیگر گفته شده «ازدواج حضرت یعقوب با راحیل پس از اینکه لیا خواهرش (همسر یعقوب) از دنیا رفت، صورت گرفت و جمع میان دو خواهر نبود.» اختلاف سن فرزندان حضرت یعقوب (ع) با یوسف (ع) (از جمله فرزند بزرگ حضرت یعقوب (ع) حدود ۵۰ سال است و خداوند به حضرت یعقوب در ۸۰ سالگى یوسف و بنیامین را عطا مى کند، و در سن بالاى ۹۰ سالگى یوسف را از دست مى دهد و در سن حدود ۱۳۰ سالگى به مصر مى رود و یوسف را مى بیند و در سن حدود ۱۴۷ سالگى در مصر فوت مى کند)، موید همین مطلب است زیرا، اگر سن فرزندان حضرت یعقوب را کنار هم بگذاریم خواهیم دید لیا همسر اول حضرت یعقوب فوت کرده، سپس با راحیل ازدواج مى کند و راحیل زنده مانده و یوسف و بنیامین پس از ۱۰ اولاد دیگر به دنیا آمده و یکى از عامل هاى حسادت به خصوص شش برادر یعنى فرزندان لیا نسبت به یوسف نبودن مادر آنها، فوت کردن مادرشان و زنده بودن راحیل است. [۳]ب- حرمت ذاتى و حرمت اعتبارى:
در مباحث اصول استنباط احکام شرعى آمده است. احکام فقهى از جهت حرام و حلال بودن وابسته به اعتبار شارع است و تکوینى نیست. البته احکام شرعى تابع مصالح و مفاسد مى باشد. با این تفاوت که برخى مصالح و مفاسد به حسن و قبح عقلى متکى است و یا همیشگى و ذاتى است. مانند حرمت شرب خمر و یا قتل بى گناه، که مفسده آن همیشگى و ذاتى است. اما برخى مصالح و مفاسد وابسته به زمان و مکان و یا شرط خاص است. مانند صید در روزهاى شنبه که براى بنى اسرائیل حرام شده بود [۴]. اما در دوران قبل از آن و بعد از آن حرام نبوده و نیست.
این گونه موارد اعتبارى و متغیر از ابتداى آفرینش انسان ها، نمونه هایى داشته است چنان که درباره ازدواج هابیل و قابیل با خواهرانشان، مرحوم طبرسى حدیثى از امام سجاد (ع) نقل مى کند که آن حضرت در ضمن گفتارى که به مردى قریشى بیان داشت جریان ازدواج هابیل را با بلوزا خواهر قابیل هم چنین ازدواج قابیل را با اقلیما خواهر هابیل شرح مى داد به او فرمود: این مطلب را انکار مکن چه آن که روش الهى بر این جارى شده است مگر نه این است که خداوند زوجه آدم را از خود او آفرید و سپس براى او حلالش کرد. [۵].


علامه طباطبائى در توجیه این نظریه مى فرماید حکم ازدواج یک حکم تشریعى و تابع مصالح و مفاسد است و حکم تکوینى نیست که قابل تغییر نباشد. زمام چنین احکامى به دست خداست از این رو ممکن است روزى به خاطر ضرورت از جانب خدا حلال گردد. در جامعه آن روز که فقط چند خواهر و برادر بوده اند با در نظر گرفتن مشیت خداوند عنوان فحشا صدق نخواهد کرد حال چه اشکالى دارد که به طور موقت براى گروهى به خاطر ضرورت این گونه ازدواج مباح باشد. [۶]ازدواج هم زمان با دو خواهر نیز از این گونه موارد است که قبل از اسلام رایج بود؛ و در زمان حضرت یعقوب نیز جارى بوده است [۷]. اما با ظهور اسلام به عنوان کامل‌ترین شریعت، پس از نزول آیه شریفه ۲۳، سوره نساء، چنین ازدواجى تحریم شد؛ و این خود دلیلى است بر تکامل شرایع تا شریعت اسلام که دستورات آن سزاوار اجراء، براى جامعه بشریت تا هنگام برپایى قیامت است [۸].

پی نوشت:

[۱]نساء، ۲۳.

[۲]بحار، ج. ۱۲.

[۳]همچنین در تفسیر برهان، ج. ۲، ص. ۲۴۳ و تفسیر راهنما و بقیه تفاسیر گفته شده راحیل زنده بوده و با یعقوب و ۱۱ فرزند به مصر وارد مى شوند.

[۴]سوره نساء، آیه ۱۵۴.

[۵]ر. ک: میزان الحکمه، ج. ۴، ح. ۳۰۳۱.

[۶]براى مطالعه بیشتر ر. ک:. ۱ ترجمه تفسیر المیزان، ج. ۴، ص. ۲۳۹. ۲ سبحانى، جعفر، منشور جاوید، ج. ۴، ص. ۱۹۸.

[۷]ر. ک: بحارالانوار، ج. ۱۰، ص. ۷۶.

[۸]براى مطالعه بیشتر ر. ک:. ۱ تفسیر المیزان، ج. ۴، ص. ۲۸۳، ط. عربى. ۲ تفسیر نمونه، ج. ۳، ص. ۴۱۷.

پرسمان ۳.

نمایندگان مجلس تصویب کردند؛ دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد| وزارت اطلاعات موظف به شناسایی حامیان اقدام آمریکا درباره سپاه

ماجرای قبض‎های نجومی همراه اول چیست؟| توضیح وزیر

آیا روحانی نامه صدام به هاشمی را افشا کرد؟

کلیدواژه: حذف نام همسر سابق شناسنامه طلاق

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۴۷۶۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نحوه حذف نام همسر از شناسنامه
 • ماجرای آقای بازیگر و همسر 20 ساله اش!
 • حذف نام همسر از شناسنامه با ارائه مدارک قانونی
 • اختصاص بیش از هشت میلیارد تومان اعتبار به ازدواج جوانان مددجو کرمانشاهی
 • آیا می توان نام همسر را از شناسنامه حذف کرد؟/نحوه حذف کردن
 • برگزاری کارگاه های مشاوره پیش از ازدواج، اولویت وزارت ورزش است
 • حذف نام همسر از شناسنامه با ارائه مدارک قانونی امکان پذیر است
 • دوره‌های کارگاهی مهارت‌های زندگی برای زوج‌های جوان اجباری شود
 • مراسم ازدواج دانشجویی دانشگاه پیام‌نور اردبیل ۸ اردیبهشت برگزار می‌شود
 • اشتباهی در آمار طلاق مشهد اتفاق افتاده که باید جلوی آن را گرفت
 • آیت‌الله علم‌الهدی: عمده آمار طلاق مشهد مربوط به زوار است
 • صدور ۸۰ درصد کارت ملی هوشمند به افراد واجد شرایط در اردبیل
 • پرداخت وام 20 میلیون تومانی برای ازدواج فرزندان بازنشستگان
 • وام ۲۰ میلیون تومانی ازدواج به فرزندان بازنشستگان
 • صدور ۱.۳ میلیون کارت هوشمند ملی در کرمانشاه
 • رئیس سابق اینترپل بازداشت شد
 • رئیس سابق اینترپل به اتهام دریافت رشوه بازداشت شد
 • شرکت بیش از ۱۰ هزار نفر در کارگاه آموزش مهارت‌های زندگی
 • افزایش ۴ درصدی ازدواج در سال ۹۷/ سال گذشته ۴۵۶ تولد در شهرستان به ثبت رسیده است