تحمل بی‌پدر شدن، حتی شایعه‌اش هم سخت است! چهار روز پیش، یک خبرگزاری معتبر از قول برخی فعالان رسانه‌ای موثق اعلام کرد: «احمد اقتداری درگذشت»!

 مجید تربت‌زاده/

تحمل بی‌پدر شدن، حتی شایعه‌اش هم سخت است! چهار روز پیش، یک خبرگزاری معتبر از قول برخی فعالان رسانه‌ای موثق اعلام کرد: «احمد اقتداری درگذشت»! خدا را شکر، ساعت انتشار خبر جوری بود که فرصت نشد همان روز، گزارش از شخصمان را به پیرِعرصه خلیج‌فارس شناسی اختصاص دهیم. از روز بعد هم اِن قُلت‌های خبری شروع شد و سرانجام خبرگزاری معتبر، خبر درگذشت را از روی خروجی‌اش برداشت و برخی خبرگزاری‌ها هم، درگذشت را تکذیب کردند تا بهانه برای ما جور شده و «احمد اقتداری» سوژه امروزمان شود.

بخش مراقبت‌های ویژه

۹۴ سال پیش در شهر «گراش» واقع در جنوب استان فارس به دنیا آمد. پدرش «مرتضی قلی‌خان اقتداری» و مادرش «انیس خانم ‌اقتداری» هر دو از اقتداری‌های شهر گراش و از نوادگان «فتحعلی‌خان بیگلربیگی گراشی» حاکم لارستان و بنادر خلیج فارس در دوره‌ قاجار بودند. «احمدخان» مثل پدرش «قلی خان» در سال ۱۳۲۳ با یک اقتداری دیگر یعنی «قمرخانم اقتداری» فرزند «قهرمان‌خان اقتداری» ازدواج کرد که حاصل این ازدواج فرزندانی به نام‌های افشین، میترا، امید و آرزو اقتداری است. البته این «اقتداری» ‌های اخیر دیگر هیچ کدام پسوند «خان» یا «خانم» دنبال اسم‌هایشان نیست! اگر «احمد اقتداری» را کمی می‌شناسید و خبر درگذشت پدرِ مطالعات خلیج‌فارس که اول مطلب گفتیم و بعد تکذیبش کردیم، شما را نگران حال و احوال او کرده، لازم است یادآوری کنیم که یک روز بعد، همسر و همچنین دخترش درباره وضعیت او توضیح دادند که: «ایشان به علت زمین خوردن در ایام تعطیلات نوروزی و شکستگی استخوان لگن نیاز به بستری و عمل جراحی پیدا کردند و به خاطر تعطیلی بسیاری از مراکز درمانی تخصصی در ایام نوروز، وضعیت جسمانی‌شان بسیار وخیم شده بود...». در هر حال گویا عمل جراحی لازم بر روی «اقتداری» انجام شده و بیمارستان کمی زودتر از طبیعی شدن حال و احوال بیمار او را مرخص کرده و به خانه فرستاده است! البته با پیگیری دوستان و خانواده، ایشان دوباره به بیمارستان برگردانده شده تا تحت نظر پزشکان دوره نقاهت را در بخش مراقبت‌های ویژه بگذراند.

پژوهش با پای پیاده

اگر «احمد اقتداری» را تا امروز کمتر شناخته‌اید، مجبوریم درباره‌اش بنویسیم: آقای نویسنده، مورخ و جغرافیدان ایرانی بیشتر شهرتش به خاطر پژوهش در حوزه خلیج‌فارس است و برای این پژوهش‌ها، همه سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان را پیاده طی کرده است! او از دوران جوانی شروع به نقشه‌برداری تمام این سواحل کرده و کتاب «مروارید خلیج‌فارس» هم حاصل همین پژوهش‌های پیاده، نقشه برداری‌ها و تلاش‌های ایران‌شناسی‌اش است. «اقتداری» تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی خود را در شهر «لار» و بعد هم دانشسرای مقدماتی شیراز گذرانده، معلم شده و مدتی هم رئیس آموزش و پرورش یا همان اداره «فرهنگ لارستان و بنادر خلیج‌فارس بوده است. چند سال بعد هم در نخستین کنکور دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصادی تهران پذیرفته می‌شود و علاوه بر معلمی و پژوهش‌های علمی، ۴۰ سال هم با شغل وکالت در دادگستری خدمت می‌کند. البته او پس از بازنشستگی به مدت ۷ سال در دانشکده‌ حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به تدریس مشغول شده است.

۱۰ هزار نسخه کتاب

بیشتر از ۴۰ کتاب از او به چاپ رسیده و جالب اینکه موضوعات برخی کتاب‌ها و مقالاتش به جز مطالعات حوزه خلیج فارس، مواردی چون تصحیح دیوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقیقی نویسندگان و پژوهشگران غیرایرانی، قصه‌های مثنوی، منطق‌الطیر، هزار و یک شب و همچنین پژوهش در زمینه لهجه‌شناسی، زبان و فرهنگ مناطق مختلف کشور را هم در بر می‌گیرد. اقتداری به خاطر همین پژوهش‌ها و مطالعاتش از دانشگاه تهران، مدرک دکترای افتخاری دریافت کرده است.

فیلم مستند «به ایران، جاودانی‌ام» درباره تلاش‌های «اقتداری» در زمینه بررسی تاریخی جغرافیایی سواحل جنوبی ایران ساخته شده‌ که هم در تلویزیون و هم جشنواره «رشد» به نمایش درآمده است. درباره برخی جوایز، کنگره‌ها و بزرگداشتی که برایش برگزار شده و... اگر چیزی ننویسیم، این مطلب را که از آرشیو خبرگزاری‌ها در سال‌های پیش برداشته‌ایم، نمی‌شود نانوشته بگذاریم: «دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۴... به‌گزارش «ایسنا»، اقتداری ۵۰۰۰ عنوان کتاب را که بیشتر تخصصی و تحقیقاتی هستند، به همراه عکس‌ها و اسناد قدیمی خلیج‌فارس به بنیاد فرهنگی آبشار اندیشه در زادگاهش اهدا کرد...». البته این آخرین اقدام فرهنگی و جالب توجه او نبوده است چون سایت «مرکز دائره المعارف بزرگ اسلامی» هم درباره‌اش نوشته است: «اقتداری در سال ۱۳۸۷ حدود ۵۰۰۰ نسخه از کتاب‌ها و اسنادش را به کتابخانه مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اهدا کرد».

اتول موبین

اگر می‌خواهید با لحن صحبت کردنش آشنا شوید، بخشی از گفته‌های او در مجله «هیمه» را بخوانید: «اولین مدرسه دبیرستان در لار را من درست کردم. اولین مدرسه دولتی، من شاگرد بودم در کلاس ششم ابتدایی... مرحوم احمد آرام (مترجم معروف) آمد و من چون در تمام فارس نمره اول شدم، جایزه‌ای به من داد... بعد خودم شدم رئیس فرهنگ و بنادر آنجا... ۲۳۶ مدرسه در لار و بنادر درست کردم... پلی که الآن روی رودخانه ولوند هست کنار شهر لار، وقتی که می‌خواستند بسازند، مرحوم رحمان‌خان اقتداری فوت کرده بود و ارث گذاشته بود برای خیریه و لوتی‌خور... که خوشبختانه من کاره‌ای بودم و نگذاشتم... گفتم با این پول پل بسازید... اوستا مهدی‌ای بود... و همین اوستا محمدجعفر که واقعاً هم با مصالحِ آن روزگار خوب ساخته. الان هم قوی و محکم است با همه‌ سیلاب‌ها...». اگر هم دنبال سبک نوشتنش هستید به یکی از مقاله‌هایش توجه کنید: «... در روستای ما که شهرکی کوچک در جنوب ایران است، نخستین اتومبیل سواری را پدرم بدانجا وارد کرد... هر روز صبح در جلوی خانه ما که محوطه باز و میدانگاهی بود توقف می‌کرد و راننده اتومبیل که میرزا حسن نام داشت، بوق بادی اتومبیل را به صدا در می‌آورد و مردم شهر، گروه گروه به تماشای اتومبیل می‌شتافتند. چند روزی بر این منوال بود و میرزا حسن دریافت که می‌تواند از این راه کسب و کاری راه بیندازد. ظاهراً با اجازه پدرم یک چادر بزرگ در میان میدان نصب کرد و اتومبیل را به درون آن گاراژ چادری برد و یک صندلی و یک تشکچه سرخ رنگ در کنار چادر گذاشت و شاگردی استخدام کرد و هر کس که می‌خواست این جانور آهنی را که «اوتول موبین» نامیده می‌شد، تماشا کند ۱۰ شاهی به شاگرد میرزا حسن می‌پرداخت به درون گاراژ می‌رفت و میرزا حسن با به صدا در آوردن بوق و نشاندن تماشاگر در درون اتومبیل شرح و بسطی می‌داد و تماشاگر را در تحسین و شگفتی فرو می‌برد و از در دیگر چادر او را بیرون می‌فرستاد...»!

کنار قبر مادرم

۹۴ ساله است اما حدود ۱۱ سال پیش وصیتنامه‌اش را نوشته و منتشر هم کرده است. برخی نکات جالب این وصیتنامه را هم به عنوان حُسن ختام این مطلب بخوانید: «طبق آیین شرع انور شیعه اثنی عشری و طبق قوانین رسمی عادی مدنی...وصیت رسمی و قانونی می‌کنم... آقای صادق رحمانی گراشی... را وصیّ خود قرار دادم... که با معاضدت دخترم ۴۸ فقره کتب چاپ شده و کتب و رسالات چاپ نشده مرا... پس از فوت من چاپ و منتشر سازد... از حق التألیف حاصله همه ساله یک دانشجو یا محقق یا نویسنده‌ای که رساله یا کتابی تحقیقی و علمی و مستند... درباره خلیج‌فارس و مناطق جنوبی ایران چاپ کند جایزه نقدی به نام جایزه فرهنگی دکتر اقتداری پرداخت کند... اگر مقدور چنان است که در ایران جان به جان آفرین بسپارم، وصی مذکور از راه لطف در انتقال جسدم با هواپیما به لار و با اتومبیل از لار به گراش و خاکسپاری در مسجد خوانین... در کنار قبر مادر مرحومم اقدام کنند... اگرچه دولت و نهادی‌های فرهنگی نام مرا در صورت کسانی که در قطعه مخصوص نویسندگان به خاک سپرده می‌شود ثبت کرده ولی من مایلم در گراش به خاک فرو روم که: سر همانجا نِه که باده خورده‌ای...»!

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

۳۰۰ عنوان کتاب توسط مرکز کرمان شناسی چاپ شد

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمدعلی گلاب زاده پیش از ظهر چهارشنبه در جلسه پیرامون «جشنواره گنج ۳۰ ساله» به مناسبت سی امین سالگرد تأسیس مرکز کرمان شناسی گفت: وقتی ما به فکر تشکیل مرکز کرمان شناسی افتادیم متوجه شدیم نه تنها عوام بلکه خواص جامعه هم آگاهی نسبت به کرمان ندارند بلکه ذهنیت منفی نسبت به استان کرمان دارند.

وی افزود: چطور ممکن است در خصوص مردم کرمان که با وجود بی مهری ابرها و زمین در زمینه‌های مختلف باعث عزت و بالندگی هستند؛ منفی فکر کنیم؟

مدیر مرکز کرمان شناسی یکی از دلایل طرح این اظهارنظرها را معرفی نشدن کامل کرمان دانست و گفت: افتخار ما این است که در طول ۳۰ سال با حداقل امکانات کار کردیم و همان مساعدت‌های اندک را هم صرف کارهای فرهنگی کردیم.

وی افزود: حدود ۳۰۰ جلد کتاب، که در تاریخ ایران رقمی است که کار ساده ای نبود توسط این مرکز چاپ شد.

وی گفت: این گام با همه مضیقه‌هایی که داشتیم؛ محکم برداشته شد به طوری که بعدها در بسیاری از استان‌ها این فعالیت را آغاز کردند و مجموع آن چیزی که بیانگر ویژگی‌های سرزمین خودشان است بیان کردند.

وی با تاکید بر اینکه بنیاد ایرانشناسی شش سال بعد از مرکز کرمان شناسی شکل گرفت، گفت: این بنیاد یکی از نهادهای فرهنگی کشور است.

گلاب زاده گفت: آنچه صورت گرفت متعلق به من نیست بلکه متعلق به کسانی است که در حوزه فرهنگی فعالیت کردند. نیاکان ما عزت بسیاری آفریدند، همین که توانستند آب را از کیلومترها زیر زمین برداشت کنند.

وی ادامه داد و گفت: مرکز کرمان شناسی تأسیس شد تا در خدمت مردم کرمان باشد و هرکاری کردیم به نفع مردم کرمان بوده است.

گلاب زاده با اشاره به اینکه اگر افتخاری داشتیم این بود که بدون کمک و مساعدت این مرکز را تأسیس کردیم، افزود: مرکز کرمان شناسی تمثیلی از همبستگی مردم یک استان است و امیدواریم بعد از ما جوانان فرزانه بار این مسئولیت را بر دوش بکشند.

وی ادامه داد و گفت: امیدواریم این مراسم، یک مراسم آبرومندانه باشد و یک طرح نو در معرفی ویژگی‌های سرزمین ما به وجود آید.

کد خبر 4593553

جزئیات گران‎شدن بنزین و CNG از اول خرداد؛ تعیین سهمیه ۶۰ لیتر بنزین برای خودروهای شخصی

پمپئو: آمریکا در کنار مردم ایران می‌ماند| می‌خواهیم ماهیت جمهوری اسلامی ایران را تغییر دهیم!

تعطیلی مدارس شنبه ۳۱ فروردین ۹۸ صحت دارد؟

کلیدواژه: گزارش از شخص

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۴۴۷۱۵۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • مشکلات ناشی از سیل مورد آسیب شناسی قرار گیرد
 • ارتش، چهره اقتداری در مقابل دشمنان نظام و ملت است
 • کشتی های تجاری از رفت وآمد به مناطق خلیج فارس خودداری کنند
 • محل شهادت شهیدان اسحاق دارا و اسدالله رئیسی در خلیج‌فارس گلباران شد
 • ۴۰۰ مجموعه شنوایی شناسی در خراسان رضوی فعالیت می کنند
 • شاهراه خلیج فارس-دریای سیاه؛ هدف سفر وزیر راه به بلغارستان
 • رشته زبان‌شناسی امروز، ثمره تلاش‌های یدالله ثمره است
 • همایش ملی خلیج فارس برگزار می شود
 • مشهد میزبان هجدهمین کنگره شنوایی شناسی ایران
 • برنامه روز ملی خلیج فارس با رویکرد مردمی برگزار شود
 • جشنواره هنرهای تجسمی خلیج فارس در 8 شهر هرمزگان آغاز شد
 • مرکز کرمان شناسی در رسالت خود موفق عمل کرده است
 • موزه باستان شناسی در مینسک یک شهر را در خود جای داده است
 • رفت و آمد شناورها به جزیره های خلیج فارس
 • رفت و آمد شناورها به جزیره های خلیج فارس مساعد است
 • مراسم اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی ایران بر روی رزم ناو سهند در روز ملی خلیج فارس
 • غیرت پیرِ «خلیج‌فارس» روی نامی که همیشگی است
 • روحی در مسیرِ کوشک گچسر
 • سیزدهمین همایش ملی علمی ـ فرهنگی خلیج‌ فارس برگزار می‌شود