به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای راهبردی روابط خارجی، سیدکمال خرازی امروز در دومین نشست سالانه مجمع رهبران برای صلح در پاریس که به ابتکار ژان پیر رافارن نخست وزیر پیشین فرانسه تأسیس شده است، حضور یافت.
در این اجلاس، ابتدا محورهای پیش نویس گزارش سال مجمع رهبران برای صلح که قبلاً در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته بود، تشریح شد.


این گزارش که بر هدف اصلی مجمع یعنی تقویت چندجانبه‌گرایی و جلوگیری از تشدید تنش‌ها و بحران‌ها در جهان استوار است، بر سه محور زیر تمرکز دارد:
* بررسی چالش‌های کنونی در جهان و تقویت چندجانبه‌گرایی
* دیپلماسی پیشگیرانه برای جلوگیری از جنگ و منازعات در مناطق مختلف دنیا
* امنیت جمعی در سطح جهانی و منطقه‌ای.
پس از ارائه این گزارش، شرکت‌کنندگان دیدگاه‌های خود را درباره محتوای گزارش برای درج و تکمیل آن مطرح کردند. خرازی هم به عنوان نخستین سخنران، دیدگاه‌های خود را درباره گزارش تشریح کرد که مورد توجه و استقبال حاضران قرار گرفت.
خرازی با اشاره به برخی موارد مطرح شده در گزارش که نیاز به اصلاح دارد و نکاتی که باید در آن درج شود، اظهار داشت: در عصری که برخی از کشورها نقض حقوق بین‌الملل و خروج از معاهدات بین‌المللی را راه تأمین امیال خود می‌دانند و با قلدری، منافع خود را بر دیگران تحمیل می‌کنند و حتی برای متحدان خود نیز حقی قائل نیستند، نه تنها چند جانبه‌گرایی در حال افول، بلکه در مسیر نابودی است.
وی افزود: متأسفانه در سال‌های اخیر بارها شاهد آن بوده‌ایم که وقتی قدرت‌های بزرگ موفق نمی‌شوند از شورای امنیت مجوز لازم را برای اقدام‌های نظامی خود بگیرند، با تشکیل ائتلاف‌های خارج از شورای امنیت، دست به دخالت نظامی در مناطق مختلف می‌زنند تا منافع خود را تأمین کنند. نمونه آن دخالت نظامی آمریکا و متحدان آن در عراق، لیبی و سوریه است.
خرازی با انتقاد از رویکرد آمریکا اظهار داشت: آمریکا با سوءاستفاده از شرایطی که جهانی شدن و وابستگی قدرت‌های اقتصادی دنیا به آمریکا برای آن کشور فراهم آورده است و بر خلاف مصوبات شورای امنیت، سیستم بانکی و مالی دنیا را به گروگان گرفته با اعمال تحریم‌های اولیه و ثانویه علیه کشورها شرکت‌ها و بانک‌هایی که از آن تبعیت نکنند، آن‌ها را تنبیه مالی و به قطع ارتباط تهدید می‌کند. نمونه آن را در تحریم ایران و تحریم ثانویه سایر ذینفعان مشاهده می‌کنیم. آیا بر آن نام دیگری به جز امپریالیسم مالی می‌توان نهاد؟
وی افزود: این شواهد نشان می‌دهد که چندجانبه‌گرایی با اقدامات یکجانبه آمریکا با خطر نابودی روبروست، ولی بدون تردید باید به عنوان تنها رویکرد قابل اعتنا برای کاهش مشکلات و حل بحران‌های موجود منطقه‌ای و بین‌المللی و از طرفی جلوگیری از سوءاستفاده قدرت‌هایی که خود را مالک دنیا می‌پندارند از مرگ آن جلوگیری کرد.
در ادامه، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به برخی مشکلات در نظم کنونی جهانی اظهار داشت: بدون تردید رویکرد چندجانبه‌گرایی به شکل موجود آن که حاصل نگاه غرب‌گرایانه قدرت‌های بزرگ و نادیده گرفتن نقش دیگران است، قادر به حل مشکلات جهانی نیست؛ لذا لازم است با آسیب‌شناسی و بررسی علل ناکامی آن، به تلاش جمعی برای شکل‌گیری چندجانبه‌گرایی نوین (Neo multilateralism) دست زد.
وی افزود: چند جانبه گرایی نوین بایستی فراگیر باشد و نه فقط خواست و منافع قدرت‌های بزرگ و به اصطلاح کشورهای شمال را در برگیرد، بلکه تضمین‌کننده منافع کشورهای جنوب و قدرت‌ها و بازیگران نوظهور در سطح جهانی باشد. در این صورت است که چند جانبه گرایی می‌تواند به عنوان ابزاری کارآمد نقش خود را برای رفع مشکلات و حل بحران‌های موجود ایفا کند.
وی ادامه داد: برای شکل‌گیری چند جانبه‌گرایی نوین اولاً عدم همراهی با قدرت‌هایی که بدون اعتنا به ضوابط بین‌المللی در صدد تحمیل یکجانبه منافع خود بر دیگران هستند و ثانیاً رایزنی و همفکری اندیشمندان، محققان و تحلیل‌گران آزاداندیش و همچنین تعامل اتاق‌های فکر در کشورهای شمال و جنوب و مناطق جغرافیایی مختلف برای رسیدن به طرحی عادلانه ضروری است.
خرازی در راستای تحقق و شکل‌گیری «چندجانبه‌گرایی نوین» بر سه محور زیر تاکید کرد:
* مقابله با یکجانبه‌گرایی و اتخاذ مواضع قوی در قبال دولت‌هایی که با رویکرد «یکجانبه گرایانه»، نقض توافقات بین‌المللی، تحمیل تصمیم‌های غیرمنطقی و غیرقانونی خود به دیگران، نظم جهانی را به چالش می‌کشند و با اعمال تروریسم اقتصادی ملت‌های دیگر را تحت فشار قرار می‌دهند.
* ایجاد اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل و شیوه‌های تصمیم‌گیری آن. زمان آن فرا رسیده است که ساختار و شیوه‌های تصمیم‌گیری در شورای امنیت بازنگری شود و شیوه‌ای دموکراتیک بر آن حاکم گردد و از اینکه شورای امنیت فقط تأمین کننده منافع قدرت‌های بزرگ باشد جلوگیری به عمل آید.
* تغییر در رویکرد و نگاه از بالا به پایین و رفتار ناعادلانه قدرت‌های بزرگ و کشورهای شمال نسبت به کشورهای جنوب در روابط بین‌الملل و دادن نقش برابر به قدرت‌های نوظهور و بازیگران جدید برای ایفای نقش در شکل‌گیری نظم نوین جهانی، ضروری است.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه اظهار داشت: در گزارش مجمع، به رقابت بین ایران و عربستان در سوریه اشاره شده است که نیاز به توضیحات اصلاحی زیر دارد؛ جمهوری اسلامی ایران به دنبال رقابت با عربستان یا کشور دیگری در منطقه نیست. واقعیت آن است که گروه‌های تروریستی در صدد سرنگونی دولت‌های سوریه و عراق بودند که ایران به دعوت آن دولت‌ها و برای مبارزه با تروریسم و حفظ ثبات و تمامیت ارضی این کشورها به کمک آن‌ها شتافت. درحالی‌که عربستان با حمایت از گروه‌های تروریستی در صدد سرنگونی این دو دولت بوده است. بنابراین مسئله، رقابت بین ایران و عربستان نیست، مسئله حمایت عربستان از تروریسم و مقابله ایران با تروریسم است.
وی افزود: فراتر آنکه، وقتی آمریکا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را که نقش تعیین کننده‌ای در مقابله با گروه‌های تروریستی از جمله داعش و جبهه‌النصره در منطقه داشته است، در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار می‌دهد، به معنای آن است که آمریکا و حکومت‌های وابسته به آن نه تنها از گروه‌های تروریستی برای اهداف خود استفاده می‌کنند، بلکه نیرویی را که در شکست آن گروه‌ها نقش اصلی داشته است، تروریست می‌خوانند.
او ادامه داد: در گزارش مجمع همچنین به توافق هسته‌ای بین جمهوری اسلامی ایران و گروه ۵+۱ و به چالش کشیده شدن آن اشاره شده است. لیکن مناسب بود پیمان‌شکنی دولت آمریکا در نقض این توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت با خروج یکجانبه از آن و اعمال تحریم‌های اقتصادی اولیه و ثانویه علیه ایران و سایر کشورها نیز خاطر نشان می‌شد.
خرازی همچنین با اشاره موضوع دیگری مبنی بر ناکارآمدی روند صلح در خاورمیانه که در گزارش مطرح شده، اظهار داشت: در دهه‌های گذشته ابتکارات مختلفی در خصوص بحران خاورمیانه مطرح شده، لیکن بنا به دلایل مختلف هیچکدام نتیجه‌ای در بر نداشته است. علاوه بر طرح‌های قبلی، طرح جدید آمریکا تحت عنوان «معامله قرن» نیز بر دامنه بحران خواهد افزود، زیرا فقط منافع رژیم صهیونیستی را در نظر دارد و در واقع هدیه‌ای به این رژیم برای نابودی فلسطین است.
در ادامه رئیس شورای راهبردی روابط خارجی مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت و شکست طرح‌های ارائه شده درباره صلح در خاورمیانه را به شرح زیر برشمرد:
۱- غیر واقع بینانه بودن طرح‌ها
۲- عدم توجه به ریشه‌های بحران
۳- نپرداختن به موضوع بازگشت آوارگان فلسطینی به موطن خود جهت ایفا نقش در تعیین سرنوشت خود
۴- طرفداری یک جانبه از رژیم صهیونیستی
خرازی همچنین به موضوع امنیت جمعی و ثبات منطقه‌ای که در گزارش مجمع روی آن تمرکز شده است، پرداخت و اظهار داشت: لازمه موفقیت و رسیدن به امنیت پایدار و ثبات در هر منطقه وجود اراده سیاسی و درک مشترک دولت‌های منطقه، برقراری گفتگوهای صادقانه بین دولت‌ها و جوامع مدنی و اعتقاد به اصل دموکراتیک «هر فرد یک رأی» در همه کشورها است. این شرایط در منطقه خاورمیانه که بسیاری از حکومت‌های آن اقتدارگرا هستند و کمترین نشانی از دموکراسی ندارند، دیده نمی‌شود.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ادامه داد: موضوع دیگری که خلاء آن در گزارش مجمع احساس می‌شود، معضل تروریسم و افراط‌گرایی مذهبی است که جامعه جهانی را به شدت تهدید می‌کند. گروه‌های تروریستی همچون داعش با تفکر تکفیری وهابی و با حمایت مالی و ایدئولوژیکی برخی دولت‌ها به سرعت رشد کردند و در نقاط مختلف دنیا مستقر شدند و متأسفانه تحت نام اسلام به خشونت و اقدامات تروریستی دست زدند. مسلماً اگر در عراق و سوریه با این گروه تروریستی مقابله جدی به عمل نمی‌آمد و آن‌ها موفق به تشکیل خلافت می‌شدند، جامعه بین‌المللی با فاجعه بزرگ سیاسی و امنیتی جدیدی مواجه می‌شد.
خرازی در پایان بر این نکته تاکید کرد که مقابله مؤثر و کارآمد با معضل پیچیده تروریسم و افراط‌گرایی مستلزم عزم و اراده جدی جامعه بین‌المللی، همکاری جمعی دولت‌ها و قطع حمایت‌های مالی و ایدئولوژیک از گروه‌های تروریستی است.

کد خبر 4616219

منبع: مهر

کلیدواژه: کمال خرازی فرانسه

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۵۶۳۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@khabarban.com ارسال فرمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

کشف جد مشترک همه جانوران جهان؛ احتمالا یک کرم+عکس

عکس| سان دیدن و سخنرانی استاندار خوزستان در شرایط کرونایی!

چند نفر مشمول یارانه کرونایی شدند؟

تصاویر| عملیات بیولوژیک سپاه در اهواز و حضور عجیب مردم در خیابان!

گرانی میلگرد عامل تنش در بازار مسکن / مسئولان به داد آهن فروشان برسند!

خبر بعدی:

نوزاد مبتلا به کرونا در گناباد از خطر قطعی نجات یافت

دکتر جلیل مشاری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این نوزاد ۳۵ روزه از شهرستان تربت حیدریه پنجم فروردین ماه در بیمارستان علامه بهلول گنابادی بستری شد.

وی ادامه داد: این نوزاد در ابتدای بستری بدحال و با تنفس تند و علائم تنگی نفس تحت درمان قرار گرفت و آزمایشهای بالینی گواه این مساله و ابتلای وی به بیماری کرونا بود که با تلاش کادر درمانی بیمارستان بهلول به صورت خاص درمان وی شروع شد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: هم اکنون خطری سلامتی این نوزاد مبتلا به کرونا که در نوع خود در بین بیماران مبتلا به کرونا در سطح کشور بسیار نادر است را تهدید نمی کند و وی در بخش قبلی کودکان بیمارستان بهلول گناباد که به کودکان مبتلا به کرونا اختصاص یافته تحت نظر است و با هدف جلوگیری از هر گونه مخاطرات احتمالی بخش کودکان به قسمت دیگری از بیمارستان انتقال یافت و مشکلی سلامتی دیگر کودکان بستری در بیمارستان را تهدید نمی کند.

رییس دانشگاه  علوم پزشکی گناباد هم پیش از این گفته بود: با ثبت دو مورد جدید بیماری کرونا تعداد مبتلایان کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان روز یکشنبه به ۵۲ نفر افزایش یافت.

دکتر جواد باذلی ادامه داد: یکی از این دو مورد نوزاد یک ماهه اهل تربت حیدریه و بیمار دیگر اهل گناباد است.

وی اضافه کرد: تاکنون ۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در شهرستانهای گناباد و بجستان تحت درمان قرار گرفته و ۹ تن نیز فوت کرده‌اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: ۴۰ بیمار هم با علائم بیماری‌های حاد تنفسی و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های گناباد و بجستان بستری و تحت درمان هستند.

باذلی افزود: یک کودک سه ساله هم پیش از این به علت ابتلا به بیماری کرونا در گناباد بستری و بعد از بهبودی اسفندماه سال گذشته از بیمارستان علامه بهلول گنابادی ترخیص شده بود.

شهرستان‌های گناباد و بجستان در جنوب استان خراسان رضوی زیرپوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی گناباد قرار دارند.

شهرستان ۹۰ هزار نفری گناباد در  ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

برچسب‌ها کرونا گناباد بجستان بهداشت و سلامت پروندهٔ خبری کرونا در ایران؛ آخرین اخبار و گزارش‌ها

دیگر خبرها

 • سیگاری‌هادرمعرض خطر ابتلا به کرونا
 • سامان قدوس باعث انحلال باشگاه اوسترشوندس سوئد می شود؟
 • هشدار خطر سرمازدگی باغات شهرستان‌های سامان و بن
 • تأثیر منفی دوپینگ و مواد نیروزا بر کرونا، خطر مرگ را افزایش می‌دهد
 • سالمندان در برابر بیماری کرونا در معرض خطر بیشتری قرار دارند
 • سیگاری بودن تا چند درصد خطر ابتلا به کرونا را افزایش می‌دهد؟
 • مقام فرانسوی: بحران کرونا اعتبار اتحادیه اروپا را به خطر انداخته است
 • دوپینگ خطر مرگ و میر کرونا را افزایش می دهد
 • تَحجُر کرونایی
 • سیگاری بودن تا چند درصد خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش می‌دهد؟
 • استفاده از داروهای ممنوعه خطر مرگ کرونا را افزایش می دهد
 • خطر از بیخ گوش نوزاد کرونایی در گناباد گذشت
 • الکل تاثیری بر نابودی ویروس کرونا ندارد
 • خطر در کمین اقتصادهای بزرگ جهان
 • سفیر انگلیس در عراق: ما به قانون همجنس گرایی افتخار می کنیم
 • پاسخ سفیر انگلیس به مقتدا صدر درباره کرونا و ازدواج همجنس گراها
 • پاسخ سفیر انگلیس به مقتدا صدر در مورد کرونا و ازدواج همجنس گراها
 • پیشنهاد جنجالی نایب رئیس مجلس: دولت مواد مخدر عرضه کند!/ سرنوشت ۶۱۸ میلیارد دلار درآمد نفتی دولت احمدی‌نژاد چه شد؟/ بالاخره بابک زنجانی عفو می‌شود یا اعدام؟/ انتقاد یک مرجع؛ مدرک‌گرایی به حوزه علمیه هم رسید
 • پاسخ سفیر انگلیس به مقتدا صدر در مورد کرونا و ازدواج همجنس گراها