روحانی در پاسخ به انتقادهای سیاسیون گفت «همه از دولت انتظار دارند ولی باید ببینید دولت چقدر اختیار دارد، دولت نه در سیاست خارجه اختیار دارد، نه فرهنگ. صداوسیما، مساجد، تریبون‌های نماز جمعه و فضای مجازی در اختیار دولت نیست لذا مطالبه ای را از دولت می‌خواهید که اختیاری ندارد.

به گزارش صدای ایران از نامه نیوز، سیدمحمد حسینی درباره اختیارات دولت در حوزه فرهنگی گفت: آقای روحانی از شخصیت های هستند که از اول انقلاب در کشور مسئولیت داشت و دقیقا می داند اختیارات رئیس جمهور تا چه میزان است بنابراین این بیان که «رئیس جمهور اختیارات کمی دارد»، قابل قبول نیست.

وی افزود: رئیس جمهور رئیس شورای عالی اقتصادی، رئیس شورای عالی امنیت ملی، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای عالی فضای مجازی است بنابراین نباید احساس شود که رئیس جمهور مبسوط الید نیست. البته نهادهای دیگری اعم از صداوسیما، حوزه ها، مساجد و غیره بودجه فرهنگی می گیرند که آنها هم باید در حوزه کاری خود گزارش بدهند.

سخنگوی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی با اشاره به دلایل زیر سوال بودن دولت در حوزه فرهنگی اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختیار صدور همه مجوزهای فرهنگی شامل کتاب، مطبوعات، موسیقی، تئاتر، فیلم را برعهده دارد، البته سازمان تبلیغات و حوزه هنری هم فعالیت می کنند اما حوزه کاری آنها محدود است. مثلا حوزه هنری در سال امکان دارد چند فیلم بسازد یا تعدادی کتاب منتشر کند اما در کلان کشور مسئولیت نشر کتاب به عهده حوزه هنری نیست. از این نظر بیشتر وزارت فرهنگ مورد مأخذه است.

وی افزود: در کل همه دستگاه ها باید تلاش کنند تا ما شاهد ارتقا فرهنگ کشور باشیم. البته در کنار وزارت فرهنگ، وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان گردشگری نقش بسزایی در ارتقای سطح فرهنگ جامعه و سبک زندگی ایرانی-اسلامی ایفا کنند. متأسفانه ما الان ضعف های متعدد فرهنگی داریم که نیازمند اهتمام بیشتری هستیم.

این فعال سیاسی اصولگرا اظهار کرد: نقدی را جا دارد نسبت به روسای جمهور بیان کنم که در سال های پایانی مسئولیت به جای پاسخگویی دنبال فرافکنی می روند. آقای خاتمی هم وقتی در سال آخر ریاست جمهور بود از رئیس جمهور به عنوان تدارکاتچی یاد کرد، در حالیکه بودجه کشور در اختیار دولت است و دستگاه های اجرایی تحت اختیارش است.

وی ادامه داد: 20 میلیارد دلار ارز 4200 تومان به یکسری افراد دادند و خود دولتی ها می گویند فقط 20 تا 30 درصد محصولات وارداتی با این میزان ارز به دست مردم رسید یا در موضوع کاغذ، دستیار وزیر ارشاد اعلام کرد فقط 10 درصد کاغذ خریداری شده با ارز 4200 تومان به دست مصرف کننده رسید. بالاخره باید دستگاه اجرایی قدرتمند باشد و بررسی کند ببیند این ارز به چه کسانی داده شده و کجا رفته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دهم درباره وجود سلطان کاغذ گفت: زمان ما بحثی تحت این عنوان مطرح نبود، روال عادی داشت و واردات کاغذ انجام و بخشی از نیاز هم در داخل تأمین می شد بنابراین با وضعیتی مواجه نبودیم که به یکباره قیمت کاغذ چندبرابر شود. الان باید دید که کاغذ چه طور توزیع شده است، دولت که داعیه شفافیت دارد لیست افرادی را که ارز 4200 تومان برای واردات کاغذ گرفتند، اعلام کند تا ناشران به آنها مراجعه و نیاز خود را رفع کنند، اگر هم تعللی در پاسخگویی داشتند دستگاه های نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور به مسئله وارد شود و نگذارد عده ای این وسط بخواهند سودجویی کنند.

حسینی بیان کرد: خوب است در سال 1400 از نامزدهای ریاست جمهوری سئوال شود که «آیا قانون اساسی را خوانده و به اختیارات رئیس جمهور اشراف دارند یا خیر؟» تا آنها براساس همان سطح از اختیارات به جامعه وعده دهند و مطالبه عمومی ایجاد کنند. اگر بعد از 6 سال هر رئیس جمهور تازه بگوید اختیاراتش کمبود و نتوانست به وعده هایش عمل کند، این توجیه از جانب مردم قابل قبول نیست.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سلبریتی‌ها دیگر با روحانی سر یک میز نمی‌نشینند/ افطاری بی‌سروصدای هنرمندان با رئیس جمهور سابق +عکس

سلبریتی‌ها دیگر حاضر نیستند در لانگ شات (نمای دور) با حسن روحانی در یک قاب باشند، چون محبوبیت‌شان نزد طبقه متوسط از میان خواهد رفت.

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - مهمترین عامل باخت احمدی‌نژاد پس از انتخابات ۱۳۸۸ این بود که روی محوری حرکت کرد که مشاورانش برایش تعیین کرده بودند. احمدی نژاد، سکان همراهی با توده‌های فرو دست را به سوی طبقه متوسط و مناسبات وابسته به این طبقه چرخاند. احمدی‌نژاد منتخب طبقات پایین دستی و محروم بود و با استفاده از آراء آنان روی کرسی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ نشست، اما پس از انتخابات، حلقه مشاورانش او را به سوی حمایت و همنشینی با چهره‌های شاخص هنری یا به تعبیر امروزی سلبریتی‌ها هدایت کردند، طیف یا گروهی که روی آراء و نظرات طبقه متوسط بشدت تاثیر گذار هستند. در واقع برگزاری جشنواره فیلم کیش و بردن هنرمندان به این جزیره و یک تفریح سینمایی دورهمی وسیع اولین گام دولت برای نزدیک شدن به چهره‌های شاخص هنری بود.

بیشتر بخوانید:

حضور کم‌تعداد هنرمندان در ضیافت افطار رئیس‌جمهور

در واقع رفتارشناسی دولت دهم بسیار شبیه کارگزاران دوم خرداد شد و جذب چهره‌های سرشناس هنری و مشروعیت بخشیدن به آنان به دستورکار دولت دهم تبدیل شد. در واقع از همین دوران بود که سلبریتی‌ها با گسترش فضای مجازی و تعیین کننده بودنشان در فضاهای رقابتی برجسته شدند و در انتخابات‌های اخیر این طیف از چهره‌های سرشناس تاثیر مستقیم و غیر مستقیم در انتخابات اخیر داشتند. اگر انتخابات ۱۳۹۶ را بخواهیم تحلیل و تفسیر کنیم، باید دولت مستقر در سال ۱۳۹۶ دولت سلبریتی‌ها نامگذاری کنیم.

در انتخابات ۱۳۹۲ و ۱۳۹۶ رادیکال‌ترین و افراطی‌ترین حمایت سلبریتی‌ها از حسن روحانی صورت پذیرفت. حتی سلبریتی‌ها چنین آرایشی در انتخابات ۱۳۸۸ نداشتند. به عنوان نمونه بسیاری از سینماگران از دهه شصت شمسی از وضعیت سانسور و ممیزی سینما دل خوشی نداشتند و بایادآوری آن روزهای سخت، از پیوستن و حمایت از جنبش سبز پرهیز می‌کردند اما در حمایت از حسن روحانی تقریباً اجماع گسترده‌ای در میان هنرمندان وجود داشت.

با فروریختن برجام در اردیبهشت ماه سال گذشته، کاستی‌های دولت در توسعه اقتصادی و مهار تورم بیشتر به چشم آمد و سلبریتی‌هایی که در سال ۱۳۹۶ وعده تا ۱۴۰۰ با روحانی را به مردم می‌دادنند، کمتر از دوسال روی قول نماندند.

بیشتر بخوانید:

آیا امسال افطاری روحانی با هنرمندان برگزار می‌شود؟

در روزهای اخیر مراسم دیدار رئیس جمهور با برخی از اهالی فرهنگ و هنر دیدار کردند. دیداری عمدتاً به صورت یک مراسم افطاری گسترده برگزار می‌شد. اما سال گذشته زمانی که سلبریتی‌ها احساس کردند تا ۱۴۰۰ نمی‌توان روی دیوار دولت یادگاری بنویسند، کارت‌های دعوت به مراسم در فضای مجازی منتشر کردند و عدم حضور خود را در این مراسم اعلام کردند. شاید مردم و همان طبقه متوسطی که دل در گروی سلبریتی‌ها دارد، عکس‌های دیدار هنرمندان با رئیس جمهور را مرور کنند به زحمت بتواند چهره فریدون جیرانی را شناسایی کند.

هیچکدام از افراد دعوت شده، چهره‌های سرشناسی نیستند و حضور حمیدرضا نوربخش و منوچهر شاهسواری و فعالان صنفی تئاتری نشان می‌دهد که هیچکدام از سلبریتی‌ها دست چندم تلویزیون هم حاضر به پذیرش چنین دعوت‌هایی نیستند و مقایسه عکس‌های سال گذشته با امسال نشان می‌دهد ریزش و عدم محبوبیت در میان سلبریتی‌هاست.

گوشه سمت چپ منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما و نفر سوم از سمت چپ حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی

این فاجعه و قطع امید سلبریتی‌ها از دولت قرار بود سال گذشته رخ دهد که خانه موسیقی و خانه سینما رسماً وارد گود شدند و مانع از اتفاقات بعدی شدند. بر اساس شنیده‌ها تحریم سال گذشته افطاری رئیس جمهور شکل گسترده‌ای داشت و در دقیقه ۹۰، خانه سینما، به داد تشریفات نهاد ریاست جمهوری رسید.

بیشتر ببیند:

عکس / دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رئیس جمهور بیانیه خانه سینما برای پایان دادن به تحریم برای حضور در مراسم افطاری رئیس جمهور

اما امسال خانه سینما دست به اقدام قاطعی نزد و سلبریتی‌ها حاضر نیستند در لانگ شات (نمای دور) با حسن روحانی در یک قاب باشند، چون محبوبیت‌شان نزد طبقه متوسط از میان خواهد رفت. نکته جالب اینجاست بر اساس اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار مشرق و بررسی عکس‌های دیدار هنرمندان با روحانی، غایبان افطاری رئیس جمهور فعلی، در افطاری رئیس جمهور سابق با هنرمندان، چهره‌های مشهور سینما، تئاتر و تلویزیون حضور داشتند.

توافق واشنگتن و تهران چه کسانی را نگران می‎کند؟|چه کسی خواستار جنگ آمریکا علیه ایران است؟

سفیر ایران در لندن: تمام ملت ایران پشتیبان نظام هستند| طرفدار درگیری نیستیم| مردم برای پرداخت هزینه مقاومت در برابر آمریکا آماده‌اند| انقلابی خاموش در حال رخ دادن در اقتصاد ایران است

کنکور به تعویق افتاد؟

کلیدواژه: روحانی وزیر احمدی نژاد

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۲۱۵۳ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نظری درباره حضور انتخاباتی احمدی‌نژاد
 • انتقاد عضو کمیسیون آموزش از عدم مسئولیت پذیری رئیس جمهور / سلیمی: روحانی زمان انتخابات گفته بود به اختیاراتم واقف هستم
 • دعوت مهاجرانی از احمدی نژاد برای مناظره
 • کنایه ترکان به تهدید نفتی روحانی/ تکذیب صدور حکم اعدام برای هدایتی/ اصرار زیباکلام بر مظلوم نشان دادن آمریکا
 • احتمال مناظره احمدی نژاد و مهاجرانی
 • نامی که زیباکلام برای دولت دوازدهم برگزید!/نظر واعظ آشتیانی درباره حضور احمدی‌نژاد در انتخابات/حسین هدایتی اعدام می‌شود؟/پشت پرده پیشنهاد فلاحت پیشه درباره ایران و آمریکا/درگیری لفظی قربانی اسیدپاشی با نماینده مجلس
 • رویگری: احمدی‌نژاد عیادتم آمد، افطاری‌اش رفتم
 • واکنش آشتیانی به حضور احمدی‌نژاد در انتخابات
 • عملکرد دولت باعث شده یادها به سمت احمدی‌نژاد برود
 • انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریف
 • حلقه مخفی یاران احمدی‌نژاد!
 • مشاور احمدی نژاد با674000 دلار کجا رفت؟
 • مهاجرانی، احمدی نژاد را به مناظره دعوت کرد
 • نمی‌توان گروهی را به اجبار متولی وحدت اصولگرایان کرد/ عملکرد دولت باعث شده یادها به سمت احمدی‌نژاد برود/ مردم با نگاه کردن به جیب‌شان قضاوت می‌کنند
 • مشاور احمدی نژاد با ۶۷۴۰۰۰ دلار کجا رفت؟
 • روحانی در دیدار اصحاب فرهنگ و هنر: در برابر زورگویی دشمن هیچگاه تسلیم نخواهیم شد
 • روحانی ۹۲ : هم سانتریفیوژ باید بچرخد، هم چرخ زندگی مردم/ خاتمی: برای بهبود اقتصاد و ایجاد امید، به روحانی رأی بدهید +فیلم
 • وزیر ارشاد: برخورد جدی با متخلفان توزیع و واردات کاغذ
 • توصیه جالب فرماندار آستارا به ترامپ/فیاض: روحانی حرف‌هایی مانند احمدی‌نژاد و هاشمی می‌زند/کواکبیان: عارف نیاید، خودم کاندیدا می‌شوم