تهران- ایرناپلاس- از مؤسسه خیریه‌ای که 12 سال پیش تسهیلات گرفته و نامش در فهرست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی بانک مرکزی آمده تا وارد‌کننده‌ای که می‌گوید ارز ارزان را برای داروی دام و طیور خواسته، نه خوراک حیوانات خانگی؛ این‌ها مواردی‌اند که در فهرست دریافت‌کنندگان ارز دولتی می‌بینیم و احتمالاً در آینده شاهد تکذیب و تأیید‌های بیشتری در این رابطه باشیم.

بانک مرکزی از تیر ماه سال گذشته، فهرستی از دریافت‌کنندگان ارز با نرخ دولتی یا همان دلار 4200 تومانی و همچنین ارز نیمایی را منتشر می‌کند. آخرین به‌روزرسانی این فهرست، یکشنبه هفته گذشته منتشر شده است. فهرستی که پرداخت‌های فرودین 1397 تا 11 اردیبهشت امسال را پوشش می‌دهد.

پرداخت ارز 4200 تومانی با وجود انتقادات برخی کارشناسان اقتصادی، امسال نیز ادامه پیدا کرده و قرار است در مجموع، 14 میلیارد دلار ارز با نرخ 4200 تومان به واردات کالا‌های ضروری تخصیص داده شود. فهرست منتشر شده توسط بانک مرکزی، پرداخت‌‎های سال جاری را از سال گذشته تفکیک نکرده و نمی‌توان به‌راحتی مشخص کرد تا این لحظه چه بخشی از 14 میلیارد دلار، تخصیص پیدا کرده است.

این فهرست از جهاتی دیگر هم قابل بررسی است. در هشت دوره انتشار عمومی فهرست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی، این اولین باری است که فایل اکسل این فهرست منتشر می‌شود و در نتیجه، امکان بررسی موارد تخصیص داده شده آسان‌تر شده است. اما با توجه به اینکه معادل یورویی یا حتی دلاری تخصیص‌ها ذکر نشده، نمی‌توان ارزیابی دقیقی ارائه داد و همچنان می‌تواند شفاف‌تر شود.

در این مدت بر پایه دلار‌ 4200 تومان، 13 ارز دیگر نیز تخصیص داده شده؛ از لیر کویت و عمان گرفته تا یورو. بیشترین ثبت سفارش‌ها با استفاده از یورو تأمین مالی شده که شامل 43.51 درصد پرداخت‌ها یعنی 64 هزار و 805 مورد است. پس از یورو، یوان چین و روپیه هند به ترتیب 29.76 و 11.15 درصد از کل پرداخت‌ها را دارند.

*دست‌هایی که در جیب دولت است

دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی، در دو گروه افراد حقیقی و حقوقی قرار دارند که با کد ملی یا شناسه ملی از هم تفکیک شده‌اند. البته بانک مرکزی همان‌طور که پیش از این اعلام کرده بود، وظیفه تخصیص و تأمین ارز را به عهده دارد که این وظیفه را بر اساس ثبت سفارش و اولویت‌های اعلامی وزارت صمت، انجام می‌دهد.

اولویت‌بندی‌هایی که با هر بار به روزرسانی این فهرست، با انتقاداتی مواجه می‌شوند و هر بار رسانه‌های مختلف، با بررسی زمینه فعالیت افراد، شرکت‌ها و مؤسسات درج‌ شده در این فهرست، نسبت به تخصیص بهینه ارز دولتی تردید‌هایی را مطرح می‌کنند.

به‌عنوان مثال، خبرگزاری تسنیم از چهار شرکت هواپیمایی خارجی نام برده که ارز 4200 تومانی دریافت کرده‌اند و پایگاه اطلاع‌رسانی و خبری جماران، شرکتی را معرفی کرده که برای واردات خوراک سگ و گربه، ارز دولتی گرفته است. البته این شرکت در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که این ارز را به بخش دیگری از فعالیت‌های خود یعنی واردات دارو‌های دام و طیور تخصیص داده است.

البته بانک مرکزی همواره تاکید کرده که صرفا تخصیص دهنده ارز است، نه مرجع تشخیص استحقاق گیرندگان آن. با این حال با انتشار فهرست گیرندگان ارز، زمینه بررسی این موضوع مهم را ایجاد کرده است.

*مورد عجیب یک خیریه

مورد دیگری که در فهرست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی قرار داشت، مربوط به مؤسسه خیریه مکتب امیرالمؤمنین(ع) بود که به ارسال نامه به بانک مرکزی و انتشار بیانیه رسید و بانک مرکزی هم نسبت به آن واکنش نشان داد. مؤسسه در بیانیه خود گفته بود 10 سال است که کارت بازرگانی ندارد و نمی‌تواند واردکننده باشد که ارز بگیرد. بانک مرکزی هم اعلام کرد ردیف‌های مربوط به این مؤسسه در فهرست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی، مربوط به بازپرداخت تسهیلات دریافتی مؤسسه از حساب ذخیره ارزی در دهه 1380 است.

میرسعید موسوی، مدیرعامل این خیریه نیز پس از این نامه‌نگاری‌ها به خبرنگار ایرنا گفته که مؤسسه برای تأمین هزینه‌های خود، در دهه 1380 وارد فعالیت تولیدی در زمینه شیشه‌های دارویی شده‌ و برای واردات برخی از تجهیزات، از حساب ذخیره ارزی تسهیلات گرفته‌ که پس از شوک ارزی دهه 1390، بازپرداخت اقساط به دستور بانک مرکزی متوقف شد و احتمالاً نام مؤسسه به دلیل تسویه‌حساب این تسهیلات بین بانک عامل و بانک مرکزی، در این فهرست آمده است.

*شفاف‌سازی شفافیت

بررسی خبرنگار ایرناپلاس نشان می‌دهد احتمالاً بعد از این، باز هم شاهد این نامه‌نگاری‌ها خواهیم بود؛ چرا که در این فهرست نام شرکت‌هایی دیده می‌شود که به نظر می‌رسد زمینه فعالیتشان ارتباطی با کالا‌های اساسی ندارد. شرکت تولیدکننده شیرینی و شکلات، شرکت تولیدکننده نوشیدنی، شرکت طراحی وب‌سایت و ارائه‌دهنده پنل‌های ارسال پیام کوتاه، تولیدکننده لوازم ورزشی و نیز تولیدکننده مبلمان و حتی نمایندگی برند لباس خارجی، مشتی نمونه از خروار دریافت‌کنندگان ارز دولتی هستند که شاید هم نتوان به آن‌ها خرده گرفت.

فهرست بانک مرکزی تخصیص‌ها را به‌صورت تجمیعی از فروردین 1397 یعنی همزمان با معرفی دلار 4200 تومانی، منتشر می‌کند و در هر به‌روزرسانی، موارد جدید را اضافه می‌کند. در بازه زمانی فروردین 1397 تا تیر 1397، شرکت‌ها می‌توانستند نیاز‌های وارداتی خود را با ارز دولتی تأمین کنند و پس از آن بود که نرخ دولتی به واردات کالا‌های اساسی محدود شد.

مورد دیگر اینکه ممکن است برخی مواد اولیه شرکت‌های تولیدی در دسته کالا‌های اساسی قرار داشته و ثبت سفارش آن‌ها در نگاه اول بدون اشکال باشد. اما این موارد بعد از ورود به کشور، به‌عنوان کالای واسطه‌ای و برای تولید اقلام غیرضروری، مورد استفاده قرار می‌گیرند. شاید بهتر باشد برای شفاف‌سازی چنین مواردی، با همکاری گمرک تاریخ ثبت سفارش و نیز کد تعرفه کالا مشخص باشد یا حداقل اگر برای جلوگیری از تشدید تحریم‌ها به انتشار عمومی نمی‌رسد، در اختیار دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

ارز ۴۲۰۰ تومانی، به نام دهک‌های پایین، به کام پردرآمد‌ها

مهم‌ترین هدف دولت در تخصیص ارز ترجیحی برای واردات کالا‌های اساسی، کنترل قیمت کالا‌های مذکور در جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر بود، اما به واسطه شکاف عمیق بین نرخ ۴۲۰۰ تومان و نرخ بازار آزاد، انگیزه‌های رانت‌جویانه به قدری گسترش یافت که موج‌های تورمی از سپر دلار ۴۲۰۰ تومانی عبور کرد و خانوار آسیب‌پذیر را مورد اصابت خود قرار داد.

گروه اقتصادکلان بازارنیوز: مهم‌ترین هدف دولت در تخصیص ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، کنترل قیمت‌ کالاهای مذکور در جهت حمایت از اقشار آسیب‌پذیر است. دولت در سال 97 حدود 14 میلیارد از منابع ملی را صرف واردات کالاهای اساسی کرد تا بتواند سپری در برابر اصابت تورم به اقشار کم‌درآمد قرار دهد. اما به واسطه شکاف عمیق بین نرخ 4200 تومان و نرخ بازار آزاد، انگیزه‌های رانت‌جویانه به قدری گسترش یافت که موج‌های تورمی از سپر دلار 4200 تومانی عبور کرد و خانوار آسیب‌پذیر را مورد اصابت خود قرار داد.

مطابق با آمار منتشر شده توسط مرکز آمار، محدوده تغییرات تورم دوازده ماه سال 97، بین 9/25 درصد برای دهک اول و 9/28 درصد برای دهک دهم است. بنابراین اختلاف تورم دهک‌های هزینه‌ای تنها 3 واحد درصد است. اطلاعات آماری به خوبی نشان می‌دهد موج‌های تورمی به کالاهای مصرفی رسیده است. کالاهایی که سهم بالایی در تخصیص ارز ترجیحی به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم دارند. این درحالی است که ضریب اهمیت اقلام خوراکی و آشامیدنی در هریک از دهک‌های هزینه‌ای اختلاف بسیاری دارند و انتظار می‌رفت با موفقیت سیاست ارز ترجیحی، اختلاف تورمی دهک‌ها بیش از این باشد. اهمیت گروه خوراکی و آشامیدنی در سبد هزینه‌ای دهک‌های مختلف در نمودار (2) آمده است که مشخصا برای دهک‌های پایین بسیار بالاتر از دهک‌های بالای هزینه‌ای هست. به نحوی که سهم اقلام خوراکی وآشامیدنی (که عموما از ارز یارانه‌ای بهره‌مند شده‌اند) در دهک اول هزینه‌ای 27 درصد بیشتر از سهم دهک دهم است.

نمودار (1) نرخ تورم سال 97 در هریک از دهک‌های هزینه‌ای

منبع: اطلاعات شاخص‌های قیمت مرکز آمار

 

نمودار (2) ضریب اهمیت اقلام خوراکی و آشامیدنی در سبد هزینه‌ای خانوار سال 97 در هریک‌ از دهک‌های هزینه‌ای

منبع: اطلاعات شاخص‌های قیمت مرکز آمار

نکته قابل توجه این است که تورم نقطه‌ای دهک‌های پایین، طبق ضرایب نمودار (2) بیشتر تحت تأثیر اقلام خوراکی و آشامیدنی بوده است، لذا عامل رشد تورم دهک‌های پایین را باید در تورم این گروه از سبد خانوار جست‌وجو کرد، در حالی که با توجه به ضریب بالای اقلام غیرخوراکی در سبد دهک‌های بالا، بازیگر اصلی در تورم دهک‌های بالا کالاهای غیرخوراکی و خدمات هستند. لذا آنچه از این اطلاعات برداشت می‌شود این است که تخصیص یارانه ارزی که بیشتر کالاهای مصرفی را شامل می‌شود به همه دهک‌های هزینه‌ای و یا درآمدی، از کارایی و اثربخشی لازم برخوردار نبوده است و نتوانسته مصونیتی قابل توجه برای دهک‌های نخست فراهم آورد و دولت و یا بانک مرکزی صرفاً برای اختلاف 4 واحد درصدی این‌چنین بهای گزافی را پرداخت کرده است.

 

لینک کوتاه خبر: bzna.ir/000E4n برچسب ها: ارز ، دهک های پر درآمد ، دلار ، بازارنیوز

مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

عذرخواهی شبکه 5 از پخش جملات اهانت آمیز یک مداح

کلیدواژه: اقتصاد ايرناپلاس دريافت كنندگان ارز دولتي

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۲۱۷۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • صادرات مجدد کودهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ توسط سودجویان
 • حذف مرحله‌ای ارز ترجیحی؛ تکرار سیاست غلط
 • اختصاص ارز ۴۲۰۰ برای کاغذ مطبوعات/اقلام ممنوعه واردات به ۱۵۱۲ ردیف تعرفه افزایش یافت
 • کنترل دقیق بانک مرکزی بر بازار ارز/خسارت ۳ هزار میلیاردی سیل به واحدهای صنعتی کل کشور
 • مسیر روشن شفافیت و جوانگرایی
 • اختصاصی| فساد در تجارت کود/ صادرات مجدد کودهای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ توسط سودجویان + اسناد
 • دلالان چگونه ارزهای دولتی را بلعیدند؟
 • معاون دادستان: مراجع قانونگذاری باید وکلا را به شفاف‌سازی درآمد ملزم کند
 • کنترل دقیق بانک مرکزی بر بازار ارز/کاهش قیمت ها با تصویب بسته نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات
 • بانک مرکزی در زمان‌بندی بازگشت ارز برخی صنایع تجدیدنظر کند/بازار متشکل ارزی می‌تواند متمم بخشنامه جدید باشد
 • شفافیت؛ گام اول برای امر به معروف و نهی از منکر/ تشریح موانع نقد مسئولان
 • تاکید مدیرعامل بانک توسعه صادرات بر مدیریت بازار ارز با کنترل عرضه و تقاضا
 • روابط عمومی‌ها سفیران شفافیت شستا/ در روابط عمومی حق اشتباه نداریم
 • مسیر روشن شفافیت و جوان‌گرایی
 • ضرورت اولویت‌بندی مولفه‌های شفافیت
 • پاداش نجومی در شورای شهر همدان!
 • تورم ۳۴.۲ درصدی در اردیبهشت/پیشنهاد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و ارائه یارانه نقدی به اقشار آسیب پذیر
 • لایحه شفافیت در خط پایان دولت
 • وزارت کار اقدامات خوبی درخصوص شفاف‌سازی انجام داد/ امیدواریم اعتمادسازی بیشتری بین دولت، مجلس و مردم شکل گیرد