مجله 'نشنال اینترست ' به نقل از دو منبع آگاه آمریکایی نوشت: جاه طلبی‌های علنی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا در تلاش هایش برای تغییر حکومت در ایران، ونزوئلا و کره شمالی ممکن است او را در صف اخراجی‌های کاخ سفید قرار داده باشد.

به گزارش ایرنا، این مجله آمریکایی در گزارشی به قلم «کورت میلز» به نقل از یک مقام ارشد سابق آمریکایی افزود: شنیده است که ترامپ به دنبال اخراج بولتون است.

نشنال اینترست در گزارش خود به اختلافات بین بولتون و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا اشاره کرده است.

این رسانه در مطلبی تحت عنوان «آیا جنگ بولتون با ایران یک واقعیت است؟» نوشت، این می‌تواند بهترین یا بدترین زمان باشد. بسته به این که چه روزی باشد و این که صحبت از چه کسی است این می‌تواند لحظه موفقیت کامل یا شکست نهایی مشاور امنیت ملی آمریکا باشد.

گزارشگر این مقاله که سوژه‌های مربوط به امور خارجی را دنبال می‌کند و خبر‌های مربوط به شورای امنیت ملی، ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه آمریکا را پوشش می‌دهد، بولتون را مشاور امنیت ملی پر سر و صدای ترامپ معرفی کرده است و با اشاره به اظهارات مقام ارشد یاد شده درباره شنیده هایش از احتمال اخراج مشاورامنیت ملی آمریکا نوشت: بولتون با تمام قوا به پیش می‌رود و گفته می‌شود که مجوز اجرای طرح آینده پنتاگون برای اعزام گسترده نیرو به منطقه را در صورت حمله احتمالی ایران صادر کرده است.

این گزارش افزود: ترامپ هم به نوبه خود امید‌ها به این که ممکن است بولتون را اخراج کند، به یاس تبدیل کرده است. ترامپ هفته پیش در گفت: وگو با خبرنگاران در تایید روحیه سرکش بولتون که به آن شهرت دارد، گفت: او (بولتون) عقاید محکمی درباره برخی مسائل دارد و این خوب است. در واقع من خوی جنگ طلبانه او را تعدیل کنم. ترامپ همچنین با اطمینان گفت که «جان (بولتون) را دوست دارد.»

نشنال اینترست نوشت: اما این اطمینان دادن‌های ترامپ گمان زنی‌های رایج در آمریکا و دیگر پایتخت‌های جهان را کاهش نداده است و اکنون بین ترامپ و بولتون اختلاف هست و این مشاور امنیت ملی آمریکا است که سیاست‌های تقابلی آمریکا به ویژه در زمینه ایران را هدایت می‌کند.

بحث‌ها در این زمینه ادامه دارد؛ یک مقام وزارت امور خارجه و یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا گفته اند که بولتون وپمپئو «مدام با هم جنگ دارند» یک مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه آمریکا که رابطه نزدیکی با این وزارتخانه دارد گفت: پمپئو هم علاقه‌مند به منزوی کردن حکومت تهران است، اما از این که جنگ واقعی دیگری درمنطقه خاورمیانه رخ دهد، نگران است.

نشنال اینترست به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا نوشت: هر چند پمپئو هم یک محافظه کار و دارای گرایشات حزبی است، اما سعی در حفظ قلمرو وزارت امور خارجه متبوعش دارد و بیشتر علاقه‌مند است که در بین مقامات کارکشته به طرز منطقی محبوبیت داشته باشد، اما بولتون از وزارت خارجه آمریکا منزجر است و «آتش افروزی» می‌کند.

در خصوص ایران؛ افرادی که در خارج از دولت آمریکا قرار دارند تلاش می‌کنند از این اختلافات سوء استفاده کنند. نشنال اینترست مدعی شد ایران و طراحان برجام سعی در سوء استفاده از چنین اختلافاتی دارند.

«کولین کاهل» و «جان بی ولفستال» از مقامات دولت «باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا درمقاله‌ای درروزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز نوشتند: «این جهانی است که بولتون تشکیل داده و ترامپ فقط در آن زندگی می‌کند» «داگلاس مک گریگور» ژنرال بازنشسته آمریکایی، رقیب بولتون و جانشین احتمالی او در مقاله‌ای در تارنمای آمریکایی «اسپکتیتور یو اس ای» نوشت: بولتون خود یک مشکل است... مشاور امنیت ملی آمریکا خطرناک شده است... این خطر به ویژه دیدگاه‌های ترامپ را تهدید می‌کند.

نشنال اینترست در پایان این سوال را مطرح کرده است که: آیا چنین کمپین فشاری موثر خواهد بود؟ درباره دو چیز اطمینان وجود دارد: رئیس جمهور علاقه‌ای ندارد اختیاراتش غصب شود یا حتی تصور شود که اختیاراتش توسط فرد دیگری مصادره شده است. اما تا وقتی بولتون در تشکیلات دولت حضور دارد به رفتار‌های و گفتار‌های تهاجمی خود ادامه می‌دهد.

روزنامه واشنگتن پست چندی پیش گزارش داد، ترامپ نگران رویکرد مداخله جویانه بولتون در ونزوئلا است و گفته که مشاور امنیت ملی می‌خواهد او را به جنگ بکشاند.

برخی رسانه‌های آمریکا به نقل از مشاوران کاخ سفید از نارضایی ترامپ از راهبرد بولتون در ونزوئلا حکایت دارند. در رابطه با اختلافات تیم ترامپ درباره ایران برخی ناظران سیاسی براین باورند که با وجود تمایل تیم ضدایرانی و تندرو آمریکا در حوزه سیاست خارجی و درصدر آن‌ها جنگ طلبی بولتون، خود شخص ترامپ علاقه‌ای به جنگ ندارد.

منبع: فرارو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رای الیوم: تمام نشانه‌ها حکایت از برکناری یا استعفای بولتون دارد

رای الیوم نوشت: رئیس جمهور آمریکا، سیاستمداری است که امور کشورش را براساس معادله سود و زیان اداره می کند؛ اما جایگاه او در پرونده های بین المللی و بویژه ایران و ونزوئلا به شدت رو به سقوط است؛ همین مساله احتمالا ترامپ را بر آن می دارد تا از جان بولتونی که باعث ورود آمریکا به جنگ های فرضی شده، چشم پوشی کند.
 در ادامه این مطلب آمده است: روزنامه های آمریکایی در رابطه با تعهد ترامپ در مورد عدم ورود به جنگهای جدید می نویسند و یادآور می شوند که وی از جرج بوش پسر، به دلیل ورود به جنگ عراق و از اوباما به دلیل بمباران سوریه انتقاد کرده است. اما پس از آنکه آمریکا مدعی شد نظام دمشق از سلاح شیمیایی علیه مردم و معارضان داخلی استفاده کرده است، ترامپ برای حفظ آبرو، خود را ناچار از بمباران سوریه یافت.
از زمان استعفای اغلب نظامیون دولت آمریکا از مناصبشان، که آخرین انها جیمز متیس بود، جان بولتون به همراه مایک پمپئو افرادی بودند که تلاش کردند بر ترامپ اثر گذاشته و او را به سمت ماجراجویی های نظامی علیه دولتهایی مانند ایران، کره شمالی و ونزوئلا سوق دهند.
ترامپ پرونده کره شمالی را شخصا بر عهده گرفت و با اینکه در جریان مذاکرات به پیشرفت قابل ملاحظه ای با رهبر این کشور دست نیافت، از جنگ خودداری کرد. اما در مقابل، پرونده ونزوئلا را به پمپئو و بولتون سپرد. در این باره واشنگتن پست در مقاله ای به چگونگی تصمیم گیریهای نادرست بولتون در مورد ونزوئلا، به دلیل اطلاعات نادرست او در خصوص شرایط این کشور پرداخت.
چند ماه بعد از بحران، تهدید به جنگ و اعمال تحریمهای وحشتناک علیه ونزوئلا که مردم از آن متضرر شدند، ایالات متحده هیچ پیشرفتی در مورد تضعیف مادورو حاصل نکرد و تمام نفوذ خود در این کشور را به نفع چین و روسیه از دست داد.
از اوریل گذشته، جان بولتون جهان را قانع کرد که واشنگتن نزدیک جنگ با نظام ایران است؛ پس در ادامه جهان نفس خود را حبس کرد؛ اما تحولات بعدی نشان داد این مساله مانند وقوع یک طوفان در فنجان است و ایالات متحده متحمل حقارتی شد که تا پیش از این مثل آن را به خود ندیده بود: سرنگونی پهپاد گران قیمت آمریکایی توسط ایران و در ادامه، ناتوانی ایالات متحده از دادن پاسخی به ایران و برخورد نرم آن با این موضوع.
ترامپ در سیاست بین المللی شکستهای بزرگی داشته و این موضوع بر آوازه ارتش آمریکا تاثیر منفی گذاشته است. همه اینها نتیجه تصمیمات بچگانه و شتابزده ای که در درجه اول جان بولتون و در درجه بعدی، پمپئو در اتخاذ آن نقش داشته اند.
در تفکر تاجری که فکر سود و زیان است، به نظر می رسد شانس بقای بولتون در منصب مستشار امنیت ملی آمریکا رو به کاهش است؛ چرا که ترامپ به این باور رسیده است که بولتون به دلیل بی مسئولیتی ها و ورودش به جنگ های فرضی، باعث بدنامی ارتش آمریکا شده و اکنون، مانند بار سنگینی بر شانه های ترامپ است که برای پیروزی در انتخابات باید از شرّ او خلاص شود. در واقع، بولتون به نقطه ضعفی تبدیل شده و هر اقدامی که در زمینه سیاست خارجی انجام داده، به آتشی می ماند که شراره هایش ترامپ را می سوزاند. به همین دلیل تمام نشانه ها حکایت از برکناری بولتون و یا استعفای او دارد. ضمن آنکه بولتون می تواند علت استعفای خود را عدم قاطعیت ترامپ در پرونده ایران و ونزوئلا بداند.

ترامپ: بدون هیچگونه پیش‌شرطی آماده مذاکره با ایران هستیم| چرا حمله آمریکا به ایران لغو شد؟

پیام ترامپ به ایران از طریق عمان؛ از هشدار درباره حمله قریب‌الوقوع تا مخالفت با جنگ و درخواست مذاکره با تهران | ایران تکذیب کرد

درگذشت مجری جوان تلویزیون

کلیدواژه: جان بولتون دونالد ترامپ کاخ سفید

منبع این خبر، وبسایت fararu.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۷۵۹۵۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بولتون استعفا می‌دهد؟/ ترامپ می‌خواهد برای پیروزی در انتخابات از شرّ او خلاص شود
 • تمام نشانه‌ها حکایت از برکناری یا استعفای بولتون دارد/ ترامپ می‌خواهد برای پیروزی در انتخابات از شرّ او خلاص شود
 • سوزان رایس: آمریکا تنها ۱۰ دقیقه تا آغاز جنگ با ایران فاصله داشت؛ اگر این حملات رخ می‌داد، ایران به سادگی از کنار آن نمی‌گذشت/ ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد/ بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
 • ترامپ باید برای کاهش تنش، بولتون و پمپئو را از کابینه اخراج کند
 • توضیحاتی درباره پرونده«علاءالدین»/پیشنهاد اخراج بولتون و پمپئو/تاکید رییسی بر رعایت حقوق انسانی
 • سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد/ بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
 • نشنال اینترست: ناوهای هواپیمابر در یک نبرد تمام عیار کمکی به آمریکا نمی کنند
 • ترامپ علیه بولتون
 • ترامپ: اگر اختیار با بولتون بود او همزمان با تمام دنیا در حال جنگ بود
 • شاید ترامپ، بولتون را به دلیل انتخابات قربانی کند
 • انتقاد فاکس نيوز از سياست هاي جنگ طلبانه بولتون
 • آغاز دور تازه حمله به اقامتگاه‌های پناهجویان در آمریکا و اخراج آنها
 • ​​​​​​​ترامپ اخراج مهاجران غیرقانونی را به تعویق انداخت
 • ترامپ طرح اخراج مهاجران غیرقانونی را به تاخیر انداخت
 • اختلاف شدید ترامپ با بولتون درباره حمله به ایران 
 • اخراج کارگران پالایشگاه آبادان تکذیب شد
 • ترامپ اخراج مهاجران را به تعویق انداخت
 • ترامپ اخراج مهاجران از آمریکا را به تعویق انداخت
 • ترامپ اجرای طرح اخراج مهاجران را به تعویق انداخت