روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز، موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی در اذهان عمومی شده است و از این رو بانک مرکزی توضیحاتی را به منظور شفافیت برای آگاهی عموم ارائه می‎کند. به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد: انتشار فهرست دریافت کنندگان ارز، موجب ایجاد سوالات و ابهاماتی در اذهان عمومی شده است و از این رو بانک مرکزی توضیحاتی را به منظور شفافیت برای آگاهی عموم ارائه می‎کند.

این توضیحات به شرح زیر است:

١- اقدام بانک مرکزی بنا به تکلیف دولت در راستای ایجاد شفافیت به عنوان یک اصل اساسی در مبارزه و پیشگیری از فساد است و مورد استقبال مردم قرار گرفته است.

٢- فرآیند قانونی واردات کالا به کشور به این طریق است که: واردکننده در آغاز با ثبت سفارش نزد وزارت صمت که قاعدتا با ارزیابی اهلیت وارد کننده از تمام جوانب و نیز ضرورت و ارزیابی ظرفیت و نیاز کشور به کالای وارداتی مجوز‌های لازم را اخذ می‌کند. در مرحله دوم به بانک عامل مراجعه کرده، وثایق و اعتبار سنجی لازم توسط بانک صورت می‌گیرد، سپس بانک عامل به نیابت از واردکننده به بانک مرکزی برای اخذ تخصیص ارز و تامین ارز مراجعه می‌کند؛ بنابراین در این فرآیند بانک مرکزی، تنها تخصیص و تامین ارز را بر عهده دارد.

٣- باتوجه به سیاست‌های اقتصادی و ارزی جاری کشور، تخصیص ارز توسط بانک مرکزی و شبکه بانکی به واردکنندگان کالا‌ها و خدمات، امتیازی است که صرفاً به شرط وارد کردن کالا‌ها و خدمات به اشخاص اعطا می‌شود و تمام افراد و شرکت‌هایی که از بانک مرکزی و نظام بانکی ارز دریافت می‌کنند، براساس مقررات موجود و قرارداد‌های منعقده با بانک‌ها، متعهد می‌شوند که به میزان ارز دریافتی، اقدام به وارد کردن کالا‌ها و خدمات به کشور کنند.

از این رو، دریافت ارز از سیستم بانکی یک حق نیست، بلکه امتیازی است که در مقابل تکلیف مشخصی به واردکنندگان کالا‌ها و خدمات اعطا می‌شود و واردکنندگان مکلف به رعایت دقیق تکلیف مزبور هستند؛ بنابراین انتشار اسامی دریافت کنندگان ارز، نقض اصل محرمانگی و رازداری بانکی محسوب نمی‌شود و دولت نیز برهمین اساس، بانک مرکزی را موظف به انتشار مداوم فهرست مورد اشاره کرده است.

٤- فهرست‌های انتشار یافته از سوی بانک مرکزی، صرفاً بیانگر مشخصات کسانی هستند که اقدام به دریافت ارز برای موارد واردات کالا، واردات خدمت یا بازپرداخت اقساط و بدهی‌های ارزی کرده‌اند و اطلاعات مربوط به اینکه آیا واردکنندگان نسبت به انجام دقیق تکالیف قانونی خود (وارد کردن کالا‌ها و خدمات یا استرداد عین ارز) اقدام کرده اند یا خیر، در این فهرست‌ها قابل مشاهده نیست؛ لذا صرف وجود نام شخص یا شرکتی در فهرست انتشار یافته از سوی این بانک بیانگر انتساب هیچ تخلفی به آن‌ها نیست.

٥- ذکر این نکته ضروری است که فروش ارز به واردکنندگان، پس از اخذ تعهد ارزی از آن‌ها توسط بانک‌ها و با رعایت تمام مقررات و بررسی‌ها اعم از شناسایی مشتری، اخذ وثایق، حصول اطمینان از رعایت مقررات صادرات و واردات و سایر الزامات و مقررات جاری کشور انجام می‌گیرد و بانک‌ها مکلف هستند که در صورت عدم ایفای تعهد توسط واردکنندگان، نسبت به پیگیری حقوقی موضوع تا حصول اطمینان از ایفای تعهدات اقدام کنند.

٦- بانک مرکزی در راستای انجام وظایف قانونی خود اقدام به ایجاد سامانه‌های تخصصی برای رصد ایفای تعهدات ارزی واردکنندگان کرده است و آمار ایفای تعهدات مزبور به طور منظم و مستمر تحت نظارت و پایش قرار دارد. در مواردی که واردکنندگان، به تعهدات ارزی خود عمل نکنند، بانک مرکزی و بانک‌ها مکلفند با معرفی واردکننده به مراجع ذی‌صلاح قضایی، از تمام اهرم‌های قانونی موجود برای الزام واردکنندگان به انجام تکلیف خود استفاده کنند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

بزرگترین واحد تولیدی بنر کشور به مرز تعطیلی رسید

بزرگترین تولیدکننده بنرکشور که امروز واحد تولیدی آن حال روز خوبی ندارد گفت به سختی سال گذشته تمام نیاز داخلی کشور در بنر را تأمین کردم اما دولت به جای حمایت از ما با افزایش قیمت مواد اولیه و باز کردن ثبت سفارش واردات این کالا مانع فعالیت ما شده است. ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۲ اقتصادی صنعت و تجارت نظرات - اخبار اقتصادی -

فرهاد بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه در ابتدای سال 97 فعالیت خود را در حوزه تولید بنر و انواع چادرهای مسافرتی آغاز کردیم ، اظهارداشت: پیش از فعالیت ما عمده نیاز داخلی کشور در بخش بنر از محل واردات تأمین می شد که برای رفع این موضوع تمرکز خود را به تولید بنر در داخل کشور کردیم.

وی با بیان اینکه در گام نخست با خرید ماشین آلات سرمایه گذاری 30 میلیارد تومانی را برای این کار تولیدی هزینه کردیم، افزود: با افزایش قیمت ارز و تغییرات تعرفه واردات تعدادی از تولیدکنندگان به فکر داخلی سازی بنر افتادند اما واحد تولیدی ما با سرمایه گذاری زیاد توانست ظرف یک سال بخش زیادی از نیاز داخل کشور را در بخش بنر تأمین نمایند به نحوی که برای واردکنندگان دیگر توجیهی برای واردات بنر نبود.

این تولیدکننده با اعلام اینکه نیاز داخل کشور به بنر حدود 1 میلیون و 800 هزار مترمربع است، گفت: با سرمایه گذاری‌ها مناسب توانستیم ضمن افزایش تولید بخش زیادی از نیاز بنر بازار را تأمین کنیم به نوعی واردکنندگان هم از ما خرید می‌کردند.

وی با انتقاد از اینکه امسال با افزایش قیمت مواد اولیه این واحدتولیدی با مشکل برخورد کرده است، افزود: ما توانستیم یک ساله تمام نیاز بازار را در یک کالا تأمین کنیم اما دولت به جای حمایت از ما هیچ اقدامی برای رفع مشکلات انجام نمی‌دهد.

بهرامی با اشاره به اینکه برخی از واردکنندگان با افزایش قیمت مواد اولیه داخلی با حربه هایی بنر را با تعرفه ارزان وارد کشور می‌کنند که این یک آسیب جدی به فعالیت ما زده است، اظهارداشت: جالب اینجاست ثبت سفارش بنر سال گذشته متوقف شده بود اما امسال مجددا آغاز شده و واردکنندگان با ابزارهای خاص خود این کالا را به راحتی وارد کشور می‌کنند.

این تولیدکننده  تصریح کرد: در حال حاضر با افزایش هزینه های تولید قیمت تمام کالا برای ما هر روز در حال افزایش است و واردکنندگان هم از این موضوع سوء استفاده کرده و بنر را با قیمت ارزان تر وارد و در بازار به فروش می رسانند.

وی با اعلام اینکه امروز نمی توانیم محصولات خود را در بازار به فروش برسانیم، گفت: مشتری دنبال بنر ارزان تر است و ما مجبوریم حجم تولید را کاهش و محصولات خود را در انبار بگذاریم. برای من سوال است دولت براساس کدام استدلال در سال رونق تولید به جای حمایت از تولیدکننده داخلی ثبت سفارش واردات بنر را باز کرده است.

530 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان سوخت را وارد تولید کنید مسئولان وقتی کارد به استخوان می‌رسد تازه به فکر حمایت از تولید داخل می‌افتندتولید در کشور با نرخ ثابت ارز و تورم بالا نمی‌صرفدکره‌ای‌ها به بازار لوازم خانگی ایران برگشتند/ مذاکره با یک برند چینی برای تولید در ایران


انتهای پیام/

 

R1012125/P/S7,78/CT1 واژه های کاربردی مرتبط واحد‌های تولیدی

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: دریافت کنندگان ارز روابط عمومی بانک مرکزی

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۵۹۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پشت پرده هجوم برای واردات کره چیست؟
 • کدام واردکنندگان کره رانت اطلاعاتی داشتند؟
 • ثبت خانه کریمی شیراز در فهرست آثار ملی ایران
 • پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال/ واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟
 • واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟/ پشت‌پرده واردات ۲ماهه کره به اندازه ۱ سال
 • پشت‌پرده واردات ۲ ماهه کره به اندازه ۱ سال / واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟
 • واردکنندگان چگونه از حذف ارز ۴۲۰۰ خبر داشتند؟
 • بانک مرکزی ۸۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ اختصاص داد
 • کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به دست مردم نخواهد رسید/ ایجاد صفوف برای تهیه کالا‌های اساسی فساد آفرین است/ باید قیمت ارز در کشور یک نرخ داشته باشد
 • بانک مرکزی ۸۰ میلیون یورو برای واردات کاغذ اختصاص داد/ صف علاقه‌مندان برای واردات کاغذ
 • ۳۶ اثر تاریخی یزد در فهرست آثار غیرمنقول ملی ثبت شد
 • میزان حجم قاچاق کالا و ارز در کشور: 12.5 میلیارد دلار در سال
 • رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز‌: حجم قاچاق کالا و ارز در ایران به ۱۲.۵ میلیارد دلار رسید
 • يک متهم اهل سيستان و بلوچستان است
 • مرگ هژمونی آمریکا/ تحقیر آمریکا، مقاومت ملت!/ چهره کریه بازماندگان ناپلئون!
 • نیاز به بازنگری لیست سیاه بانک مرکزی در خصوص شرکت های دارویی/ نظارت دولت مانع ورود داروهایی شده که مشابه داخلی دارند/ شرکت های داروسازی برای ورشکست نشدن باید به هم وصل شوند
 • اجابت کنندگان دعوت جشن تولد ملکه انگلیس مطرود مردم هستند
 • قاچاق کالا و ارز نکته بارز در جنگ اقتصادی است
 • رسالت اصلی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، سیاست‌گذاری است