محققان آمریکایی به تازگی انواع مختلفی از نشانگرهای زیستی را شناسایی کرده‌اند که می‌توانند پیش از دیده شدن علائم بیماری آلزایمر، بروز آن را پیش‌بینی کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، بسیاری از محققان معتقدند که فاز قبل از شروع بیماری آلزایمر می‌تواند بیش از یک دهه قبل از مشاهده بالینی بیماری آغاز شود.

در حالی‌که تعداد زیادی از داروهای مربوط به بیماری آلزایمر در آزمایشات بالینی شکست خورده‌اند، به نظر می‌رسد که این مرحله پیش بالینی جدید می‌تواند بهترین روش درمانی برای آلزایمر باشد.

متأسفانه تاکنون هیچ چهارچوب مشخصی برای تشخیص دقیق آلزایمر در مراحل اولیه وجود نداشته است.

آزمایش خون، اسکن "برش‌نگاری با گسیل پوزیترون"، آزمایش‌های چشمی و ژنتیکی راه‌هایی هستند که تا به امروز برای تشخیص بیماری استفاده شده است.

ولی تاکنون هیچ نشانگر زیستی از نظر بالینی کاملاً تأیید نشده است.

در این راستا محققان دانشگاه "جان هاپکینر" اطلاعات مربوط به ۲۹۰ نفر که در خطر بالای ابتلاء به این بیماری بوده‌اند را بررسی کردند. این مطالعات محصول ۲۰ سال بررسی هستند و سالیانه از این افراد اسکن مغزی و آزمایش مایع مغزی نخاعی دریافت می‌شد.

در پایان پروژه ۸۱ نفر مبتلا به آلزایمر و یا اختلال شناختی خفیف تشخیص داده شدند که این امر به محققان اجازه داد پیشرفت بیماری را سال‌ها پیش از بروز علائم آن بررسی کنند.

این محققان به این نتیجه رسیدند که ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از بروز علائم بیماری تغییرات ظریفی در بیمار ظاهر می‌شود.

داده‌های حاصل از اسکن "ام‌آرآی"( MRI) نشان داد که اندازه منطقه‌ای در مغز به نام "لوب گیج‌گاهی" کاسته می‌شود.

این تغییرات می‌توانند بین ۳ تا ۹ سال پیش از بروز علائم بیماری شناسایی شوند.

ولی نتیجه جالب‌تر این مطالعه مربوط به نتایج حاصل از آزمایش مایع مغزی نخاعی در بیماران بود که نشان‌دهنده اولین نشانگر زیستی برای بیماری بود.

این نتیجه به این ترتیب بود که افزایش حضور "پروتئین‌های تاو " در مایع مغزی نخاعی در حدود ۳۰ سال پیش از بروز آلزایمر می‌تواند با آن مرتبط باشد.

پروتئین‌های دیگر از قبیل "آمیلوئید بتا" و "تاو فسفریلیت" نیز ۱۰ تا ۱۵ سال پیش از شروع علائم ظاهری بیماری بروز پیدا می‌کنند.

به رغم پیشرفت کندی که این مطالعه دارد، محققان آن معتقدند که این پروژه در نهایت منجر به کشف راه‌های مؤثر برای تشخیص آلزایمر در مراحل اولیه آن خواهد شد.

"لارنت یونس" از محققان پروژه اظهار کرد، مطالعات ما نشان می‌دهد که ممکن است از روش‌های تصویربرداری مغزی و تحلیل مایع مغزی نخاعی برای تشخیص بیماری آلزایمر ۱۰ سال (و یا بیشتر) قبل از وقوع آن استفاده کرد.

نتایج این پژوهش در مجله " Frontiers" انتشار یافت.

منبع: عصر ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

120هزار نفر درگير زلزله خاموش در سال گذشته / علل و راههاي پيشگيري از ابتلا به سرطان چيست؟

خبرگزاري آريا-رئيس انجمن راديوتراپي آنکولوژي از ابتلاي حدود 120 هزار نفر طي سال گذشته در کشور به سرطان خبر داده است.
به گزارش خبرگزاري آريا، بر اساس آمارهاي منتشره از مجموع مرگ هايي که در جهان در سال اتفاق مي افتد و حدود 56 ميلون مرگ مي باشد، 68 درصد آن در اثر بيماري هاي غيرواگير اتفاق مي افتد که 40 درصد از اين مرگ و ميرها، پيش از 70 سالگي اتفاق مي افتد و مرگ زودرس ناميده مي شوند و بنابر اعلام منابع رسمي ، بيماريهاي غير واگير، جزو اولين علل مرگ و ميرهاي زودرس در سال 2012 بوده است که تا سال 2025 اين عدد از 27 درصد به نزديک 40 درصد مي رسد و حدود 40 درصد مرگ و ميرهاي زير 70 سال بر اثر سرطان اتفاق مي افتد.بر اساس آخرين گزارش هاي کشوري مربوط به سال 93، شايع ترين سرطان ها در ايران، سرطان پستان در زنان است و به طور متوسط از هر 100هزار نفر 137 هزار نفر مبتلا به سرطان پستان مي شوند.
بر اساس آمارهاي موجود، پيش بيني مي شود که بيماري سرطان در سال هاي آينده روبه افزايش باشد، شيوه زندگي ناسالم و عوامل محيطي، دو دليل عمده ابتلا به سرطان هستند و تا زماني که اصلاح نشوند، بروز سرطان محتمل الوقوع است.
به گفته رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت ، سرطان هاي دستگاه گوارش مانند سرطان روده بزرگ و سرطان معده در مراتب بعدي قرار مي گيرند.ابتلاي حدود 120 هزار نفر طي سال گذشته در کشور به سرطان
از طرفي رئيس انجمن راديوتراپي آنکولوژي با اشاره به ابتلاي حدود 120 هزار نفر طي سال گذشته به سرطان  اعلام کرده که عدم آگاهي مردم نسبت به علائم سرطان و تحريم هاي دشمنان جهت جلوگيري از ورود دستگاه‌هاي پيشرفته راديوتراپي به کشور سبب تأخير در تشخيص و درمان زودهنگام اين بيماري مي‌شود.
به گفته دکتر محمدرضا قوام نصيري سرطان‌هاي دستگاه گوارش همچون سرطان مري معده و روده بزرگ همچنين سرطان ريه در سال‌هاي اخير مردم زيادي را در جهان درگير کرده است،با استفاده از درمان هاي نويني همچون ايمونوتراپي مي توان اقدامات موثر و هدفمندتري را جهت کمک به اين بيماران و درمان موفقيت‌آميز شان انجام داد.
قوام نصيري با بيان اينکه بر اساس جديدترين آمار ها سال گذشته حدود 120 هزار نفر (بين 115 تا 120 هزار نفر ) مورد جديد گرفتار سرطان شدند، عنوان کرد: اين در حالي است که مرگ و مير ناشي از آن 60 هزار نفر در سال گزارش شد که اين آمار را مي‌توان با تجهيز کشور به مراکز درماني پيشرفته و آگاهي بيشتر مردم جهت تشخيص زودرس بيماري شان کاهش داد.وي با اشاره به اينکه تشخيص زودرس بيماري سرطان در کشور ما نسبت به برخي از کشورها بسيار با تأخير است، گفت: مراجعه ديرهنگام بيماران و عدم آگاهي مردم نسبت به بيماري سرطان سبب وقوع اين مسئله شده است.

اما درخصوص متوسط جهاني بروز سرطان گفته مي شود :در زنان و مردان به ترتيب، 205 و 165 نفر از هر 100 هزار نفر در جهان، به سرطان مبتلا مي شوند که نشان مي دهد ميزان بروز سرطان در ايران کمتر از ميزان جهاني است، نکته قابل توجه اين است که بروز سرطان هم در ايران و هم در جهان رو به افزايش است، يعني اگر در سال 2012 ساليانه چهارده ميليون نفر به سرطان مبتلا مي شدند، اين عدد تا سال 2030 به 25 ميليون نفر افزايش پيدا خواهد کرد و ميزان مرگ و مير نيز از 8 ميليون نفر به 13 ميليون نفر خواهد رسيد.

 

رابطه سرطان و شيوه زندگي ناسالم
رييس اداره پيشگيري از سرطان وزارت بهداشت درخصوص رابطه ابتلا به سرطان و شيوه زندگي ناسالم مي گويد:بر اساس مطالعاتي که هر دو الي سه سال در کشور انجام مي شود و بر اساس نمونه گيري بين 30 تا 40 هزار نفر در کشور، تقريبا 90 درصد افراد تحت مطالعه، کمتر از 5 وعده ميوه و سبزيجات مصرف مي کنند که يک عامل حفاظت کننده در برابر بروز سرطان است، حدود 40 درصد جمعيت فعاليت بدني مطلوبي ندارند و افزايش وزن نيز بيش از 50 درصد در زنان و کمتر از 50 درصد مردان را درگير کرده است. همچنين در جمعيت بالغين، ميزان کلسترول بالا به وفور مشاهده شده که يکي از عوامل مهم بروز سرطان است، بنابراين با شيوه زندگي ناسالم، بروز سرطان محتمل الوقوع است.شيوه زندگي ناسالم و عوامل محيطي، دو دليل عمده ابتلا به سرطان هستند و تا زماني که اصلاح نشوند، بروز سرطان محتمل الوقوع است و بايد هم مردم به اين موارد توجه بيشتري داشته باشند و هم سياستگذاران و مسئولان بهداشت و سلامت تدابير ويژه اي انديشيده تا هزينه هاي بالاي سرطان دامن گير جامعه و نهايتا شبکه سلامت کشور نشود.

عوامل اصلي ابتلا به سرطان
اما يک  فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد با اشاره به اينکه به اين که مصرف ميوه و سبزيجات در پيشگيري از ابتلا به سرطان‌هاي گوارش بسيار موثر است مي گويد:چاقي عدم تحرک استرس و مصرف مواد غذايي ناسالم از عوامل دخيل در بروز سرطان است.
 به گفته دکتر حسن طاهري ، سرطان زماني که به وقوع مي‌پيوندد همچون زلزله اي به شمار مي‌رود که همه بنيان هاي خانواده را در هم در مي نوردد و بار فکري و اقتصادي زيادي را براي خانواده به همراه دارد.
 وي با اشاره به اينکه سرطان به طور کلي علاج خاصي ندارد  گفت:البته اگر سرطان در مرحله ابتدايي شناسايي شود درمان آن مشکل و پيچيده نخواهد بود و مي‌توان راحت تر با اين بيماري مقابله کرد.
او در خصوص بهترين راه‌هاي پيشگيري از سرطان مي گويد:چاقي يکي از عواملي است که شانس ابتلا به انواع سرطان ها را بيشتر مي‌کند و بنابر اين جوامع ماشيني امروز بيشتر از ساير جوامع درگير سرطان شده‌اند.عدم تحرک، استرس، سبک غذايي ناسالم نيز از ديگر عوامل ابتلا به سرطان به شمار مي‌رود. بنابراين با فعاليت فيزيکي و استفاده از مواد غذايي سالم مي توان ريسک ابتلا به اين بيماري را کاهش داد.
وي در ارتباط با مصرف مواد غذاي سالم گفت:نمک، قند و چربي در مواد غذايي در صورتي که زياد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلا به بيماري‌هاي قلبي عروقي را مضاعف مي‌کند اين در حالي است که مصرف مواد غذايي حاوي فيبر همچون سبزيجات و ميوه‌ها در پيشگيري از سرطان موثر است.


به گزارش آريا،سرطان معمولا در کشورهاي کم‌درآمد در مراحل بسيار پيشرفته تشخيص داده شده و درمان مناسب آن به ندرت قابل دسترسي است.
هزينه‌اي که بيماري سرطان سالانه بر جهان تحميل مي‌کند در سال 2010 درحدود 1.16 تريليارد دلار عنوان ‌شده‌است.اين‌ درحالي‌است که نيمي از سرطان‌ها به واسطه پيش‌گيري و تشخيص زودهنگام اجتناب‌پذيرند.پيشگيري شامل واکسيناسيون عليه هپاتيت B و ويروس پاپيلوما است که احتمال ابتلا به سرطان‌هاي کبد و رحم را کاهش مي‌دهند.همچنين افزايش تحرک‌هاي بدني براي مقابله با چاقي که از عوامل ابتلا به سرطان‌هاي سينه و روده به شمار مي‌رود و ايجاد کمپين‌هاي جدي‌تر براي مبارزه با دخانيات از ديگر شيوه‌هاي پيشگيري از ابتلا به سرطان به شمار مي‌روند.


مسافرین کلیپ تک‌خوانی یک زن در روستای ابیانه احضار شدند

حمله پادشاه عربستان به ایران و دعوت از سران عرب برای بررسی تنش در خلیج فارس| عربستان خواهان جنگ نیست| عادل الجبیر: عربستان دست‌هایش برای صلح به سوی همه دراز است

احتمال اختصاص سهمیه مضاعف به کنکوری‌های مناطق سیل زده

کلیدواژه: آلزایمر بیماری

منبع این خبر، وبسایت www.asriran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۱۵۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اهدای عضو ۱۵۲مرگ مغزی در گیلان
 • سکته مغزی در کمین افراد سیگاری
 • سه عضو بدن بیمار مرگ مغزی در یاسوج اهدا شد
 • رابطه عجیب میان درمان آنتی بیوتیکی و علائم آلزایمر + جزئیات
 • چه بیماری پسران نوجوان چاق را تهدید می‌کند؟
 • پسران نوجوان چاق با ریسک بالای بیماری قلبی در بزرگسالی مواجه اند
 • درمان آنتی بیوتیکی موجب کُند شدن علائم آلزایمر می شود
 • از 75 مورد مرگ مغزی در سال گذشته تنها 3 مورد اهداء عضو انجام شد
 • فواید شیردهی برای مادر
 • تاثیرمصرف زیاد نمک در افزایش فشارخون و بروز بیماری های قلبی و عروقی
 • اهدای عضو ۱۲۳ بیمار مرگ مغزی به بیماران نیازمند پیوند
 • ناگفته‌های مدیرکل هواشناسی خوزستان درباره پیش‌بینی سیلاب؛ ۹ روز قبل اخطار دادیم
 • کاهش بیماری های قلبی، با دویدن
 • رضایت ۶۰ درصد خانواده های بیماران مغزی به اهدای عضو در چهارمحال و بختیاری
 • بیماران مرگ مغزی سبزوار جان 10 بیمار را نجات دادند
 • هشدار دوباره نسبت به پیامدهای افزایش جهانی سطح آب دریاها
 • مصرف روزانه یک تخم مرغ سکته مغزی را افزایش نمی دهد
 • شیردهی باعث سلامت قلب مادر می‌شود
 • شیردهی موجب سلامت قلب مادر می‌شود