به گزارش خبرنگار مهر، در جریان معاملات امروز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۸ صرافی‌های بانکی، قیمت دلار با کاهش مواجه شد و به ۱۴,۶۵۰ تومان رسید که به موازات آن، قیمت در بازار آزاد نیز کاهش یافته است.

بر این اساس قیمت هر اسکناس دلار در صرافی‌های بانکی برای خرید ۱۴,۵۵۰ تومان و برای فروش ۱۴,۶۵۰ تومان است.

همچنین هر یورو برای خرید ۱۶,۵۰۰ تومان و برای فروش ۱۶,۶۰۰ تومان است.

کد خبر 4618416 محبوبه فکوری

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

کنترل دقیق بانک مرکزی بر بازار ارز/کاهش قیمت ها با تصویب بسته نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات

سیاست های اعمالی بانک مرکزی از سال گذشته تاکنون توانسته است زمینه کنترل بازار ارز و شوک های قیمتی ان را فراهم اورد به طوری که در هفته ای که گذشت با تصویب بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ شاهد کاهش قیمت انواع ارز بودیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، ارز و نوسانات قیمتی آن علاوه بر تاثیراتی که در بازار پولی و مالی می گذارد بر سایر بازارها نیز بی تاثیر نبوده است و گاهی افزایش ناگهانی آن شوک های قیمتی بدی را برای سایر بازارها ایجاد کرده است از این رو دولت و در راس آن نهاد بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی بخش پولی و مالی کشور تاکنون تدابیر بسیاری را برای کنترل قیمت ها در این بازار انجام داده است.

 

مجموعه اقدامات بانک مرکزی که با اجازه و دستور مستقیم هیات دولت در سال گذشته برای کنترل قیمت ارز در این بازار انجام شد باعث شد تا نمودار صعودی قیمت انواع ارز کنترل شود و در حالت تعادل قرار گیرد. بانک مرکزی پس از ان نیز با ابلاغ بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد شرایط را به گونه ای برای این بازار رقم زده است تا شاهد افزایش ناگهانی قیمت ارز نباشیم در این راستا از چندی پیش این بانک تصمیم گرفت تا بازاری را با عنوان بازار متشکل ارزی برای ساماندهی بازار ارز راه اندازی کند که به گفته مسئولان تا پایان خرداد این بازار راه اندازی می شود.

 

خبر راه اندازی این بازار در کنار بخشنامه جدید بانک مرکزی در خصوص بازگشت ارز حاصل از صادرات به اعتقاد کارشناسان این حوزه باعث شده است تا در هفته منتهی به 3 خرداد شاهد کاهش قیمت انواع ارز باشیم به طوری که (شنبه 28 اردیبهشت) انواع ارز در بازار آزاد به این صورت بوده که دلار با قیمت 14 هزار و 700 تومان، یورو با قیمت 16 هزار و 600 تومان، پوند با قیمت 18 هزار و 785 تومان، درهم با قیمت 3 هزار و 988 تومان، لیر با قیمت 2 هزار و 473 تومان، یوان چین با قیمت 2 هزار و 161 تومان، دلار کانادا با قیمت 10 هزار و 927 تومان، دلار استرالیا با قیمت 10 هزار و 148 تومان و کرون سوئد با قیمت هزار و 560 تومان مبادله می شد.

 

فردای آن روز شاهد کاهش جزئی در قیمت دلار و سایر ارزها بودیم به طوری که قیمت دلار در بازار آزاد (یکشنبه 29 اردیبهشت) ۱۴ هزار و ۵۸۰ تومان و سایر قیمت ارزها نیز به این صورت بود که یورو با قیمت 16288 تومان، پوند با قیمت 18608 تومان، درهم 3980 تومان، لیر با قیمت 2407 تومان، یوان چین با قیمت 2108 تومان، دلار کانادا با قیمت 10815 تومان، دلار استرالیا با قیمت 10033 تومان و کرون سوئد با قیت 1560 تومان مبادله می شد.

30 اردیبهشت ماه بود که بسته سياستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۹۸ و نحوه رفع تعهد ارز صادراتی سال 1397 صادرکنندگان تصويب شد. بانک مرکزی اعلام کرد که به موجب این مصوبه، نحوه برگشت ارز پتروشیمی ها به چرخه اقتصادی در سال 1398 ، حداقل 60 درصد سامانه نیما، حداکثر 10 درصد اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود تعیین شد، سایر صادرکنندگان بایستی حداقل 50 درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه نمایند و حداکثر تا 20 درصد به صورت اسکناس و مابقی واردات در مقابل صادرات خود یا سایر اشخاص نسبت به برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی اقدام کنند.

 

همچنین مقرر شد بانک مرکزی درخصوص نحوه رفع تعهد ارز حاصل از صادرات سال 1397 نسبت به معرفی صادرکنندگانی که ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه اقتصادی برابر دستوالعمل های صادره در سال گذشته اقدام کرده‌اند به سازمان امور مالیاتی اقدام کند. در همين زمينه به اطلاع می رساند صادرکنندگانی که تاکنون موفق به برگشت کامل ارز صادراتی خود نشده اند تا پایان تیرماه مهلت دارند مطابق دستوالعمل های ابلاغی سال 1397 نسبت به برگشت ارز اقدام کنند.

 

براساس سیاست جدید اعلامی۸۰ درصد ارزش آمار صادراتی صادرکنندگان به دلیل نحوه محاسبه ارزش پایه صادراتی در عملکرد ۹۸ و سال گذشته صادر کنندگان محاسبه و لحاظ می شود. همچنین صادرات ریالی به کشورهای عراق و افغانستان قبل از تاریخ 1397.5.16، پس از ارائه اطلاعات پروانه های صادراتی به بانک مرکزی در صورت پذیرش آن بانک در عملکرد صادراتی سال گذشته لحاظ مي شود. تمام صادرکنندگان بایستی میزان ارز برگشتی به چرخه اقتصاد را در روش های مختلف براساس ضوابط اعلامی بانک مرکزی در سامانه های ذیربط ثبت نمایند تا نسبت به رفع تعهد آنها دربرگشت ارز اقدام شود.

بلافاصله بعد از تصویب این بسته شاهد تاثیرات آن در بازار ارز بودیم به طوری که (30 اردیبهشت) در بازار آزاد دلار 14 هزار و 400 تومان، یورو 16 هزار و 245 تومان، پوند 18 هزار و 522 تومان، درهم 3 هزار و 961 تومان، ین ژاپن 13 هزار و 207 تومان، دلار استرالیا 10 هزار و 42 تومان، دلار کانادا 10 هزار و 819 تومان، لیر ترکیه 2399 تومان مبادله می شد.

 

این تاثیرات در روز پس از ان به اوج خود رسید تا جایی که قیمت انواع ارز در بازار آزاد (سه شنبه 31 اردیبهشت) به این صورت بود که دلار 13 هزار و 950 تومان، یورو 15 هزار و 650 تومان، پوند 17 هزار و 900 تومان، دلار کانادا 10 هزار و 450 تومان، دلار استرالیا 9 هزار و 720 تومان، لیر ترکیه 2 هزار و 340 تومان، درهم امارات 3 هزار و 830 تومان، فرانک سوئیس 13 هزار و 900 تومان، یوان چین 2 هزار و 30 تومان شد.

 

به اعتقاد کارشناسان عملکرد مناسب و صحیح بانک مرکزی در کنترل بازار ارز توانیته است در سال های اخیر تاثیرات مناسبی بر این بازار بگذارد در همین رابطه رییس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره روند کاهشی نرخ ارز به ایبنا گفته است: «علت اصلی این موضوع، بخشنامه روز گذشته بانک مرکزی درباره بازگشت ارز حاصل از صادرات بود. براساس این بخشنامه، صادرکنندگان برای اولین بار اجازه یافته اند تا ۱۰ درصد از ارز صادراتی خود را به شکل اسکناس وارد کشور کرده و با نرخ بازار آزاد بفروشند. نماینده کرمان در مجلس اظهار داشت: هر اندازه این تنفس بیشتر شده و به سمت تشکیل بازار متشکل ارز هم برویم، قیمت ارز پایین تر خواهد آمد و پیش بینی من ادامه روند کاهشی است.»

 

حتی در روزهای پس از تصویب این بسته با وجود آنکه قیمت دلار از 13 هزار تومان بالاتر رفت اما این شتاب قیمتی میزان قابل توجهی نبود و شاهد افزایش قیمت ناچیز دلار و سایر ارزها در روزهای پایانی هفته بودیم به طوری که (اول خرداد) قیمت دلار نیز در بازار آزاد ۱۴ هزار و ۲۶۰ تومان و سایر قیمت ارزها به این صورت بود که یورو 15 هزار و 900 تومان، پوند 18 هزار و 100 تومان، درهم 3 هزار و 880 تومان، لیر 2 هزار و 360 تومان، یوان چین 2 هزار و 45 تومان، دلار کانادا 10 هزار و 600 تومان، دلار استرالیا 9 هزار و 800 تومان بود.

 

قیمت دلار در بازار آزاد برای (پنجشنبه 2 خرداد) ۱۴ هزار و ۴۰۰  تومان شد و قیمت سایر ارزها نیز به این صورت بود که یورو 16 هزار و 100 تومان، پوند 18 هزار و 450 تومان، درهم 3925 تومان، لیر 2420 تومان، یوان چین 2450 تومان، دلار کانادا 10 هزار و 900 تومان، دلار استرالیا 9950 تومان و کرون سوئد 1448 تومان ارزشگذاری شده بود. امروز (جمعه 3 خرداد) نیز دلار با قیمت 14 هزار و 130 تومان، یورو با قیمت 16 هزار تومان، پوند با قیمت 18 هزار و 100 تومان، درهم امارات با قیمت 3 هزار و 890 تومان، لیر ترکیه با قیمت 2 هزار و 400 تومان ارزشگذاری شده است.

 

بر این اساس بنا به پیش بینی های صورت گرفته ظرف 2 هفته قیمت ارز حدود 2 هزار تومان کاهش می باید و از این رو رییس کل بانک مرکزی به مردم توصیه کرده است تا وارد بازار ارز نشوند چرا که متضرر می شوند.

 

«عبدالناصر همتی» همچنین این اطمینان خاطر را به مردم داده است که ذخایر کافی ارز در کشور وجود دارد و بانک مرکزی هر زمانی اراده کند وارد بازار می‌شود، کما اینکه گاهی وارد این بازار شده و نتیجه را تغییر داده است.حدود 6 میلیارد دلار ارز در دو ماه ابتدایی سال جاری برای کالاها تأمین شده است. حدود 3 میلیارد دلار از این ارز به کالاهای اساسی و دارو اختصاص یافته که این کالاها اعم از برنج، روغن، نهاده‌های دامی، دارو و تجهیزات پزشکی بوده و بانک مرکزی پول آن را پرداخت کرده است.

 

بنا به گفته رییس کل بانک مرکزی این بانک این توان را دارد که ظرف دو ماه 6 میلیارد دلار ارز تأمین کند و اگر صادرکنندگان در این بخش به دولت کمک کنند می توان با سرعت بیشتری دوران تحریم‌ها را پشت سر گذاشت./

پایان پیام/50

واکنش عجیب علم‌الهدی به سخنان روحانی: آنهایی که گفتند به ما اختیار بدهید، چند ماه بعد سفیداب و سرخاب کرده و از این مملکت فرار کردند!| نشاط جوان با تار و رقص نامشروع یک مشت دختر هرجایی مهیا نمی‌شود|نشاط این است که جوان در عرصه جنگ اقتصادی قدم بردارد

رقبای خودروسازها در راه ایران

سکوت فرشید اسماعیلی درباره چیپ جنجالی دربی شکست

کلیدواژه: بانک مرکزی ایران صرافی بانکی قیمت دلار قیمت یورو

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۶۵۴۰ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • قیمت طلا و سکه بازهم افزایشی شد +جدول
 • افزایش دوباره قیمت سکه در بازار + آخرین قیمت دلار
 • قیمت طلا،دلار،سکه و انواع ارز امروز ۹۸/۰۳/۰۴
 • قیمت سکه به 4 میلیون و 828 هزار تومان رسید (+جدول)
 • قیمت امروز خرید دلار در بانک‌ها
 • قیمت خرید دلار در بانک‌ها
 • قیمت دلار 4 خرداد 98
 • دلار در بانک و بازار چند؟۹۸/۰۳/۰۴
 • قیمت روز ارز‌های دولتی/دلار در صرافی ملی ۱۴ هزاری شد
 • قیمت روز ارز‌های دولتی ۹۸/۰۳/۰۴
 • قیمت دلار کاهش یافت/ یورو ۱۵.۹۲۰ تومان شد
 • قیمت خرید دلار در بانک‌ها امروز ۹۸/۰۳/۰۴
 • قیمت ارز در صرافی ملی امروز ۹۸/۰۳/۰۴|دلار ۱۴ هزاری شد
 • قیمت امروز دلار و یورو در صرافی بانک‌ها
 • قیمت یورو و قیمت دلار در بازار امروز شنبه ۴ خرداد ۹۸
 • آرایش جدید بازار بین‌بانکی
 • همتی: حذف دلار نیمایی به هیچ وجه صحت ندارد/ عطش عجیب روسیه برای خرید طلا در جهان/ ریزش بورس های آسیایی در جنگ تجاری چین و آمریکا/ واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد/ نگرانی ژاپنی‌ها از بالانرفتن نرخ تورم
 • ادامه کاهش قیمت سکه در آخرین روز هفته/ صادرات پیاز و سیب‌زمینی آزاد شد/ پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد/ برترین کشورهای جهان برای کارکنان خارجی/ پیش‌بینی رشد اقتصادی فرانسه تحت تاثیر جلیقه زرد‌ها
 • دلار در بانک و بازار چند؟۹۸/۰۳/۰۲