معاون سیاسی اجتماعی فرماندار تربت حیدریه بر ادامه مطالعات و کاوش های باستان شناسی دامسک تربت حیدریه برای آشکار شدن پیشینه تاریخی این منطقه تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تابان تربت، محمدابراهیم داودیان صبح امروز در حاشیه بازدید از سایت باستان‌شناسی دامسک، اظهار داشت: یافته‌های باستان‌شناسی دامسک افتخاری برای تاریخ منطقه تربت‌حیدریه و باعث روشن شدن هویت و پیشینه تاریخی منطقه شده است

وی بیان کرد: تاریخ هر منطقه، هویت آن منطقه است و کاوش‌های باستان‌شناسی باعث می‌شود تا این هویت ناشناخته آشکار و شناخته شود.

داوودیان ضمن اعلام آمادگی جهت هرگونه همکاری در جهت ادامه کاوش‌ها، افزود: اهداف و تلاش‌های باستان شناسان در معرفی یافته‌ها و گنجینه‌های تاریخی بسیار ارزشمند است، چراکه پیشینه هر منطقه را نمایان می‌کند و تاریخ گمشده منطقه را می‌توان در لابه‌لای همین یافته‌های باستان‌شناسی پیدا کرد، به‌ویژه که این منطقه در نوع خود خاص و جدید است و برای اکثر پژوهشگران و باستان شناسان ناشناخته است.

اولین فصل کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه تاریخی دامسک در خردادماه سال گذشته با مشارکت اداره میراث فرهنگی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه به مدت دو ماه انجام شد که طی این بررسی‌ها و کاوش‌ها تعداد بالغ‌بر ۳۰ خمره سفالی آذوقه مربوط به دوران پیش از اسلام کشف شد که طرز چیدمان و تعدد آن‌ها در کشور بی‌نظیر است.

بهمن‌ماه 96 دهیار روستای دامسک خبر اولیه بقایای شهر تاریخی در یک زمین زراعی واقع در این روستا را، به اداره میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری تربت‌حیدریه اعلام کرد.

کار بررسی و کاوش بعد از اخذ مجوزهای لازم از خردادماه جاری با مشارکت اداره میراث فرهنگی و گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه آغازشده و طبق اعلام اولیه کارشناسان، قدمت این شهر تاریخی احتمالاً به دوران ساسانیان باز می‌شود.

تاکنون از بقایای بجای مانده یک شهر تاریخی در روستای دامسک از توابع بخش مرکزی تربت‌حیدریه، 30 خمره سفالی کشف‌شده است.

از دیرباز و در فرهنگ ایرانیان عهد باستان از خمره برای نگهداری آذوقه و مایعات استفاده می‌شده است.

مدیر گروه باستان‌شناسی دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: حدس اولیه ما بر اساس فرم لبه، طرح داخلی و جنس خمره‌ها حاکی از آن است که مربوط به دوران ساسانیان بوده و مشابه آن در منطقه مرو نیز پیداشده است.

مهدی فلاح همچنین اظهار داشت: درعین‌حال تا زمان بیرون کشیدن خمره‌ها از دل خاک، انتقال آن‌ها به آزمایشگاه و انجام کارهای مطالعاتی و بررسی‌های علمی، نمی‌توان به‌طورقطع نظری ارائه کرد.

تاکنون از مجموع ۳۵۰ اثر تاریخی و گردشگری شناسایی‌شده در منطقه تربت‌حیدریه، 47 بنا و محوطه تاریخی و 2 اثر معنوی و ناملموس در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/

منبع: دانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رونمایی از سومین شهر زیرزمینی همدان+عکس

بعد از گذشت سه سال از کشف شهر زیرزمینی صالح‌آباد در منطقه‌ صالح‌آباد همدان، باستان‌شناسان به این منطقه‌ تاریخی رفتند تا مطالعه و کاوش در این منطقه‌ گسترده‌ تاریخی که یافته‌های آن احتمالا به دوره‌ ایلخانی یعنی حدود ۸۰۰ سال قبل می‌رسد را آغاز کنند. به گزارش «جنوب نیوز»؛ احمد ترابی - معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی استان همدان - در گفتگو با ایسنا می‌گوید: حدود سه سال قبل، با اطلاع شورای شهر صالح‌آباد همدان، از وجود یک محوطه‌ تاریخی در زیرِ زمین، از این منطقه تاریخی دیدن کرده و برخی بررسی‌های اولیه روی آن انجام شد، تا امسال که با تخصیص اعتبار مناسب برای مطالعه و کاوش در این محوطه‌ تاریخی، از حدود ۲۰ روز قبل، باستان‌شناسان به شهر صالح‌آباد همدان رفتند.

به گفته‌ وی، در طول مدت سه سال گذشته از زمانِ کشف و وجود این شهر زیرزمینی، هیچ خبری منتشر نشده است تا از هر نوع احتمالی برای حضور قاچاقچیان آثار تاریخی قبل از اختصاص اعتبار مناسب و آغاز مطالعات جلوگیری شود.

وی با بیان این‌که آثار اولیه به دست آمده از این محوطه، تکه سفال‌های مربوط به دوره‌ اسلامی و تاریخی است، تاکید کرد: برای انجام پژوهش و کاوش‌های بیشتر در این محوطه به زمانِ بیشتری نیاز داریم، تا بتوانیم این منطقه را به طور کامل بررسی کنیم.

به گفته‌ او، براساس مطالعات اولیه مشخص شده است؛ «زمانی‌که سربازانِ روسی از این منطقه برای عبور به سمتِ شمال ایران استفاده می‌کردند، مردهای منطقه خانواده‌های خود را در شهرِ زیرزمینی پنهان می‌کردند تا کسی متوجه حضورِ آن‌ها نشود.»

ترابی با اشاره به وجود آبرفت‌هایی که در طول حداقل ۸۰۰ سال گذشته وارد این شهر زیر زمینی شده‌اند، ادامه می‌دهد: متأسفانه در این مدت بارندگی‌های زیادی باعث تجمیع این آبرفت‌ها شده است که باید نخست تمامِ آن را خارج کرد تا کارهای مطالعاتی به طور کامل روی این محوطه‌ تاریخی انجام شود.

وی این شهر زیرزمینی را محوطه‌ای تاریخی مشابهِ شهرهای «سامن» و «ارزانفود» می‌داند و بیان می‌کند: در طولِ دو سه سالِ گذشته از زمان کشفِ این محوطه مطالعاتی روی این منطقه انجام شد تا با ارسال نتایج اولیه‌ آن به پژوهشگاه میراث فرهنگی، بتوانیم سازمان را برای تخصیص اعتبار مناسب با هدف انجامِ مطالعه و کاوش‌های اولیه قانع کنیم.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان همدان، با بیان این‌که اعتبار اولیه برای فصل نخست مطالعه و کاوش در این محوطه را شهرداری و شورای شهر منطقه تقبل کرده‌اند، ادامه می‌دهد: به دنبال درخواست مدیریت شهری منطقه این مطالعات انجام می‌شود، تا در صورت رسیدن به جواب قطعی در این زمینه، برنامه‌ریزی‌های آینده برای ان سریع‌تر انجام شود.

او تاکید می‌کند: از روز نخست هم می‌دانستیم که در این منطقه یک شهر زیرزمینی وسیع وجود دارد، اما برای انجام مطالعاتِ بیشتر، نیاز به زمان و اعتبار قابل ملاحظه داریم.

ترابی با بیان این‌که نیاز به زمان بیشتر برای مطالعه واعتبار قابل توجهی برای این محوطه داریم، می‌گوید: قرار است گزارشِ فصل نخست کاوش در این منطقه به میراث فرهنگی ارسال شود تا به واسطه‌ی وسعت نسبتاً زیاد این محوطه به آن اعتبار تخصیص یابد.

پیش از این و در طول سال‌های گذشته، دو شهر زیر زمینی «سامن» و «ارزانفود» در شهر تاریخی همدان که برخی باستان‌شناسان آن به دوره‌ی مادها نسبت می‌دهند، کشف شده بود، بر این اساس شاید بتوان همدان را خاستگاه شهرهای دستکند ایران نامید.

چرا متهم لباس زندان نمی‌پوشد؟

رایزنی پشت درهای بسته؛ شروط ایران و آمریکا برای مذاکره مستقیم چه هستند؟

تعویق کنکور سراسری/ توزیع نامناسب قند و شکر/ بسته شدن سایت سهام عدالت

منبع این خبر، وبسایت www.dana.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۸۸۰۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • کاهش 30 درصدی تلفات تصادفات دورن شهری تربت حیدریه
 • رقم تکان دهنده از میزان امید به زندگی در روم باستان
 • ناگفته هایی از سومین شهر زیرزمینی در همدان/ صالح آباد شهری دو طبقه در مدار کاوش قرار گرفت
 • هوشمندسازی سیستم حمل و نقل تربت حیدریه؛ هزینه‌بر اما ضروری
 • تولد دهمین نسل آهو در سایت چشمه گل تربت جام
 • یک گور تاریخی در رشت کشف شد
 • نامه جمعی از دانشجویان زیست شناسی به وزیرعلوم
 • موزه باستان شناسی در ایلام احداث می شود
 • احداث موزه باستان شناسی در استان ایلام
 • هگمتانه؛ شاخص‌ترین محوطه تاریخی غرب کشور
 • کشف گوری تاریخی در رشت
 • تشریح ماتریالیسم مارکس، نیچه وویتگنشتاین/مسیحیت هم ماتریالیست است
 • برداشت گل محمدی از 10 آموزشگاه بخش رخ تربت حیدریه
 • عدم پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه زیست‌شناسی به نوعی آب در آسیاب دشمن است
 • چاقی و اضافه وزن ۴۱ هزار نوجوان در تربت جام
 • کمک ۲۰۳میلیون تومانی نیکوکاران تربت جام به آزادی زندانیان
 • «حامد علیزاده» در جمع قرآن‌دوستان تربت حیدریه
 • برگزاری جلسه شورای ورزش همگانی در تربت حیدریه
 • تربت حیدریه باید از حالت ممر به وضعیت مقر تبدیل شود