سرپرست معاونت استانداری سیستان و بلوچستان و فرمانداری ویژه چابهار در پاسخ به اعتراض شماری از حاشیه نشینان گفت: هیچ شخص و ارگانی حق تخریب منزل سکونتی حاشیه نشینان را ندارد و تنها تعدادی کپر غیرمسکونی توسط یگان حفاظت از اراضی ملی در حاشیه شهر تخریب شده است. آفتاب‌‌نیوز : رحمدل بامری عصر پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اجرای طرح ساماندهی مناطق و محلات حاشیه نشین چابهار اظهار داشت: در راستای ساماندهی حاشیه نشینان اقدامات خوبی توسط ادارات راه و شهرسازی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حال انجام است و از مردم انتظار داریم برای رفاه خودشان در اجرای این طرح همکاری لازم را داشته باشند.
وی بیان کرد: یگان حفاظت وظیفه قانونی خود را برای آزادسازی اراضی ملی انجام داده و چند کپر فاقد سکنه و لاستیک ها و چوب های پراکنده شده در محله میرآباد را جمع آوری کرده که همین امر موجب تنش، تجمع و بی نظمی شده است.
سرپرست فرمانداری چابهار ادامه داد: ساماندهی مناطق حاشیه شهر چابهار پس از گذشت سالها انتظار به نفع همه و به ویژه ساکنان حاشیه شهر است تا از امکانات برق، آب، راه، طرح هادی، بهداشت، مدرسه و سند مالکیت برخوردار شوند. 
بامری در باره اعتراض برخی از حاشیه نشینان تصریح کرد: اعتراضات خیلی گسترده نبوده و اوضاع آرام است.
وی گفت: متاسفانه به دلیل خشکسالی، بیکاری و فقر بیش از 60 هزار نفر از نقاط مختلف سیستان و بلوچستان و روستاهای چابهار برای رفاه بهتر و به امید اشتغال به این منطقه مهاجرت و به دلیل ارزانی زمین در حاشیه شهر سکونت گزیده اند.
سرپرست فرمانداری چابهار ادامه داد: برای رفاه حال حاشیه نشینان و بهره مندی از امکانات اولیه زندگی از هیچ کوششی دریغ نخواهیم کرد و بزودی شاهد تحول در این منطقه خواهیم بود.
وی خواستار تسریع در ساماندهی مناطق حاشیه نشین میرآباد، مرادآباد، جنگلوک، رمین، عثمان آباد، نوک آباد، تیس، هوت آباد واحمدآباد شد و افزود: چنانچه فکری برای این مناطق نشود کم کم در آینده مردم با مشکلات بیشتری مواجه خواهند شد.
به گزارش ایرنا شماری از حاشیه نشینان محدوده محلات میرآباد و مرادآباد چابهار بدنبال تخریب تعدادی از کپرهای این محلات توسط یگان حفاظت و حراست از اراضی ملی سازمان ملی زمین و مسکن روز پنجشنبه تجمع اعتراضی برگزار کردند.
برخی از این افراد در گفت وگو با ایرنا توجه بیشتر مسئولان به حل مشکلات رفاهی، برقرسانی، آب، بهداشت، مدرسه و سند مالکیت اراضی سکونتی خود پس از گذشت بیش از سه تا چهار دهه را خواستار شدند.
یکی از ساکنان محله میرآباد که خواست نامش فاش نشود اظهار داشت: از روز گذشته خبرها و شایعاتی مبنی بر تخریب خانه های حاشیه نشینان به گوش می رسید که برای جلوگیری از این اقدام با نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی و برخی مسئولان و معتمدان تماس گرفته و موارد نگرانی را گوشزد کردیم.
یکی دیگر از حاشیه نشینان معترض گفت: برای بیان مشکلات و گرفتاریهای خودمان به فرمانداری مراجعه کردیم اما نتیجه ای حاصل نشد.
وی که از ذکر نامش خودداری کرد افزود: صبح امروز که تعدادی از ماموران یگان حفاظت از اراضی ملی و راه و شهرسازی برای تخریب کپرها آمدند ساکنان محله فکر کردند که تمامی خانه ها و مسجد محله تخریب می شود به همین دلیل تجمع و اعتراض کردیم. 
وی خاطر نشان کرد: این در حالیست که برخی از ماموران یگان حفاظت اعلام کرده اند براساس دستور و حکم صادره باید تمام این مناطق از وجود کپر پاکسازی و تسطیح و زمین ها به افراد واجد شرایط واگذار شود.
بیان این گونه مطالب ناشیانه و غیر کارشناسی توسط برخی ماموران یگان حفاظت اراضی و یا هر نهادی، شایعه پراکنی افراد مغرض و سودجو و سوءاستفاده ضد انقلاب از این مسائل زمینه ساز بروز تشنج در میان حاشیه نشینان شده و برخی افراد تحت تاثیر القائات ضد انقلاب و دریافت پول اقدام به مصاحبه با تعدادی نوجوان و جوان تبعه غیرمجاز خارجی که خود را به جای افراد بومی معرفی می کنند کرده و فیلم و کلیپ تهیه شده از آنان را در فضای مجازی منتشر کرده و عامل ایجاد تنش، اختلاف و تشنج در جامعه حاشیه نشینان شده اند. 
**30 کپر فاقد سکنه در منطقه حاشیه شهر چابهار تخریب شد
فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن کشور نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در راستای ساماندهی مناطق حاشیه شهر در 24 ساعت گذشته تعداد 30 کپر متروکه و فاقد سکونت در حاشیه شهر چابهار و محدوده گلشهر و میرآباد توسط این یگان تخریب شده است.
حسین شیخ ثانی افزود: با تخریب این تعداد کپر فاقد سکونت حدود سه هکتار به ارزش 900 میلیون تومان از اراضی ملی آزاد سازی و برای ساماندهی بخشی از جمعیت حاشیه نشین آماده شده است.
وی بیان کرد: اراضی آزاد شده پس از تسطیح، قطعه بندی و پیش بینی کاربری های مختلف به خود مردم حاشیه نشین شهر چابهار واگذار می شود.
وی ادامه داد: هیچکس حق تخریب واحدهای کپرنشین که در آن مردم زندگی می کنند را ندارند و ما تمامی جوانب را در نظر می گیریم.
وی گفت: متاسفانه شماری از ساکنان مناطق حاشیه شهر پس از مشاهده خودرو و نیروهای یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن به خودرو حمله ور شده و با پرتاب سنگ و چوب به این خودرو آسیب وارد کردند.
فرمانده یگان حفاظت از اراضی سازمان ملی زمین و مسکن کشور ادامه داد: تمام اقدامات انجام شده در حاشیه شهر به نفع مردم است تا حداقل از امکانات اولیه بهره مند و این مناطق ساماندهی اصولی شوند.
رئیس اداره راه وشهرسازی چابهار نیز به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه عده ای به دنبال تنش و آلوده کردن اوضاع و دوچندان کردن مشکلات در حاشیه شهر هستند.
علی بامری افزود: ساماندهی مناطق حاشیه باید انجام شود و نباید عده ای برای جمع آوری لاستیک هایی که برای حصارکشی اراضی ملی حاشیه شهر بکار می رود، ناراحت باشند.
وی بیان کرد: قرار است بخشی از جمعیت حاشیه شهر چابهار در اراضی 55 هکتاری محله میرآباد ساماندهی شوند و این امر نیاز است تا مکان هایی که توسط عده ای سودجو تصرف شده و فاقد سکنه هستند تخریب و برای سکونت جمعیت مورد نظر آماده سازی شوند.
وی ادامه داد: اقدامات خوبی در سالهای اخیر در مناطق حاشیه شهر انجام شده است و باید مسئولان هر چه سریعتر با هماهنگی یکدیگر این مناطق را ساماندهی کنند.

منبع: آفتاب

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

افزایش سبد کالاهای صادراتی بندر شهید چابهار/ روند رو به رشد صادرات سنگ های معدنی از بندر شهید کلانتری

رئیس بندر شهید کلانتری چابهار از روند رو به رشد صادرات سنگ های معدنی از بندر شهید کلانتری خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجتبی محمدزاده در گفتگو با عصرهامون، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون 17 دستگاه کانتینر 20 فوت حاوی سنگ های معدنی از بندر شهید کلانتری چابهار بارگیری و به مقصد چین ارسال گردیده است.

محمدزاده افزود: این کانتینرها که اولین محموله های صادراتی سنگ های معدنی پس از چندین سال از این بندر بوده است، اگر چه ممکن است از نظر وزنی چشمگیر نباشد اما می تواند راهگشای صادرات سایر محموله های از این دست باشد که به سبد کالاهای صادراتی بندر شهید کلانتری اضافه می شود.

وی تصریح کرد: صادرات سنگ های معدنی بدلیل ویژگیهای بندری بندر چابهار از قبیل عمق مناسب اسکله، وجود تجهیزات استراتژیک، تخفیفات تعرفه ای و ترافیک جاده ای پایین، به عنوان یکی از بازارهای هدف بندر چابهار طی سال های اخیر مورد توجه واقع شده است.

وی ادامه داد: همچنین وجود معادن غنی در استان سیستان و بلوچستان و مسافت زمینی کوتاه آن تا بندر چابهار ضرورت ایجاد بسترهای مناسب جهت انتقال، بارگیری و صادرات این قبیل کالاها را دوچندان کرده است.

انتهای پیام/

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

اگر آمریکا به ایران حمله کند، اسرائیل گروگان ماست/همه جاده‌ها برای آقای روحانی صاف است/اصلا نفت نفروشیم، چرا فکر می‌کنید مملکت گیر می‌کند؟/چند نفر از بخش خصوصی متخلف را بگیرند و اعدام کنند

آغاز مذاکره با سه گزینه خارجی/دومربی داخلی مدنظر مسئولان پرسپولیس

کلیدواژه: چابهار استانداری سیستان و بلوچستان

منبع این خبر، وبسایت aftabnews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۰۲۴۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ◄ جذب هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری بخش خصوصی در بندر شهید بهشتی چابهار
 • تاکید مقامات افغان بر تاثیرگذاری بندر چابهار در توسعه اقتصادی افغانستان
 • کسب عنوان سوم کشوری توسط دوچرخه سواران تیم بالابان چابهار
 • کشف ۱۶ فقره سرقت منزل توسط پلیس آگاهی کرمانشاه
 • علیرضا اکبری:حمله به نفتکش‌ها حمله به منافع و پرستیژ ایران بود
 • ۱۲ کشته و مصدوم در محور نیکشهر به چابهار
 • بندر چابهار دگرگونی عظیمی در "اقتصاد افغانستان" ایجاد می‌کند
 • حاشیه نشینی ۶۰ درصد مردم چابهار
 • اعطای مجوز به ۳۵۰ شرکت در حوزه مراقبت در منزل/ بیمه، خدمات مراقبت در منزل را تحت پوشش قرار داده است
 • ۶۰ درصد مردم چابهار حاشیه نشین اند
 • انعقاد تفاهم نامه همکاری میان سازمان مدیریت صنعتی و دانشگاه بین المللی چابهار
 • روند رو به رشد صادرات سنگهای معدنی از بندر چابهار
 • سردر منزل پیشکسوت صنایع دستی مشهد منقش به کاشی ماندگار شد
 • زاهدان| مه رقیق دید افقی در چابهار را به ۳۰۰۰ متر کاهش داد
 • افزایش سبد کالاهای صادراتی بندر شهید کلانتری چابهار
 • مدیرکل جدید تعزیرات حکومتی چابهار معرفی شد
 • افزایش صادرات مواد معدنی کانتینری به چین از بندر چابهار
 • سیستان و بلوچستان| افزایش صادرات سنگ‌های معدنی از چابهار به چین
 • برگزاری جشنواره گردشگری ساحل نشینان کشور در چابهار