به گزارش خبرنگار مهر، عبدالغفار شجاع عصر پنج شنبه در همایش هم اندیشی در سال ۲۰۲۰ که در سالن شهید آوینی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی رودسر برگزار شد با اشاره به ظرفیت‌های بالای گردشگری استان گیلان، گفت: به رغم وجود همه این ظرفیت‌ها در گیلان امروز مازندران از نظر علمی، اقتصادی و گردشگری نسبت به این استان پیشگام است.

وی در ادامه با اشاره به موافقت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اجرای طرح گیلان ۲۰۲۰، افزود: مقدمات اجرای این طرح از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی فراهم شده است.

مشاور ارشد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه حدود ۱۵۰۰ نفر در این فعال هستند، گفت: این طرح که با یک پیشنهاد و به صورت خودجوش آغاز شده امروز با استقبال مردم استان گیلان رو به رو شده است.

از ظرفیت‌های گیلان به درستی استفاده نشده است

شجاع با بیان اینکه گیلان دارای دریا، جلگه، دریا و زیبایی‌های بی‌نظیر بوده اما از این امکانات تاکنون به درستی استفاده نشده است، بیان کرد: البته در یک سال اخیر با ورود استاندار جدید اتفاقات خوبی در حوزه گردشگری رخ داده که پیش بینی ۵۰۰۰ طرح بوم گردی از جمله این موارد است.

وی با اشاره به اینکه هر نقطه استان گیلان یک جایگاه گردشگری و بوم گردی برای مردم است، تصریح کرد: اجرای طرح گیلان ۲۰۲۰ می‌تواند تحول خوبی در این استان با توجه سابقه فرهنگی ایجاد کند.

مشاور ارشد رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در ادامه با گلایه از وضعیت زمین‌های گیلان گفت: با کاهش تولید باغات چای و زمین‌های زراعی ۴۰ درصد باغات و زمین‌ها تعطیل و تبدیل به بخش مسکونی و ویلا سازی شده است.

وی ادامه داد: مهاجرت از فلات کشور به علت خشکسالی به شمال به ویژه استان گیلان می‌تواند در آینده مشکلات فرهنگی را به وجود آورد.

شجاع تأکید کرد: اگر در بخش کشاورزی، گردشگری، خدمات، صنایع و سایر موارد رونق ایجاد شود اعتبارات لازم از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی تأمین خواهد شد.

مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری و کشاورزی شهرستان رودسر، افزود: هر کدام از این ظرفیت‌ها می‌تواند سبب رونق و توسعه این شهرستان شود در حالی که متأسفانه این شهرستان نسبت به سایر شهرستان عقب مانده است.

لزوم توجه به آموزش برای توسعه پایدار در عرصه گردشگری

فرماندار رودسر نیز در ادامه این نشست با اشاره به برخی کاستی‌ها و ضعف‌ها و نبود برنامه دقیق در حوزه گردشگری این شهرستان، اظهار کرد: توجه به حوزه گردشگری یکی از محورهای توسعه کشور است.

حسین اسماعیل پور با اشاره به علاقه گردشگران به فرهنگ، افزود: باید به حوزه فرهنگ و معرفی فرهنگی ایرانی و گیلانی توجه ویژه ای شود.

وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به توسعه پایدار در عرصه گردشگری نیازمند آموزش هستیم، ادامه داد: آگاهی، آزادی و حق انتخاب سه عنصر مهم در توسعه است که امروز نخستین گام در بحث توسعه در شهرستان رودسر اجرا می‌شود.

اسماعیل پور بیان کرد: برای توسعه گردشگری نیازمند توجه به دو مقوله تهیه و تدوین تقویم گردشگری و نیز داشته‌های امروز و گذشته خود هستیم.

کد خبر 4618758

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

همدان| بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صرف زیرساخت‌های گردشگری ملایر شد

رئیس میراث فرهنگی و‌ گردشگری ملایر با اشاره به ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه شهرستان در حوزه آثار تاریخی و مکان‌های دیدنی ،تفریحی ،اقامتی و غیره گفت: تاکنون در زمینه توسعه زیر ساخت‌های گردشگری ملایر بیش از یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان هزینه شده است. ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱ استانها همدان نظرات - اخبار استانها -

ابراهیم جلیلی  در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم در ملایر، اظهار داشت:  این شهرستان دارای 300 اثر تاریخی ارزشمند است که حدود 200 اثر آن ثبت ملی شده است.

وی  افزود: از این تعداد آثار باستانی و ارزشمند شهرستان در حال حاضر 25 تا 30 اثر شاخص همانند بازار ، ارگ نوشیجان، امارت مصدقی، امارت لطفعلیان، مساجد تاریخی همچون مسجد حاج قاسم  و عاشورا ، پارک تاریخی سیفیه ملایر و جاذبه‌های گردشگری آن، بام‌‌ملایر، و ورودی‌های زیبای شهرستان، روستاهای هدف گردشگری مانند مانیزان ، پری و ده‌ها ظرفیت و پارامتر ارزشمند دیگر از جمله آثار تاریخی قابل بازدید ملایر است.

 رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ملایر اظهار داشت: با توجه به تکمیل خطوط ریلی و تکمیل و تجهیز بزرگراه‌ها  و ایجاد اقامتگاه‌ها و ‌مجموعه‌های تفریحی و‌گردشگری قطعا  در آینده نزدیک میزان حضور ، ومدت اقامت توریست، مسافر و گردشگران در شهر جهانی و ملی انگور و‌ منبت افرایش چشمگیری خواهد داشت.

جلیلی با اشاره به اینکه سال گذشته مبلغ. 600 میلیون تومان از محل شاخص  توسعه‌ برای برگزاری جایگاه مراسم شیره پزان در مانیزان روستای هدف گردشگری شهرستان هزینه شده  تصریح‌کرد: همچنین  مبلغ 730 میلیون تومان از محل شاخص توسعه زیر ساخت‌های گردشگری استان برای ایجاد  کف‌پوش و آسفالت ریزی ، تکمیل جایگاه برگزاری مراسم شیره‌پزان و ایجاد زیر ساختهای گردشگری تخصیص یافته که در حال انجام‌است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ملایر  با اشاره به بارندگی‌های خوب ابتدای امسال و آبگیری تالاب آق گل این  منطقه را یکی از شاخص‌های گردشگردی و‌جذب توریست در‌ ملایر دانست و اظهار داشت: با توجه به پیگیری و اهتمام نمایندگان شهرستان در صورت تخصیص اعتبارات برای این منطقه  برنامه‌های مطلوبی برای توسعه و ایجاد زیر ساخت‌های گردشگری، فراهم‌کردن امکانات و محل‌های اسکان ‌مسافران، ایجاد غرفه‌های عرضه محصولات و صنایع دستی شهرستان، افزایش مدت زمان اقامت گردشگران و غیره در این منطقه داریم.

اردبیل| گردشگری تندرستی با محوریت آب و هوا؛ طرحی که در حد حرف باقی ماندیزد| شهرستان ابرکوه جز 14 شهر نمونه گردشگری کشور استبرگزاری دو رویداد مهم بین‌المللی توسعه گردشگری اردبیل را دنبال دارد

جلیلی ایجاد محل‌های اسکان و امکانات رفاهی ، تفریحی در اطراف  سد ککلان ملایر را از دیگر برنامه‌های آتی اداره میراث فرهنگی شهرستان دانست و ابراز کرد: این منطقه جاذبه‌های بی‌نظیر و بکری  داشته و در نظر داریم تعدادی کمپ و سرویس بهداشتی در آنجا ایجاد کنیم  که در حال حاضر مشکل واگذاری  زمین  وجود دارد و امیدواریم با پیگیری و تعامل مسئولان شهرستانی به زودی برطرف شود.

وی راه اندازی مجتمع مرویل با وجود 14 سوئیت و کلیه امکانات تفریحی و رفاهی   را یکی دیگر ازظرفیت‌های‌ شاخص در زمینه افزایش مدت زمان اقامت مسافران و گردشگران در ملایر دانست و بیان کرد: با توجه با موقعیت جغرافیایی و ظرفیتهاو جاذبه‌های گردشگری و مطرح شدن این شهر  به عنوان  شهر جهانی و ملی انگور ومبل و‌ منبت و‌ هم جواری با استان‌های کرمانشاه،خرم آباد ، مرکزی و غیره در آینده نه چندان دور ملایر به قطب گردشگری استان تبدیل می‌شود.

رئیس میراث فرهنگی ، صنایع دستی و‌گردشگری شهرستان ملایر با اشاره به اینکه حوزه گردشگری یک فرآیند فرا جانبی است و رشد و توسعه این حوزه مختص یک دستگاه و ارگان خاص نیست خواستار تعامل و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی شهرستان در زمینه ایجاد زیر ساخت‌ها و توسعه همه‌جانبه حوزه گردشگری برای حرکت رو به‌جلوی ملایر در مسیر توسعه  و پیشرفت شد.

جلیلی کسب عنواین شهر  جهانی و ملی انگور و‌ مبل و منبت، برگزاری جشنواره‌های مختلف ملی مبل و منبت ، تهیه 11 هزار ثانیه تیزر تبلغاتی و پخش آن از شبکه‌های سراسری صدا و سیما در زمینه. شناسایی صنعت مبل و‌منبت شهرستان  موقعیت جغرافیایی و امکان و‌جاذبه‌های تاریخی ارزشمند و دهها پارامتر  دیگر را از ظرفیت‌های ارزشمند ملایر  برای توسعه گردشگری در این منطقه عنوان کرد و افزود: امسال نیز به دنبال ساخت تیزر تبلیغاتی جدید برای معرفی هر چه بیشتر و مطلوب ترصنایع دستی و صنعت مبل و ‌منبت  و پخش آن از شبکه های سراسری در مرداد ماه امسال دهه فجر و ایام نوروز هستیم.

جلیلی بیان کرد:  توسعه گردشگری مختص به یک‌ارگان و دستگاه خاص نیست و در این زمینه مشارکت همه دستگاههای اجرایی شهرستان و به ویژه مشارکت همه جانبه اقشار مختلف مردم  می‌تواند در جذب گردشگر حائز اهمیت است.

انتهای پیام/ ت

R41405/P/S6,75/CT1

آیت‌الله اراکی: یک راه این است که انتخابات را ملغی کنیم؛ بگوییم مردم نقشی نداشته باشند و همه از طریق رهبری تعیین شوند| اگر چنین می‌شد،‌ قطعاً خطاها کم‌تر می‌شد| برجام اشتباه بزرگی بود| مدیریت رهبر انقلاب در پرونده برجام، بسیار دقیق و حکیمانه‌ بود| تدیّن «

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

پوستر خوش‌آمدگویی باشگاه الاهلی برای برانکو/عکس

کلیدواژه: گردشگری رودسر حسین اسماعیل پور

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۱۹۷۶ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • الزامات حقوقی سند تحول بنیادین
 • تبدیل تهدید‌های حوزه کشاورزی به فرصت/ پرچمدار تحول در حوزه کشاورزی می‌شویم
 • توسعه گردشگری مذهبی نیازمند برنامه ریزی
 • دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال تبدیل تهدیدهای حوزه کشاورزی به فرصت است / پرچمدار تحول در حوزه کشاورزی خواهیم شد
 • پیروز ارجمند دبیر اجرایی رویداد جهانی «اصفهان ۲۰۲۰» شد
 • حتی یک مورد خاک زراعی از کشور خارج نشده است/ مدیریت مصرف آب در کشاورزی با اجرای طرح‌های مختلف/ کشور تاب‌آوری توسعه افقی را ندارد
 • پروژه طرح تحول پست با مشارکت بخش خصوصی کلید خورد
 • مساح: تحریم بر گردشگری خوب تاثیر ندارد
 • با اجرای طرح تحول، فعالیت های پست، پروژه محور می شود
 • سند تحول بنیادین مدرسه را در مسیر پویایی قرار می‌دهد
 • هدف سند تحول بنیادین خارج کردن مدرسه از حالت منفعل است
 • تحول در فضای آزمایشگاهی با فناوری واقعیت مختلط
 • همکاری ۵۵ مگاواتی صنایع استان گیلان جهت کاهش بار مصرفی
 • آزادسازی نرخ حق بیمه موجبات تخریب بازار را فراهم کرد
 • محیط زیست برای توسعه گلستان مانع ایجاد نمی‌کند/آشوراده متوقف نیست
 • تشریح مولفه‌های تحول در دستگاه قضا/ قضات دیوان عالی کشور به صورت فصلی مجموعه نظرات در رابطه با آرای صادره از محاکم را با رویکردی آسیب‌شناسانه استخراج و تدوین کنند
 • گاهی حرف های دیروز را به اسم سند تحول به کار می بریم
 • تغییرات ظاهری دستاوردی برای تحقق سند تحول بنیادین نیست/ برخی مهندسان با نگاه ۵۰ سال پیش مدرسه می‌سازند
 • برنامه‌ریزی منطقه‌ای با چه چالش‌هایی روبه‌رو است؟