به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، مسمومیت بیماری‌ است که اغلب به صورت تصادفی و ندانسته اتفاق می‌افتد. افراد بسیاری ممکن است در اثر مسمومیت‌های مختلف دچار آسیب‌های شدید شوند یا فوت کنند. مسمومیت یکی از شایع‌ترین ناراحتی‌هاست که افراد بسیاری به دلایل مختلف دچار آن می‌شوند.

در این میان کودکان خصوصا در سال‌های اولیه بشدت آسیب‌پذیر هستند و ممکن است مواد مختلفی مانند مواد شوینده، آرایشی و برخی از قرص‌های رنگی را به اشتباه بخورند و دچار مسمومیت شوند. سم به ماده‌ای گفته می‌شود که اگر بیش از حد توسط بدن جذب شود، سلامتی را مختل می‌کند و می‌تواند آسیب‌های موقتی یا دایمی را در بدن ایجاد کند.

مسمومیت‌ها انواع مختلفی دارند، مسمومیت غذایی که در نتیجه خوردن غذاهای فاسد و آلوده به میکروب یا مواد شیمیایی در بدن ایجاد می‌شود، مسمومیت ناشی از خوردن اشتباه دارو یا استفاده بیش‌ازحد از داروهای مفید، همچنین تزریق موادمخدر، استنشاق و لمس مواد شیمیایی و گازهای سمی، همگی باعث ایجاد بیماری در فرد می‌شود. علایم و نشانه‌های مسموميت با توجه به نوع سم و راه ورود آن متفاوتند و به سرعت يا طی چند روز، بروز می‌کنند.

بنابراين، رعايت نکات ايمنی جهت پيشگيری از بروز مسموميت را باید جدی گرفت. در این‌جا قصد داریم شما را با انواع مسمومیت، علایم و نشانه‌ها و روش‌های درمان آنها آشنا سازیم.

مسمومیت با الکل و دارو

مصرف الکل و دارو ممکن است توانایی جسمی و روحی فرد را بشدت کم کند و منجر به سقوط فرد و آسیب‌های بعدی برای او شود. استفراغ در بیماری که به ‌طور کامل هشیار نیست، خطرناک است؛ چون مواد استفراغی هنگام دم وارد راه تنفسی می‌شود و الکل و بعضی از داروها با گشادکردن رگ‌های سطحی پوست باعث از دست‌دادن دمای بدن بیمار یا هیپوترمی می‌شود. اگر متوجه بوی الکل شدید، افزون بر مسمومیت با مصرف الکل مشکلات دیگری مانند سکته مغزی یا حمله قلبی را نیز بررسی کنید.

اهداف شما

١ - گرم نگه‌داشتن بیمار
٢- بررسی آسیب‌ها یا شواهد
٣- تماس با اورژانس
نیاز شما
١ - پتو یا کت
٢ - دفترچه یادداشت و خودکار

علایم و نشانه‌ها

بوی الکل
از دست‌دادن تعادل
گیجی
صورت برافروخته
تنفس عمیق و صدادار
در بیمار بیهوش
نبض ضعیف و تنفس سطحی

اقدامات لازم

١ - پوشاندن بیمار
به بیمار کمک کنید تا در جای گرم و راحت بنشیند یا دراز بکشد.
برای گرم نگه‌داشتن بیمار او را با پتو یا کت گرم کنید.

٢ - در جست‌وجوی علت
در جست‌وجوی دلیل و انگیزه فرد مسموم باشید.
به دنبال ظرف خالی ماده یا نوع الکلی باشید که بیمار آن را مصرف کرده است.
نمونه‌ای از استفراغ بیمار را نگه دارید که در صورت نیاز تجزیه و بررسی شود.
به آسیب‎های وارده رسیدگی کنید.

۳- ارزیابی بیمار
در صورت نیاز تقاضای کمک پزشکی کنید.
علایم حیاتی بیمار مانند هوشیاری، تنفس و نبض را تا زمان رسیدگی اورژانس پیوسته ارزیابی و ثبت کنید.

دلایل مسمومیت دارویی
مصرف اشتباهی دارو به‌عنوان مواد خوراکی در کودکان
مصرف عمده بیش از حد دارو
استفاده نادرست از میزان و زمان مصرف دارو در کهنسالان
مسمومیت دارویی به دنبال مصرف داروهای تجویزشده به دلیل بیماری‌های زمینه‌ای

هشدار:
بیماران را تحریک به استفراغ نکنید؛ در بیمار هوشیار راه هوایی را باز کنید و در صورت‌داشتن تنفس او را در وضع بهبود به پهلوی چپ قرار دهید؛ آماده احیا باشید و با اورژانس تماس بگیرید.

چهار مرحله برای همراهی با فرد مسدوم

سم ماده‌ای است که مصرف مقداری از آن باعث آسیب گذرا یا همیشگی به بدن می‌شود. سم ممکن است با خوردن، تنفس، تزریق و جذب از راه پوست یا پاشیدن به چشم، وارد بدن شود. اثر آن براساس نوع ماده سمی و راه ورود به بدن متفاوت است. هرچه زودتر از بیمار هوشیار بپرسید: «چه خورده، به چه میزان و چه زمانی؟» در بیمار بیهوش این پرسش‌ها را از اطرافیانش بپرسید.

ارزیابی هوشیاری
براساس ماده سمی و نوع آن، بیمار ممکن است بیهوش باشد یا هر لحظه بیهوش شود.
جست‌وجوی آثار سوختگی
در اطراف دهان
اگر ماده سوزاننده‌ای خورده شود، ممکن است اطراف لب سوخته یا دردناک باشد.
بررسی تنفس
بررسی کنید تنفس بیمار صدادار، سخت یا طبیعی است.
معده ناراحت
در صورت خوردن ماده سمی، بیمار ممکن است استفراغ کند یا در مرحله بعد اسهال شود.
گرفتن شرح حال
از بیمار بپرسید که چه چیزی خورده است و نشانه‌های اطراف او مانند ظرف ماده‌ سمی را شناسایی کنید.
آرامش دادن
به مصدوم اطمینان خاطر دهید و او را بی‌حرکت نگه دارید.

هشدار
اگر بیمار بیهوش شد، در صورت نیاز آماده احیا شوید.
هنگام تنفس دادن، اگر مواد شیمیایی در اطراف دهان بیمار وجود دارد، پس از پاک کردن آن، از محافظ صورت یا تنفس دهان به بینی استفاده کنید.
آن‌چه باید انجام دهید
١ - تشخیص سن
٢- ارزیابی بیمار
٣- انتقال فوری به بیمارستان

مهم:
مواظب باشید تا ماده شیمیایی با شما تماس نداشته باشد، در صورت تماس به سرعت آن را با آب فراوان بشویید، اگر پودر است ابتدا آن را با کاغذ برداشته و سپس بشویید.
بیمار را تنها نگذارید مگر برای تماس با اورژانس.

مرحله نخست تشخیص سم
در جست‌وجوی ماده‌ای باشید که بیمار از آن استفاده کرده است، مانند مواد خوراکی، شیشه دارویی یا قرص.

مرحله دوم تماس با اورژانس
با اورژانس تماس بگیرید، نوع و مقدار ماده سمی خورده شده را گزارش کنید، هر گونه شواهدی را برای پرسنل اورژانس نگه دارید، اگر بیمار استفراغ می‌کند، نمونه‌ای را برای ارایه به کارکنان اورژانس نگه‌دارید.

مرحله سوم درمان مسمومیت
با اسید و باز
اگر لب‌های بیمار سوخته است، در صورت توصیه اورژانس به او آب یا شیر دهید تا سم رقیق شود، بیمار را وادار به استفراغ نکنید، چون این ماده یک بار هنگام ورود به معده باعث سوختگی شده‌ و در صورت استفراغ دوباره مسیر را می‌سوزاند.

مرحله چهارم ارزیابی بیمار
علایم حیاتی بیمار مانند هوشیاری، تنفس و نبض را پیوسته ارزیابی و ثبت کنید، مراقب هرگونه تغییر هوشیاری بیمار باشید، این اطلاعات را به کارکنان اورژانس اعلام کنید.

منبع: روزنامه شهروند

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

هدف اورژانس اجتماعی پیشگیری از ناهنجاری ها است

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: اورژانس اجتماعی با هدف به حداقل رساندن زمان دسترسی مردم به منابع اجتماعی و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده ، راه اندازی شده و از آغاز فعالیت در استان گام‌های موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی برداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سبلان‌ما،بهزاد ستاری صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت : اورژانس اجتماعی در سال ۷۹ با هدف به حداقل رساندن زمان دسترسی مردم به منابع اجتماعی و کاهش میزان آسیب‌های اجتماعی وارده به افراد، در استان اردبیل راه‌اندازی شده و از آغاز فعالیت در استان گام‌های موثری در کاهش آسیب‌های اجتماعی برداشته است.

وی با بیان اینکه اورژانس اجتماعی یکی از برنامه‌های مداخله‌ای با هدف پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به شمار می‌رود و وابسته به سازمان بهزیستی است، گفت: در حال حاضر اورژانس اجتماعی در هشت شهرستان استان اردبیل وجود دارد و دارای ماشین گشت در مکان‌های عمومی است که وظیفه آن مداخله در بحران‌هایی نظیر کودک‌آزاری، همسرآزاری، خشونت و ... است.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل افزود: اورژانس اجتماعی متشکل از گروهی روان‌شناس و مشاور و مددکار است که در مواقع بحران راهنمایی‌های لازم تلفنی انجام می‌شود و در صورت لزوم اعضای تیم در محل حاضر شده و مداخله می‌کنند.

ستاری تصریح کرد: مرکز اورژانس اجتماعی یا فوریت‌های اجتماعی از طریق چهار بخش خط ۱۲۳، تیم سیار، مرکز مداخله و پایگاه خدمات اجتماعی به جامعه هدف خدمت‌رسانی می‌کند و شماره تلفن ۱۲۳ در کل استان ثابت بوده و از دورترین نقاط استان قابل برقراری ارتباط بوده که تمام خدمات اورژانس اجتماعی رایگان است.

‌مدیرکل بهزیستی استان اردبیل ابراز داشت: متقاضیان طلاق هم جزو افرادی هستند که از خدمات اورژانس بهره می‌برند و در برخی مواقع بانوان به دلیل همسرآزاری یا تقاضای طلاق به واحد‌های اورژانس مراجعه می‌کنند که نیاز به مشاوره حقوقی دارند و این خدمات هم خوشبختانه در این مراکز برای خدمت‌گیرندگان ارائه می‌شود.

ستاری افزود: در سال گذشته یک واحد مرکز پایگاه خدمات اجتماعی در منطقه حاشیه‌نشین شهرستان خلخال راه‌اندازی شده و به ساکنان این منطقه خدمات تخصصی ارائه می‌شود.

 

انتهای پیام/آ

 

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: دانستنی ها دانستنی ها

منبع این خبر، وبسایت www.yjc.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۷۹۲۱۴۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • بهبود کودکان بیمار با کمک خرس رباتیک
 • انتقال قلب بیمار مرگ مغزی در کمتر از ۵۰ دقیقه از رشت به تهران
 • آغاز طرح امداد تابستانی اورژانس ۱۱۵ در استان خراسان رضوی
 • پیوند اعضای بیمار کاشانی
 • اورژانس اجتماعی در مدارس مانع آسیب دانش‌آموزان
 • راه حل سودده کردن پالایشگاه‌ها / تنفس خوراک بازی برد-برد دولت و توسعه دهنده پالایشگاه‌ها
 • فعالیت «اورژانس اجتماعی مدارس» از مهر
 • ماموریت هوایی اورژانس برای اهدای یک قلب/جزئیات ماجرای درگیری ماموران پلیس با دختری در تهرانپارس
 • تمهیدات اورژانس برای مراسم تشییع پیکر ۱۵۰ شهید گمنام
 • اقدامات اورژانس برای مراسم تشییع ۱۵۰ شهید گمنام
 • آماده‌باش اورژانس تهران در مراسم تشییع ۱۵۰ شهید گمنام دفاع مقدس
 • تنفس فرهنگی یعنی غالب بودن فضای فرهنگی در محیط های کار و فعالیت
 • شناسایی ۵۰۰ بیمار مبتلا به فشارخون بالا در گلپایگان
 • وجود بیش از 1600 بیمار روان مزمن در قزوین
 • راهکار‌های طلایی برای کنترل بیماری حرکت
 • معاون درمان دانشگاه پزشکی یزد: سهم هر بیمار برای ویزیت و معاینه، حداقل هشت دقیقه است
 • پرواژ اورژانس برای انتقال قلب اهدایی از رشت به تهران
 • 5راه کنترل بیماری حرکت
 • کسانی که در وسایل نقلیه حالت تهوع می‌گیرند، بخوانند