محققان رشته داروسازی صنعتی (فارماسیوتیکس) علوم پزشکی تهران توانستند با استفاده از نانوذرات در سیستم دارورسانی، میزان نفوذپذیری دارو را افزایش داده و این سیستم را به یک سامانه دارورسانی هدفمند تبدیل کنند.

به گزارش گروه فناوری خبرگزاری دانشجو، آنچه از شنیدن نام دارو برای اولین بار به ذهن خطور می‌کند شاید چیزی فراتر از قرص، کپسول یا آمپول نباشد! در حالی‌که دنیای دارو و روش‌های انتقال آن به بدن به همین‌ها خلاصه نمی‌شود. با گسترش علوم دارویی، سیستم‌های دارورسانی گذشته پاسخگوی نیاز‌های دارودرمانی نبوده و در نتیجه، به ‏تدریج با ابداع فرمولاسیون و ابزار‌های نوین تلاش می‌شود میزانِ فراهمیِ زیستیِ دارو‌ها را در محل‌هایی خاص از بدن و در زمان‌هایی خاص، افزایش دهند تا هم هدف‏ درمانی و هم کاهش عوارض دارویی را تأمین نمایند.

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران برای کاهش اثرات منفی جانبی دارو در بیماران مبتلا به التهاب روده، سامانه دارویی مبتنی بر نانوذرات طراحی کردند.

وفائی درباره لزوم انجام این طرح گفت: «این پروژه با توجه به اهمیت و نیاز کاهش عوارض جانبی دارو و ارتقا کارایی درمانی بیماری‌های التهابی روده با استفاده از یک سامانه دارورسانی هدفمند بر پایه نانوذرات طراحی شد. در این مطالعه، کوپلیمر تشکیل دهنده نانوذرات هیالورونیک اسید به منظور انتقال هدفمند داروی بودزوناید (کورتیکواستروئید مؤثر در درمان بیماری‌های التهابی روده) به بافت التهابی روده تهیه شد. نانوذرات تهیه شده فاقد اثرات سمی بر رده سلولی روده بزرگ بود و مشخص شد نانوذرات هیالورونیک اسید، وارد سلول‌های التهاب‌یافته می‌شوند. نتایج مطالعات سلولی و حیوانی نشان داد که اثر ضدالتهابی نانوذرات حاوی دارو در مقایسه با داروی آزاد بیشتر است. نتایج این پروژه نشان می‌دهد که نانوذرات هیالورونیک اسید حاوی داروی بودزوناید، به دلیل اندازه مناسب (در محدوده ۲۷۳ تا ۲۹۳ نانومتر)، بار سطحی آنیونی و تمایل به گیرنده‌های اختصاصی بر سطح سلول‌های اپیتلیال ملتهب می‌تواند در دارورسانی هدفمند در درمان بیماری کولیت اولسراتیو مورد استفاده قرار گیرد.»

وی در ادامه درباره ویژگی نوآورانه و ضرورت انجام این طرح گفت: در این مطالعه، کوپلیمر تشکیل‌دهنده نانوذرات هیالورونیک اسید با یک روش ابداعی سنتز شد و سپس به منظور دارورسانی بر روی یک مدل سلولی بیماری التهابی روده و در ادامه کار در مدل حیوانی موردارزیابی قرار گرفت. طراحی و توسعه سامانه‌های دارورسانی که به صورت هدفمند دارو را در محل اختصاصی التهاب در کولون آزاد کند، جهت کاهش عوارض جانبی ناشی از جذب سیستمیک دارو و ارتقا درمان بیماری‌های التهابی روده می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

به گفته این محقق با توجه به ورود چندین محصول دارویی جدید از سیستم‌های دارورسانی هدفمند بر پایه نانو به بازار کشور‌های ایالات‌متحده و اروپا، بازار فروش قابل توجه این محصولات و توانمندی این گروه تحقیقاتی در صنعتی‌سازی طرح، امکان تجاری‌سازی محصول وجود دارد و در صورت تکمیل کار و تولید محصول، با توجه به شیوع بالای بیماری و اهمیت درمان، در مرحله اول نیاز داخلی کشور تأمین می‌شود و در ادامه کار می‌توان به توسعه صادرات محصول در کشور‌های آسیایی همجوار امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: نمونه آزمایشی محصول ساخته و ثبت اختراع محصول انجام شده است و به منظور تولید محصول در مقیاس صنعتی، تسهیلات مالی در قالب سرمایه‌گذار و اخذ مجوز از سازمان غذا و دارو مورد نیاز است.. تأمین تسهیلات مالی جهت تجاری‌سازی این دسته از محصولات با استفاده از امکانات و تجهیزات دستگاهی موجود در دانشگاه‌ها و مراکز رشد می‌تواند گره‌گشا باشد.

سید یاسر وفائی در حال حاضر به عنوان عضو هیئت‌علمی گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان، در زمینه طراحی و توسعه محصولات دارویی بر پایه نانو فعالیت می‌کند و طراحی و همکاری در اجرای چندین طرح مصوب جهت تولید محصولات دارویی بر پایه نانو را در قالب پایان‌نامه دانشجویی و طرح تحقیقاتی بر عهده دارد.

این پژوهش حاصل تلاش‌های سید یاسر وفائی عضو هیئت‌علمی گروه فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی همدان تحت نظارت و راهنمایی دکتر رسول دیناروند استادتمام فارماسیوتیکس دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند/ تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه/ آمار ام اس رو به افزایش است

خبرگزاری میزان- مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند، تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه، آمار ام اس رو به افزایش است، تجویز دارو بر اساس ژن بیمار، ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم و ... گزیده‌ای از اخبار منعکس شده در بسته سلامت امروز است.

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند، تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه، آمار ام اس رو به افزایش است، تجویز دارو بر اساس ژن بیمار، ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم و ... گزیده‌ای از اخبار منعکس شده در بسته سلامت امروز است که در ادامه می‌خوانید.

• مکمل‌های رژیمی برای سلامت افراد مضر هستند
محققان هشدار می‌دهند مصرف مکمل‌های رژیمی برای کاهش وزن می‌تواند عواقب شدیدی برای سلامت افراد جوان داشته باشد. به گزارش مهر، محققان دانشگاه هاروارد دریافته اند مصرف مکمل‌های رژیمی برای کاهش وزن، عضله سازی و ایجاد انرژی منجر به مرگ، ازکارافتادگی و بستری شدن در بیمارستان برای نوجوانان و جوانان می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد این نوع مکمل‌ها در مقایسه با ویتامین ها، با بروز سه برابری مشکلات سلامت در افراد جوان مرتبط هستند. در این مطالعه، محققان به بررسی گزارشات بروز حوادث بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۵ در آمریکا پرداختند و فاکتور پرخطر مربوط به حوادث شدید پزشکی نظیر مرگ، ازکارافتادگی و بستری شدن در بیمارستان را در افراد صفر تا ۲۵ سال که با مصرف مکمل‌های رژیمی به خاطر کاهش وزن، عضله سازی با انرژی ارتباط داشت را بررسی کردند. محققان دریافتند در تولید بسیاری از این محصولات، دارو‌های تقلبی، مواد ممنوعه، فلزات سنگین، آفت کش‌ها و سایر مواد شیمیایی خطرناک استفاده شده است.


• تجویز ۳۰۰ قلم دارو بدون نسخه
رئیس دهمین همایش داروسازی بالینی ایران، گفت: در حدود ۳۰۰ قلم دارو در کشور بدون نسخه تجویز می‌شود. به گزارش مهر، خیراله غلامی افزود: نقش داروسازان در تجویز دارو برای بیمار از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر ۳۰۰ قلم دارو برای تجویز نیاز به نسخه ندارد، ادامه داد: داروساز باید با عوارض دارو‌ها آشنا باشد و اطلاعات دارویی را به بیمار ارائه دهد. استاد دانشکده داروسازی، در پاسخ به این سوال که وضعیت مصرف دارو در ایران چگونه است، گفت: مردم ما هم بی پروا دارو مصرف می‌کنند، هم از مصرف دارو خیلی می‌ترسند.

• تجویز دارو بر اساس ژن بیمار
رئیس انجمن داروسازان بالینی ایران، گفت: استفاده از علم دارو درمانی شخصی شده، آثار مثبتی در روند درمان به دنبال دارد. به گزارش مهر، جمشید سلام‌زاده با عنوان این مطلب که تحقیقات زیادی در دنیا در زمینه دارو درمانی شخصی شده صورت گرفته است، گفت: آنچه در کشور ما شروع شده در قالب تحقیقات است که می‌خواهیم داروسازان بالینی با این شیوه آشنا شوند. سلام زاده با اشاره به موضوع ژنوم انسانی، افزود: اختلافاتی که در نقشه ژنتیک افراد دارد، نشان داده است که در زمینه برخی بیماری‌ها، تفاوت‌هایی به لحاظ پاسخ دهی به دارو‌ها وجود دارد. سلام زاده افزود: ۹۹ و یک دهم درصد نقشه ژنتیکی انسان‌ها مثل هم است و تنها در ۹ دهم درصد شاهد اختلاف ژنتیکی در انسان هستیم. اما همین مقدار اندک برای استفاده از علم دارو درمانی شخصی شده حائز اهمیت است.

• ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم
وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت سازمان غذا و دارو و هیات امنای ارزی چندان مناسب نبود، گفت: ۳ درصد داروی وارداتی به کشور ۱.۳ میلیارد دلار و ۹۷ درصد داروی تولید داخلی ۵۵۰ میلیون دلار ارزبری داشت! به گزارش ایلنا، سعید نمکی اظهار کرد: از همان روز‌های اول مسئولیتم در وزارت بهداشت، ابلاغ کردم که هیچ دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه آن در کشور تولید می‌شود، اجازه واردات ندارد و به‌شدت بر روی این موضع، ایستادم و اعلام کردیم که هر شرکت داروسازی اقدام به تولید دارو‌های وارداتی کند، از آن حمایت می‌کنیم. وی تصریح کرد: اخیرا احساس کردم که در سازمان غذا و دارو، ساز و کار مناسبی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی و شرایط جدید، مهیا نیست و این سازمان را تبدیل به قرارگاه کردم و خود نیز مسئولیت آن را پذیرفتم و دیروز نیز نشست ۶- ۵ ساعته‌ای در این سازمان با اعضای هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو داشتم.

• "زردآلو" موثر در کاهش فشارخون
مسول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور با اشاره به فواید میوه تابستانی زردآلو، عنوان کرد: زردآلو‌های تازه و پررنگ تأمین کننده مقادیر قابل توجهی بتاکاروتن (ماده پیش ساز ویتامین A) و پتاسیم برای بدن بوده و برگه‌های زردآلو نیز منبع بسیار غنی پتاسیم هستند. به گزارش ایسنا، مینا کاویانی در رابطه با سایر فواید میوه زردآلو تصریح کرد: زردآلو یکی از میوه‌های خوش طعم و مغذی فصل تابستان است. البته انواع خشک و آماده مصرف آن نیز موجود است که دسترسی به آن را در سایر فصول سال میسر می‌کند. وی ادامه داد: همچنین نتایج تحقیقات حاکی از آن است که دریافت ۵/۲ تا ۹/۳ گرم پتاسیم اضافه بر نیاز در رژیم غذایی روزانه، فشار خون را در افرادی که پرفشاری خون دارند، کاهش می‌دهد؛ بنابراین برگه‌های زردآلو نیز که دارای حدود ۴/۱ گرم پتاسیم در هر ۱۰۰ گرم هستند، در کاهش فشار خون نقش بسزایی ایفا می‌کنند.

• "میگرن" شایع‌ترین علت سردرد در کودکان
عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان درباره طرح تحقیقاتی که در این مرکز در زمینه میگرن کودکان انجام شده، گفت: برخلاف تصور شایع‌ترین علت سردرد در کودکان میگرن است. به گزارش ایسنا، پروانه کریم زاده با بیان این مطلب اظهار کرد: ما دارو‌های مربوط به درمان میگرن را در قالب طرح‌های تحقیقاتی بررسی کردیم و نتایج آن هم منتشر شده است. در مورد داروی میگرن پژوهشی داشتیم که مشخص شد "پرگابالین" در درمان میگرن کودکان تأثیرگذار است و نتایج آن هم در سایت‌های بین‌المللی منتشر شد. به گفته عضو هیئت‌علمی مرکز تحقیقات اعصاب کودکان بخشی از تحقیقات این مرکز در زمینه کودکان اوتیستیک است و مباحثی مانند میزان تکرار اوتیسم در خانواده، علت این بیماری و نوار مغز افراد مبتلا در این طرح‌های تحقیقاتی بررسی شده است.


• شیوع ام. اس در زنان بیشتر از مردان
یک پزشک متخصص مغز و اعصاب در مشهد گفت: بیماری ام. اس در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد و در ایران شیوع این بیماری در بین زنان کشورمان بیش از میانگین جهانی است به طوری که هم اکنون ابتلاء به این بیماری در بین زنان ایرانی سه برابر مردان است. به گزارش ایرنا، محسن حکاک افزود: در مجموع، شمار زنان مبتلا به این بیماری در ایران در مقایسه با آمار‌های خاورمیانه و محدوده مدیترانه به مراتب بیشتر است. وی کمبود ویتامین دی را یکی از فرضیه‌های مطرح در زمینه ابتلای بیشتر زنان ایران به بیماری ام. اس ذکر کرد و گفت: کمبود این ویتامین که نور آفتاب در ایجاد آن نقش به سزایی دارد یکی از علل احتمالی بیماری ام. اس شناخته شده است. این پزشک متخصص مغز و اعصاب گفت: بر اساس تحقیقات جهانی افرادی که نزدیک خط استوا زندگی می‌کنند به دلیل نزدیک بودن به آفتاب کمتر به ام. اس مبتلا می‌شوند درحالی که هر چه از استوا فاصله بگیریم ابتلاء به این بیماری افزایش می‌یابد. حکاک افزود: شیوع ابتلاء به بیماری ام. اس در کشور ما طی دو دهه گذشته رشد فزاینده‌ای داشته است به طوری که هم اکنون میانگین شیوع بیماری ام. اس در ایران ۵۰ بیمار در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و اصفهان با بیش از ۹۰ بیمار در ۱۰۰ هزار نفر جمعیت بالاترین شیوع بیماری ام. اس را در کشورمان داراست. وی ام. اس را بیماری هزار چهره دانست و افزود: علائم حسی و بینایی مهم‌ترین علام این بیماری هستند که با خواب رفتگی در اندام‌ها، مور مور شدن دست‌ها، بی حسی اندام‌ها، کاهش بینایی، کاهش دید و اختلال در دیدرنگی خود را نشان می‌دهند همچنین ضعف حرکتی، اختلال در راه رفتن، سرگیجه، اختلالات ادراری، کاهش حافظه و افسردگی از دیگر علائم بیماری ام. اس است.


• استان مرکزی رتبه دوم اهدای خون زنان کشور را دارد
مدیرکل انتقال خون استان مرکزی گفت: این استان در شاخص اهدای خون زنان رتبه دوم کشور را بعد از استان لرستان دارد. به گزارش ایرنا، فاطمه سادات مهدویانی افزود: شاخص اهدای خون زنان در کشور چهار درصد است و استان مرکزی با ۷ و ۲ دهم درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. وی اظهار داشت: از هر ۱۰۰ اهداکننده خون ۹۳ نفر مرد و هفت نفر زن هستند که باور‌های غلط از جمله اثر نامطلوب و ضعف برای زنان، ابتلای زنان به پوکی استخوان و تکمیل میزان اهدا خون توسط مردان باعث شده است تا شمار زنان در اهدای خون، کمتر از مردان باشد.

• شب ادراری کودکان را جدی بگیرید
رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، از والدین خواست نسبت به شب ادراری کودکان خود بی اعتنا نباشند. به گزارش برنا؛ مهری مهراد، افزود: شب ادراری در کودکان خیلی شایع است که اغلب مشکل خاص زمینه‌ای ندارند. وی با تاکید بر توجه والدین به مسئله شب ادراری کودکان، تصریح کرد: گاهی شب ادراری می‌تواند یک علت بیماری زمینه‌ای خیلی حاد و مادر زادی یا مشکلات کلیوی و مثانه باشد. مهراد ادامه داد: اگر بی اختیاری ادراری کودکان در طول روز اتفاق بیافتد، می‌بایست حتماً توسط والدین نزد پزشک متخصص برده شوند تا مورد معاینه و چکاب قرار بگیرند. وی افزود: پسر بچه‌ها در سنین ۳.۵ تا ۴ سالگی به مرحله کنترل ادرار و مدفوع می‌رسند و دختر بچه‌ها در سنین ۳ تا ۳.۵ سالگی به این مرحله می‌رسند. مهراد با تاکید بر اینکه بی اختیاری ادرار در طول روز و هنگام بیداری کودکان یک مسئله مهم است، تصریح کرد: این قبیل مشکلات صد در صد علت خاصی دارد و کودک باید مورد چکابقرار گیرد. رئیس انجمن نورویورولوژی ایران، در ادامه با بیان این مطلب که عفونت‌های ادراری در سنین یائسگی خیلی شایع است، تاکید کرد: توصیه ما به زنان میانسال، انجام معاینات دوره‌ای است.

 

انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: فناوری نانو داروسازی بیماری های التهاب روده درمان التهاب روده

منبع این خبر، وبسایت snn.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۶۳۸۱۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • گوگل برای همگرایی ژن‌درمانی و نانوذرات، ۵۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری می‌کند
 • مراحل ترک اعتیاد نفتی
 • نیاز به بازنگری لیست سیاه بانک مرکزی در خصوص شرکت های دارویی/ نظارت دولت مانع ورود داروهایی شده که مشابه داخلی دارند/ شرکت های داروسازی برای ورشکست نشدن باید به هم وصل شوند
 • مردم به داروی ایرانی اعتماد کنند/شگرد رقبای خارجی
 • تلاش برای ارتقا ظرفیت‌های بسیج جامعه پزشکی
 • واکنش وزارت بهداشت به پروژه ۲۰۴۰/ دستاوردهای علمی در عرصه پزشکی
 • لزوم استمرار کار فرهنگی در سطح جامعه برای اثربخشی موثر
 • علت برگشت دادن داروهای ایرانی از کشورهای همسایه دستور آمریکا بود/ اگر داروهای داخلی کیفیت ندارند پس چرا قاچاق می شوند/ تاثیر منفی ممانعت تبلیغ دارو در رشد داروسازی کشور/در فرهنگسازی دارویی کم کار هستیم
 • مقاومت سلول‌های جانداران در برابر نانوذرات نقره متفاوت است
 • راه‌اندازی رشته تخصصی بیماری‌های داخلی در دانشگاه علوم پزشکی جهرم
 • سرطان‌هایی که مردان را تهدید می‌کند!
 • ۲ بیماری رایج با بهترین درمان های خانگی که باید بشناسید
 • پایش محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم
 • سه محصول فناورانه دانشگاه علوم بهزیستی روانه بازار می‌شود
 • داروهای نانویی به کشورهای همسایه صادر می شوند
 • محصولات پرمصرف کشاورزی به صورت مداوم پایش می‌شود
 • فناوران به اثربخشی محصول خود باور داشته باشند
 • ضرورت توجه به اثربخشی فعالیت‌های روابط‌عمومی
 • ۵ مولفه مهم برای ارتقا شاخص‌های سلامت شبکه بهداشت و درمان مهاباد