معاون امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی گفت: استادان برجسته و بنام در سطح ملی و بین المللی در حوزه هنرهای تجسمی و قرآنی این استان فعالیت دارند اما تعداد نگارخانه‌ های موجود استان متناسب با ظرفیت بسیار هنری آن نیست.

به گزارش قدس آنلاین ؛محمد رضا محمدی روز پنجشنبه افزود: ۵۰ نگارخانه در خراسان رضوی وجود دارد که دولتی، نیمه دولتی یا خصوصی هستند.

وی اظهار داشت: نگارخانه‌های برخی شهرستان‌های استان در مجتمع‌های فرهنگی – هنری آنها قرار دارند و برخی شهرستان‌های استان نیز نگارخانه ندارند.

وی گفت: توجه به اقتصاد هنر رویکرد اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است تا بستر فروش آثار هنری هنرمندان را فراهم کند و از این طریق گردش مالی در هنر اتفاق افتاده و مشکلات معیشتی هنرمندان حل شود.

محمدی افزود: راه اندازی نگارخانه و آموزشگاه‌های تخصصی در حوزه هنرهای قرآنی، معرفی آثار هنری قرآنی به عنوان سوغات مشهد از جمله اقداماتی است که می‌تواند اقتصاد هنر را تقویت کند.

وی اظهار داشت: ظرفیت هنر و هنرمندان بویژه در عرصه قرآنی در استان خراسان رضوی بسیار است لذا در تلاش هستیم با همکاری بخش خصوصی در هر شهرستان دستکم یک نگارخانه ایجاد کنیم.

وی گفت: از ظرفیت آژانس‌های مسافرتی و هتل‌ها برای تقویت نگارخانه‌ها بهره خواهیم گرفت به نحوی که نگارخانه گردی جزو برنامه‌های گردشگران در سفر به مشهد قرار گیرد تا از این طریق آثار هنری به فروش رفته و چرخه اقتصادی در نگارخانه ایجاد شود.

محمدی افزود: به دلیل افزایش هزینه های جاری، ریسک سرمایه گذاری برای راه اندازی نگارخانه زیاد است و سرمایه گذاران تمایل کمتر به سرمایه گذاری در این بخش دارند لذا باید حمایت های مالی را در این زمینه افزایش داد تا بخش خصوصی ترغیب شود.

وی اظهار داشت: اگر بتوانیم اقتصاد فرهنگ و هنر را توسعه دهیم، بخش خصوصی نیز در زمینه راه اندازی نگارخانه و فروش آثار هنری ترغیب خواهد شد.

وی گفت: بر اساس قانون سازمان‌ها موظف هستند نیم درصد از اعتبارات عمرانی سالانه خود را به امور فرهنگی و هنری اختصاص دهند اما با توجه به وضعیت اقتصادی، اعتبارات سازمان ها پاسخگوی هزینه های اصلی آنان نیز نیست.

منبع : ایرنا

انتهای پیام

منبع: قدس آنلاین

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزامی به حج تمتع/ نیمی از هزینه «کاروان نور» از محل موقوفات است

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ دوره توجیهی ـ آموزشی کاروان قرآنی اعزامی به حج تمتع سال 98(کاروان قرآنی نور) صبح امروز چهارشنبه، 5 تیرماه، در محل ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

در ابتدا سیدعلی سرابی، دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن با بیان اینکه فرصت به دست آمده برای حضور شما عزیزان در مراسم حج، فرصت بسیار مغتنمی است، اظهار کرد: چشم‌های زیادی انتظار حضور در این کاروان و جمع قرآنی را داشتند، ولی خداوند متعال این توفیق را به شما بزرگواران اعطا کرده است و شاید دیگر تکرار نشود.

فراوانی تعداد قاریان واجدالشرایط اعزام

سرابی با بیان اینکه طی سال‌های گذشته، قاریانی بودند که چندین بار در این کاروان حضور داشته و اعزام می‌شدند، افزود: خوشبختانه طی این سال‌ها، تعداد قاریان خوبی که با تلاوت فاخرشان بتوانند، افتخاری بر دیگر افتخارات کشورمان باشند و خوش بدرخشند، فراوان شده است که باید نوبت به آنان برسد و به همین دلیل، ممکن است این حضور برای عزیزان، دیگر تکرار نشود.

قائم مقام شورای عالی قرآن با اشاره به اینکه این فرصت به دست آمده فرصت بازیابی روحی و معنوی و نیز امکان بازسازی و آینده‌سازی است، تصریح کرد: این فرصت برای شما عزیزان، توفیق مضاعفی محسوب می‌شود؛ چرا که حجاج که با خلوص نیت و جهت به دست آوردن تقوای الهی در این مراسم معنوی شرکت می‌کنند؛ آماده هستند تا شما عطر قرآن را بر جان و دل ایشان بپاشید و از این رهگذر و لذت معنوی، خود نیز بهرهمند شوید.

علت کاهش تعداد اعضای کاروان نور

وی با بیان اینکه شاید این فرصت برای کمتر حاجی ایجاد شود که هم از فضا و معنویت حج بهرهمند شود و هم بتواند خدمتگزار دیگر حجاج باشد، افزود: زمانی تعداد اعضای کاروان قرآنی حج، بالغ بر 100 نفر بود و این آمار به تدریج کاهش پیدا کرد. غیر از محدودیتی که امروز برای اعزام قاریان به سرزمین وحی وجود دارد، یکی از مسائلی که باعث شد تا تعداد اعضای کاروان از آن تعداد بالا، کاهش پیدا کند، این بود که راندمان کاری قابل دفاعی نداشت.

رضایت بعثه از کاروان طی چند سال اخیر

سرابی با اشاره به اینکه البته در چند سال اخیر عملکرد کاروان قرآنی نور بسیار خوب بوده و به ویژه مسئولان بعثه مقام معظم رهبری از این امر اظهار رضایت داشته‌اند، بیان کرد: از اعضای کاروان، درخواست می‌کنم که در وظیفه‌ای که به ایشان محول شده، کوشا باشند، هر چقدر کارکرد اصلی اعضای کاروان پرحجم‌تر باشد، زمینه کاهش تعداد اعضا برای سال‌های بعد کمتر خواهد شد.

بدرخشید تا رویکرد‌ها به کاروان قرآنی مثبت بماند

دبیر کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن با بیان اینکه خود اعضا نیز باید به دنبال فرصت و فضا برای عرضه هنرشان باشند، اظهار کرد: اعضای کاروان باید از سلامتی خود برای انجام وظیفه‌ای که پیش‌رو دارند، محافظت کنند تا شرایطی فراهم نشود که نتوانند وظیفه خود را به خوبی انجام دهند. منعفت کارکرد خوب اعضای کاروان امسال به کاروان‌های سال‌های بعد نیز خواهد رسید و هر چقدر این کارکرد اثرگذارتر باشد، سیاست‌گذاران در سال‌های آینده، ترغیب می‌شوند تا تعداد بیشتری را در قالب این کاروان به سرزمین وحی اعزام کنند.

در ادامه این دوره توجیهی ـ آموزشی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمصطفی حسینی، رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه و عضو کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن نیز در سخنانی با بیان اینکه حدود نیمی از هزینه تشرف اعضای کاروان از محل موقوفات است از ایشان خواست تا برای واقفی که این فرصت را ایجاد کرده دعای خیر داشته باشند.

حسینی با اشاره به توصیه‌های مهم مقام معظم رهبری در رابطه با حفظ قرآن و بیان این نکته که هیچ توجیهی وجود ندارد که قرآنیان ما به قرائت بپردازند در حالی که حافظ قرآن نیستند، گفت: در سایر کشورهای اسلامی همواره مشاهده می‌کنیم که مسئله حفظ با قرائت قرآن در هم آمیخته‌ است.

توفیق حفظ قرآن را بخواهید

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه خطاب به اعضای کاروان قرآنی نور با اشاره به اینکه طبق سیره علمای بزرگ از جمله آیات عظام بروجردی و خویی همگی بر حفظ قرآن تاکید داشتند، افزود: از شما عزیزان درخواست می‌کنم که در این سفر نورانی با خدای خود عهدی ببندید که توفیق حفظ قرآن به شما داده شود.

حسینی با بیان اینکه شما اعضای کاروان قرآنی نور جماعت حرفه‌ای قرآنی کشور هستید، تصریح کرد: در کنار حفظ قرآن، آموزش مکالمه عربی را نیز در دستور کار خود قرار دهید. مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف نیز آماده است تا در این زمینه برای داوران و قرآنیان کشور کلاس‌های مکالمه عربی برگزار کند.

فراگیری مکالمه عربی را جدی بگیرید

عضو کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن با اشاره به اینکه انسی که شما قرآنیان با قرآن دارید، فراگیری مکالمه عربی را برای شما راحت‌تر از دیگران می‌کند، اظهار کرد: اینکه شما قرآنیان بتوانید خود را به اهل لسان نزدیک کنید، مسئله مهمی است؛ چرا که عربی، زبان اسلام است و قرآنیان باید با مکالمه زبان اسلام و قرآن آشنا باشند.

وی با بیان اینکه اگر بنده می‌توانستم در این زمینه تصمیم‌گیری کنم، حضور افرادی که مکالمه عربی را نمی‌دانند و یا حافظ قرآن نیستند در این کاروان ممنوع می‌کردم، اظهار کرد: زمینه برای حفظ قرآن برای شما مهیاست و این امر پیشرفت شما در قرائت و مهارت‌های قرآنی را افزایش می‌دهد. کسانی که انس بیشتری با قرآن دارند، کمتر دچار لغزش خواهند شد.

انتهای پیام

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: نگارخانه شهر

منبع این خبر، وبسایت qudsonline.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۳۹۸۴۷۴۱ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • خدمات رسانی به زائران باید متناسب شان زوار اباعبدالله الحسین (ع) باشد
 • رونق تولید نیازمند سیاست های ارزی و نظام مالیاتی متناسب
 • کارگاه تاریخ شفاهی به همت حوزه هنری خراسان رضوی برگزار می‌شود
 • نمایشگاه عکس‌نگاره «زندگی به سبک بهشتی» در فرهنگ‌سرای انقلاب اسلامی
 • الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت قالبی متناسب با سیرت قضای اسلامی است
 • نمایشگاه «زندگی به سبک بهشتی» برگزار می‌شود
 • دپارتمان آموزشی تخصصی زبان انگلیسی در ارومیه راه‌انداری می‌شود
 • راه‌اندازی دپارتمان آموزشی تخصصی زبان انگلیسی ویژه کودکان زیر 7 سال در ارومیه
 • نگاه جهادی به انجام فعالیت‌های قرآنی ضروری است
 • فراهم کردن بستر برای ارائه احکام اسلامی و اعتقادی توسط تبلیغات اسلامی
 • هزینه خدمات ICT باید متناسب با جیب مردم باشد
 • معنای انقلابیگری شهیدبهشتی
 • امضای تفاهمنامه همکاری میان بندر چابهار با بخش خصوصی افغانستان
 • دارالقرآن خراسان شمالی، میزبان ۱۵۹ فعال برتر قرآنی
 • صدور ۳هزار گواهینامه قرآنی در خراسان جنوبی
 • زیرساخت جاده ای چابهار متناسب با جایگاه تجاری و ترانزیتی آن نیست
 • اژه‌ای: امیدواریم در گام دوم انقلاب متناسب با قضای اسلامی قدم برداریم
 • ۴۲۰ روستای خراسان رضوی با تانکر آبرسانی می‌شود
 • سهم خراسان رضوی از صادرات کشور ۵ و ۲ دهم درصد است