هم اکنون شمار بیماران مبتلا به بیماری‌های کلیوی در کشور و استان زنجان روبه افزایش بوده و در این میان خدمات دارویی، دسترسی بهتر و بدون دغدغه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این در حالی است که طی ماههای گذشته بیماران کلیوی به ویژه بیماران پیوندی در تهیه دارهای پر مصرف خود دچار مشکلاتی شده اند و از طرفی مصرف داروی مشابه ایرانی نیز با سیستم بدنی آنان سازگار نیست و همین مساله معضلاتی را موجب شده است.

عباسی ۳۵ ساله شهروندان زنجانی از جمله بیمارانی است که حدود هفت سال پیش به پیوند کلیه اقدام کرده و برای تامین سلامتی خود نیز باید تا پایان زندگی خود داروهایی تجویزی از سوی پزشک را بطور منظم و دقیق مصرف کند.

او در ارتباط با مشکل بوجود امده در کمبود برخی اقلام دارویی به خبرنگار ایرنا گفت: پروگراف نیم از جمله داروهایی پر مصرف بیماران پیوندی بوده و بروز خلل در این زمنیه مشکلات و تبعات ناگواری را بوجود می آورد.

وی اظهار داشت: کپسول پروگراف به تعداد ۶۰ عدد، روزی ۲ بار مصرف می کنم و این در حالی است روز گذشته با مراجعه به ۲ داروخانه متصدیان گفتند که نوع خارجی ان وجود ندارد و مشابه ایران نیز برای استفاده فقط به مدت پنج روزاست.

این بیمار پیوندی ادامه داد: این در حالی مصرف داروهای مشابه داخلی این نوع دارو برای بیماران مشکلاتی دارد و پزشک نیز برای استفاده از نوع خارجی ان تاکید دارد...

وی اضافه کرد: برای رفع مشکل این موضوع به سازمان عذا و داروی استان مراجعه کردم و پس از پیگیری های های لازم اعلام کردند که مابقی آن به زودی از طریق تامین آن، از یکی از شهرستان های استان برطرف می شود که امیدوارم به جایی برسد.

این بیمار ادامه داد: پیش از این نیز داروهای بیماران پیوندی فقط از طریق داروخانه شهید رجایی خدمات مورد نظر ر دریافت می کردند، اما بیماران مجبورند برای پیگیری داروهای مورد نظر خود به داروخانه پنج شهریور بیمارستان ولی عصر (عج) مراجعه کنند که این رفت و آمدها برای بیماران مشکلاتی دارد.

عباسی خاطر نشان خاطر نشان کرد: طبق روال گذشته بیماران برای ویزیت و بررسی وضعیت بیماری خود هر ۲ ماه یکبار به پزشک مرجعه می کردند که هم اکنون این زمان به یکماه کاهش یافته و همین مساله مشکلاتی را برای مراجعات مکرر و همچنین مسائل بیمه ای فراهم کرده است.

رزاقی ۶۳ ساله نیز از دیگر بیماران پیوندی تحت پوشش انجمن کلیوی استان است که ۲ سال پیش پیوند شده و حال تحت نظر پزشک خود درحال درمان است.

او نیز عمده ترین مشکل فعلی خود را کمبود داروی پروگراف نیم البته نوع خارجی آن در داروخانه های معین شهر زنجان اعلام کرد و گفت که متاسفانه مصرف نوع ایرانی برای بیماران مشکلات عدیده ای ایجاد کرده و از طرفی کاهش مراجعه بیماران برای ویزیت از ۲ به یک ماه به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه نیست.

بیماران پیوندی کلیه در تامین ۲ داروی پر مصرف پروگراف نیم و اپرکس مشکل دارند

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان در این اتباط به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به شرایط کنونی، مشکلات اقتصادی و افزایش هزینه‌ها، در پرداختی و حمایت از بیماران تحت پوشش این انجمن تغییری رخ نداده است.

محمدرضا طهماسبی افزود: در زمان حاضر این انجمن طبق روال گذشته خدمات مورد نیاز را به گروه‌های هدف خود ارائه می‌کند و در راستای آموزش و پیشگیری از ابتلاء به این نوع بیماری گام بر می‌دارد.

وی اظهار داشت: به این مهم باید توجه داشت بیمار پیوند کلیه باید در طول عمر خود تحت پوشش این انجمن باشد و داروهای مورد نظر خود را از مراکز تعیین شده دریافت کند که بروز خللی تبعات ناخوشایندی را به همراه دارد.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان ادامه داد: هم اکنون بیماران پیوندی این انجمن در تامین ۲ داروی پر مصرف پروگراف نیم و اپرکس با معضلاتی جدی مواجه شده اند و تداوم این مساله برای آنان بسیار رنج آفرین است.

وی اضافه کرد: در گذشته بیماران کلیوی و پیوندی این انجمن برای دریافت دارهای خود فقط به داروخانه شهد رجائی شهر زنجان مراجعه می کردند که اکنون گروههای هدف مجبورند علاوه بر این داروخانه بخش دیگری از دارو های خود را از پنج شهریور بیمارستان ولی عصر (ع) دریافت کنند.

طهماسبی افزود: برز این مساله بیماران هدف را با سردرگمی مواجه کرده چرا که باید زمان بیشتری را سهیمه صرف داروهای مورد نظر از ۲ داروخانه یاد شده معطوف کنند.

وی اظهار داشت: از طرفی فرآیند طولاتی مدت تایید یک دارو برای بیمار و تخفیف مورد نیز به چالش اساسی تبدیل شده و آمد و شد انان را بیش از کلافه، خسته و رنجور کرده است.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان ادامه داد: اغلب بیماران در بازه زمانی ۲ ماهه و طبق برنامه داروهای و ویزیت پزشک خود را انجام می دادند که اکنون این زمان به یکماه کاهش یافته و این موضوع نیز مشکلی را به دیگر مشکلات آنان افزوده است.

وی خاطرنشان کرد: بیماران تحت پوشش این با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که امیدواریم مشکلات آنان با هم اندیشی ارگان های متولی امر به ویژه سازمان های بیمه ای برطرف شود.

طهماسبی افزود: این انجمن به دنبال آموزش و پیشگیری و کاهش شمار بیماران کلیوی است و افزایش مبتلایان نیز بیماری‌های دیگری نظیر دیابت را نیز افزایش می‌دهد که هم اکنون بیماران انجمن در ساختمان پنج طبقه در بخش‌های مختلفی تحت درمان و غربالگری قرار دارند.
به گفته وی، از یکهزار و ۸۵۰ بیمار کلیوی تحت پوشش استان یکهزار و ۵۰۰ نفر با پیوند و مراقبت از چرخه دیالیز خارج شدند که اقدام بزرگی محسوب می‌شود و بر این اساس بخش پیشگیری نیز بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

مشکلی در تامین داروهای پیوندی وجود ندارد

مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت که در زمان حاضر بیماران پیوندی و کلیوی در تامین داروهای مورد نیاز مشکلی وجود ندارد و حتی مازاد داریم.

دکتر محمد جواد میانداری افزود: هرچند بطورکلی کمبودهای دارویی در این کشور و این استان وجود دارد اما در این ارتباط مدیریت و نظارت های جدی بصورت مستمر برقرار است.

وی اظهار داشت: با توجه به حساست های دارویی این موضوع بصورت هفته ای در استان رصد می شود و در صورت بروز کمبود ها موارد به وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی اطلاع رسانی می شود.

این مسئول ادامه ادامه داد: متاسفانه بدهی سازمان های بیمه ای به داروخانه شهید رجایی استان به مدت ۱۴ ماه موجب شده امکان خدمات رسانی رسانی بهینه به گروههای هدف به ویژه بیماران پیوندی وجود نداشته باشد و برای کاهش معضلات و مدیریت لازم بخشی از ارائه خدمات به داروخانه پنج شهریور بیمارستان ولی عصر (عج) شهر زنجان واگذار شده است.

وی اضافه کرد: به لحاظ تردد و موقعیت زمانی مشکل برای دریافت داروی مورد نظر بیماران پیوندی در ۲ داروخانه یاد شده وجود ندارد و می توانند آن را تهیه کنند.

مدیر دارویی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان خاطرنشان کرد: بیماران پیوندی در صورت شکایت مبنی برکمبود اقلام دارویی و دیگر مسائل می توانند مراتب را به سازمان غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان اطلاع رسانی کنند.

۹۶۴۶/‏۸۰۶۸

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آیا فرد اعدامی می‌تواند اعضای بدنش را اهدا کند؟

حضرت امام خمینی (ره) در پاسخ به استفتایی با این مضمون که: «امروزه در دنیا مسأله مرگ مغزی پذیرفته شده است و در صورتی که در فردی با کمک معاینات و آزمایشات مخصوص مرگ مغزی مسلم شود، زندگی او خاتمه یافته تلقی می‌گردد. ادامه موقت زندگی چنین فردی به کمک دستگاه تنفس مصنوعی و داروها میسر است و از اعضایی نظیر قلب و کبد این افراد برای پیوند به بیماران و نجات جان آنان استفاده می‌شود. لطفاً نظر مبارک را در مورد انجام چنین اعمال جراحی و برداشتن اعضای افراد با مرگ مسلم مغزی بیان فرمایید.» فرموده‌اند: بر فرض مذکور چنانچه حیات انسان دیگری متوقف بر این باشد با اجازه صاحب اعضا جایز است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نیز در پاسخ به این سه پرسش الف. آیا فروش یا اهدای اعضای بدن برای جراحی و پیوند به دیگران جایز است؟ (مثل فروش کلیه). ب. آیا این کار برای استفاده از این اعضا بعد از مرگ خود شخص جایز است؟ (مانند فروش قلب وچشم). ج. آیا شخصی که قرار است اعدام شود می‌تواند به نحو «الف» یا «ب» اقدام کند؟ د. در این مسأله بین حد یا قصاص تفاوتی وجود دارد؟ فرموده‌اند: «الف. اهدا و مصالحه بعضی اعضا و پیوند آن به بیمار اگر برای صاحب عضو ضرر لازم المراعات نداشته باشد منع شرعی ندارد. ب. اگر مصالحه باشد مانع ندارد. ج، د. فرقی بین اعدامی و قصاص و غیره نیست.»

یا آیت الله مکارم شیرازی اعلام نموده‌اند: پیوند قلب یا کلیه یا اعضای دیگر جایز است خواه آن عضو از انسان زنده‌ای گرفته شده باشد یا از میت و خواه آن میت، میت مسلمان باشد یا غیر مسلمان. ولی در صورتی می‌توان آن عضو را از بدن میت مسلمان قطع کرد و به بدن دیگری پیوند زد که حفظ جان آن مسلمان موقوف بر این پیوند باشد. هر گاه عضوی از مرده یا زنده جدا کنند و به دیگری پیوند زنند به طوری که جز بدن انسان دوم شود در این صورت نجس و قیه نیست و برای نماز هم اشکال ندارد.

یا آیت‌الله العظمی محمد فاضل لنکرانی در پاسخ به همین استفتا اعلام کرده بودند: «اگر حفظ جان مسلمانی بر پیوند عضوی از اعضای میت مسلمان متوقف باشد و از غیر مسلمان جایگزین نداشته باشد، قطع و پیوند جایز است و وصیت صحیح می‌باشد و بنابر احتیاط دیه آن را طبق مسأله ۱۹۴۶ جامع المسائل بدهند تا برای خود میت مصرف شود ولی فروش صحیح نیست.

اما قبل از مرگ دلیلی بر عدم جواز فروش فی نفسه به نظر نرسیده مگر اینکه خطر جانی یا عوارض غیر قابل تحمل در پی داشته باشد که دراین صورت جایز نیست.» بدین ترتیب قانونگذاران سرانجام در سال ۱۳۷۹ و پس از طرح مباحث مختلف حقوقی و شرعی و اعلام نظر صریح مراجع عظام تقلید، موفق به تصویب قوانین اهدای عضو شده و در نهایت شورای نگهبان نیز آن را تأیید و لازم‌الاجرا دانست.

اهدای عضو طبق قانون در دو صورت امکانپذیر است؛ ۱- رضایت خانواده فرد فوت شده ۲- رضایت و وصیتنامه خود فرد. اما موضوعی که پایه و اساس تهیه این گزارش شده است، بحث بر سر اهدای عضو از کسانی است که به واسطه محکومیت به قصاص یا سایر جرایم محکوم به اعدام و مرگ شده‌اند اما به‌رغم اینکه تعداد قابل توجهی از آنها برای اهدای اعضای بدن‌شان اعلام آمادگی می‌کنند، متأسفانه به دلایل مختلف موفق به اهدای اعضای بدن نمی‌شوند. یکی از مهم‌ترین مشکلات نیز نوع اعدام محکومان است که محل اختلاف است. این موضوع، مخالفان و موافقان زیادی دارد که هر یک استدلال‌ها و نظرات قانونی، منطقی و شرعی خود را دارند.

طبق ماده ۱۴ آئین‌نامه نحوه اجرای احکام قصاص، رجم، قتل، صلب، اعدام و شلاق موضوع ماده ۲۹۳ قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری راه‌های مختلفی برای اعدام پیش‌بینی شده که به تشخیص قاضی صادرکننده حکم گذاشته شده است.

فواید بخشش اعضای بدن اعدامی‌ها محمدرضا گیوکی- قاضی سابق دادگستری- که یکی از موافقان چنین پیشنهادی است، می‌گوید: ما دو گروه محکوم به مرگ داریم؛ یک دسته کسانی هستند که به واسطه جرایمی از جمله قاچاق یا جرایم مشابه محکوم به مرگ شده‌اند و گروه دوم، محکومان به قصاص هستند. در مورد گروه اخیر نمی‌توان چندان در انتخاب نوع مرگ‌شان اظهارنظر کرد چرا که قصاص، حق‌الناس است و اولیای دم حق دارند در این باره اظهارنظر کنند اما در مورد دسته نخست و در مواردی که قانون شیوه سلب حیات یا به عبارتی نوع مرگ را مشخص نکرده، می‌توان از محکوم با روشی غیر از موارد حلق‌آویز، تیرباران و… سلب حیات کرد یعنی او را به بیمارستان یا هر مکان دیگری که امکان انجام عمل جراحی باشد، منتقل کرد و پس از بیهوشی، اعضای بدن فرد را خارج کرد و برای پیوند در اختیار مراکز موجود در کشور قرار داد.

البته این کار باید با رضایت خود فرد اعدامی انجام شود نه با زور و اجبار. به گفته این حقوقدان، چنین اقدامی سه فایده اساسی دارد؛ نخست اینکه فرد هنگام مرگ زجر نمی‌کشد و دوم اینکه با اهدای عضو، باعث نجات جان چند بیمار نیازمند می‌شود و بخشی از گناهانش نیز پاک می‌شود.

سوم نیز خانواده وی می‌توانند حتی در مقابل اهدای عضو او مبالغی را دریافت کنند که کمک زیادی به زندگی‌شان است. حقوقدانان مخالف در مقابل نظر این قاضی سابق دادگستری، دکتر محسن خدمتگزار- حقوقدان و استاد دانشگاه- می‌گوید: برداشتن اعضای بدن یک فرد به عنوان جایگزین اعدام به هیچ عنوان معنا ندارد.

در قانون نوع اعدام مصرح است یعنی چوبه دار، سنگسار یا تیرباران! و اگر قانونگذار بخواهد چنین قانونی وضع کند، شورای نگهبان با آن مخالفت خواهد کرد. به گفته وی، مجرم یا محکوم به اعدام دارای حق و حقوقی است و از نظر قانون و شرع باید حیثیت و شرافت فرد رعایت شود و جسم نیز نباید دستخوش تعرض قرار گیرد.

در قانون مجازات اسلامی، جنایت بر میت مجازات دارد ضمن اینکه همه افراد این حق را دارند که بعد از مرگ بدن‌شان دست نخورده به خاک سپرده شود.

از سوی دیگر، باید توجه داشت فرد محکوم به مرگ نمی‌تواند و اختیار ندارد نوع مرگش را خودش انتخاب کند اما می‌تواند پس از مرگ در صورت رضایت و نوشتن وصیت اجازه دهد اعضای بدنش را در صورت امکان برای اهدا به بیماران بردارند. دکتر محمدطاهر کنعانی – حقوقدان و استاد دانشگاه – نیز می‌گوید: «چنین کاری خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه است. به گفته وی، با این‌که قانون اهدای عضو در کشور ما تصویب شده و اجرا می‌شود، اما برخی علما هنوز در مورد آن نظرات مختلفی دارند.

برخی می‌گویند مرگ مغزی حالتی بین مرگ و زندگی و برزخ است و خارج کردن اعضای بدن در چنین حالتی قتل عمد تلقی می‌شود. برخی مراجع بر این‌که آیا اصولاً انسان بر نفس خود حق دارد نیز نظراتی دارند. از سوی دیگر در قرآن آمده است «انی لا املک الا نفسی» یعنی انسان مالک هیچ چیز نیست جز نفس خودش یعنی مالکیت انسان بر اعضا و جوارح محرز است و این مالکیت مجازی است.

در قرآن همچنین آمده است: «خودتان را به هلاکت نیندازید، البته این موضوع هنگام جهاد و دفاع در مقابل حمله متناسب فرق می‌کند.»

با توجه به اظهارنظرهای مختلف کارشناسان مربوطه باید توجه داشت موضوع اهدای عضو از محکومان به اعدام در حال حاضر منع قانونی ندارد و چنانچه رضایت و وصیت زندانی محکوم به اعدام یا خانواده‌اش پس از مرگ وجود داشته باشد به راحتی امکانپذیر است، اما این‌که بتوان این کار پسندیده را به امری همه‌گیر و قانونی لازم‌الاجرا تبدیل کرد، همانند بسیاری دیگر از رفتارهای اخلاقی و اجتماعی نیازمند فرهنگ‌سازی و آموزش است. حمایت پزشکی قانونی دکتر احمد شجاعی رئیس پزشکی قانونی کشور ضمن این‌که تصویب و اجرای چنین قانونی را به نفع بیماران نیازمند و عاملی برای نجات جان انسان‌ها می‌داند، به خبرنگار ما می‌گوید: اگر چنین قانونی تصویب شود و قاضی هنگام صدور حکم چنین مرگی را پیشنهاد کند و با رضایت محکوم به مرگ نیز همراه باشد، عملی مفید و اقدامی پسندیده خواهد بود، چرا که در اعدام‌های امروزی وقتی فرد حلق‌آویز می‌شود، حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه‌ای باید بالای چوبه دار بماند تا سلب حیات یا به عبارتی مرگ وی تأیید شود.

پس از آن نیز مراحل پایین آوردن جسد و انتقال به پزشکی قانونی زمان طولانی را هدر می‌دهد که اگر قرار باشد عمل اهدای عضو از فرد اعدامی انجام شود، ممکن است برخی اعضای بدنش دیگر قابلیت اهدا و پیوند نداشته باشد، هرچند برخی اعضای بدن همانند قرنیه چشم تا ساعت‌ها پس از مرگ هم قابل استفاده خواهند بود، اما برخی دیگر از اعضا زمان طلایی برای اهدا و پیوند دارند که اگر قرار باشد فرد بیهوش و اعضای بدنش برداشته شود، از نظر پزشکی بسیار قابل استفاده‌تر خواهد بود.

اهدای اعضای بدن اعدامی‌ها قانونی و خداپسندانه اللهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ما می‌گوید: اعدامی‌ها نیز همانند سایر افراد جامعه ممنوعیتی برای اهدای عضو ندارند.

در واقع قانون محکومان به اعدام را از این قاعده مستثنی نکرده است و همانند سایر افراد رضایت فرد و خانواده‌اش شرط این کار است، اما درباره اجباری کردن اهدای عضو افراد اعدامی قانونی نداریم. البته از آنجا که این افراد از زمان مرگشان اطلاع دارند و مطمئن هستند که این حکم اجرا خواهد شد، اگر بتوانند وصیت کنند که پس از مرگ اعضای بدنشان اهدا شود، بسیار پسندیده خواهد بود.

وی تصریح می‌کند: قانونی شدن این موضوع نیز البته نیاز به فکر و بررسی دارد و شاید روزی به این نتیجه برسیم که موضوع اهدای عضو اعدامیان را به شکل یک قانون لازم‌الاجرا تصویب کنیم.»

نگاهی به قوانین سایر کشورها در موضوع اهدای عضو نشان می‌دهد این پدیده نجات‌بخش زندگی بیماران نیازمند در بسیاری از کشورها به قانونی لازم‌الاجرا یا به عبارتی اجباری تبدیل شده است. مثلاً در کشور اکوادور لایحه‌ای به تصویب رسیده که اهدای عضو برای پیوند را به صورت خودکار در زمان مرگ درآورده است. در کشور مصر نیز برای جلوگیری و مبارزه با قاچاق غیرقانونی اعضا و خرید و فروش و تجارت اعضا لایحه قانونمند کردن اهدای عضو در این کشور تصویب شده است.

در چین نیز اعضای بدن اعدامی‌ها به طور اجباری برداشته و به بیماران نیازمند پیوند می‌شود. در این‌که اهدای عضو امری خداپسندانه و اقدامی خیرخواهانه برای نجات جان انسانی دیگر است، هیچ‌کس تردیدی به خود راه نمی‌دهد و موضوع مهمتر این‌که وقتی ده‌ها زندانی محکوم به مرگ برای مرگی از قبل تعیین شده لحظه‌شماری می‌کنند و بسیاری از آن‌ها نگران هستند که پس از مرگ نیز در دنیای باقی مستوجب عذابی الیم به واسطه گناهانی که در دنیای فانی مرتکب شده‌اند باشند، پس چه بهتر که با ترویج سنت پسندیده اهدای عضو در میان آن‌ها و ترغیب به انجام چنین کاری هم آرامش روح را برای این زندانیان و هم جانی دوباره را برای بیماری ناامید هدیه کنیم.

 

منبع: شفاآنلاین

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: کلیه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۲۱۰۳۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • انجام دومین انتقال هوایی عضو پیوندی در گیلان
 • سومین اهدای قلب پیوندی بین استانی با موفقیت انجام شد
 • یار نامهربانی که تا زمان مرگ همراه همیشگی باقی می ماند/ آفتاب، بنزین روی آتش بیماری لوپوس است
 • خرید 98 درصد مردم فارس از فروشگاه‌های مجازی خارج استان/ فشار مضاعف دولتمردان بر روی اصناف/ فاصله معنادار اصناف استان با تکنولوژی
 • دومین انتقال هوایی پیوند قلب از رشت به تهران
 • دفع فوری سنگ کلیه بدون دارو
 • هرآنچه باید درباره سنگ کلیه بدانید
 • توضیحات معاون وزیر در باره کمبود داروهای بیماران پیوندی
 • توضیحات معاون وزیر بهداشت در خصوص کمبود داروهای بیماران پیوندی
 • پیوند موفقیت آمیز قلب جوان مرگ مغزی به دختر ۱۶ ساله
 • جوانگرایی و بهارستان؛ پیوندی جذاب برای آینده مجلس شورای اسلامی
 • اهداي قلب، کليه و کبد يک جوان دچار مرگ مغزي امروز انجام شد
 • سنگ کلیه و راه‌های پیشگیری از آن
 • انگیزه مضاعف دانشجویان برای شرکت در مسابقات دانشگاهی تقویت شود
 • پیوند گردو برای اولین بار در مرودشت
 • صبح فردا؛ انتقال قلب پیوندی از رشت به پایتخت
 • فردا؛ انتقال قلب پیوندی از رشت به پایتخت
 • رونق تولید نیازمند توجه مضاعف مسوولان
 • اهدای اعضای بانوی مرگ مغزی در مشهد به ۴ بیمار نیازمند به عضو