مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان از برنامه‌ریزی استان سمنان برای تعیین‌تکلیف و ساماندهی وضعیت لجن‌های اسیدی تنها سایت این استان در سایت نورالدین گرمسار خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا، امیر عبدوس در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: لجن‌های اسیدی این سایت به‌صورت تا پیش از این ناقص مدیریت می‌شدند و از همین رو جلسه‌ای به‌منظور مدیریت بهتر این لجن‌های صنعتی با حضور معاون استاندار سمنان برگزار و پیشنهادهای مختلف برای مدیریت آنها مورد بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه این پسماندها مربوط به لجن‌های اسیدی واحدهای تصفیه روغن هستند افزود: در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشی از تصفیه به روش اسیدی احداث هرگونه واحد تصفیه دوم جدید در غرب استان ممنوع شده و از این تاریخ به بعد هیچ‌گونه مجوزی در این ارتباط صادر نخواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با اشاره به ضرورت مدیریت پسماند لجن‌های اسیدی موجود در سایت نورالدین گرمسار گفت: در همین ارتباط اخیراً فراخوانی در سطح کشور اعلان و پیشنهادهایی از سوی شرکت‌های فنی به استان ارائه شد که این پیشنهادات امروز مورد بررسی کارشناسانه قرار گرفت.

وی از شناسایی تمام توان علمی، فنی، مالی و اجرایی واحدهای فعال در این حوزه از طریق این فراخوان ملی خبر داد و خاطرنشان کرد: پس از اعلان فراخوان هفت متقاضی طرح‌های پیشنهادی خود را به استان ارائه دادند که امروز مناسب‌ترین طرح از نگاه کارشناسان شناسایی شد. ضمن اینکه یک طرح نیز به عنوان طرح جایگزین انتخاب شد تا در صورت عدم توافق با گزینه اول، کار به گزینه دوم واگذار شود.

عبدوس با بیان اینکه این شرکت موظف است لجن‌های اسیدی موجود در سایت نورالدین را منتقل و به محصول تبدیل کند ادامه داد: علاوه بر این پیشنهادی در خصوص مدیریت لجن‌های تولیدی جدید نیز داشتیم که مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد که طرح پیشنهادی در یک بازه سه تا ۶ ماهه به اجرا در بیاید تا مشکل لجن‌های اسیدی یک‌بار برای همیشه حل شود.

وی با بیان اینکه پیش از این یک شرکت کار بازیافت این لجن‌ها را عهده‌دار بوده گفت: متأسفانه این شرکت به صورت ناقص مبادرت به مدیریت لجن‌ها می‌کرد لذا تصمیم گرفتیم به منظور رفع مشکل با استفاده از توان فنی و سرمایه‌گذاری موجود در کشور این مشکل را حل کنیم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

اصلی‌ترین معضل صنعت لوازم خانگی داخلی چیست؟ / تجار داخلی برای تامین مواد اولیه وارد میدان شدند

به گزارش خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، لوازم خانگی یکی از صنایع با دامنه‌ای بسیار وسیع و متنوع است که می‌توان گفت همواره بر موجی از ثبات سوار است. در وصف پتانسیل این صنعت همین بس که به‌جرئت می‌توان گفت پس از نفت، صنعت لوازم خانگی می‌تواند به بزرگترین صنعت سودآور کشور تبدیل شود. 

البته با افزایش قیمت‌ها طی چند ماه گذشته در بازار لوازم خانگی باعث شد، چالش های زیادی روانه این بازار شود که بالتبع در یک بازه زمانی چند ماهه، قیمت لوازم خانگی رشد فزاینده ای را تجربه و از طرفی با مشکل توزیع همراه شد.

در این صنعت اگر الزامات تولید رعایت شود، مشکلی برای مقابله با تحریم و جایگزینی کالاهای خارجی وجود ندارد، اما کاهش تولید می‌تواند روی بازار و قیمت‌ها تأثیر بگذارد. به گفته کارشناسان، صنعت لوازم خانگی توان تولید نیاز داخل را دارد و در صورت تقاضای بیشتر نیز می‌توان با سه نوبته کردن کارخانه‌ ها، عرضه را افزایش داد.

خیز دوباره تولیدکنندگان داخلی برندهای کره ای برای حضوری پرقدرت

علیرضا موسوی مجد، رئیس هیأت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران در گفت وگو  با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزیگفت: با وجود محدودیت‌هایی که در پی آغاز تحریم‌ها تمام بخش‌های اقتصادی را درگیر خود کرد، تدابیر لازم اندیشیده شد و  مشکل خاصی در بخش خدمات پس از فروش برند‌های لوازم خانگی کره‌ای در ایران وجود ندارد و این شرکت‌های تولیدکننده طبق ضوابط و قانون‌های موجود در حال ارایه خدمات به مشتریان خودهستند.

موسوی مجد تصریح کرد: در تأمین قطعات مورد نیاز برای استفاده در خدمات پس از فروش مشکل قابل توجهی وجود ندارد و قطعات برای محصولات تحت گارانتی رسمی در اغلب موارد به طور کامل موجود است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خدمات پس از فروش شامل گروهی از کالا‌های کره‌ای نمی‌شود و این موضوع با سردرگمی و گله مندی مخاطبان مواجه شده است، گفت: از چند سال پیش که حجم بالای سرمایه گذاری بخش صد در صد خصوصی ایرانی منجر به راه اندازی خطوط تولید لوازم خانگی پیشرفته برند‌های معتبر این صنعت در کشور شد، برای هر چه محدود‌تر کردن حجم قاچاق این محصولات، گروه سام ارایه خدمات گارانتی و وارانتی خود را تنها محدود به محصولات تولیدی داخل کشور و محصولاتی کردکه به شکل قانونی از مجاری رسمی گمرک وطبق قرار داد با شرکت مادر وارد کشور می‌شد.

رئیس هیأت مدیره انجمن لوازم صوتی و تصویری ایران افزود: به همین دلیل برای کمک به اقتصاد مولد و ایجاد محدودیت برای خریداران کالا‌های قاچاق که ضربه اصلی را به اقتصاد و سرمایه‌های کشور وارد می‌کند، ما تنها متعهد به ارائه خدمات به محصولاتی هستیم که در ایران تولید شده و یا توسط شرکت‌های معتبر طرف قرارداد به صورتی قانونی وارد کشور شده است.

این مقام مسئول تاکید کرد: به تمامی خریداران توصیه می‌شود از خرید محصولات خارج از سیستم گارانتی رسمی وقاچاق خودداری کنند، چرا که در صورت هرگونه ایراد و نقصی در کالا با توجه به شرایط نابسامان موجود در بخش تعمیرات غیر رسمی، هیچ بخشی پاسخگوی مشکل آن‌ها نیست و در صورتی هم که قطعه را در بازار پیدا کنند؛ عمدتا این قطعات غیر معتبر و بی کیفیت است که هزینه‌های مجدد و سنگینی را به آن‌ها تحمیل می‌کند.

برای نجات اشتغال و منافع خریداران؛ بازار را از سیطره لوازم خانگی بانه‌ای خارج کنیم

موسوی مجد در ادامه به تولید گسترده محصولات و عرضه مناسب آن به بازار در سال گذشته اشاره کرد و گفت: محصولات به اندازه کافی وجود دارد و مردم نباید تقاضای کاذب برای لوازم خانگی در بازار ایجاد کنند و فرصت را به دست دلالان و واسطه‌ها بدهند.

وی در پایان با انتقاد از گسترش و رواج خرید کالا‌های به اصطلاح بانه‌ای در بازار و اشاره به اینکه خرید کالا‌های قاچاق باعث از بین رفتن اشتغال خواهد شد؛ از مردم خواست که کالا‌های مورد نیاز خود را از فروشگاه‌های معتبر تهیه و در هنگام خرید حتما به شرکت گارانتی دهنده دقت کنند که در هنگام خرابی دچار مشکل وسردر گمی نشوند.

بازار لوازم خانگی مدت هاست که به یک ثبات نسبی رسیده است

فریدون نصیری، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه در گفت وگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی  اظهار کرد: خوشبختانه هیچ واحد تولیدی به خاطر کمبود مواد اولیه تعطیل نشده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه ادامه داد: صددرصد مواد اولیه مورد نیاز برای خطوط تولید در این بازار تامین نمی‌شود با این وجود در حال تامین مواد اولیه در صنایعی همچون پتروشیمی و فلزی هستیم.

نصیری در ادامه افزود: تجار داخلی در زمینه تهیه مواد اولیه آشپزخانه، تا حدی جوابگوی بازار هستند، البته ممکن است تا حدی عقب‌تر از سایر کشور‌ها باشند، اما می‌توانند خود را با شرایط فعلی وفق بدهند.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی فلزی و آشپزخانه ادامه داد: بازار لوازم خانگی مدت هاست که به یک ثبات نسبی رسیده است.

نصیری در پاسخ به این پرسش که آیا قاچاق در این صنف کمتر شده یا خیر، افزود: آمار رسمی ندارم، اما بر اساس اطلاعات گزارش شده، میزان قاچاق کمتر شده است .

نصیری گفت: زمانی که قیمت‌ها در بازار افزایش یابد بطور قطع، خرید مردم کمتر می‌شود. در حال حاضر تولیدکنندگان می‌توانند نیاز‌های خود را در بازار تامین کنند و خوشبختانه کالای ایرانی، پاسخگوی بازار است.

بیشتر بخوانید: ۹۰ درصد تولیدات در بازار لوازم خانگی داخلی است 

با تقویت برند‌ها و خط تولید می توانیم تبدیل به هاب منطقه شویم

حمیدرضا غزنوی، عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفت‌وگو با  خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گفت: وضعیت اقتصادی و تحریم‌های بی منطق سال 97 باعث افت تولید و همچنین کاهش تولید محصولات  استراتژیکی مثل  یخچال و ماشین لباسشویی  شد. پیش فروش‌ها، سرمایه در گردش و تعمیق عمق ساخت داخل و قاچاق از جمله مطالبات صنایع لوازم خانگی است.

غزنوی افزود: امسال شرایط آرام‌تر شده است، البته با وجود اینکه تقاضای خرید به علت ممنوعیت واردات لوازم خارجی افزایش یافته است، اما تولید داخلی به دلیل مشکلات ارزی که داشت، کاهش پیدا کرده و این ممنوعیت ها  برای مدیریت ارزی صورت گرفته است.

عضو انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی تصریح کرد: در صورت حمایت دولت و روانه شدن نقدینگی زیادی که در کشور وجود دارد، صنعت لوازم خانگی نه تنها بازار ایران را  بلکه می‌تواند با تقویت برند‌ها و خط تولید موجود تبدیل به هاب منطقه شود و خاور میانه و بخشی از آسیا را به دست بگیرد.

وی ادامه داد: باید تلاش کنیم به مقیاس اقتصادی برسیم تا قیمت‌ها هم کاهش یابد و جای خالی برند‌های خارجی که در شرایط تحریم مردم ما را تنها گذاشته اند با برند‌های ایرانی با کیفیت مطلوب پر شود.

تسهیلات بانکی و قاچاق، اصلی ترین مشکل صنعت لوازم خانگی

حبیب‌اله انصاری، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی در خصوص عوامل تعیین‌کننده قیمت نهایی محصولات و قدرت رقابت‌پذیری صنعت لوازم خانگی گفت: عوامل موثر بر قیمت به چند گروه تقسیم می‌شوند؛ یک بخش مواد اولیه، یک بخش صرف انرژی و بخشی دیگر مربوط به سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته است که باید نرخ بهره‌وری صنعت‌گر را تامین کند. ضمن اینکه دستمزد‌ها و هزینه‌های متغیر نیز روی قیمت تمام شده اثرگذار خواهد بود اما متاسفانه در تمامی بخش‌ها تولیدکننده دچار بی‌اطمینانی است.

وی افزود: نرخ بهره‌وری فعلی در ایران به گونه‌ای نیست که مشوقی برای سرمایه‌گذاری باشد. برنامه‌ریزی برای افزایش بهره‌وری مسأله‌ای است که رقابت‌پذیری را افزایش داده و در هر دو حوزه کیفیت و قیمت اثرگذار خواهد بود. ضمن اینکه تبعیت از سلیقه مردم و ارائه کالا‌های متنوع در بخش‌های تولید لوازم خانگی می‌تواند موجب افزایش رقابت‌پذیری این صنایع شود.

انصاری  تصریح کرد: همچنین توجه بیشتر به خدمات پس از فروش به عنوان موضوعی که در ادامه خط تولید قرار دارد و نصب، آموزش استفاده، تضمین کیفیت و سرویس‌های دوره‌ای و دیگر خدماتی از این دست موجب افزایش رضایت‌مندی مشتری و افزایش فضای رقابتی خواهد شد.

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی در خصوص مشکلات این صنعت گفت: باید به موضوع تسهیلات بانکی توجه بیشتری کرد، چراکه برای سرمایه‌گذاری یا توسعه آن امری ضروری است. زمانی که صنعتگر سود بانکی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد پرداخت می‌کند، نمی‌تواند انگیزه بالایی برای ورود به صنعت داشته باشد. سیاست کاهش سود تسهیلات همچون دیگر کشور‌ها از جمله مواردی است که نه در این صنعت، بلکه به صورت کلی در تمامی بخش‌ها باید مورد توجه قرار گیرد. موضوع دیگر به مالیات مصرف کننده باز می‌گردد که امروزه از تولیدکننده اخذ می‌شود. همچنین قاچاق و واردات بی‌رویه کالا از جمله موارد دیگری است که فشار زیادی به تولیدکنندگان صنعت لوازم خانگی تحمیل می‌کند. در کشوری که لوازم خانگی با کیفیت بالا امکان تولید دارد، هیچ دلیلی برای واردات در این اندازه و مقدار وجود ندارد.

انتهای پیام/

از ماجرای نفت‌کش‌ها تا بسته‌شدن راه ورود و خروج به سفارت ایران؛ بریتانیا در کنار آمریکا علیه تهران

هرکس گول بخورد وثوق‌الدوله این دوره می‌شود/از کجا معلوم مذاکرات به نتیجه برسد حرم امام رضا، بقیع نشود؟/اینکه مدام میانجی می‌فرستند برای همین است که ما در برجام باقی بمانیم

(ویدیو)اجرای شگفت‌انگیز ریاضی پرهام و سما (گروه نواندیشان) در شب دهم عصرجدید

کلیدواژه: زباله

منبع این خبر، وبسایت www.isna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۴۸۹۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • ۲.۹۷ درصد جمعیت فعال استان قزوین با معضل اعتیاد روبرو هستند
 • وزیر نیرو: عملیات اجرایی برق‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون تا 2 ماه آینده آغاز می‌شود
 • اردکانیان: عملیات اجرایی برق‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون تا دو ماه آینده آغاز می‌شود/ الکساندر نواک: توسعه روابط ایران و روسیه عامل مهم تامین صلح و ثبات در خاورمیانه است
 • آغاز عملیات اجرایی برق‌سازی راه‌آهن گرمسار- اینچه برون تا دو ماه آینده
 • تصاویر: کاروانسرای ده‌نمک گرمسار
 • تجرد گرایی معضل جامعه امروز/ زیرساخت های ازدواج در جامعه ایجاد شود
 • حاشیه نشینی و تقویت زیر ساخت های اجتماعی
 • اصلی‌ترین معضل صنعت لوازم خانگی داخلی چیست؟
 • قانون جدید چک، پایانی بر معضل جعل، سرقت و مفقودی چک‌ها
 • نگاه کوتاه‌مدت در مدیریت بحران یکی از مشکلات استان سمنان است
 • افزایش تعامل پارک فناوری دانشگاه تهران و شرکت مدیریت منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 • ۳۰ هکتار اراضی گرمسار تحت اجرای طرح مالچ پاشی ریگی قرار گرفت
 • طرح‌های نوین آبیاری، معضل برداشت های غیرمجاز را برطرف می‌کنند
 • افزایش تعامل پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و منطقه ویژه اقتصادی گرمسار
 • مزرعه آکواپونیک در دانشگاه آزاد گرمسار راه‌اندازی شد
 • لاستیک سوزی معضل بزرگ سیستان و بلوچستان
 • بیابانزایی، حکایت غریبانه زمین
 • سوء استفاده ضد انقلاب‌ها از معضل اجاره بهای مسکن در کرمانشاه / فرماندار: فقط دو نفر از مراجعان خواستار دریافت چادر بودند
 • کویر گرمسار مالچ پاشی می شود