به گزارش خبرنگار مهر، بیست و سومین همایش بزرگداشت ملاصدرا با عنوان «حکمت ایرانی و حکمت متعالیه» از سوی بنیاد حکمت اسلامی صدرا صبح امروز در مجموعه فرهنگی آدینه برگزار شد.

رضا داوری اردکانی در این همایش در سخنانی با موضوع «حکمت ایرانی و لزوم بازخوانی و تدوین تاریخ فلسفه اسلامی» اظهارداشت: در این ۳۰-۲۰ سال اخیر جامعه توجه چندانی به تاریخ فلسفه اسلامی نکرده است. چنانچه برخی از استادان فلسفه در ۸۰-۷۰ سال گذشته می‌گفتند تاریخ فلسفه اهمیتی ندارد و شاید راست می‌گفتند، چون قدما تاریخ فلسفه نداشتند، چرا که نیاز به آن وجود نداشت و تاریخ حکمت به جای آن داشتند. تاریخ به معنای جدید حدود ۳۰۰ سال است که به وجود آمده، حال ما به تاریخ فلسفه نیاز داریم تا جایگاه خود را معین کنیم. یکی از این مباحث، جایگاه فلسفه اسلامی و نسبت آن با حکمت است که باید اطراف و جوانب قضایا برای ما روشن شود که فلسفه، تاریخش از یونان گرفته شده است.

رئیس فرهنگستان علوم افزود: سوال مهمی که در تاریخ فلسفه اسلامی می‌تواند مطرح شود این است که آیا گسستی در این خصوص وجود دارد؟ افلاطون و ارسطو استادان فلسفه اند و تردیدی نیست که شباهت‌هایی در این خصوص وجود دارد که می‌تواند تصادفی هم باشد اما آیا گسستی وجود داشته؟ یعنی طرح نویی در عالم اسلام افکنده شده است؟ در این صورت نسبت ما با حکمت قدیم ایرانی و نسبت ما با فلسفه یونانی مشخص می‌شود.

رئیس فرهنگستان علوم با بیان اینکه ما نیاز به تاریخ فلسفه داریم برای اینکه روشن کنیم با فلسفه چه نسبت و سروکاری داریم، ادامه داد: یکی از موضوعاتی که اخیراً گفته می‌شود، راجع به نسبت ایران و نژاد ایرانی با فلسفه اسلامی است. باید بگویم فلسفه با هیچ نژادی نسبت ندارد. شرق، مهد حکمت بوده است و فلسفه سیر کرده و در ایران ادامه پیدا کرده و باید پرسید چرا در ایران ادامه یافته است و چرا در ایران فلسفه به وجود آمده نه هیچ جای دیگری، حتی در کشورهای اسلامی؟

وی افزود: بنابراین قابل تأمل است که فلسفه در ایران چه بوده و چرا قوام دیگری یافته است؟ به طوری که در هیچ جای دیگر جهان این گونه نبوده است. این یک امر اتفاقی نیست و باید دید خصوصیت و امتیاز فلسفه اسلامی چیست. یک اصل وقتی تغییر می‌کند، کل مطلوب را تغییر می‌دهد. فلسفه با اصول شروع می‌شود و همه فلسفه‌ها اصولی دارند، تغییر مهمی که در عالم اسلامی پیدا شد، تلقی جدید از لفظ ماهیت بود. ماهیت، عدم است. این در بدو فلسفه اسلامی گفته شد که ماهیت یک امکان است و ماهیت موجود است در فلسفه اسلامی. وقتی از وجود و ماهیت سخن گفته می‌شود، ظاهراً نوعی تقابل به وجود می‌آید. گاه فلسفه اسلامی تحت تأثیر دین اسلام قرار می‌گیرد و تغییراتی نیز در دین یونانی دارد. اصل وحدت دین و فلسفه را از ابتدا فارابی مطرح کرده است. تاریخ دین و فلسفه تاریخ جمع فلسفه اشراقی، عرفان و کلام است و همه اینها در حکمت و فلسفه ملاصدرا جمع می‌شود و به حکمت نزدیک می‌گردد.

داوری اردکانی با بیان اینکه حکمت ایرانی در قوام فلسفه اسلامی دخیل بوده است، تأکید کرد: باید زوایای این قضیه روشن شود و برخی از معاصران این طور مطرح کرده اند که فلسفه اسلامی فلسفه نژاد ایرانی است. فلسفه اسلامی قوام پیدا کرده تا حکومت عدل دوام پیدا کند اما اینکه بگویید ابن سینا فلسفه اش ایدئولوژی است، قدری عجیب به نظر نمی‌رسد؟

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: در اینکه هر سیاستی اتکا به فلسفه دارد تردیدی نیست اما فرق دارد که فیلسوف به قصد عمل سیاسی به فلسفه بپردازد. همه متقدمان نظر را بر عمل متقدم می‌دانستند. تاریخ فلسفه اسلامی به معنی این بوده که قصد سیاسی تحقق یابد. باید دید فلسفه ما در تاریخ فلسفه اسلامی با سیاست و دین چه نسبتی دارد. تاریخ فلسفه اسلامی، تاریخ وحدت است اما یک طرح عملی سیاسی نبوده است، بلکه سیر تفکر این گونه بوده و سیر تفکر برنامه ریزی ندارد. کاری که با تفکر باشد، کار مهمی است، بنابراین تابع برنامه نیست، بلکه برنامه تابع اوست. برنامه‌ها را برنامه ریزان بر اساس فلسفه قرار می‌دهند و به نظرم اینکه فلسفه به نژاد ایرانی مربوط است یک نظر سیاسی تعصب آلود است و اینکه این نظریه‌ها را ایدئولوژی بگیریم، کلمه‌ای در این خصوص نمی‌توان یافت. ایدئولوژی اعتقاد غیردینی و غیرمبتنی بر وحی، شریعت و دین خاص است. ایدئولوژی بر مبنای فلسفه‌ای احکام عملی صادر می‌کند و در فلسفه ما اطاعت نداریم، بلکه به جای آن تفکر وجود دارد.

کد خبر 4639065 مهرنوش محمدزاده

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

نکوداشت پدر تاریخ کرمانشاه و خط‌بانوی ایران

به گزارش خبرنگار ایرنا، سالن آناهیتایِ هتل پارسیان شهر کرمانشاه روز چهارشنبه میزبان بسیاری از بزرگان فرهنگ، هنر، ادب، موسیقی و نویسندگان و اساتید شهیر کرمانشاه و کشور بود که برای تقدیر از محمدعلی سلطانی، نویسندهٔ کُردپژوه و همسر خوشنویس او آمده بودند؛ از «علی اشرف نوبتی» معروف به «پرتو کرمانشاهی» و «سعدی کُرد» و «محمدجواد محبت» شاعر مطرح تا «علی اکبر مرادی» چهره برجسته موسیقی، «جلال الدین کزازی» چهره ماندگار ملی و «عبدالله جواری» خوشنویس صاحب‌نام و ده‌ها چهره هنری و فرهنگی، استاد دانشگاه و مدیران سیاسی.

اولین دایره المعارف منطقه‌ای ایران

در ابتدای مراسم فیلم کوتاهی از زندگی و آثار سلطانی پخش شد که در آن، او معرفی خودش را با این جمله آغاز کرد: زندگانی هرکس به اندازه آثار اوست.

این تاریخ پژوه در ادامه گفت: هیچ یکی از مشاهیر عالم برای دیگری ننوشته است و دانشمندان و اهل فضل ابتدا به خود پرداخته‌اند اما چون زادگاه من نیاز به شناخته شدن داشت، دست به ثبت تاریخ آن زدم.

سلطانی درباره تاریخ کرمانشاه ۲۰ جلد کتاب نوشته که به تعبیر خودش «اولین دایره المعارف منطقه‌ای در ایران» است که تمام جزئیات و رویدادهای اجتماعی، فرهنگی، دینی، اعتقادی و… ایلات، عشایر، شاعران، نویسندگان، مترجمان، عکاسان و حتی تئاتر استان را هم مکتوب کرده است.

شناسنامه استان کرمانشاه

«کتاب جغرافیای تاریخی و تاریخ مفصل کرمانشاهان» شناسنامه استان کرمانشاه است، این را نویسنده کتاب «ارج‌نامه سلطانی» بیان کرد و گفت: کتاب ارج‌نامه در تقدیر از خدمات و ۴۰ سال مجاهدت استاد سلطانی و همسر ایشان است.

ابراهیم رحیمی زنگنه افزود: استاد سلطانی نه فقط یک مورخ بلکه شاعر گرانقدری است و تاکنون ۲ هزار بیت از اشعار او چاپ و منتشر شده است.

به گفته رحیمی سلطانی یک هنرمند برجسته در حوزه خوشنویسی هم هست و در نوشتن تاریخ خوشنویسی نیز از سرآمدان ایران است.

ارج‌نامه‌ای برای پدر تاریخ کرمانشاه و خط بانوی ایران

ارج‌نامه سلطانی در ۲ جلد و ۱۶۰۰ صفحه توسط ابراهیم رحیمی زنگنه و خلیل کهریزی تهیه و نوشته شده که شامل شرح زندگی محمدعلی سلطانی، مصاحبه‌های او، نامه‌های بزرگان به او و پاسخ‌هایش و نیز برخی مقالات منتشر نشده این مورخ و استاد دانشگاه است.

آنچنان که رحیمی زنگنه بیان کرد قرار بوده که یکی از اساتید دانشگاه برای فریبا مقصودی، همسر دکتر سلطانی به عنوان خوشنویس مطرح و «خط بانوی ایران» هم یادنامه‌ای تهیه کند که پس از گفتگو و توافق، این یادنامه نیز در دل ارج‌نامه سلطانی ادغام و یکی شده است.

او سخنانش را با سرودن یک غزل به پایان برد که مطلع آن این بود: شمع کُردانی و کُردان، ایران شهرند / ای تو شمع دل ما، پرتوات افزون بادا.

تصویب روز فرهنگی کرمانشاه

رئیس سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری کرمانشاه به عنوان میزبان برنامه، دیگر سخنران بود که در جملاتی کوتاه از تصویب روز ششم تیر به عنوان «روز فرهنگی کرمانشاه» در شورای شهر و تأیید آن در وزارت کشور خبر داد.

مهدی عبدالمالکی گفت: این روز امسال برای نخستین بار گرامی داشته می‌شود که با تقدیر از استاد سلطانی و افتتاح چهارمین فرهنگسرای کرمانشاه به نام استاد جلال الدین کزازی پاس داشته می‌شود.

امیدآفرینی با تکیه به بزرگان کرمانشاه

پس از او رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر کرمانشاه پشت تریبون رفت و از برنامه‌های شورا برای افزایش امید، نشاط و اعتماد به نفس مردم شهر سخن گفت؛ کاری که قرار است با تکیه بر ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کرمانشاه بویژه مشاهیر آن انجام شود.

مازیار رضایی با نام بردن از بزرگان تاریخ، شعر، ادب، هنر و موسیقی استان آنها را ظرفیت بزرگی برای کرمانشاه و کشور دانست و گفت: احداث پارک مشاهیر، اجرای طرح شهر خلاق موسیقی با تکیه بر چهار هزار سال سابقه، احیای آرامگاه یارمحمدخان کرمانشاهی، تصویب روز فرهنگی کرمانشاه، معرفی برند شهر نیلوفری جهان و برپایی خانه بزرگان یا «گورا مال» در نگارخانه شهر از جمله اقدام‌های است که در این زمینه در دستور اجرا قرار دارد.

پیام تجلیل آیت الله مصطفی علما، امام جمعه کرمانشاه از محمدعلی سلطانی بخش دیگری از مراسم بود که علیرضا شهرستانی رئیس دفتر امام جمعه آن را قرائت کرد سپس در سخنانی شعرگونه از سلطانی و همسرش تقدیر کرد و گفت: ارزش واقعی کرمانشاه به مرواریدهای انسانی آن در هیأت نویسنده، دانشمند، شاعر، پژوهشگر و ادیب است.

سنگ‌تمام کزازی برای کرمانشاه، سلطانی و همسرش

سخنران بعدی این مراسم جلال الدین کزازی چهره ماندگار ملی و استاد زبان و ادب فارسی بود که مانند همیشه به «زبان اصیل پارسی» سخن گفت و به مدح کرمانشاه و خدمات محمدعلی سلطانی و همسرش پرداخت.

او گفت: اگر کرمانشاه خود را بشناسد و بشکفاند، ابرشهر ایران خواهد شد و یکی از بزرگترین شهرهای جهان.

کزازی، کرمانشاه را گوهره و افشره ایران زمین توصیف کرد و گفت: چونیِ ایرانِ پهناور و فرهنگی در کرمانشاه نهفته است و شهرها و استان‌های دیگر نمود چندی این چونی هستند.

به اعتقاد او، کرمانشاه گنجینه‌ای بی‌مانند است که در هر گوشه آن آئین و اندیشه‌ای فرا پیش ما نهاده شده و شاید یکی از رازهای ناشناختگی این پهنه بیکران و درازدامن همین باشد.

کزازی این‌ها را گفت تا به محمدعلی سلطانی برسد: مردی که در این ناوردگاه فراخ نهراسیده است؛ کسی که خوی و خیم خجسته‌اش نمونه‌ای از ایرانیِ راستین، مهربان، آزادمنش، فراخ اندیش با روانی بی گره، روشن، بزم آرا، نکته‌سنج و شوخ که هرگز از کسی به نکوهش و بدی یاد نکرده است.

«بسیاری از آنان که با هم می‌زییند جفت همدیگر نیستند اما محمد علی سلطانی و بانو فریبا مقصودی جفتی بی‌آکَفت (بی‌گزند) همساز و همسوی هستند.»

کزازی در پایان چکامه‌ای تقدیم محمدعلی سلطانی کرد که به گفته خودش تازه از تنور درآمده و «دوشینه» (دیشب) سروده شده است؛ چکامه‌ای که با آرایه ادبی «تکرار» آرایش شده بود و پر بود از واژه «دَم» که بیت محوری آن این بود: در این دَم که من دَم ز دَم می‌زنم / دَم از جانِ جاویدِ جان می‌زنم.

سلطانی هویت غنی این سرزمین

امرالله عظیمی، مجری برنامه تریبون را پس از کزازی به معاون سیاسی و امنیتی استانداری کرمانشاه سپرد که گفت: این استان ثروتمند است و ثروت‌های معنوی آن را در مراسم امروز می‌بینیم که نه تنها در این استان و ایران زمین که حتی فراتر از مرزهای آن را هم درنوردیده‌اند.

محمد ابراهیم الهی تبار اضافه کرد: استاد سلطانی هویت غنی این سرزمین را به رخ تاریخ کشیده است.

بخت و اقبالی که استان‌های دیگر از آن محروم‌اند

پژوهشگران و مورخان زیادی در مراسم تقدیر از محمدعلی سلطانی حاضر بودند، از این بین کاوه بیات پشت میکروفون رفت و در سخنان کوتاهی گفت: کرمانشاه این بخت و اقبال را دارد که برای ثبت و ضبط تاریخ پر پیچ و خم خود می‌تواند به آثار سلطانی رجوع کند اما پژوهشگران بسیاری دیگر از نقاط کشور هم سنگ سلطانی کار نکرده‌اند.

پیام «انجمن ایرانی تاریخ» را هم بهرامی، مدیر گروه تاریخ دانشگاه رازی در ادامه مراسم قرائت کرد و گفت: انجمن ایرانی تاریخ برنامه ویژه‌ای برای تبیین نقش و جایگاه دکتر سلطانی در دستور کار دارد.

سخنرانی شورانگیز بازیگر سینما و تلویزیون

با طولانی شدن مراسم، آرام آرام خستگی بر چهره حاضران نشسته بود که قطب الدین صادقی با یک سخنرانی شورانگیز بار دیگر هیجان را به سالن آورد.

این استاد دانشگاه هنر و بازیگر سینما و تلویزیون به شدت به تاریخ نویسان گزینشگر و به تعبیر خودش «ایده آلیسم کاذب» تاخت و به عنوان نمونه گفت: پان ایرانیست‌های خارج‌نشین، تاریخ ایران را با حذف مادها، از دوران هخامنشی آغاز می‌کنند حال آنکه مادها در همین منطقه کرمانشاه تاریخ کهنی دارند.

به اعتقاد او، کاری که محمدعلی سلطانی با آثارش کرده، ارائه یک تصویر واقعی و همه‌جانبه و نه گزینشی از تاریخ است.

صادقی گفت: سلطانی هم تاریخ کرمانشاه را شناخته و دسته بندی کرده، هم درباره آن تولید کرده و هم ۴۰ سال یک نفس این کار را ادامه داده که قابل ستایش است.

و سرانجام تجلیل و رونمایی

پس از گذشت سه ساعت از آغاز مراسم، مهمترین بخش نکوداشت فرارسید؛ ۲۲ نفر از چهره‌های هنری، ادبی و فرهنگی کرمانشاه و مدیران استان روی سِن رفتند تا از محمدعلی سلطانی و همسرش تجلیل و ارج‌نامه سلطانی را رونمایی کنند.

پیش از رونمایی، از طرف استانداری، شهرداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد و دانشگاه فرهنگ و هنر کرمانشاه لوح تقدیر، تندیس و هدایایی تقدیم سلطانی شد و در ادامه او و همسرش پرده از کتاب ۲ جلدی ارج‌نامه سلطانی کشیدند تا حاضرانِ هیجان‌زده چندین دقیقه متوالی کف بزنند و ده‌ها دوربین فیلمبرداری، عکاسی و تلفن همراه برق شادی چشمان سلطانی و همسرش و لباس‌های کردی آنان را ثبت و ضبط کنند.

درددل و گلایه‌های سلطانی

از آغاز مراسم تاکنون جز مدح و تمجید و سخنان شیرین حرف دیگری در میان نبود، محمدعلی سلطانی اما آخرین سخنرانی مراسم را پُر از گلایه و شکایت کرد.

این استاد دانشگاه گفت: حدود چهار دهه است که در گوشه انزوا، خدمتگزار این سرزمین و این آب و خاکم و آن را وظیفه خود می دانم؛ تاکنون هم به همه درخواست‌ها برای برگزاری مراسم بزرگداشت جواب منفی دادم اما مجریان مراسم امروز و نویسندگان ارج‌نامه، روزه ۴۰ ساله مرا شکستند.

او از شهرداری کرمانشاه هم تشکر کرد اما به کنایه گفت: هیچگاه تصور نمی‌کردم شهرداری کرمانشاه معاونت فرهنگی هم داشته باشد.

سلطانی با اشاره به خاطره‌ای از آیت الله نجومی عالم بزرگ کرمانشاهی و چهره معروف خوشنویسی جهان اسلام، به نقل از او گفت: وقتی خشکسالی و قحطی جوانمردی است، اگر از خودت نگویی دیگران نیز هیچ نمی‌گویند.

او این خاطره را بهانه کرد تا از آثار و خدمات خود در چند دهه اخیر بگوید. این پژوهشگر تاریخ گفت: وقتی سلطانی شروع به نوشتن جغرافیای تاریخ کرمانشاه کرد، جز یکی دو اثر محدود هیچ منبعی وجود نداشت، این است که بزرگواران مرا سیمرغ زال تاریخی کرمانشاه و پدر تاریخ این استان می‌دانند.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: زمانی که سلطانی دست به قلم بُرد و پاتوق فرهنگی برای جوانان استان درست کرد، حتی یک روزنامه هم وجود نداشت و اکنون هویت تاریخی و جغرافیای تاریخی کرمانشاه در مهمترین کتابخانه ها و دانشگاه‌های بزرگ دنیا ثبت و ضبط شده است.

گناه من چه بود جز جنون فرهنگی برای سرزمینم

او گلایه‌های خود را اینگونه آغاز کرد: بدون اینکه حتی یک ریال از هیچ نهاد و سازمانی بگیرم ۴۰ سال است مشعل تاریخی کرمانشاه را در دست دارم، در طول این مدت اما سلطانی تحریم بوده است و کتاب مرا ۴۰ ثانیه هم در صدا و سیمای مرکز استان معرفی نکردند و حتی اسم مرا هم نبردند در حالی که با واحدهای مختلف صدا و سیما در کشورهای خارجی مصاحبه‌های متعدد داشته‌ام.

سلطانی با اشاره به بمباران خانه و کتابخانه اش در دوران جنگ تحمیلی به کنایه گفت: ما دوران جنگ بودیم اما مردان دوران سلامت مرا تحریم کردند.

او مسئولان اجرایی را هم بی‌نصیب نگذاشت و گفت: در طی این چند دهه حتی یک طرح و پروژه بومی به سلطانی پیشنهاد نشد اما گذر همه پوست‌ها به دباغخانه افتاد و من روز و شب پاسخگوی حضراتی بودم که پروژه‌ها را گرفته بودند.

این استاد دانشگاه گفت: ما کرمانشاهیان مجریان دولت را والی‌وار بار می‌آوریم و آنها والی‌وار آمده‌اند و والی‌وار رفته‌اند و حتی یک بار هم برای اهل فرهنگ و هنر این مرز و بوم میزگردی نگذاشته‌اند که ببینند حرف حسابشان چیست.

سلطانی جملات بعدی اش را با بغض گفت: گناه من چه بود جز جنون فرهنگی برای سرزمینم؛ ما در این شهر غریبیم و در این ملک فقیر.

پایان شیرین

چند جمله آخر او اما رنگ و بوی امید و نشاط داشت جایی که توصیه کرد «اکنون روزگارا آن آمده است که دست به دست هم بدهیم» و نیز آنجا که گفت «افتخارم این است که دایره المعارف تاریخ کرمانشاه، دارالتقریب بین مذاهب» و وحدت بخش آنهاست چنانچه نمایندگان همه گروه‌ها و مذاهب در مراسم و برنامه امروز حضور دارند.

آخرین جمله نکوداشت چهار ساعته محمدعلی سلطانی را مجری برنامه خطاب او بیان کرد: آنجا که تویی کرمانشاه آنجاست.

۷۴۴۴/۸۰۶۶

گزارش از عبدالله الماسی

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: رضا داوری اردکانی فلسفه ملاصدرا

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۵۵۲۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تجلیل از پدر تاریخ کرمانشاه
 • کارگاه تاریخ شفاهی به همت حوزه هنری خراسان رضوی برگزار می‌شود
 • رعایت اصول حقوق شهروندی از اساس حکمت اسلامی است
 • وزیر خارجه بحرین: ایران جنگ نیابتی علیه کشور‌های عرب راه انداخته/ به حکمت آمریکایی‌ها در تعامل با دخالت ایران در منطقه اعتماد دارم
 • تربیت دینی در مدارس محقق نشده است/ در حوزه تعلیم و تربیت نقش اساسی داریم
 • فلسفه مهدویت و ضرورت‎های شناخت عمیق آن
 • دشمن حزب‌اللهی، دشمن ارادۀ خداست
 • ابوعلی سینا، بزرگترین نماینده حکمت در تمدن اسلامی است
 • کنفرانس تاریخ منطق برگزار می شود
 • دولت‌های پیشین آمریکا از نام جعلی «خلیج عربی» استفاده نمی‌کردند/ هدف ترامپ، دخیل کردن اروپا و چین در امنیت نفتی خلیج فارس است
 • آرایش سیاسی عراق در آستانه تغییر
 • شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» منتشر می شود
 • نخستین دوره توانمندسازی استادان فلسفه علوم انسانی برگزار می‌شود
 • سیزدهمین دوره کشوری تخصصی غرب‌شناسی حکمت منادی برگزار می‌شود
 • ملاقاتی میان هیدگر و فلاطوری نمونه‌ای از سختی تبادل فرهنگی
 • کتاب «فهم فلسفه سیاسی در بستر زندگی اجتماعی» منتشر شد
 • به پایان بازسازی تئاترشهر در تاریخ مقرر متعهدیم
 • آیا فلسفه و سبک فوتبال ایتالیا به ایران می‌خورد؟/ یک استقلال با استایل ایتالیایی!
 • چرا تحصیل در رشته‌های علوم‌انسانی برای دانشجویان مهندسی جذاب است؟ / روایت مهاجرت