به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری اسپوتنیک، مکرون از بروکسل خواسته است «مقررات جدیدی را در زمینه اعتماد و امنیت» با مسکو تدوین کند و چنین استدلال کرده در غیر این صورت، روسیه به چین رویگردان خواهد شد.

هفته گذشته «ولادیمیر پوتین» و «شیء جین پینگ» رؤسای جمهور روسیه و چین درباره فرصت‌های ایجاد روابط قوی‌تر بین دو کشور مذاکره کردند.

مکرون که در کنفرانس سالانه سازمان بین المللی کار در ژنو شرکت کرده بود، در مصاحبه با شبکه «آر تی اس» تلویزیون سوئیس گفت: اروپا نباید فقط با سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) توافق داشته باشد و به برقراری روابط با روسیه نیاز دارد.

وی استدلال کرد که با وجود اختلافات دو طرف، اروپا باید «مذاکراتی راهبردی» با روسیه داشته باشد. موضع مکرون اندکی بعد از اظهارات پوتین که رئیس جمهوری چین را «بهترین دوست» خود توصیف کرد، مطرح شد.

اسپوتنیک نوشت: اختلافات با دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به تازگی تنش‌هایی را در روابط این دو متحد قدیمی در حوزه آتلانتیک به ویژه در خصوص مسائلی همچون بودجه نظامی، عدم توازن تجاری و اقدامات ترامپ در لغو توافقات بین المللی برانگیخته است.

مکرون به تازگی بر اهمیت روابط با آمریکا به رغم تردیدهایی که در دولت ترامپ برانگیخته شده است، تاکید کرد. وی درنتیجه ی نگرانی‌های امنیتی، طرح تشکیل ارتش اروپایی واقعی را که اختیارات بیشتری نسبت به ناتو و نقش آمریکا در این سازمان دارد، ارائه داد.

مکرون همچنین وعده داده از هفته‌های آتی مذاکراتی جامعی را با پوتین آغاز خواهد کرد.

مکرون اوایل ماه ژوئن به دلیل خودداری از دعوت از پوتین برای شرکت در مراسم «روز دی» به مناسبت بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد عملیات نرماندی جنگ جهانی دوم، مورد انتقاد اپوزیسیون فرانسه قرار گرفت. چند روز قبل از «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین رسماً درگفت وگو با خبرنگاران تأیید کرد که پوتین برای شرکت در این مراسم دعوتنامه ای از سوی پاریس دریافت نکرده است. به گفته او روسیه فقط در سطح دیپلماتی از سفارت این کشور در فرانسه در این مراسم حضور می‌یابد.

روابط روسیه و فرانسه به دنبال اختلافات بین اروپا و مسکو بر سر الحاق کریمه به روسیه دچار تنش شد. با این وجود همکاری‌های مسکو و پاریس کمابیش ادامه داشته است /.

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رویارویی چین وآمریکا چالش اصلی پاریس - توکیو در نشست گروه 20

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کاخ الیزه با اشاره به سفر «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور در پایان هفته جاری به ژاپن به منظور شرکت در نشست گروه ۲۰ ابراز امیدواری کرد سایر کشورها راضی به ایفای "بازی دفاعی" مقابل دو غول (قدرت بزرگ) نباشند.

از روز ۱۰ ماه مه ۲۰۱۹ (۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸) آمریکا تعرفه گمرکی واردات حدود ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد بالا برد. چین هم در مقابل تعرفه حدود ۶۰ میلیارد دلار کالاهای آمریکایی را ۲۵ درصد تعیین کرد. این رقم تقریباً نصف کل واردات چین از آمریکاست.

۲۰ اقتصاد بزرگ جهان متشکل از آمریکا، چین، بریتانیا، آلمان، فرانسه، ژاپن، کره جنوبی، هند، عربستان، روسیه، اندونزی، برزیل، کانادا، آفریقای جنوبی، مکزیک، ایتالیا، آرژانتین، ترکیه، استرالیا و اتحادیه اروپا هستند. این کشورها که مجموعاً ۸۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند، چشم‌انداز اقتصادی در سال جاری میلادی را رو به رشد می‌بینند، اما نگران آن هستند که پیامدهای ادامه اختلافات میان واشنگتن و پکن جلوی این رشد را بگیرد.

به همین سبب و یک هفته مانده به این نشست، در چارچوب کاهش تنش میان واشنگتن و پکن و دیدار احتمالی رئیس جمهوری آمریکا با پینگ، «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی خود علیه سیاست های چین را تعلیق کرد.

یک مقام کاخ سفید شنبه شب گفت: پنس سخنرانی خود با موضوع چین که قرار بود در راستای سخنرانی تند ماه اکتبرش علیه پکن انجام شود را به تعویق انداخته است.

از آنجا که آمریکا و چین در یک ماه گذشته میلیاردها دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر اعمال کرده‌اند، انتظار می‌رود که رهبران دو کشور با هدف کاهش جنگ تجاری به استقبال یکدیگر بروند.

الیزه همچنین افزود: مکرون در سفر به ژاپن بر تمایل قوی فرانسه برای اتحاد و هم افزایی مضاعف و اجرای پروژه‌های مشترک تاکید خواهد کرد. این اتحاد می‌تواند تنها با داشتن یک شریک قابل اعتماد و سازگار مفید باشد و ما نیز خواهیم بود.

نشست "گروه ۲۰" روز جمعه در اوزاکا برگزار می‌شود.

کاخ الیزه همچنین افزود: اظهارات امانوئل مکرون در این سفر با توجه به نقش دولت فرانسه به عنوان مالک ۱۵ درصدی سهام رنو به ویژه در طرح ادغام رنو - فیات کرایسلر با دقت از سوی مقامات ژاپنی دنبال می‌شود.

خبرگزاری فرانسه همچنین نوشت:رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه هفته جاری در نخستین سفر رسمی خود به ژاپن، با «نارو هیتو» (Naruhito) امپراطور جدید این کشور پیش از شرکت در نشست "گروه ۲۰" دیدار و گفت وگو می‌کند.

مکرون در روزهای پایانی هفته جاری نخستین دیدار رسمی خود را از ژاپن انجام خواهد داد؛ متحدی که روابط خوب فرانسه با این کشور اخیراً" به دلیل اختلاف‌های رنو و نیسان و مساله«کارلوس غُصِن»(Carlos Ghosn) مدیرعامل گروه رنو - نیسان اندکی متزلزل شده است.

توکیو به طور ویژه ای از مکرون استقبال خواهد کرد زیرا مکرون دومین رئیس جمهوری خارجی پس از «دونالد ترامپ» است که با ناراهیتو در کاخ کوکیو دیدار می‌کند.

مکرون پیش از این دیدار با «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن مذاکره و با کارآفرینان فرانسوی و فرانسوی‌های مقیم ژاپن دیدار خواهد کرد.

همچنین«یاسوتوشی نیشیمورا»(Yasutoshi Nishimura) سخنگوی دولت ژاپن گفت: این دیدار برای پاریس مانند توکیو فرصتی برای گشایش "افقی نو در روابط ما با شرکای ممتاز" است. همچنین یک طرح جدید پنج ساله برای پیشبرد همکاری‌های دو جانبه درحوزه‌های اقتصادی، امنیتی و فرهنگی بین دو کشور، به دنبال توافق امضا شده در سال ۲۰۱۳ توسط «فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری سابق فرانسه امضا خواهد شد.

خبرگزاری فرانسه افزود: بازداشت کارلوس غصن افزون بر تأثیر گذاری بر اتحاد ۲۰ ساله نیسان و رنو به عنوان یکی از نمادهای اصلی همکاری پاریس و توکیو، روابط فرانسه و ژاپن را خدشه‌دار کرده است.

با این حال، رئیس جمهوری فرانسه باید در مورد پرونده شخصی کارلوس غصن مدیرعامل پیشین گروه رنو - نیسان که متهم به سو استفاده مالی بوده و تا زمان محاکمه در بازداشت خانگی به سر می‌برد، با احتیاط عمل کند.

همکاری و هماهنگی در مورد مسائل مهم بین المللی با توجه به اینکه فرانسه ریاست "گروه "۷ و ژاپن ریاست "گروه ۲۰" را در سال جاری بر عهده دارد، اولویت‌های دیدار مکرون و شینزو محسوب می‌شود.

پاریس و توکیو در دفاع از یک رویکرد چند جانبه در جستجوی یافتن راه حلی برای دو بحران زورآزمایی نظامی بین ایالات متحده و ایران و تنش‌ها بین واشنگتن و پکن هماهنگ هستند.

در سفر مکرون به ژاپن، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه، «برونو لومر» وزیر اقتصاد و «فردریک ویدال» وزیر پژوهش فرانسه و نیز مدیران برخی شرکت‌های بزرگ فرانسوی او را همراهی خواهند کرد.

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

انتشار عکس گلزار با پوشش نامناسب انتقادات را برانگیخت

کلیدواژه: دولت فرانسه روسیه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۳۶۲۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همسویی فرانسه با آمریکا در خصوص ایران
 • مکرون: به دنبال توافقی "دقیق‌تر" با ایران هستیم
 • مکرون: پاریس و واشنگتن در پی «توافقی دقیق‌تر» با ایران هستند
 • مکرون: پاریس و واشنگتن خواهان مذاکره در مورد یک توافق جدید و دقیق‌تر با ایران هستند
 • مکرون: فرانسه و آمریکا خواهان توافقی جدید و دقیق‌تر با ایران هستند
 • ۸ هزار تعرفه وارداتی در آینده‌ای نزدیک بازنگری می‌شود
 • تعامل با اصحاب رسانه از اصول فعاليت هاي روابط عمومي سازمان منطقه آزاد کيش است
 • تشدید انتقادها از تبعات انتشار گازهای گلخانه ای، چالش جدید مکرون
 • بازنگری طرح هادی ۳ هزار و ۶۰۰ روستا در دستور کار بنیاد مسکن
 • اصول راهبردی جمهوری اسلامی در مواجهه با فضای مجازی
 • رسانه‌های فرانسوی: ایران به دنبال جنگ با هیچ کشوری حتی آمریکا نیست
 • آقای مکرون! شما مجرم هستید نه دلسوز
 • کاخ الیزه از گفت‌و‌گوی تلفنی مکرون و روحانی خبر داد
 • سردار تقی‌زاده جانشین وزیر دفاع به مسکو سفر کرد
 • وزیر خارجه اسبق فرانسه: مکرون صدای خود را مقابل ترامپ بالا ببرد
 • سردار تقی‌زاده در رأس هیئتی بلند پایه عازم مسکو شد
 • سردار تقی‌زاده در رأس هیاتی بلندپایه عازم مسکو شد
 • نقد شیوه بازنگری در پرونده زندانیان مهریه
 • مکرون: با ترامپ درباره ایران صحبت می‌کنم