نخست‌وزیر ژاپن گفت: احترام بسیار زیادی قائل هستم برای اینکه مقام معظم رهبری در چندین نوبت فتوا صادر فرمودند مبنی براینکه سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام است. ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶ سیاسی مجلس و دولت ایران نظرات - اخبار سیاسی -

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در نشست خبری مشترک با رئیس جمهور ایران اظهار داشت: برای اینجانب بسیار افتخار آمیز است در سالی که نودمین سال تاسیس روابط ایران و ژاپن می‌باشد، توانستم به ایران سفر کنم. با استقبال گرم و محبت‌آمیزی روبرو شدم و از جناب آقای دکتر روحانی رئیس جمهور محترم ایران و از همه مردم ایران صمیمانه تشکر می‌کنم.

وی افزود: اینجانب راه بسیار طولانی را پیموده‌ام تا به ایران برسم. سفر بنده به ایران 41 سال پس از آخرین سفر نخست وزیر ژاپن به ایران است. در این مدت مردم ایران و ژاپن تحولات مختلف بین المللی و حوادث متعددی را تجربه کرده و احساسات غیرقابل وصفی در دل داشته و گاهی احساسات پیچیده‌ای را چشیده‌اند، ژاپن و ایران به عنوان کشورهای تاریخی و به عنوان کشورهای بزرگ فرهنگی که به تاریخ بسیار قدیم افتخار می‌کنند،  از طریق دل‌های مردم، رفت و آمدها را به طور قاطع و پیوسته تا به امروز ادامه داده‌اند.

روحانی:در منطقه آغازگر هیچ جنگی نخواهیم بود، حتی با آمریکا، ولی قاطعانه پاسخ خواهیم داد

آبه همچنین گفت: با گذشت 36 سال پس از اولین سفرم به تهران، امروز دوباره به تهران آمدم. آن زمان به همراه پدرم (وزیر وقت امور خارجه ژاپن) به ایران آمدم. آن موقع جوان 23 ساله بودم و از دیدن منظره با ابهت شهر تهران که تاریخ کهن در ان نهفته است و از میهمان‌‌نوازی گرم مردم عزیز بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم، تجربه آن زمان و حتی امروز نیز برای بنده خاطره فراموش نشدنی است.  احساسم این است که آرزوی 30 ساله‌ام بالاخره به ثمر نشست و موفق شدم دوستان قدیمی‌ام را دوباره ببینم.

نخست وزیر ژاپن بیان داشت: برخی از حرف‌های اینجانب که همین‌جا برای مردم ایران خواهم گفت، شاید به گوش‌های شما خوش نباشد یا گوش‌نواز هم نباشد اما چون اینجانب آرزو دارم که کمک و پشتیبان شما باشم، جسارتاً این حرف‌ها را خواهم گفت. 

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش است و متخصصان هم به وقوع درگیری احتمالی اشاره می‌کنند، اما لازم است به هر قیمتی و هر گونه‌ای که شده جلوی درگیری نظامی گرفته شود. صلح و ثبات منطقه خاورمیانه نه تنها برای رونق و سعادت این منطقه بلکه برای رونق و سعادت تمام دنیا ضروری است. هیچ کس دوست ندارد جنگ اتفاق بیافتد. ژاپن آرزو دارد جهت کاهش تنش توان خود را به کار گیرد و نقش حداکثری ایفا کند. با تمرکز بر این نکته سفر بنده به ایران انجام شده است.

آبه گفت: ایران از زمان باستان تا به امروز کشور بزرگ منطقه خاورمیانه بوده است و در آینده هم خواهد بود. با توجه به اینکه در حال حاضر در منطقه خاورمیانه تنش رو به افزایش می‌باشد، صلح و ثبات خاورمیانه را باید تثبیت کنیم و از وقوع درگیری تصادفی جاوگیری کنیم، لازم است که ایران نقش سازنده خود را ایفا کند.

نخست وزیر ژاپن گفت: دین اسلام دین صلح است. اینجانب همیشه از منویت اسلام که میانه‌روی همیشه بهترین راه است، تحت تاثیر قرار می‌گیرم. اینجانب احترام بسیار زیادی قائل هستم برای اینکه مقام معظم رهبری در چندین نوبت فتوا صادر فرمودند مبنی براینکه سلاح کشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای حرام است. از اینکه ایران همکاری با آژانس انرژی اتمی را ادامه داده و می‌دهد، بسیار مثبت ارزیابی می‌کنم و انتظار دارم که پای‌بندی ایران به برجام ادامه پیدا کند.

وی عنوان کرد: امروز بر مبنای آن موضع اساسی با رئیس جمهور ایران در مورد اینکه چگونه می‌توانیم وضعیت فعلی پرتنش را آرام و تنش را کاهش بدهیم و همچنین چگونه می‌توانیم از متزلزل و بی‌ثبات شدن منطقه جلوگیری کرده و راه صلح و ثبات را جفت‌وجور کنیم، تبادل‌نظر سریع و پرمعنی را انجام دادیم.

آبه گفت: همچنین به خدمت ایشان (رئیس جمهور ایران) عرض کردم که ما قصد داریم همکاری‌ها از جمله کمک‌های فوری بشردوستانه به سیل‌زدگان اخیر و همکاری‌هایی در زمینه‌های پزشکی و درمانی و حمایت از پناهندگان از ابتدای دفاع مردم عزیز ایران آن را از این پس نیز ادامه بدهیم.

وی افزود: چنانکه در مقدمه عرض کردم، راه طولانی را پیموده‌ایم. راه طولانی بود، اما اعتقاد راسخ دارم که راهی که در جلوی چشمانمان است و خواهیم پیمود، حتماً راه باز و همواری است و همراه با منظره قشنگی است. برای تحقق این امر هر دو باید تلاش کنیم و آن تلاش نیازمند صبر و شکیبایی زیادی است. 

نخست وزیر ژاپن در پایان بیان داشت: با این وجود  امر تلاشی است که برای صلح در خاورمیانه و در تمام دنیا باید انجام بدهیم. برای این هدف ژاپن مصمم است که از این پس ناامید نشود و نقش حداکثری را در حد توان خود ایفا کند. امروز اولین قدم در این راه است. اینجانب خیلی دوست دارم شما را دوباره ببینم و مطمئناً در آینده نه چندان دور دوباره فرصت فراهم خواهد شد.

انتهای پیام/

R1536/P/S1,15/CT11 واژه های کاربردی مرتبط اخبار "ژاپن"

منبع: تسنیم

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رهبر انقلاب اقتدار انقلابی را به بهترین شکل به نمایش گذاشتند/آب پاکی روی دست آبه

کارشناس ارشد مسائل راهبردی و سیاسی گفت: رهبر انقلاب اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند، عزت، حکمت و مصلحت حکومت علوی را یکجا به رخ جهانیان کشیدند و هوش راهبردی و نکته‌سنجی رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار نخست وزیر ژاپن را غافلگیر کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ میثم معافی در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، با اشاره به سفر اخیر نخست‌وزیر ژاپن به ایران و سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با وی، اظهار کرد: شینزو آبه نخست‌وزیر چشم‌بادامی ژاپن درحالی چهارشنبه برای یک دیدار دو روزه وارد تهران شد که ۳۶ سال پیش پدرش درحالیکه او در20 سالگی او را همراهی می‌کرد در قامت وزیر خارجه ژاپن به ایران آمد و امروز خود او به عنوان اولین نخست‌وزیر این کشور بعد از انقلاب به تهران آمده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا ژاپنی‌ها در این سال‌های بعد از انقلاب به ایران نیامدند، افزود: دلیل این که چرا در این ۴۱ سال نخست‌وزیران ژاپن به ایران نیامده‌اند، پرواضح است چراکه روابط توکیو با تهران بعد از انقلاب اسلامی همواره تابع متغیر آمریکایی بوده و در این چهار دهه تحت تاثیر آن سیر نزولی داشته است.

کارشناس مسائل استراتژیک درمورد دستاوردهای احتمالی اقتصادی و تجاری سفر آبه به تهران، خاطرنشان کرد: علی‌رغم خوش‌بینی برخی‌ها نسبت به این سفر باید گفت که ژاپن به لحاظ سیاسی، استقلال لازم را هنوز کسب نکرده و مانند بسیاری از کشورهای غربی دیگر، پیرو سیاست‌های آمریکا است یعنی هر وعده‌ای که نخست‌وزیر ژاپن دهد حتما باید تابعی از سیاست‌های آمریکا را با خودهمراه کند وگرنه اعتبار عملیاتی نخواهد داشت.

این کارشناس اضافه کرد: وجود پایگاه‌های متعدد نظامی آمریکا در ژاپن، همواره هزینه‌هایی برای توکیو داشته و این کشور با وجود تقاضاهای زیاد مردمی، هرگز نتوانسته آمریکایی‌ها را از این کشور بیرون کند که این ناتوانی حتی بعضا باعث سقوط رهبران این کشور شده، همان طور که گاهی شعار علیه حضور نظامی آمریکا، باعث روی کار آمدن رهبرانی در این کشور شده است.

وی گفت: یوکیو هاتویاما نخست وزیر اسبق ژاپن با شعار جمع‌آوری پایگاه‌های نظامی آمریکا بود که توانست بر رقیب قدرتمند خود پیروز شود اما همین فرد به دلیل ناتوانی در عمل به وعده انتخاباتی‌اش، خرداد ماه سال 89 استعفا کرد و جای خود را به نائوتو کان داد.


* مشکل فراتر از میانجی‌گری یک نخست‌وزیر
معافی تصریح کرد: کان نیز ماه‌ها جرئت نکرد راجع به پایگاه‌های آمریکایی که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین مشکلات مردم کشورش است، صحبتی به میان آورد و گفت اراده عملیاتی ما در تیررس پایگاه‌های نظامی امریکا باید باشد و خارج از مداران حتما توسط آمریکایی بایکوت خواهد شد... بنابر این اعتراف تلخ می‌توان گفت ژاپن تبدیل به یک گارسون سیاسی برای آمریکا شده و مردم ژاپن از این جهت نگرانی ملی دارند.

وی چرایی انتخاب نخست‌وزیر ژاپن برای انتقال پیام ترامپ، افزود: در بخش نخست تحلیل عرض شد که چرا کبوتر نامه‌رسان آمریکا شد اما نکته مهم و نمادین این سفر این است که ژاپن در جنگ جهانی دوم بعد از شکست، تسلیم محض آمریکا شد و ظاهرا امروز با وجود حمایت آمریکایی‌ها توسعه یافت بنابراین آمریکایی‌ها می‌خواهند به ما این پیام رابدهند که نتیجه تسلیم به آمریکا توسعه یافتگی است البته مقام معظم رهبری هم در دیدار با نخست‌وزیر ژاپن فرمودن که به حول قوه الهی ما بدون آمریکا توسعه می‌یابیم.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: بخش دوم علت استقبال رسانه‎های جریان غیرانقلابی از سفر چشم‌بادامی‌ها، تئوریزه شدن یک نسخه انحرافی برای درمان اقتصاد با فریز اعتبار بودجه‌ای نیروهای مسلح و سپاه در چند سال گذشته در سپهر سیاسی کشور توسط رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود که بیاییم ایران را ژاپنیزه کنیم و بعد ازاین نظریه بود که ژاپن ملاک و معیار جریان اعتدال برای برون رفت از نظریه مقاومت در مقابل آمریکا و سازش با آن شد.

این کارشناس درخصوص راهبرد مقام معظم رهبری درمقابل سیاست‌های سازش‌گرایانه میانجی‌گران بین‌المللی اضافه کرد: راهبرد امامین انقلاب اسلامی واحد است، امام خمینی(ره) هم در طول حیات نورانی‌شان هیچ وقت واسطه‌ها را با دست پُر نمی‌فرستاد و حتی جاهایی مانند ماجرای مک فارلین حتی اجازه حضور هم نداد و اخراج کرد چراکه خط قاطع امام مبارزه با نظام سلطه جهانی بود نه مذاکره و امروز مقام معظم رهبری هم همین خط قاطع انقلاب را استمرار بخشیدند.

وی گفت: مشکل ما با آمریکا درسطح ساده‌ای نیست که شخصیت‌ های سیاسی مثل نخست‌وزیر ژاپن بتوانند آن را حل و فصل کنند.


* نمایش اقتدار، عزت، حکت و هوش راهبردی رهبر حکومت علوی
معافی با اشاره به یک واقعه تاریخی در زمان انقلاب اسلامی، اذعان کرد: شهید رجایی در یک مقطعی در واکنش به میانجی‌گران بین‌المللی در دروان آتش بس گفتند که ما میانجی‌گری را نخواهیم پذیرفت، این جنگ با یک کشور نیست بلکه جنگ عقیده‌ها است به هیچ وجه بحث سیاسی مذاکره و حسن نیت را به معنای کسی که بخواهد ما را تشویق به مذاکره کند نمی‌پذیریم.

وی در رابطه با مختصات مذاکره رهبری معظم با نخست‌وزیر ژاپن افزود: برخورد امروز رهبر فرزانه انقلاب با نخست‌وزیر ژاپن دارای چند ویژگی مهم راهبردی بود جایی که ایشان اقتدار ولایی و انقلابی را به بهترین نحو به نمایش گذاشتند، عزت، حکمت و مصلحت حکومت علوی را یکجا به رخ جهانیان کشیدند و هوش راهبردی و نکته‌سنجی رهبر فرزانه انقلاب در این دیدار نخست وزیر ژاپن را غافلگیر کرد.

کارشناس ارشد مسائل راهبردی بیان کرد: ایشان چند بار تکرار کردند که بنده با جنابعالی مذاکره می‌کنم و پاسخ من به شماست نه ترامپ، با این تأکید هرگونه فرصت سو استفاده و شیطنت را از رسانه‌های دشمن گرفتند.

این کارشناس اضافه کرد: ایشان گفتند که مذاکره زیر فشار را نمی‌پذیریم و با این جمله هرگونه تهدید غیرمستقیم در پیغام ترامپ را خنثی کردند همچنین فرمودند که ترامپ که شما را واسطه قرار داد همان روز که به کشورش بازگشت تحریم‌های جدیدی را بر علیه ایران وضع کرد و با این جمله حرفی برای آبه باقی نگذاشتند.

وی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی هم به او ندارم و نخواهم داد و با این جمله دشمن را تحقیر کردند.

* اعتراف دشمنان به هوش استراتژیک یک رهبر
معافی تصریح کرد: برای اولین مرتبه مذاکره به این مهمی بین رهبری و یک مقام مهم خارجی بصورت شفاف از تلوزیون منتشر شد تا جای هیچگونه سو استفاده و برداشت‌های ناصواب از این مذاکره برای تحریف‌کنندگان داخلی و خارجی باقی نگذارد.

وی تأکید کرد: در پایان نکته‌ای را که درمصاحبه بنی‌صدر با بی‌بی‌سی فارسی به صورت زنده درباب هوش استراتژیک رهبر ایران پخش شد را عرض می‌کنم که گفت اگر (امام)خمینی از قبر بیرون بیاید هزاران بار به آقای خامنه‌ای احسنت خواهد گفت به این دلیل که خوب توانست بعد از او کشور را در تلاطم و مشکلات اداره نماید.

انتهای پیام/

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: اخبار ژاپن اخبار ژاپن

منبع این خبر، وبسایت tn.ai است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۲۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • رهبر معظم انقلاب در دیدار نخست وزیر ژاپن، عزت بی سابقه ای را برای اسلام به ارمغان آوردند
 • دست رد رهبر انقلاب بر سینه شیطان بزرگ/قاصدک آمریکا مات هیبت رهبر ایران
 • نمایندگان مجلس: سرنوشت پیام ترامپ، له شدن زیر حامل نامه بود/ حتی ژاپن از هم افول سلطه آمریکا، خشنود است
 • تقدیر از خانواده شهید حسین کشتاور اولین خانواده خیر امنیت ساز درناجا
 • چگونه آمریکا از شروط دوازده‌گانه برای ایران به التماس برای مذاکره مجدد هسته‌ای رسید؟
 • پیام رهبر انقلاب باعث تحقیر ترامپ شد/ مذاکره با آمریکا بیهوده است
 • واکنش ژاپن به ماجرای نامه همراه آبه در دیدار با رهبر معظم انقلاب + تصویر
 • گذری بر مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا؛ رابطه‌‌ای که همچنان قطع است
 • ما به هیچ وجه تجربه تلخ مذاکره چند سال اخیر با آمریکا را تکرار نخواهیم کرد
 • مرگ زودهنگام نقشه «یا جنگ، یا مذاکره»؛ یادداشتی پیرامون دیدار نخست وزیر ژاپن با رهبر انقلاب
 • واکنش ژاپن به ماجرای نامه همراه آبه در دیدار با رهبر انقلاب
 • تقدیر از زحمات مدیرکل اسبق ورزش و جوانان لرستان به همت سرپرست جدید
 • ترامپ را شایسته مبادله پیام نمی‌دانم و با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد
 • سئول : پیونگ یانگ خلع سلاح هسته ای سوئد را الگو قرار دهد
 • نه قاطع رهبر معظم انقلاب به نخست‌وزیر ژاپن آمریکا را ذلیل کرد
 • بازتاب دیدار نخست‌وزیر ژاپن با رهبر معظم انقلاب
 • چرا ترامپ لایق جواب نیست؟/ دیپلماسی نفتکش‌ها/ پاتک به «نمایش مذاکره»
 • هفت پاسخ قاطع رهبر انقلاب به نخست وزیر ژاپن
 • جشن مدیران تولید سینما برگزار شد/ تقدیر مجلس از «۲۳ نفر» و «متری شیش و نیم»