رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: آمریکایی ها با اعمال تحریم های مضاعف به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران هستند، اما ایرانی ها در برابر این فشارها مقاومت می کنند.

به گزارش صدای ایران از ایسنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ خرداد) با ژارکو ابرادوویچ رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در ابتدای این نشست با بیان اینکه روحیه استقلال طلبی صربستان برای ایران جذاب است، گفت: کشورهایی که تحت سیطره آمریکا قرار گرفته اند، سرنوشت خوبی نداشته و در درازمدت هزینه زیادی پرداخت می کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران تحت فشارهای آمریکا قرار گرفته است، افزود: آمریکایی ها حتی برجام را که با توافق آنها امضا شده بود، زیرپا گذاشتند و با اعمال تحریم های مضاعف به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران هستند، اما ایرانی ها در برابر این فشارها مقاومت می کنند.

وی با بیان اینکه روابط سیاسی ایران و صربستان در سطح بالایی قرار دارد، ادامه داد: متاسفانه روابط اقتصادی بین دو کشور گسترده نیست و در سطح نازلی قرار دارد، در حالی که می توانیم از توان یکدیگر در حوزه اقتصادی استفاده کنیم.

لاریجانی با تاکید بر اینکه روحیه محافظه کاران صربستان در توسعه روابط اقتصادی به نفع آمریکایی ها است، تاکید کرد: اگر پیوندهای عمیقی بین کشورهای دوست برقرار شود، آمریکایی ها دیگر نمی توانند این کشورها را تحت فشار قرار دهند.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه ایران و صربستان می توانند در حوزه صنعت، کشاورزی و نفت و گاز با یکدیگر همکاری کنند، افزود: ما می توانیم درحوزه کشت فراسرزمینی با صربستان همکاری داشته باشیم تا روابط اقتصادی دو کشور توسعه یابد.

ژارکو ابرادوویچ: بمباران صربستان توسط آمریکایی ها حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرد

ژارکو ابرادوویچ نیز در این دیدار با اشاره به توسعه روابط پارلمانی بین دو کشور ایران و صربستان گفت: همکاری های پارلمانی و سیاسی دو کشور در سطح بالایی قرار دارد، اما در حوزه اقتصادی سطح همکاری ها بالا نیست که باید توسعه یابد.

رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان با بیان اینکه آمریکایی ها در سال ۱۹۹۹ حدود ۸۰ روز صربستان را به صورت شبانه روزی بمباران کردند، افزود: افراد زیادی در این بمباران جان خود را از دست دادند و این اقدام آمریکایی ها حدود ۴۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار به ما خسارت وارد کردند.

وی ادامه داد: در این بمباران ۲۵۰ هزار صرب آواره شدند و اکنون که حدود ۲۰ سال از آن حادثه می گذرد، کمتر از ۲ درصد سکنه این مناطق باز گشته اند.

ژارکو ابرادوویچ با اشاره به برخی اختلافات بین صربستان و کوزوو تاکید کرد: بیش از ۶ سال است که دو کشور تحت نظر اتحادیه اروپا گفت‌وگو می کنند و در این راستا تفاهم نامه ای امضا شده است که ما تقریبا تمام مفاد آن را اجرایی کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه صربستان نمی خواهد عضو ناتو شود، افزود: تمام کشورهای اطراف صربستان عضو ناتو هستند، اما ۹۰ درصد مردم کشور ما در یک همه پرسی اعلام کردند که نمی خواهند عضو ناتو شوند.

رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان صربستان با تاکید بر اینکه صربستان به دنبال این است که همکاری اقتصادی خود را ایران را افزایش دهد، بیان کرد: می توان با تاسیس شرکت های مختلف در شرکت های ثالث روابط اقتصادی را در تمامی حوزه ها گسترش داد.

منبع: صدای ایران

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

لاریجانی: آمریکا اطلاعات خود را از منافقین به دست می آورد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انهدام پهپاد آمریکایی به آنها این تجربه را داد که دیگر به مرزهای ایران تجاوز نکنند ولی اگر این اقدام را انجام دهند نیروهای مسلح با آنها برخورد قاطع تری می‌کنند.

به گزارش مشرق، علی لاریجانی شامگاه چهارشنبه در برنامه گفت و گوی خبری اظهار داشت: ظرفیت نیروهای مسلح ایران اسلامی بسیار پیشرفته و عظیم است و انهدام پهپاد آمریکایی تنها گوشه ای از این پیشرفت است.

وی افزود: ایران اسلامی هیچ گاه پس از انقلاب به کشوری تعارض نکرده است و در جنگ ۸ ساله که صدام علیه ایران انجام داد دفاع کردیم، دشمن تلاش کرد با تحریم های اقتصادی ایران را از هم بپاشد و فروش نفت را به صفر برساند ولی به موفقیت نرسید.

بیشتر بخوانید: لاریجانی: استیضاح «حجتی» پیگیری می‌شود لاریجانی: جریانات تروریستی در منطقه افزایش یافته است

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به حمایت های آمریکا از گروه های ترویستی بیان کرد: تنها کشوری که در برابر گروهک ترویستی داعش ایستادگی کرد ایران بود.

لاریجانی عنوان کرد: انهدام پهپاد آمریکایی به آنها این تجربه را داد که دیگر به مرزهای ایران تجاوز نکنند، ولی اگر این اقدام را انجام دهند نیروهای مسلح با آنها برخورد قاطع می کنند.

وی با اینکه آمریکا با مطرح کردن مذاکره به ایران تلاش می کند فرافکنی کند، تصریح کرد: آمریکا قصد دارد آبروی رفته خود را به دست بیاورد چون با خروج از برجام بی تعهدتر شد وکشوری بی مسئولیت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آمریکا اطلاعات خود را از منافقین به دست می آورد و اطلاعات غلطی دارد و براساس آن علیه ایران اسلامی تصمیم گیری می کند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این موضوع حق قم است که فرودگاه داشته باشد، اینکه گفته شود در قم نسبت به سرمایه گذاری توجهی نمی شود درست نیست چون در سال ۹۷، ۵۱۰ جواز تاسیس در بخش صنعت ارائه شده است و ۱۶۰۰ پروژه در بخش صنعت در حال اجرا است که از این تعداد ۱۳ میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود.

لاریجانی عنوان کرد: سال ۹۷، ۲۴۰ پروانه بهره برداری صادر شده که بیش از ۴ هزار اشتغال داشته است و در دوماه امسال ۳۰ مورد بهره برداری شده و تحرک در بخش های مختلف صنعت وجود دارد.

وی افزود: شهرداری قم امسال حدود ۱,۹۰۰ میلیارد تومان در بخش عمرانی سرمایه گذاری می کند که این موضوع مهمی است و خط دوم مترو در حال احداث است در زمینه قطار برقی اصفهان و قم و تهران نیز با چینی ها مذاکره شده چون مسیر ریلی بسیار مهمی است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در بخش کشاورزی در قم سرمایه گذاری مناسبی صورت گرفته است، ابراز کرد: باید سیستم های گلخانه ای ایجاد شود و در مجلس تصمیم گرفته شد که بخشی از سرمایه صندوق توسعه برای موضوع کشاورزی سرمایه گذاری شود.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقطه قوت قم بخش گردشگری و توریسم مذهبی است، گفت: برنامه ریزی برای احداث ۵ هتل ۵ ستاره در قم انجام شده است و بیمارستان مجهزی توسط آیت الله سیستانی در حال احداث است، دولت اقدامی برای احداث پروژه ای نمی کند و پول ندارد ولی مردم و بخش خصوصی وارد عمل شدند.

لاریجانی عنوان کرد: مجتمع های خدمات گردشگری بین راهی زیادی ایجاد شده است و برای رشد و توسعه استان باید همه اهتمام داشته باشند، هرکسی که قصد سرمایه گذاری در بلوار پیامبر اعظم (ص) داشته باشد زمین در اختیار وی قرار می گیرد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای رفع محرومیت در روستاهای قم عنوان کرد: در حوزه عمران برخی اقدامات با دولت است و گاز رسانی در روستاهای قم در حال انجام است و به بسیاری از روستاها آبرسانی انجام می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحریم ها سبب مشکلاتی شده است ولی فرصت خوبی برای پیشرفت است، خاطرنشان کرد: در شرایط موجود جناح های سیاسی مختلف نباید به جان یکدیگر بیفتند، در همه زنجیره های تولید حلقه های مفقودی وجود دارد که بایداز خارج کشور واردات انجام دهیم ولی جوانان نخبه ای داریم که می توانند کاستی و کمبودها را رفع کنند.

منبع: تسنیم

بازداشت و عزل ۲ مامور متخلف در ماجرای درگیری با دختری در تهرانپارس| ۵ دختر و پسر همچنان در بازداشت هستند| چرا از مأمور زن در حادثه استفاده نشد؟

از ماجرای "راننده اسنپ" تا "درگیری پلیس با دختر جوان"؛ چرا عده‌ای تند با مردم برخورد می‎کنند؟

نجفی در اعترافاتش یک راز را فاش کرد

کلیدواژه: رئیس مجلس لاریجانی صدای ایران ایران صدا ایران صدا صربستان پارلمان صربستان

منبع این خبر، وبسایت sedayiran.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۵۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • افروزی: مصدوم‌ها به بازی مقابل صربستان می‌رسند/ انتقادها از کولاکوویچ منصفانه نیست
 • غفور، عبادی پور و فیاضی به دیدار با صربستان می‌رسند
 • افزایش فشارهای دشمنان نشان از حرکت رو به جلوی انقلاب است
 • ضرورت تقویت بنیه داخلی و گسترش همکاری‌های خارجی
 • لاریجانی: بعید می‌دانم آمریکایی‌ها آنقدر کم‌عقل باشند که به ایران حمله کنند| ما مشکلی با مذاکره نداریم| آمریکا ماجرای ساقط شدن پهپاد خود را قورت داد| اروپایی‌ها برای حل مسائل وزنی ندارند/منکر ایجاد مشقت برای مردم نیستم/ رفتارهای کشورهای منطقه با نفتکش‌ها
 • لاریجانی: بعید می‌دانم آمریکایی‌ها آنقدر کم‌عقل باشند که به ایران حمله کنند/ ما مشکلی با مذاکره نداریم/ آمریکا ماجرای ساقط شدن پهپاد خود را قورت داد/اروپایی‌ها برای حل مسائل وزنی ندارند/منکر ایجاد مشقت برای مردم نیستم/ رفتارهای کشورهای منطقه با نفتکش‌ها ا
 • لاریجانی: آمریکا ماجرای ساقط شدن پهپاد خود را قورت داد
 • لاریجانی: اروپایی‌ها برای حل مسائل وزنی ندارند/بولتون نماینده منافقین در آمریکا شده و به همراه رئیس جمهور آمریکا ازآنها مشاوره و اطلاعات غلط می گیرند
 • نماینده مجلس:وزارت صمت تسلیم فشارهای برخی برای واردات ۴ هزار واگن نشود
 • روایت لاریجانی از تماس تلفنی مرکل برای حل مشکلات برجام/آمریکا عقل داشته باشد هوس ورود به مرزهای ایران را نمی‌کند
 • مقام اتمی روس فشارهای واشنگتن بر ایران کنترل بر برنامه هسته‌ای را به خطر می‌اندازد
 • اصناف نقش اساسی جهت کاهش فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم ها را بر عهده دارند 
 • حضور نویسندگان ایرانی در سومین همایش «کانتر پوینت» بلگراد
 • لاریجانی درگذشت ابوی شهرام کوسه غراوی را تسلیت گفت
 • رویارویی با صربستان، بلغارستان و آمریکا در هفته پنجم/ فاصله یک امتیازی ایران با قطعی شدن صعود
 • خیابان‌های پایتخت صربستان زیر آب رفت
 • نهمین نمایشگاه بین المللی تسلیحات نظامی صربستان گشایش یافت
 • لودریان: نقض برجام از سوی ایران پاسخ بدی به فشارهای آمریکا است!
 • فشارهای اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، جنایت جنگی است