به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، دومین کنفرانس بین المللی و سیزدهمین کنفرانس ملی ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی در محل مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام و با همکاری دانشگاه شیراز از امروز ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ آغاز به کار کرد.

این همایش با همکاری دانشگاه شیراز، مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی تا ۲۳ خرداد ادامه دارد و شرکت کنندگانی از سازمان کشورهای اسلامی (OIC Countries) نیز حضور و سخنرانی خواهند داشت.

در آئین افتتاحیه این کنفرانس، حمید نادگران، رئیس دانشگاه شیراز، ارزیابی و پایداری کیفیت نظام های دانشگاهی را لازمه توسعه آموزش عالی دانست.

وی همچنین چگونگی نوآوری در دانشگاه های نسل سوم و چهارم را مورد بحث قرار داد و بر اهمیت برنامه مشخص ارزیابی و پایداری کیفیت تاکید کرد و پایداری کیفی را برای هر مرکز آموزش عالی ضروری دانست.

در ادامه، عبدالرضا قاسم پور معاون توسعه مدیریت استاندار فارس، درباره ارتقاء کیفی دانشگاه ها و آموزش عالی سخنرانی کرد و ضمن بیان اینکه پیشرفت و توسعه دانشگاه ها باید کیفی باشد، اظهار داشت: باید از ظرفیت دانشگاه ها استفاده و سرفصل ها بازنگری شوند.

وی موضوعاتی نظیر دانشگاه های نسل سوم و چهارم، کارآفرینی، تجاری سازی دانش، ارتباط دانشگاه ها با صنعت، تعامل منطقه ای، ایجاد نهادهای مستقل جهت ارزیابی دانشگاه ها و در نظر گرفتن کیفیت در برنامه راهبردی را مورد بحث قرار داد.

سپس عباس بازرگان، استاد دانشگاه تهران و دبیر کمیته دائمی کنفرانس «ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی» در سخنرانی خود با عنوان «نگاهی گذرا به آموزش عالی- کیفیت و ارزیابی» با مطرح ساختن سوالاتی در رابطه با ظرفیت های موجود در ارزیابی دانشگاه ها، لزوم ارزیابی در آموزش عالی ایران، و کیفیت سنجی آموزش عالی و مسائلی همچون برقراری تعامل بین پژوهشگران ایرانی و بین المللی، انجام سطح بندی دانشگاه ها، و نظرسنجی از دانشجویان، این اقدامات را زمینه ای برای بهبود کیفیت نظام های دانشگاهی برشمرد.

محمدرضا نیستانی، معاون مرکز نظارت، ارزیابی و تنظیم کیفیت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه بر ضرورت برگزاری چنین همایش هایی، اهمیت زنده نگه داشتن دیالوگ کیفیت، لزوم شکل گیری شبکه تضمین کیفیت و بازنگری روش ها تاکید کرد و نقش وزارت علوم در سیاستگذاری، حمایت و پشتیبانی، و نظارت و ارزیابی را تشریح کرد.

وی همچنین سیاستگذاری های موجود از جمله سطح بندی دانشگاه ها و نهادینه نشدن اعتباربخشی را مورد انتقاد قرار داد و بر لزوم دیالوگ حرفه ای در خصوص ارزیابی کیفی صحه گذاشت.

نیستانی افزود: نظارت و ارزیابی دانشگاه ها مقوله بسیار مهمی است و باید در زمینه ارزیابی درونی فرهنگ سازی شود.

«تجارب زیسته ارزیابی و بهبود کیفیت در دانشگاه شیراز» عنوان سخنرانی بعدی توسط دکتر یوسف ثبوتی بود. دکتر ثبوتی تاریخچه آموزش عالی در ایران را تشریح کرد و در ادامه به بیان نقش دانشگاه شیراز در تغییر نقشه علمی و آموزش عالی کشور پرداخت و ایجاد سیستم واحدی، سیستم ترمیک، و تحصیلات تکمیلی را از ابتکارات دانشگاه شیراز و از اقدامات موثر این دانشگاه پیش از انقلاب اسلامی دانست.

بهرام جوکار دبیر کمیته علمی کنفرانس نیز در بخش آخر افتتاحیه با طرح این سوال که الگوی اصلی برای ارزیابی نظام آموزش عالی کشور چیست، حول محور کیفیت ارزیابی دانشگاه ها به ایراد سخنرانی پرداخت.

از جمله سخنرانان بین المللی این همایش اسماء اسماعیل رئیس آکادمی علوم مالزی و همچنین رئیس دانشگاه USM مالزی و از جمله اعضاء کمیته اجرایی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بود که سخنرانی خود با عنوان «تاثیر روش های ارزیابی کیفیت در دانشگاه های مالزی بر میزان تحقیقات علمی در کشور ایران» را ایراد کرد.

رئیس دانشگاه USM مالزی، ضمن تایید اهمیت ارزیابی عملکرد علمی دانشگاه ها و دانشمندان، خاطرنشان کرد: کشور مالزی و دانشگاه های مالزی با وجود دارا بودن دانشجویان خارجی متعدد و رتبه و جایگاه مناسب در رتبه بندی های جهانی از جمله تایمز و کیو اس، سیستم ارزیابی ویژه و خاص خود را دارا هستند و از شاخص ها و معیارهای غرب پیروی نمی کند.

وی در پایان افزود: مالزی فراتر از رتبه بندی حرکت می کند؛ برای کشور مالزی، همگام شدن با رشد علم و فناوری و جهانی سازی بسیار مهم است، اما در این کشور در کنار رشد علم و دانش، به پرورش جنبه های اخلاقی و شخصیتی نسل آینده این کشور نیز اهمیت بسیار داده می شود.

انتهای پیام/

188 / 188 کنفرانس بین المللی ارزیابی کیفیت در نظام‌های دانشگاهی دانشگاه شیراز

منبع: ایسکانیوز

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

رسیدگی به ۹۷ پرونده متقاضیان جذب هیئت علمی در منطقه ۶ آموزش عالی کشور

رئیس دانشگاه شهرضا از رسیدگی به ۹۷ پرونده متقاضیان جذب هیئت علمی در دبیرخانه جذب اعضای هیئت علمی منطقه ۶ آموزش عالی کشور خبر داد. ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲ استانها اصفهان نظرات - اخبار استانها -

امیرحسین علی‌بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در شهرضااظهارداشت: این مرکز آموزش عالی از مرداد ماه 1397 با موافقت و تصویب وزارت علوم به عنوان مسئول انجام فرایند جذب اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های فاقد هیئت جذب منطقه 6 کشور شامل استان‌های اصفهان، یزد و چهار محال و بختیاری انتخاب شد.

رئیس دانشگاه شهرضا با بیان این‌که یکی از آثار مهم کسب موافقت وزارت علوم در این زمینه، شناخته شدن و مطرح شدن بیشتر دانشگاه دولتی شهرضا در سطح استان و منطقه شش کشور بوده است، افزود: تا کنون تعداد 97 پرونده از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به این مرکز ارسال شده که 43 پرونده به مرحله نهایی رسیده و 34 پرونده جاری و در دست بررسی است. 

اردبیل| ورزش با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها علم محور می‌شود‌همایش ملی روسای کتابخانه‌های ‌دانشگاه‌های علوم پزشکی ‌در بیرجند برگزار می‌شودقزوین| دانشگاه‌ها باید از فضای مدرک‌گرایی فاصله بگیرند

وی با اشاره به وظایف دبیرخانه جذب اعضای هیئت علمی منطقه 6 آموزش عالی کشور گفت: فرایند کاری این دبیرخانه در حال حاضر در دو بخش جذب اعضای هیئت علمی به صورت پیمانی و تبدیل وضعیت از پیمانی به رسمی آزمایشی انجام می‌شود.

امیرحسین علی‌بیگی بیان کرد: تمامی مؤسسات آموزش عالی فاقد هیئت اجرایی جذب هیئت علمی در استان‌های اصفهان، چهار محال و بختیاری و یزد تحت پوشش این مرکز هستند.

انتهای پیام/ش

R41346/P/S6,51/CT1

جنجال عکس نگار جواهریان و رامبد جوان در کانادا

تجمع مقابل سفارت انگلیس در تهران+عکس

فریدون حیدری شهردار منطقه ۵ تهران شد

کلیدواژه: کنفرانس بین المللی ارزیابی کیفیت در نظام های دانشگاهی دانشگاه شیراز

منبع این خبر، وبسایت www.iscanews.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۰۸۶۴ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • پرونده جنجالی «دکتر» نجفی و یادآوری یک حقیقت تلخ درباره نظام مدیریتی کشور +عکس
 • میزبانان غایب؛ میهمانان حاضر
 • هیچ دانشجوی دانشگاه آزاد در استان سمنان مشکل خوابگاه ندارد
 • چگونه بهترین سفر عمرمان به مالزی را داشته باشیم؟
 • آغاز مرحله دانشگاهی جشنواره قرآنی پیام نور از ابتدای تیر
 • تعامل با سازمان برنامه و بودجه برای مشارکت ۵۰ درصدی خیرین در پروژه‌های دانشگاهی
 • آمادگی جهاد دانشگاهی قم برای ایجاد نظام ارز دیجیتال
 • دغدغه‌های یک رئیس دانشگاه/ حرف اول؛ چالش کیفیت
 • میزبانان غایب؛ مهمانان حاضر
 • کنفرانس بین‌المللی فلسفه معماری برگزار می شود
 • شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی جهت گیری سیاسی ندارد
 • طالب‌زاده: کنفرانس افق نو در بیروت برگزار می‌شود
 • گسترش همکاری علمی دانشگاه فردوسی با دانشگاه علوم مالزی
 • الگوی ورزشی دانشگاه آزاد باید در دانشگاه های دولتی اجرا شود/ دهکده ورزشی آموزش عالی در مهرماه افتتاح می شود
 • امضای تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه علوم مالزی
 • «به سوی دانشگاه فضیلت‌مند» بررسی می‌شود
 • سومین کنفرانس ملی اطلاعات و محاسبات کوانتومی در دانشگاه صنعتی شاهرود برگزار می‌شود
 • حوادث اقتصادی و اجتماعی نباید کیفیت آموزش عالی را خدشه‌دار سازد
 • یک پا در برزخ یک پا در دانشگاه/ جیب خالی اساتید حق‌التدریس گواهی بر ناکارآمدی آموزش عالی