«شکرالله حاجی و ند» روز پنجشبنه در حاشیه نخستین جشنواره زرد آلوی فراغه از توابع شهرستان ابرکوه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا افزود: این وزارتخانه برای پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به متقاضیان ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی با هیچ گونه محدودیتی روبرو نیست.

وی از ضایعات محصولات باغی به عنوان یکی از مشکلات حوزه صنایع تبدیلی نام برد و خاطر نشان کرد: به عنوان مثال از ۳۰۰ هزار تن ضایعات سیب در سال می‌توان با ایجاد صنایع تبدیلی آن را به ثروت و ارزش افزوده تبدیل کرد.

حاجی وند اضافه کرد: با پرداخت تسهیلات مورد نیاز به متقاضیان بخش کشاورزی، تلاش می‌شود این اقدام در کاهش ضایعات میوه نیز مؤثر باشد.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در یزد با وجود مشکلات منابع آبی پتانسیل بسیار بالایی در زمینه‌های مختلف وجود دارد و این استان از مناطق برتر کشور در حوزه اجرای طرح آبیاری نوین بارانی و قطره‌ای است.

حاجی وند تاکید کرد: مردم و کشاورزان استان یزد قدر آب را به خوبی می‌داند و از آب موجود و مجازی با تغییر الگوی کاشت و توسعه کشت‌های گلخانه‌ای استفاده می‌کنند.

وی بابیان اینکه استفاده از آبیاری نوین در اراضی و باغ‌ها از ضرورت‌های بخش کشاورزی است، تاکید کرد: اجرای آبیاری نوین (زیر سطحی و کم فشار) یک سوم مصرف آب را کاهش می‌دهد.

نماینده ویژه وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: ۴۴ میلیون تن میوه هسته دار از پنج و نیم میلیون هکتار سطح زیر کشت باغ‌ها در دنیا تولیدمی شود و این آمار سازمان جهانی فائو در سال ۲۰۱۶ است.

وی همچنین بیان کرد: از ۵۶۸ هزار هکتار سطح زیرکشت باغ‌های دنیا ۳.۸ میلیون تن زردآلو تولید می‌شود که این میزان در ایران از ۶۸ هزار هکتار، ۴۰۰ هزار تن به دست می‌آید و کشورمان از لحاظ تولید این محصول بعد از ترکیه و ازبکستان در عرصه جهانی قرار دارد.

این مسئول وسعت باغ‌های میوه ایران را ۲.۸ میلیون هکتار ذکر کرد و گفت: از این عدد ۱.۸ میلیون هکتار آن محصولات سردسیری و خشک است که بخشی از آن زردآلوست.

وی با اشاره به شرایط اقلیمی و آب و هوایی مطلوب امسال تصریح کرد: تولید سیب درختی با ۲۰ درصد افزایش به ۳.۸ میلیون تن رسیده است.

حاجی وند با اشاره به اینکه سال گذشته با توجه به سرمازدگی و گرمازدگی، ۸۰ هزار تن محصول پسته صادر شد، افزود: امسال شرایط اقلیمی مطلوبی وجود دارد، پیش بینی می‌شود تولید پسته امسال به ۲۳۰ هزار تن برسد.

حاجی وند تاکید کرد: برای افزایش تولید در واحد سطح باید هرس و تغذیه به موقع درختان میوه به درستی انجام شود که با اجرای آن می‌توان تولید را تا سه برابر افزایش داد.

مدیرکل میوه‌های سردسیری و خشک معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی، تو جیه و آموزش‌های ترویجی به کشاورزان را در زمینه هرس و تغذیه در افزایش تولید بسیار مؤثر دانست.

همزمان با هفته جهاد کشاورزی (۲۱ خرداد تا ۲۷ خرداد) امروز پنجشنبه برای نخستین بار جشنواره زردآلوی تولید دهستان فراغه شهرستان ابرکوه در مرکز این دهستان تاریخی برگزار شد و در این مراسم که امام جمعه، فرماندار و جمعی از کشاورزان حضور داشتند، از تمبر پستی جشنواره زردآلوی فراغه رونمایی و به تعداد تمبرهای کشور افزوده شد.

همچنین رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد بابیان اینکه ۶۷ درصد تولید زردآلوی استان مربوط به ابرکوه است افزود: میانگین تولید این محصول در این شهرستان ۱۸ تن است و در بعضی از باغات تا ۵۰ تن در واحد سطح نیز می‌رسد.

سید جمال سجادی پور خاطر نشان کرد: این اعداد حکایت از تلاش و جدیت کشاورزان در تولید محصول زراعی و باغی، شرایط آب و هوایی منطقه و تولید ارقام با کیفیت و اجرای طرح آبیاری نوین دارد.

وی تصریح کرد: این استان با محدودیت منایع آبی روبروست، کشاورزان قدر آب را بدانند، تاکنون طرح آبیاری نوین در ۸۰ درصد از ۲ هزار هکتار باغ‌های زرد آلوی ابرکوه اجرا شده است.

محصول زردآلوی منطقه به اصطلاح پیش رس (زودرس) است که برداشت آن از اواخر اردیبهشت ماه آغاز و تا اواسط تیر ماه ادامه دارد و از انواع محصول زردآلوی ابرکوه می‌توان از تخم گردی، فلکه‌ای، خیاری، زرقانی و خانی یاد کرد.

۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان ابرکوه به محصول زراعی و باغی اختصاص دارد که هشت هزار هکتار آن مربوط به باغات میوه است.

۳۵ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است و هشت هزار خانوار از این طریق امرارمعاش می‌کنند.

منابع آبی ۱۵ هزار هکتار باغ‌ها و اراضی زراعی ابرکوه ۱۴۰ میلیون مترمکعب است که ظرف ۱۰ ماه از ۶۶۲ حلقه چاه و ۱۱ رشته قنات تأمین می‌شود.

سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید می‌شود.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

۷۵۴۰/‏‬ ۲۰۴۷/‏

منبع: ایرنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

برداشت ۱۲۸ تن در هکتار چغندر قند در آزادشهر/ احتمال استقرار کارخانه چغندر قند در گلستان زیاد است

رئیس جهاد کشاورزی آزادشهر گفت: شهرستان آزادشهر در طرحی آزمایشی، ۳ هکتار اززمینهای زراعی خود را زیر کشت چغندر قند برد و در برداشت این محصول و بر اساس کیل گیری انجام شده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی، مشخص شد، از هر هکتار ۱۲۸ تن چغندر قند برداشت خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتر آزاد، سید عبداله حسینی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: به دلیل نیازهای داخلی به قند و شکر و در راستای اقتصاد مقاومتی طرح توسعه کاشت چغدر قند در استان گلستان در دستور کار قرار گرفته است. 

وی افزود: شهرستان آزادشهر نیز در همین راستا در طرحی آزمایشی، ۳ هکتار اززمینهای زراعی خود را زیر کشت چغندر قند برد و در برداشت این محصول و بر اساس کیل گیری انجام شده توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی، مشخص شد، از هر هکتار ۱۲۸ تن چغندر قند برداشت خواهد شد.

 رئیس جهاد کشاورزی آزادشهر تصریح کرد: از آنجا که نمونه استانی برداشت چغندر قند در استان گلستان ۹۰ تن در هکتار است، به احتمال زیاد، برداشت چغندر قند در آزادشهر به عنوان نمونه استانی و یا حتی نمونه ملی معرفی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان برداشت چغندر قند در آزادشهر و استان گلستان، احتمال استقرار کارخانه قند و شکر در این استان دور از انتظار نیست.

حسینی در خصوص زمان کشت چغندر قند گفت: این محصول همزمان با گندم کشت می شود و در اواخر خرداد برداشت می شود و کشاورزان می توانند کشت پاییز نیز داشته باشند.

انتهای پیام/

 

واکنش کیهان به عکس‌های جدید ستاره اسکندری

"گشت ارشاد" یا "ارشاد گشت؟!" | واکنش‌ها به ویدئوی درگیری مامور پلیس با دختر جوان

اطفای حریق در بیمارستان بعثت

کلیدواژه: زردآلو شهرستان ابرکوه

منبع این خبر، وبسایت www.irna.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۰۴۸۱۲۸ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • راه اندازی صنایع تبدیلی سبب تثبیت جمعیت در روستاها می شود
 • تکانه‌های مثبت بازار پلیمرها
 • ۷۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال ابرکوه در غربالگری فشار خون پایش شدند
 • صنایع تبدیلی گوشت در صورت کاهش استانداردهای غذایی تعطیل می‌شوند
 • زمینه تولید محوری فراهم شود/ لزوم ایجاد صنایع تبدیلی برای حفظ جمعیت روستاها
 • گلایه برخی صنعتگران یزد از فرایند بازگشت ارز به کشور
 • کشاورزان ابرکوه به صرفه جویی در مصرف آب دعوت شدند
 • صندوق ملی حمایت از محصول خرما در بم راه اندازی می شود
 • برگزاری همایش مدیران صنایع تبدیلی و غذایی منطقه دو کشور در کرمانشاه
 • فضای شادی برای جوانان فراهم کنیم
 • منابع ما در حمایت از واحدهای کوچک و متوسط محدود است
 • وزیر صنعت: ۹۲ درصد واحدهای صنعتی را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند
 • پرداخت تسهیلات مهم‌ترین راهکار حمایت از واحدهای کوچک و متوسط است
 • پذیرش 857 دانشجوی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ایلام
 • توت فرنگی به خروار، صنعت به مثقال
 • دومین نشست بصیرتی پایگاهی در قالب طرح شهید کمالی برگزار شد
 • آغاز ثبت نام بیمه تکمیلی هنرمندان البرز
 • نام‌نویسی بیمه درمان تکمیلی فرهنگ، هنر و رسانه شروع شد
 • دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای گذراندن فرصت مطالعاتی به مراکز صنعتی می‌روند