محمدپور گفت: در مجموع ١٧٦ اثر از ٢٠ استان برای چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی ارسال شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، «محمد محمدپور» در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی، اظهار داشت: تبریز پیش از این ٣ دوره جشنواره سفرنامه نویسی رضوی را برگزار کرده که مورد استقبال قرار گرفت. سپس جشنواره عکس رضوی را ٨ دوره برگزار کردیم که هر ٨ دوره موفق بوده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان‌شرقی ادامه داد: با توجه به قابلیت‌هایی که در حوزه تئاتر استان وجود دارد، پیشنهاد شد که چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی در آذربایجان شرقی برگزار شود که این موضوع مورد استقبال ما نیز قرار گرفت. قبل از آذربایجان شرقی خراسان شمالی این جشنواره را برگزار می‌کرد که جا دارد از آن‌ها قدردانی کنیم.

محمدپور با اشاره به اهداف جشنواره تئاتر رضوی گفت: گسترش فرهنگ رضوی، گسترش فعالیت‌های فرهنگی و هنری مرتبط با سیره زندگی ائمه اطهار (ع)، علی‌الخصوص امام رضا (ع)، گسترش فرهنگ تماشای تئاتر و انتقال مفاهیم اصیل و انسانی از طریق این هنر اهداف کلانی است که در برگزاری جشنواره تئاتر رضوی مد نظر قرار گرفته است.

وی با اشاره به آثار ارسال‌ شده برای چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی خاطرنشان کرد: ٨٣ اثر در بخش صحنه‌ای ثبت‌نام کردند. در بخش نمایشنامه‌نویسی نیز ٩٣ اثر برای حضور در این جشنواره اعلام آمادگی کردند. در مجموع ١٧٦ اثر از ٢٠ استان برای چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر رضوی ارسال شد که از نظر کمی، آمار خوبی برای نخستین تجربه آذربایجان شرقی در برگزاری این جشنواره محسوب می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: بخش‌های ابتدایی این جشنواره با برگزاری تئاترهای خیابانی از ٢٣ تیر ماه آغاز شده و با برگزاری نقالی و تئاتر خیابانی پیگیری می‌شود اما از ٦ مردادماه و با برگزاری افتتاحیه این جشنواره به صورت رسمی کار خود را آغاز کرده و در روز ٩ مرداد ماه با معرفی برترین‌ها و برگزاری مراسم اختتامیه به پایان می‌رسد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی ادامه داد: امیدوارم شاهد تولید آثار فاخر در حوزه نمایشنامه‌نویسی و تولید آثار نمایشی در بخش صحنه‌ای و خیابانی باشیم و با استفاده از آن‌ها بتوانیم سیره رضوی و سبک زندگی امام رضا(ع) را در جامعه توسعه دهیم.

محمدپور در رابطه با وضعیت تئاتر در آذربایجان شرقی گفت: در حوزه تئاتر استان هم آموزش در سطح دانشگاهی وجود دارد و هم جشنواره‌های مختلفی در استان برگزار می‌شود که نشان‌دهنده تحرک قابل توجه در آذربایجان شرقی است. در سال ٩٧، شاهد برگزاری ٧ جشنواره و رویداد بودیم که هرکدام در جایگاه خود حائز اهمیت بودند.

وی ادامه داد: جشنواره استانی با هدف نگاهی جامع به کل استان برگزار شد. جشنواره تئاتر کوتاه ارسباران، جشنواره نمایشنامه‌نویسی میرزا آقا تبریزی نیز از جمله بخش‌هایی بود که با توجه به فقر در حوزه متن مناسب، اهمیت زیادی داشت. جشنواره خیابانی سردرود نیز با همکاری مسئولان این شهر برگزار شد. جشنواره خیابانی منطقه ارس به همراه جشنواره تئاتر صلح نیز دیگر جشنواره برگزار شده در سال ٩٧ بود که انعکاس کشوری و بین‌المللی داشت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان افزود: تئاتر برای ما اهمیت زیادی دارد در رابطه با اعتباراتی که در سال ٩٧ برای تئاتر اختصاص داده شد، به واسطه رویداد تبریز ٢٠١٨ قدم‌هایی برداشتیم و هزینه‌هایی صورت گرفت که علی‌رغم تنگناها حدود ٧٠٠ میلیون تومان در راستای توسعه تئاتر هزینه کردیم.

ساختمان تئاتر شهر تبریز بازسازی میشود

وی با اشاره به مقاوم سازی خانه تئاتر تبریز گفت: اهمیت زیادی داشت که ساختمان تئاتر شهر را بازسازی کنیم چرا که نگران بودیم اتفاق ناگواری به خاطر شرایط این ساختمان رخ دهد. در مهرماه ٩٧ به ما اعلام شد که بر اساس مطالعات انجام شده، با توجه به مشکلات سازه‌ای ممکن است این مکان خطرساز شود، ما خواستیم از مهرماه خانه تئاتر را تعطیل کنیم اما با توجه به کمبود محل اجرای نمایش‌ها، مسئولیت پلاتوها را شخصاً بر عهده گرفتم تا نمایش‌ها اجرا شود.

محمدپور ادامه داد: حدود ١٠٠ میلیون تومان برای مطالعات به همراه ٣٠٠ میلیون در سال ٩٧ و ٤٠٠ میلیون در سال ٩٨ برای مقاوم‌سازی خانه تئاتر پیش‌بینی‌شده و کارهای عملیاتی آن آغاز شده و امیدوارم در طول ٢-٣ ماه آتی با طراحی‌های داخلی و بیرونی نمادی برای تئاتر استان باشد. ضمن این‌که امیدواریم تالارهای مرکزی تبریز که هم تالار استاندارد موسیقی و هم سالن آمفی‌تئاتر با ظرفیت ٩٠٠ نفر دارد را در میدان شهید فهمیده به مرحله بهره‌برداری برسانیم.

پایان پیام/533

منبع: شبستان

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

حوزه هنری قم در حال تربیت نسل جدیدی از هنرمندان حوزه تئاتر است

احمد سلیمانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به تمرکز واحد نمایشی حوزه هنری قم بر آموزش، استعدادیابی، کادرسازی و تربیت نیروهای مستعد در حوزه تئاتر گفت: برنامه‌های گسترده آموزشی قم در زمینه تئاتر موجب شده تا واحد نمایش حوزه هنری قم به عنوان یکی از واحدهای برتر در کشور انتخاب شود.

وی استعدادیابی و آموزش را یکی از خلاء های جدی استان در زمینه هنرهای نمایشی دانست و ادامه داد: چهار سال است که برنامه‌ریزی بلندمدتی در زمینه آموزش و استعدادیابی علاقه مندان به تئاتر در حوزه هنری قم صورت گرفته و دوره‌های آموزشی مستمری در قالب دوره‌های عمومی و تخصصی در استان شکل گرفته است.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری قم، اظهار داشت: کارگردانی، بازیگری، طراحی صحنه و نمایشنامه‌نویسی از جمله موضوعاتی است که دوره‌های آموزشی حوزه هنر قم بر آن‌ها متمرکز شده است و به طور قطع استمرار این دوره‌های آموزشی، آینده تئاتر قم را تضمین می‌کند.

سلیمانی، با اشاره به ایجاد باشگاه نویسندگان و کارگاه‌های اولین تجربه برای ارتقای سطح کیفی هنرجویان استان گفت: این دوره‌ها به صورت مستمر بوده و به صورت کارگاهی برگزار می‌شود که برگزاری چنین دوره‌هایی در کشف استعدادها و ارتقای سطح علمی، مهارتی و فنی هنرجویان بسیار موثر بوده است.

وی افزود: برگزاری پنج دوره آموزشی، پنج کارگاه پایان دوره، سه کارگاه آموزشی پیشرفته در گونه‌های مختلف تئاتر موجب شده که خروجی این دوره‌ها تربیت ۸۰ هنرجوی آموزش‌دیده در رشته‌های مختلف هنرهای نمایشی شامل بازیگری، کارگردانی، گریم، طراحی صحنه و نمایشنامه‌نویسی باشد.

مسئول واحد نمایش حوزه هنری قم گفت: این دوره‌های آموزشی در حال ثمر دادن است به گونه‌ای که در سال جاری خروجی کارگاه‌های اولین تجربه، تولید ۶ اثر نمایشی بوده که تمام عوامل این آثار از جمله هنرآموزان این کارگاه‌ها بوده است.

سلیمانی با تاکید بر اینکه روند حمایت از هنرجویان تا تولید اثر نهایی ادامه‌دار است، افزود: هنرجویان کارگاه‌های اولین تجربه به ویژه هنرجویانی که در رشته کارگردانی تئاتر مشغول آموزش هستند، در قالب تولید آثار نمایشی در حال کسب تجربه و ارتقای مهارت‌های خود هستند که حمایت از آن‌ها تا رسیدن به حد اعلای مهارت‌های هنری، فنی و تجربی ادامه خواهد داشت.

وجود ۵۰۰ هنرمند تئاتر، ۲۰ استاد هنر تئاتر و ۷۰ لیسانس تئاتر در حوزه‌های مختلف کارگردانی، نمایشنامه‌نویسی، طراحی لباس، طراحی صحنه و گریم از جمله ظرفیت‌های تئاتر استان قم است.

تئاتر قم در زمینه‌های مذهبی- آئینی، کودک و نوجوان و دفاع مقدس ید طولایی داشته و اساتید و پیشکسوتان زیادی در این شهر تلاش فراوان برای تئاتر استان و کشور را متحمل شده‌اند.

قم دارای بیش از هشت گروه تئاتر فعال از جمله گروه تئاتر آئین، امروز، ایده، عرشیان، طراوت، سایه روشن، خانه پرواز و گروه تئاتر گاراژ تیاتر می‌باشد.

۷۴۰۴/ ۶۱۳۳/

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

قبل از گیردادن به ویلا‌های لواسان، به حوزه لواسان باید گیر بدهید+فیلم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: سازمان بهزیستی جشن های دهه کرامت دهه کرامت استان البرز بیانیه گام دوم انقلاب شیراز کانون مساجد کانون های مساجد گیلان مسکن جشنواره تئاتر رضوی

منبع این خبر، وبسایت shabestan.ir است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۴۵۳۰۵۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • همدان| ۵۰ اثر در بخش بین‌الملل ‌جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بررسی می‌شود
 • سی و یکمین جشنواره تئاتر استان‌ همدان ‌به میزبانی ملایر برگزار می‌شود
 • ارسطو، معلم اول فراموش‌شده تئاتر
 • ۳۸ اثر به بخش نهایی جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان راه یافت
 • ۲۵ اجرا در آخرین روز جشنواره تئاتر خیابانی شهروند لاهیجان
 • استقبال مردم از اجراهای جذاب دومین روز جشنواره تئاتر خیابانی لاهیجان
 • راهیابی گروه نمایش شهرآشوب بروجرد به جشنواره تئاتر خیابانی «شهروند»
 • جشنواره تئاتر خیابانی شهروند در گیلان به روایت تصویر
 • تیم دانشجویان علوم پزشکی بندرعباس موفق به کسب جایگاه دوم مسابقات فوتسال شد
 • سومین عصرانه شاد قصه‌گویی با حضور مصطفی رحماندوست/زمان اجرای تئاتر صابر ابر تغییر کرد
 • جشنواره آش ایرانی در زنجان ۲ روز تمدید شد
 • معرفی آثار بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر مریوان
 • معرفی آثار راه‌یافته به سی و یکمین جشنواره تئاتر همدان
 • ۳۸ نمایش به استقبال جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان می‌روند
 • حضور ۹ کشور در بخش بین‌الملل جشنواره تئاتر خیابانی مریوان
 • دانشجوی دختر علوم پزشکی یاسوج نایب قهرمان المپیاد ورزشی در رشته دو و میدانی شد
 • چهاردهمین جشنواره ملی آش و غذاهای سنتی در شهرستان نیر آغاز شد
 • حرکت کارناوال‌ شادی جشنواره تئاتر شهروند در لاهیجان
 • آغاز چهاردهمین جشنواره فرهنگی ورزشی فرزندان مهر بهزیستی