به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، اسحاق جهانگیری در دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی، راهبران توسعه که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران بزگرار شد افزود: همه شاخص‌ها از جمله شاخص بورس و اشتغال چند ماه گذشته حکایت از رسیدن به نقطه تعادل جدید در اقتصاد دارد.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا و اینکه آن‌ها قصد براندازی نظام را داشند و حتی به صراحت آن را اعلام کردند گفت: این تحریم‌ها در تاریخ آمریکا علیه یک کشور بی سابقه بوده است و آن‌ها سعی کردند از طریق فروپاشی اقتصادی به هدف براندازی برسند که موفق نشدند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: معیشت و رفاه مردم، محدود کردن منابع ارزی کشور و مقابله با منابع درآمدی دولت از مهم‌ترین روش‌های آمریکایی‌ها برای مقابله با مردم ایران بوده است.

جهانگیری گفت: در چنین شرایطی تشکل‌های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی می‌توانند با کمک و همراهی دولت در بسیاری از مشکلات فائق آیند و اجازه ندهند سختی زیادی که در بخشی از مردم به علت تحریم‌ها تحمیل شد بیشتر شود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: البته نمی‌توان گفت: همه علت‌های شوک و تلاطم پارسال به تحریم‌ها بر می‌گردد بلکه ممکن است ما هم در سیاست هایمان اشتباهاتی کرده باشیم.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری همسایگان ایران و ضرورت استفاده از آن در دوره تحریم گفت: امروز بهترین فرصت ارتباط با همسایگان کشورمان است و ما از فعالیت تشکل‌های اقتصادی برای ارتباط هر چه بیشتر با همسایگان و صادرات استقبال و موانع پیشرو را بر می‌داریم.

جهانگیری در ادامه بر ضرورت واگذاری درست شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: پیش از دولت یازدهم فقط ۱۲ درصد از واگذاری‌ها در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، اما در دولت یازدهم ۶۵ درصد واگذاری‌ها و در دولت دوازدهم هم صددرصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: البته برخی ممکن است در جاهایی در خصوص واگذاری‌ها انتقاداتی داشته باشند که بخشی از آن‌ها هم ممکن است به واگذاری نهادهای عمومی باشد.

معاون اول رئیس جمهور گفت: ما می‌خواهیم شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ به معنای واقعی کلمه به بخش خصوصی واگذار شود نه نهادهای عمومی، بنابراین روند فعلی را ادامه خواهیم داد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه چاره‌ای جز حرکت در مسیر رسیدن به توسعه نداریم افزود: ایران هم از نظر تمدنی و تاریخی و هم از نظر جغرافیایی و منابع طبیعی و انسانی ظرفیت رسیدن به مرحله توسعه یافتگی را دارد و همه باید در این باره تلاش کنیم.

وی گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که نسل جدید بتواند در این باره وارد میدان شود و ایران را به توسعه یافتگی برساند هر چند راه و کارهای زیادی در این مسیر باقیمانده است که باید به سرانجام برسانیم.

در بخشی از این همایش از نمایندگان پیشکسوت در تشکل‌های اقتصادی و همچنین اتاق‌های برتر بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان‌ها با حضور معاون اول رئیس جمهور تجلیل شد.

کد خبر 4691900 جواد بخشی الموتی

منبع: مهر

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

سیل ۲۷میلیارد تومان به راه‌های استان خسارت زد/ ۷۲ نقطه پرتصادف شناسایی شد

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین گفت: در حادثه سیلاب که امسال رخ داد، 27میلیارد تومان به راه‌های استان خسارت وارد شد که باید از توسعه آن جلوگیری کنیم تا به مشکل جدی در این حوزه برخورد نکنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جواد حق لطفی در گفت‌وگو با  شاخص، با بیان اینکه استان قزوین ۱/۳ میلیون نفر جمعیت دارد، اظهار کرد: باتوجه به اینکه یک درصد از مساحت کشور در استان قزوین واقع شده، تراکم راه‌ها حدود ۲ونیم برابر است.

وی افزود: مساحت استان ۱۵هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع است و ۱۱درصد از آثار تاریخی ملی را داراست که عاملی مهم به لحاظ ترافیکی در حضور گردشگران است.

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین گفت: استان قزوین دارای ۶هزار و ۷۰۰ کیلومتر راه است که از این میزان ۲۱۷کیلومتر آزادراه است و رتبه سوم کشور در داشتن آزادراه را داریم.

این مسئول با اشاره به میزان تردد در سطح‌های راه‌های استان ادامه داد: از ۱۵۸میلیون تردد در سال ۱۳۹۴ به ۲۷۱ میلیون تردد در پایان سال ۱۳۹۷ رسیدیم.

وی عنوان کرد: ۲۶۷هزار سفر با حمل و نقل عمومی در سال ۹۷ اتفاق افتاده که رشد ۴ونیم درصدی نسبت به سال ۹۶داشته است و ۶۷۵هزار بارنامه معادل ۸ونیم میلیون بار در سال گذشته صادر شد که نشان دهنده جایگاه ویژه صنعتی استان است.

حق لطفی ادامه داد: عوامل انسانی ۹۳درصد، ۳درصد وسیله نقلیه و ۴ درصد عوامل محیطی راه به عنوان علت‌های اصلی وقوع تصادفات است.

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین با اشاره به کاهش آمار تصادفات در استان از سال ۱۳۸۵تاپایان سال ۱۳۹۷ افزود: ما در پایان سال ۸۵ به میزان ۷۴۰ کشته در سطح جاده‌های استان داشتیم که در پایان سال ۹۷ به ۲۵۸نفر کاهش یافت.

 

استان قزوین مقام سوم کشور در طول شبکه روشنایی راه‌ها را دارد

وی ابراز کرد: ۱۲هزار ناوگان عمومی داریم که مدوام مورد بازرسی قرار می‌گیرد و ۲۰۰ مورد بازرسی از ناوگان حمل مواد خطرناک را داشتیم و بیش از ۷۰۰ کلاه ایمنی در روستاها توزیع شد که امسال به بیش از یک هزار مورد خواهد رسید تا ترددهای بخش کشاورزی را کنترل کنیم.

این مسئول بیان کرد: ۳۰ نقطه از مدارس حاشیه شهرها را توانستیم با علائم ایمن سازی کنیم و از پروژه‌های موفق ما که از سال ۹۵ آغاز شد، عملیات نصب نیوجرسی بلوک مفصلی در سطح راه‌ها است که ۱۱۷کیلومتر از آزادراه‌ها را با هزینه ۴۰میلیاردی پوشش دادیم و این پروژه تا سال ۹۹ ادامه خواهد داشت.

حق لطفی بیان کرد: نیوجرسی بلوک مفصلی، ایمنی آزادراه را افزایش داده و از ورود خودروها به لاین دیگر جلوگیری کرده است و تمام گاردریل‌هایی که از این حوزه جمع‌آوری شده در راه‌های روستایی جاگذاری شده است.

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین افزود: در نظر داریم ۲۰۰ کیلومتر دیگر از آزادراه‌ها و بزرگ‌راه‌های کشور را نیوجرسی بلوک مفصلی اجرا کنیم که اعتباری ۱۲۰میلیاردی نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: استان قزوین مقام سوم کشور را با داشتن ۲۴۵ کیلومتر طول شبکه روشنایی در راه‌ها را دارد؛ تا کنون ۱۴ منطقه را به صورت روشنایی نقطه‌ای کردیم که در نظر داریم به ۳۵ نقطه ارتقاع دهیم.

 

ارزش راه‌های استان ۱۰هزار میلیارد تومان است

این مسئول ابراز کرد: در حادثه سیلاب که امسال رخ داد، ۲۷میلیارد تومان به راه‌های استان خسارت وارد شد که باید از توسعه آن جلوگیری کنیم تا به مشکل جدی در این حوزه برخورد نکنیم.

حق لطفی با بیان اینکه قزوین جزو یازده استان برف گیر کشور است، گفت: هر ساله ۲۸۸ دستگاه ماشین برف روب در راه‌های استان عملیات برف روبی را انجام می‌دهند و آماده سازی و نگهداری این ماشین آلات، ۱۰میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط استان اکنون ۵۰ دستگاه ماشین آلات برای عملیات زمستانی و شرایط بحرانی کمبود داریم که ۶۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای قزوین افزود: ۷۲ نقطه پرتصادف در سطح استان آشکارسازی شده و ۱۰ نقطه اولویت‌دار هم از بین این نقاط احصاء شد که برای رفع اساسی این نقاط به ۴۰میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم.

این مسئول در پایان گفت: ارزش راه‌های استان ۱۰هزار میلیارد تومان است و هر ساله باید چهار تا شش درصد از اعتبارات برای نگهداری راه‌ها هزینه شود درحالی که مجموع اعتباری که برای آن داریم ۵۰ میلیارد تومان است که با توجه به شرایط استان باید نگاه ویژه‌ای به آن شود.

انتهای پیام/ 

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

توضیح شهردار قم درباره خارج‌نشینی فرزندانش: آنها سفیران نظام هستند!| زندگی ساده‌ای دارم

واکنش آیت الله نوری همدانی و جنتی به اختلاف محمد یزدی و آملی لاریجانی

کلیدواژه: ایران اسحاق جهانگیری اتاق بازرگانی محمد جواد ظریف ایران ارتش جمهوری اسلامی ایران ایالات متحده آمریکا مجلس شورای اسلامی وزارت امور خارجه ایران حسن روحانی اسحاق جهانگیری محمدجواد ظریف روسیه دولت دوازدهم اصلاح طلبان هیئت دولت

منبع این خبر، وبسایت www.mehrnews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۵۶۴۸۷ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • نامه وزیر اقتصاد درباره واگذاری ایرتور
 • نامه وزیر اقتصاد به جهانگیری درباره واگذاری ایرتور + سند
 • دولت از معاملات سلف بورس کالا برای تعادل بازار‌ها استفاده کند
 • اعلام جرم دادستان چهارمحال و بختیاری از رئیس سابق سازمان خصوصی سازی
 • واگذاری سهام دولت در ۱۵ شرکت بورسی
 • آثاری بامحتوا به سومین جشنواره «طنین مسجد» رسیده است
 • پاسخ سازمان خصوصی سازی به مدیرکل امور باشگاه های وزارت ورزش در مورد واگذاری استقلال و پرسپولیس
 • ظریف : زمان آن فرا رسیده که برخی با واقعیت‌های ایران کنار بیایند
 • از وضعیت لیدا کاوه چه خبر؟
 • برنامه‌های وزات اقتصاد برای خصوصی‌سازی
 • آغاز واگذاری پروژه‌های جدید نفتی به بخش‌خصوصی
 • درباره ذخیره کالاها نگرانی نداریم/ واگذاری بوشهر و چابهار صحت ندارد
 • جهانگیری: حذف مقررات و موانع دست و پاگیر لازمه رونق تولید است
 • سخنگوی دولت: به دلیل افزایش قیمت خوردو، مدیر عامل ایران خودرو امروز برکنار می‌شود/ واگذاری چابهار و بوشهر صحت ندارد/ از شکنندگی در بازار و اقتصاد کشور عبور کردیم و به سمت تعادل مثبت حرکت خواهیم کرد/ تنها کانال ارتباط ما با آمریکا سفارت سوئیس است
 • ربیعی: مدیرعامل ایران خودرو تغییر می‌کند/ واگذاری بوشهر و چابهار صحت ندارد/ سیف و عراقچی مدیرانی پاک هستند
 • ربیعی: از شکنندگی بازار و تعادل منفی عبور کردیم
 • مشکلات واحد های تولیدی در هرمزگان به حداقل رسیده است
 • زوایای پنهان ماجرای ۸ روز شکنجه ورزشکار معروف گمشده/ می‌خواستند قلب او را دربیاورند!
 • زوایایی پنهان از ماجرای ۸ روز شکنجه ورزشکار معروف گمشده/ خواهر لیدا کاوه: می‌خواستند قلب او را دربیاورند!