به گزارش وانانیوز، 

حمید گودرزی در تشریح روند رسیدگی قضایی به پرونده محمدعلی نجفی پس از اعلام گذشت اولیای دم میترا استاد، گفت: ما در حال اعتراض هستیم تا پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شود زیرا وقتی بحث  قصاص در پرونده منتفی می‌شود، قانونا اگر دادگاه باز هم به قتل عمد پایبند باشد، وارد مبحث عمومی جرم می‌شود و از آنجا که قتل دو جنبه اعم از خصوصی و عمومی دارد، زمانی که جنبه خصوصی جرم (قصاص) منتفی شد، جنبه عمومی آن طبق ماده ۶۱۲ (کتاب پنجم) قانون مجازات اسلامی مطرح می‌شود.  

وی افزود: با اعتراض ما پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود و اگر دیوان عالی کشور رای پرونده را نقض کند، آن را بر می‌گرداند و  دادگاه وارد رسیدگی به مبحث عمومی جرم  می‌شود اما  ما اعتراضمان این نیست زیرا ما قتل را شبه عمد می‌دانیم و به همین دلیل اعتراضمان را از این منظر به دادگاه ارائه می‌دهیم تا پرونده به دیوان عالی کشور ارسال شود و فرجام خواهی می‌کنیم.

گودرزی ادامه داد: دیوان عالی کشور هم در این صورت به پرونده رسیدگی می‌کند و اگر به دفاعیات ما توجه شود و رای از منظر بحث شبه عمدی نقض شود، طبیعتا پرونده از آن جهت رسیدگی خواهد شد. اگر دیوان عالی کشور نقایص اعلام شده ما را بپذیرد  پرونده را به شعبه صادر کننده رای بر می‌گرداند و از شعبه می‌خواهد تا این نقایص را رفع کند و بعد دوباره به آن رسیدگی و رای صادر کند. اگر هم از جنبه ریشه‌ای یعنی دفاع اصلی ما قتل شبه عمد را بپذیرد پرونده را به این شعبه ارجاع نمی‌دهد  بلکه به شعبه هم عرض ارجاع می‌دهد. به نظر می‌آید که روند دادرسی به این شکل باشد.

وی افزود: از آنجا که گذشت را به دادگستری اعلام می‌کنیم، با اعتراض ما پرونده به دیوان عالی کشور می‌رود و در آنجا پرونده نقض می‌شود و به همین شعبه بر می‌گردد که اگر بحث رضایت را بپذیرند و قصاص منتفی شود،  جنبه عمومی جرم رسیدگی می‌شود و ممکن است که در این راستا دیوان عالی کشور بپذیرد که نقایص رفع شود و ارجاع پرونده به تیم کارشناسی و تیم کمیسیون پزشکی قانونی را  بپذیرد و بر مبنای آن رسیدگی کند و به این شکل دیوان عالی کشور هر دو جنبه جرم را مدنظر قرار می‌دهد. در این صورت دادگاه باید به هر طریق رای دوباره‌ای را صادر کند.

وکیل مدافع محمدعلی نجفی در پایان گفت: ما رضایت نامه کتبی و اعلام گذشت را  به دادگاه ارائه داده‌ایم.

انتهای پیام

منبع: وانا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

شما نظر دادید؛ بخشش محمدعلی نجفی تصمیمی صحیح یا اقدامی مشکوک؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدعلی نجفی بخشیده شد. این شهردار و وزیر سابق که پس از به قتل رساندن همسر خود به قصاص محکوم شده بود، رضایت خانواده میترا استاد را جلب کرد. برادر میترا استاد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «به واسطه پادرمیانی بزرگان و  کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و  محمود حاجلویی، پدرم ، مادرم و مهیارمان ، آقای محمد علی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله ای با خون آن بزرگوار نکردیم و امیدواریم آقای محمد علی نجفی در این چند صباح باقیمانده به دور از سیاست به تزکیه نفس بپردازد . اجر همه خیر خواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.»

در این رابطه، در نظرسنجی که توسط خبرآنلاین برگزار شد، کاربران  نظرات متفاوتی داشتند.

عده‌ای از کاربران این اقدام را صحیح و به‌جا دانستند. آنها نوشتند: «با شناختی که از خانواده استاد هست، بخشش قابل انتظار بود. اگر هم قصاص می کردند، حق داشتند ولی خیلی بزرگواری کردند که بخشیدند.» ، «خدا را شکر خوشحال شدم که یک فرد نخبه و مفید بخشیده شد یک وزیر با اینهمه تلاش که در زندگی کرده و به این جایگاه رسیده بود.»، «در عفو لذتی ست که در انتقام نیست.آفرین بر خانواده استاد»، «البته قضاوت بسیار کار بزرگ و سختی است و بخشش نیز کار هر کسی نیست اما چون این فرد یک فرد عادی نبوده و در داخل و خارج از کشور دیده و شنیده می شود به نظرم اگرچه اولیای دم قاتل را بخشیده اند اما مدعی العموم باید برخورد مناسبی داشته باشد زیرا در چنین موقعیت شغلی و مقام این چنین شخصیتی شانس سوء استفاده وجود داشته است و باید عبرتی شود برای دیگر مسئولین محترم.»

اما عده دیگری موضوع را مشکوک می‌دانستند. این کاربران گفتند: «بلایی که قرار بود سر آقای نجفی بیاد اومد. بخشش ارزش سکوت رو نداشت.ای کاش برای ثبت در تاریخ در دادگاه صحبت میکردید آقای نجفی.»، «ماجرای نجفی یک راز و رمز عجیبی دارد که شاید هیچوقت این اسرار فاش نشود. ما در ایران زندگی می کنیم. این ماجرا هر چه ما درباره قتل و قصاص و بخشش می دانستیم را به هم ریخت. ماجرا به همان سرعت که شروع شده بود تمام شد. چرا؟ فقط در یک صورت اتفاقی تا این حد سنگین ممکن است با این سرعت تمام بشود. به این دلیل که همه چیز بر اساس یک طرح قبلی انجام شده باشد.»، «کلا هیچ جاشو باور نکردم از اول قصه تا حالا.»، «ازاولش هم معلوم بود قصاص نمیشه.همه اش یک بازی سیاسی بود وگرنه پرونده اش مثل قتلهای دیگه چندسال طول می کشید.»

از نظر افرادی هم نجفی مرتکب قتل شده و این عمل غیرقابل بخشش است و نحوه رسیدگی به پرونده او را تبعیض آمیز دانستند. آنها نوشتند: «اینکه پرونده آقای نجفی در عرض دو ماه بسته میشه نشان میده در ایران حتی بین یک وزیر قاتل با یک فرد قاتل که مثلا کارمند یا کاسب باشه فرسنگ ها تبعیض وجود دارد.»، «طوری گفتید بخشیده شد انگار با همکلاسیش دعوا کرده بود. ایشان آدم کشته و آدم کشتن بالاترین جنایت است.»، «درست مثل عهد جاهلیت پیش از اسلام. مرد مالک زن است و اختیار زندگی و مرگ او را دارد. منتها در عصر جدید از تهمت‌های کثیف اما محکمه پسند مثل مهدورالدم بودن و مسلمان نبودن و خیال ارتباط با نامحرمان گرفتان و... نیز استفاده می شود...»

برخی هم نظر متفاوتی داشتند. مثلا کاربری نوشت: «همانطور که از قبل قابل پیش بینی بود بدلیل فشار سنگین روانی اطرافیان و هواداران محکوم علیه ، اولیای دم به ناچار قبل از اینکه حکم قطعی پس از چند سالی تحمل حبس از لحاظ جنبه عمومی جرم آماده اجرا گردد و محکوم علیه پای چوبه دار برود و آن موقع رضایت و بخشش خود را اعلام نموده تا شاید محکوم علیه به دلیل تحمل فشار حداکثری متنبه گردد و ذره ای ترس و پشیمانی در رخسار وی مشاهده گردد خیلی زود وارد مصالحه با محکوم علیه شدند تا به نحوی وی را شرمنده بخشش و مصالحه زودهنگام خود نمایند و محکوم علیه هر آنچه از لحاظ مادی و سفارشی و معنوی از دستش بر آید تا پایان عمر نسبت به اولیای دم دریغ نورزد ! پیام اجتماعی این قتل عمد و مصالحه زودهنگام آن این بود که هر دختر یا خانم غیرهمطرازی شایسته این نیست که خود را در معرض کاندیداتوری ازدواج با افراد سیاسی و سلبریتی های خاص قرار دهد چون که ممکن است به اختلاف خورده و در نهایت به سرنوشت مقتول این حادثه دچار شود و به علت فشار روانی سنگین اطرافیان و هواداران محکوم علیه اولیای دم وی ناچار به مصالحه با خون ریخته شده وی گردند ! از قدیم گفته اند "کبوتر با کبوتر باز با باز".»

۴۷۲۳۷

کد خبر 1291231

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

نزدیکی در دوران نامزدی تا چه اندازه باشد؟

کلیدواژه: محمدعلی نجفی

منبع این خبر، وبسایت vananews.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۶۷۶۷۵ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • اقدامات مستمر دستگاه قضایی در زمینه اجرای حکم پرونده شرکت پدیده/ سهامداران به شایعات توجه نکنند
 • زوایای پنهان پرونده نجفی
 • مصطفی محمد به تمرینات تیم فوتبال الزورای عراق بازگشت؛ حضور مدافع عراقی در استقلال منتفی شد
 • ارجاع مسئله کشمیر به دیوان بین المللی دادگستری توسط پاکستان
 • وکیل شیطان برای شکایت از فیلم‌های هالیوودی به خدمت گرفته می‌شود؟
 • طباطبایی: نجفی مرتکب قتل نشده بلکه قتل را برعهده گرفته
 • نجفی آزاد می شود؟
 • نمایشنامه‌خوانی «تاجماه» فریده فرجام به نفع مردم سیل‌زده
 • پاکستان مساله کشمیر را به دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع داد
 • لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی»
 • سرنوشت مشابه مدیران عامل صنعت خودرو/ لزوم پیگیری ابهامات پرونده «نجفی» /مسئولان نظام مانع بکارگیری ادبیات تملق‌گویانه دیکتاتورپرور شوند
 • بانک مرکزی را نمی‌توان به قاچاق متهم کرد
 • اصلاح‌طلبان ساز جدایی از شورای عالی سیاستگذاری را کوک می‌کنند؟/ اسماعیل دوستی: امکان دارد/ جواد امام: انتقادها جنبه شخصی دارد
 • علت اعتراض نجفی به حکم دادگاه
 • وکیل تاکافومی فولاد خوزستان را تهدید به شکایت کرد
 • چرا نجفی پس از گرفتن رضایت، باز هم به حکم قصاص معترض است؟
 • توضیح وکیل نجفی درباره علت اعتراض به حکم دادگاه
 • وکیل سابق نجفی: او میترا استاد را نکشته بود!
 • نجفی قاتل نیست؟