به گزارش گروه سیاسی برنا، تروریست‌ها مدعی شدند یک فروند جنگنده ارتش سوریه از نوع «سوخو ۲۲» را در ادلب، شمال سوریه ساقط کرده‌اند.

مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه (مستقر در لندن و وابسته به معارضان) چهارشنبه (۲۳ مرداد) ادعا کرد که مخالفان دولت سوریه این جنگنده را در ریف جنوبی ادلب ساقط کرده‌اند.

این مرکز گفت که هنوز سرنوشت خلبان این جنگنده ساقط شده مشخص نیست.

در همین حال، مرکز تحقیقات «نورس» که وابسته به تروریست‌های سوریه است، مدعی شد که خلبان این جنگنده به اسارت درآمده است. هنوز ارتش سوریه به این ادعای تروریست‌ها واکنشی نشان نداده است.

ارتش سوریه اخیرا طی عملیاتی موفق شده است چند روستا و شهرک را در ریف جنوبی استان ادلب آزاد و پاکسازی کرده و خود را به چند کیلومتری شهر «خان‌شیخون» برساند.

ادلب، استانی در شمال غربی سوریه است که همچنان بخش عمده آن در کنترل گروه‌های تروریستی و عمدتا گروه تروریستی - تکفیری جبهة النصره، شاخه شبکه تروریستی القاعده است.

 

منبع: خبرگزاری برنا

مطالب پیشنهادی:
خبر بعدی:

آغاز دستاورد‌های بزرگ با ورود نیرو‌های مقاومت به قلب دشمن / قطع شدن سر افعی در خان شیخون پس از ۵ سال!

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  منابع محلی امروز سه شنبه از عقب نشینی تروریست‌ها از «خان شیخون» در ادلب و ورود ارتش سوریه به این شهر خبر دادند. بر این اساس، نیرو‌های ارتش سوریه پس از تسلط بر تپه‌های استراتژیک النمر و سیریاتل موفق شدند وارد خان شیخون شوند. رسانه‌های سوری اعلام کردند که همزمان با ورود ارتش سوریه به خان شیخون، تروریست‌ها اقدام به فرار دسته جمعی کردند.

درهمین ارتباط، خبرنگار اسپوتنیک گزارش داده است: ارتش سوریه به جاده بین الملل حماه-حلب رسیده است و بر بخش راهبردی آن که خان شیخون را به معره النعمان متصل می‌سازد، اشراف آتشباری دارد. ارتش سوریه به پیشروی در حومه جنوبی ادلب ادامه می‌دهد و بر تله النمر، حرش الخان، تله السیریاتل در شمال غرب شهر خان شیخون پس از نبرد سنگین با تروریست‌های جبهه النصره مسلط شده است. این پیشروی‌های ارتش سوریه در حالی است که هزاران تروریست از شمال به جبهه‌های ادلب آمده اند.

این درحالی است که یرو‌های مقاومت سوری طی ۲۴ ساعت گذشته موفق شدند ۴۰ عنصر تکفیری را در حومه «ادلب» به هلاکت برسانند. در درگیری‌های ۲۴ ساعت گذشته در اطراف شهر خان شیخون، همچنین سرکرده نظامی یک گروه تروریستی وابسته به ترکیه نیز کشته شده است. محور‌های جنوبی استان ادلب شاهد درگیری‌های شدید میان گروه‌های تروریستی عضو اتاق عملیات «الفتح المبین» و نیرو‌های ارتش سوریه است.

دستاورد بزرگ ورود ارتش سوریه به خان شیخون درحالی است که نیرو‌های مقاومت پیشتر مانع از حرکت ستون بزرگی از ارتش ترکیه به سمت خان شیخون شده است. درهمین ارتباط، ارتش سوریه ستون ارتش ترکیه که در حال حرکت به سمت خان شیخون بوده است را هدف قرار داده است و آنرا مجبور به توقف کرده است. منابع وابسته به مخالفان سوری هم اعلام کردند که ستون بزرگی از نیرو‌های ترکیه با تجهیزات فراوان از گذرگاه باب الهوی در مرز سوریه به سمت اراضی سوریه عبور کردند که به سبب حملات ارتش سوریه، حرکت آن‌ها متوقف شده است.

این در حالی است که برخی منابع خبری اعلام کردند که جنگنده‌های سوری نیرو‌های مورد حمایت ترکیه را در حومه جنوبی ادلب بمباران کرده اند. جنگنده‌های ارتش سوریه ستون نظامی فیلق الشام مورد حمایت ترکیه را که منتظر ستون نظامی ترکیه در شهر معره النعمان در حومه جنوبی ادلب بودند، بمباران کردند که به کشته و زخمی شدن شماری از تروریست‌های مورد حمایت آنکارا منجر شد.

اما اهمیت خان شیخون و دستاورد بزرگ ارتش سوریه چیست؟ شهر خان شیخون از اهمیت راهبردی فراوانی برخوردار است، زیرا بر جاده‌های حیاتی مشرف است و نقطه تلاقی میان حومه شرقی، غربی و شمالی ادلب است و سیطره بر آن اولین گام برای بازگشایی جاده حیاتی میان حلب پایتخت اقتصادی سوریه و دمشق پایتخت سیاسی آن است.

از بُعد نظامی هم سیطره ارتش سوریه بر خان شیخون راه را در برابر نیرو‌های ارتش سوریه برای پیروزی‌های بیشتر هموار می‌کند تا به سوی کفر سجنه و معره النعمان در شمال پیش بروند. تسلط ارتش سوریه بر خان شیخون به مثابه محاصره مساحت قابل توجهی در حومه شمالی حماه و آنچه مثلث مرگ نامیده می‌شود، است.

با محاصره گروه‌های تروریستی در حومه شمالی حماه، راهی در برابر آن‌ها جز مرگ یا فرار از منطقه با کمک ترکیه به سوی ادلب باقی نمی‌ماند. این مفهومش آزادسازی همه حومه شمالی حماه است و شهر‌های محرده و سقیلبیه نفس خواهند کشید و دیگر حملات راکتی که روزانه به آن‌ها می‌شود، تمام خواهد شد.

نکته مهم دیگر در خصوص خان شیخون آن است که تسلط کامل ارتش سوریه بر آن کمک می‌کند تا استان ادلب نیز به زودی از لوث تروریست‌های تکفیری آزاد شود. اگر ارتش سوریه طی عملیات کوبنده، سریع و غافلگیرکننده ادلب را آزاد کند چه تاثیری بر آمریکا و نظامیانش در سوریه خواهد داشت؟ در پاسخ باید گفت که ایالات متحده آمریکا نگران این است که ارتش سوریه همه نقاط تمرکز نظامی و میدانی که آمریکا و متحدان منطقه‌ای می‌توانند از آن برای فشار بر دمشق استفاده کنند از دست آن‌ها خارج کند به ویژه که نبرد ادلب مرحله آخر از مراحل آزادسازی کل جغرافیای سوریه از لوث تروریسم خواهد بود.

با آزادسازی ادلب برگه برنده و عامل فشار ضد ارتش سوریه از دست گروه‌های مسلح و حامیان آن‌ها خارج می‌شود. با آزادسازی ادلب، دولت سوریه به شرایط قبل از بحران باز می‌گردد و مفهومش این است که کسانی که جنگ علیه سوریه را به راه انداختند دست خالی باز خواهند گشت و دمشق پیروز از این جنگ خارج خواهد شد و این را آمریکایی‌ها نمی‌خواهند و از همین رو دست به تحرکاتی خواهند زد.

در هر صورت، جنگ در سوریه که از حلب و القلمون شروع شده بود به پایان راه خود در ادلب یعنی آخرین مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی نزدیک می‌شود. اما به هر اندازه که عملیات با پیشروی نیرو‌های سوری پیش می‌رود حامیان گروه‌های تروریستی به جنجال رسانه‌ای خود ادامه می‌دهند و باز هم از غیرنظامیان استفاده ابزاری می‌کنند و از آن به عنوان خوراک رسانه‌ای استفاده می‌کنند.

بدون تردید ورود نیرو‌های مقاومت سوری به شهر خان شیخون در حومه جنوبی استان ادلب یکی از مهمترین دستاورد‌های ارتش سوریه طی ۵ سال اخیر محسوب می‌شود و درست به همین دلیل است که این دستاورد بزرگ، موجبات نگرانی گسترده آمریکایی‌ها و مقامات دولت آنکارا را فراهم آورده است. بدون شک پس از ورود نیرو‌های مقاومت به خان شیخون باید منتظر تحقق دستاورد‌های بزرگتر نیز بود.

منبع: مهر

انتهای پیام/

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!|در خیابان‌های تهران قدم بزنید، خواهید دید که مردم ما چقدر بانشاط هستند!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

شمخانی: مردم می‌گویند نباید برجام را امضا می‌کردیم!| اگر ایران و آمریکا وارد جنگ شوند، ایران ابزارهای متعددی دارد؛ از جمله جنگ نیابتی

این عکس برای شهاب حسینی دردسرساز شد +تصاویر

کلیدواژه: ارتش سوریه حقوق بشر سوریه گروه های مسلح لندن

منبع این خبر، وبسایت www.borna.news است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۷۷۰۴۹۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.

دیگر خبرها

 • تاکید بشار بر باز پس گیری کامل ادلب
 • آخرین دژ تروریست‎ها در سوریه در آستانه فروپاشی؛ چرا آزادسازی خان شیخون اهمیت دارد؟
 • مردم مصمم به آزادسازی آخرین وجب از سوریه هستند
 • اسد: مردم مصمم به آزادسازی آخرین وجب از سوریه هستند
 • ورود نیروهای ارتش سوریه به محله‌های شمالی شهر راهبردی «خان شیخون» / فرار تروریست‌ها از مناطق اشغالی جنوب ادلب و شمال حماه + نقشه میدانی و عکس
 • استقرار نیرو‌های روس در ادلب پس از تشدید درگیری‌های خان شیخون
 • لاوروف: روسیه تحرکات در ادلب را تحت نظر دارد
 • عقب نشینی کامل تروریست ها از خان شیخون
 • خشم آمریکا از حمله به کاروان پشتیبانی از تروریست ها!
 • حمله به کاروان پشتیبانی از تروریست‌ها، صدای آمریکا را درآورد
 • ارتش سوریه ۴۰ عنصر تکفیری را در «ادلب» به هلاکت رساند
 • ارتش سوریه ۴۰ عنصر تکفیری را در حومه «ادلب» به هلاکت رساند
 • بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران/قدردانی آمریکا از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی خلیج فارس/واکنش دمشق به حرکت نظامیان ترکیه به سمت خان شیخون
 • پاک‌سازی خان‌شیخون ناقوس مرگ تروریست‌ها را به صدا درآورد/ قدم بعدی، آزادسازی ادلب است
 • حمایت پوتین از عملکرد ارتش سوریه/ نگرانی ماکرون نسبت به اوضاع ادلب
 • گزارش|فتح خان شیخون؛ دروازه آزادسازی ادلب
 • بمباران ستون نظامی ترکیه از سوی جنگنده های سوری
 • بمباران نیروهای مورد حمایت آنکارا در جنوب ادلب از سوی جنگنده سوری
 • ادلب پس از 5 سال به کنترل دولت سوریه درآمد