خبرگزاری میزان- پرهام فرهنگ وصال با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر پاسخ دادن به دزدی دریایی انگلیس توسط عناصر مومن و انقلابی، بیان داشت: فرمان رهبری ایران مبنی بر حق مقابله به مثل دقیقا منطبق بر حکم حقوق بین الملل است. تاریخ انتشار: 12:54 - 28 مرداد 1398 - کد خبر: ۵۴۲۷۲۳

به گزارش  گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، سیزدهم تیر بود که نیروی دریایی انگلیس ادعا کرد نفتکش گریس ۱، حامل دو میلیون بشکه نفت ایران را به دلیل نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا در منطقه جبل الطارق توقیف کرده است.

 

این اقدام انگلیس با واکنش مقامات ایران همراه شده و از آن به مثابه راهزنی دریایی یاد کردند، چرا که برخلاف ادعای مقامات دولت انگلیس مقصد این کشتی سوریه نبوده است و مضاف بر آن قوانین اتحادیه اروپا متوجه ایران نمی‌باشد.

 

با این وجود و به رغم مذاکرات صورت گرفته برای آزادی نفتکش گریس ۱، مقامات دولت جبل الطارق در تاریخ ۲۸ تیر حکم توقیف این نفتکش را به مدت ۳۰ روز دیگر تمدید کردند.

حدود دو هفته پس از توقیف نفتکش گریس ۱، نیروی دریایی سپاه پاسداران نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» را در تنگه هرمز و به دلیل نقض مقررات بین المللی دریایی توقیف کرد تا غربی‌ها با موضع قدرتمند جمهوری اسلامی ایران مواجه شوند.

 

سرانجام دادگاه عالی جبل الطارق در تاریخ ۲۵ مرداد و پس از گذشت ۴۳ روز حکم آزادی نفتکش گریس ۱ را به رغم فشار‌های آمریکا صادر کرد تا بار دیگر حقانیت ایران در عدم نقض قوانین بین المللی اثبات شود.

 

«پرهام فرهنگ وصال» کارشناس حقوق بین الملل که گفتگو‌های اخیر وی با شبکه بی بی سی فارسی، در رسانه‌های داخلی بازتاب فراوانی داشته است، در مصاحبه با جام نیوز به بررسی ابعاد حقوقی و سیاسی این پرونده پرداخت.

 

فرهنگ وصال با بیان اینکه اصل توقیف نفتکش گریس ۱ از منظر قوانین بین‌الملل و حتی قوانین داخلی انگلستان نیز غیرقانونی بوده است، اظهار داشت: مقامات ایران از همان ابتدا اظهار داشتند که این محموله نفت به سوی سوریه ارسال نمی‌شود، ولی حتی اگر به سمت سوریه نیز ارسال می‌شد، ایران عضو اتحادیه اروپا نیست که اصلا بتواند قوانین اتحادیه را نقض بکند یا نکند. این حرف بنده نیست، بلکه در همان ساعات ابتدایی این اتفاق آقای «کارل بیلت» نخست وزیر سابق سوئد و از مقامات سابق اتحادیه اروپا، در توئیتی این موضوع را تشریح کرد که قوانین اتحادیه اروپا تنها برای کشور‌های عضو این اتحادیه لازم الاجراست و تنها کشوری که قوانین خود را بر سایر کشور‌ها تحمیل می‌کند، ایالات متحده آمریکاست.
وی ادامه داد: با توجه به تعاریف فوق، در غیرقانونی بودن توقیف نفتکش گریس ۱ هیچ شکی نیست. حتی اگر ایران هیچ اقدامی هم انجام نمی‌داد، باز انگلستان مجبور بود این کشتی را آزاد کند؛ البته ایران کاری کرد کارستان؛ و روشی را استفاده کرد که نه تنها بر حقوق بین الملل منطبق بود، بلکه کارت‌های بیشتری برای اقدامات بعدی ایجاد نمود.

 

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

این کارشناس حقوق بین‌الملل با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر پاسخ دادن به دزدی دریایی انگلیس توسط عناصر مومن و انقلابی، بیان داشت: فرمان رهبری ایران مبنی بر حق مقابله به مثل دقیقا منطبق بر حکم حقوق بین‌الملل است. چنانچه وقتی کشوری نقض قوانین بین‌المللی می‌کند، مانند اتفاقی که در خصوص نفتکش گریس ۱ افتاد، ایران به عنوان کشوری که حقوقش تضییع شده حق مقابله به مثل دارد و می‌تواند دقیقا همان رفتار را با کشور خاطی انجام دهد.


وی ادامه داد: هرچند نکته جالب توجه آنجاست که ایران حتی از همین حق خود هنوز به طور کامل استفاده نکرده است. کاری که ایران انجام داد این بود که یک کشتی تجاری خاطی را به خاطر نقض قوانین و گوش ندادن به فرمان مقام ساحلی طبق قوانین حقوق بین المللی متوقف کرد.


فرهنگ وصال افزود: از منظر حقوق بین‌الملل، ایران همچنان حق مقابله به مثل و توقیف یک کشتی انگلیسی مبتنی بر قاعده مقابله به مثل را دارد؛ و به همین دلیل است که می‌گویم ایران کاری کارستان انجام داده که هنوز بدون استفاده از حق قانونی خود توانسته گریس ۱ را آزاد کند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی


این کارشناس حقوق بین الملل بیان داشت: قدرتی که ایران از خود نشان می‌دهد به دلیل یک هم افزایی واگرا بین سیاست خارجی و سیاست دفاعی ایران است. به نظر بنده ایران برای جبران خسارت، راهکار‌های حقوقی از جمله استفاده از حق مقابله به مثل دارد.


وی با بیان اینکه ایران حتی می‌تواند در محاکم داخلی انگلستان به دلیل توقیف غیرقانونی نفتکش خود شکایت کند، اظهار کرد: ایران با استفاده از حق مقابله به مثل خود، می‌تواند خسارات وارده ناشی از توقیف غیرقانونی گریس ۱ را جبران کند.


فرهنگ وصال افزود: نکته لازم توجه این است که دولت انگلستان برای حمایت از خانمی ایرانی الاصل که در ایران مجازات کیفری خود را سپری می‌کند، از ابزار حمایت دیپلماتیک استفاده کرده و این حمایت دیپلماتیک باعث شده تا دعوای خصوصی به دعوای دولت با دولت تبدیل شود، در نتیجه طبق ابتکار عمل دولت انگلستان، این فرد اکنون به نماینده این کشور تبدیل شده است.

 

وی گفت: پس به نظر بنده دادستانی در تهران می‌تواند کیفر خواست جدید برای محکومیت جدید این خانم که در حال حاضر نماینده دولت انگلستان محسوب می‌شود، صادر کند؛ مگر اینکه دولت انگلیس تصمیم بگیرد به مدار عقلانیت برگردد و این اقدام بی‌معنا در حمایت دیپلماتیک از یک فرد ایرانی الاصل را بردارد.

این کارشناس حقوق بین الملل افزود: حتی دادگاه‌های داخلی ایران نیز می‌توانند به پرونده توقیف غیرقانونی نفتکش گریس ۱ رسیدگی کنند، چرا که این اقدام نوعی اقدام علیه امنیت بین المللی است و حفظ امنیت بین المللی برای کشور‌ها وظیفه است، بنابراین ایران وظیفه دارد اقدام کند و در مقابل این رفتار‌ها واکنش قانونی مناسب و قاطع از خود نشان دهد.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی

 

وی در مورد حکم دادگاه آمریکایی در خصوص توقیف نفتکش گریس ۱ اظهار داشت: آمریکا در وضعیتی آشفته قرار دارد و این رفتاری که دادگاه واشنگتن انجام داد، بحث قانونی و یا غیرقانونی بودنش مطرح نیست، چرا که می‌توان آن را طبق قانون جنگل در این روز‌های آمریکا، قانونی دانست!


فرهنگ وصال بیان داشت:، اما نکته مهم‌تر این است که به طور مضحکی این قراری که دادگاه واشنگتن صادر کرده، اصلا قابلیت اجرا ندارد! بنابراین تنها موردی که می‌توان از این حکم فهمید این است که می‌توانیم بیش از پیش بفهمیم ضربه‌های مهلکی به گیجگاه آمریکا وارد شده و رفتار‌هایی انجام می‌دهد که عملا هیچ معنا و مفهومی ندارند.

کد ویدیو دانلود فیلم اصلی


منبع: جام نیوز
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: خبرگزاری میزان

مطالب پیشنهادی:

نخستین تصاویر از شبنم نعمت‌زاده در دادگاه

واکنش سحر قریشی به درگذشت دختر آبی

رامبد جوان و نگار جواهریان در ایام محرم+عکس

کلیدواژه: گریس 1 انگلیس سوریه اتحادیه اروپا

منبع این خبر، وبسایت www.mizanonline.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۴۸۱۹۳۷۲ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

توقیف یک خودروی سرقتی در جاده رشت - فومن/کار خداپسندانه پلیس با وجدان

به گزارش خبرنگار  گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از رشت، مهم‌ترین حوادث امروز (چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه ۹۸) استان گیلان را می‌توانید در این بسته خبری بخوانید.

توقیف یک خودروی سرقتی در جاده رشت - فومن

یک پراید سرقتی در پاسگاه پلیس راه جاده رشت - فومن توقیف شد.

سرهنگ حسین محمد‌پور، رئیس پلیس راه استان گیلان گفت: ماموران پلیس راه، پراید سرقتی سفید رنگ مدل ۱۱۱ را در پاسگاه پلیس راه جاده رشت - فومن در سه راهی شفت توقیف کردند.

او افزود: پلیس راه فومنات بر اساس اعلام سامانه پلاک خوان پلیس، مسیر تردد این خودرو را در جاده رشت – فومن شناسایی و آن را توقیف کردند.

رئیس پلیس راه گیلان تصریح کرد: راننده خودرو به پاسگاه انتظامی تحویل داده شد.

کار خداپسندانه پلیس با وجدان گیلانی

پلیس راهور با وجدان گیلانی چک میلیاردی را به صاحبش تحویل داد.

سرهنگ امیر طالبی، سرپرست پلیس راهنمایی و رانندگی گیلان گفت: سروان بهزاد نیکخو، رئیس یکی از پاسگاه‌های پلیس راهور رشت چکی به مبلغ ۶ میلیارد و ۹۸۸ میلیون و ۵۶ هزار و ۵۸۹ ریال را که پیدا کرده بود با همکاری بازرسان پلیس راهور به صاحبش تحویل داد.

او افزود: پلیس با وجدان این چک را هنگام انجام وظیفه در تقاطع غیر همسطح گاز رشت پیدا کرده بود.

انتهای پیام/ع

دیگر خبرها

 • دستورالعمل تنقیح قوانین و مقررات قضایی به حوزه ریاست دستگاه قضا ارسال شد
 • آیین‌نامه داخلی کارگروه تنقیح‌ قوانین به تصویب معاونان حقوقی سه‌قوه می‌رسد
 • قوانین ما با شرایط تحریم مطابقت ندارد
 • آیین نامه داخلی کارگروه اجرایی تفاهم نامه ملی تنقیح قوانین و مقررات به تصویب معاونان حقوقی سه قوه می­‌رسد
 • قوانین با شرایط تحریم مطابقت ندارد/لزوم اصلاح از طریق سران ۳ قوه
 • نوش آبادی: اقدام نامتعارف دولت کانادا با هیچ یک از قوانین بین الملل سازگاری ندارد
 • نفتکش‌ها در بنادر سعودی معطل بارگیری هستند
 • عربستان|پیامدهای حملات به آرامکو: ترافیک نفتکش‌ها در بنادر و کاهش تولید نفت
 • ضربه پیش‌بینی‌ناپذیری قوانین دولتی به اقتصاد معادن کوچک
 • معطلی نفتکش‌ها در پایانه‌های عربستان
 • روایت رسانه های داخلی از اقدام غیرقانونی کانادا در قبال ایران
 • پایانه‌های صادراتی، گامی مثبت در راستای تسهیل صادرات غیر نفتی/9 مجوز احداث پایانه صادر شد/ لزوم اصلاح نظام بانکی و تطابق با قوانین بین‌المللی؛ ضرروت‌هایی برای مناطق آزاد
 • نارضایتی از ضعف خدمات دولتی در قم؛ وقتی تعدد قوانین و عدم پاسخگویی صدای مردم را در می‌آورد
 • مراحل پایانی رفع توقیف نفتکش انگلیسی/ مشروح اولین جلسه رسیدگی به پرونده شبنم نعمت‌زاده/ تمهیدات وزارت ورزش برای حضور زنان در بازی ایران با کامبوج/نشست سه جانبه صلح آستانه در ترکیه/ سفر رئیس اینستکس به تهران
 • نفتکش انگلیسی آزاد می شود
 • توقیف یک نفتکش دیگر در خلیج فارس| سپاه: به همراه قاچاقچیان به مسوولان قضایی تحویل داده شد
 • شناسایی و توقیف اموال کانادا در صورت عدم رفع توقیف از اموال ایران
 • رئیسی هشدار داد؛ شناسایی و توقیف اموال کانادا در صورت عدم رفع توقیف از اموال ایران
 • تنقیح قوانین پس از تأیید شورای نگهبان نباید ماهوی باشد