همه فوتبال را یک صنعت درآمدزا و سودده با بازدهی بالا می‌شناسند. این تفکر در صورتی درست است که مدیران باشگاه‌های فوتبال به درستی راه پول درآوردن را بلد باشند.

به گزارش "ورزش سه" ، موضوع واگذاری تیم‌های استقلال و پرسپولیس سال‌هاست در محافل ورزشی و اخبار نقل می‌شود. پانزدهم شهریور بود که دکتر مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان خبر از واگذاری دو باشگاه بزرگ استقلال و پرسپولیس تا پایان سال ۹۸ داد.

اکنون که احساس می‌شود این اتفاق به صورت جدی در حال پیگیری است، بد نیست تا نگاهی به جریان‌های درآمدی و مالی تیم‌های ورزشی بیاندازیم:


تامین مالی جمعی و سرویس‌های هواداری


مشکل مالی در باشگاه‌های ایرانی موضوعی است که هر مدیرعامل و هیئت‌مدیره باشگاه‌ها مدتی با آن درگیر هستند. در این راه هواداران یکی از بهترین پشتوانه‌ها هستند. این روش تامین هزینه‌ها چندین بار توسط باشگاه‌های ایرانی مورد استفاده قرار گرفته است؛ به‌عنوان مثال زمانی که پرسپولیس در پرونده قرارداد مانوئل ژوزه سرمربی پرتغالی خود محکوم به پرداخت دستمزد سنگین او شد، مدیران وقت باشگاه با اعلام یک شماره حساب، مبلغ قابل توجهی را توسط هوادارن خود جمع‌آوری کردند. همچنین باشگاه استقلال نیز برای تامین دستمزد و حفظ مامه تیام، مهاجم خود از این روش استفاده کرد.


روش تامین مالی جمعی یک ایراد کوچک دارد؛ این روش مقطعی بوده و باشگاه‌‌ها معمولا در مواقع حساس از هوادارن خود کمک می‌گیرند. جدیدترین روش کمک هوادارن به باشگاه مورد علاقه خود، سرویس‌های هواداری و خدمات ارزش افزوده اپراتوری (وَس) است. در این روش، هواداران آگاهانه و با اختیار به‌صورت روزانه یا ماهانه مبلغ مشخصی را به حساب باشگاه واریز می‌کنند.


تیم‌های زیادی در سراسر جهان از این سرویس‌ها برای تامین هزینه‌های خود استفاده می‌کنند و حتی سعی در توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز آن دارند اما حواشی و اتفاقات اخیر پیرامون وس، این روش درآمدی را که می‌تواند بهترین روش برای حل مشکلات مالی باشگاه‌ها باشد را با مشکل مواجه کرده است. صادق درودگر، عضو هیئت رئیسه سازمان لیگ فوتبال نیز در برنامه فوتبال برتر شبکه سه از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درخواست کرد تا جلوی درآمدزایی از طریق وس را نگیرند. زیرا می‌توان اندک تخلفات موجود در این سرویس را حل کرد؛ پس نباید جلوی تمام آن را گرفت.


همچنین استفاده از این روش امکان برنامه‌ریزی و مدیریت هزینه‌ها را به مدیران باشگاه‌ها می‌دهد. هنگامی که یک مدیر ورزشی از مسائل مالی باشگاه خود مطمئن باشد، به‌راحتی می‌تواند پرداختی به بازیکنان و مربیان را انجام دهد، اردوهای باکیفیت تدارک بیند و حتی زیرساخت‌های مورد نیاز تیم خود را توسعه دهد.


بلیط فروشی و حق پخش تلویزیونی


بلیط فروشی مسابقات فوتبال صرفا مربوط به بازی‌های هر هفته از لیگ نیست؛ مثلا در لیگ‌های معتبر جهان هوادارن متعصب تیم‌ها بلیط‌‌های یک فصل را پیش‌خرید می‌کنند. این کار علاوه‌بر تامین حساب مالی باشگاه، از ایجاد بازار سیاه فروش بلیط در روز مسابقه جلوگیری می‌کند و بازیکنان نیز با اطلاع از حمایت پرشور طرفداران خود، باانگیزه بیشتری در زمین مسابقه حاضر می‌شوند.


درآمدزایی از طریق حق پخش تلویزیونی دیگر روش باشگاه‌های ورزشی در جهان است. معمولا شبکه‌های تلویزیونی حاضر به پرداخت مبالغ بسیار زیادی برای گرفتن حق پخش اختصاصی برای خود هستند.


اسپانسرینگ و تبلیغات


هر زمانی اسم یک باشگاه فوتبال سر زبان‌ها بیافتد، شرکت‌ها و کمپانی‌های بزرگ برای اسپانسرینگ و حمایت مالی از آن داوطلب می‌شوند. مثلا پس از بازگشت و برد باشگاه آس رم در بازی برابر بارسلونا، شرکت هواپیمایی قطر قرارداد ۳۹ میلیون یورویی با این باشگاه ایتالیایی امضا کرده است.


جدای از بحث اسپانسرینگ، تبلیغات نیز پول خوبی را برای باشگاه‌ها به‌همراه دارد. هزینه لباس بازیکنان و کادر فنی، آب آشامیدنی و مواد خوراکی، هزینه اردوها و سفر تیم و ... را می‌توان به‌راحتی از طریق تبلیغات تامین کرد. همچنین تبلیغات محیطی در استادیوم و زمین تمرین را نیز نباید از یاد برد.


فروش بازیکن و حق رشد


هر ساله در فصل نقل و انتقالات فوتبالی خبرهای زیادی از جابه‌جایی بازیکنان در بین تیم‌ها شنیده می‌شود. تیم‌های کوچک سعی می‌کنند ستارگان جوان خود را با رقم‌های بالا به تیم‌های دیگر بفروشند و هزینه‌های خود را تامین کنند. انتقال قرضی بازیکنان نیز روش خوبی برای کاهش هزینه‌های تیم‌هاست؛ وقتی یک بازیکنان به‌صورت قرضی از تیم جدا می‌شود، علاوه بر رشد فردی و کسب تجربه در تیم جدید، تراز مالی باشگاه را نیز متعادل می‌کند.


غرامت آموزشی (حق رشد)  یکی از بندهای قانون نقل و انتقالات فوتبال است که چند سالی است برخی مدیران باشگاه‌ها مبلغی را از باشگاه‌هایی که بازیکنان جوان را به خدمت می‌گیرند دریافت می‌کنند. این قانون برای تشویق تیم‌ها به بازیکن سازی است و اجرای آن باعث می‌شود تا باشگاه‌ها به درآمدزایی از پرورش بازیکنان جوان بیشتر توجه کنند.


در لیگ فوتبال ایران نیز به‌تازگی برخی از مدیران باشگاه‌ها به کمک همین قانون، علاوه‌بر حق جابه‌جایی و فروش بازیکن، مبالغ قابل توجهی را از تیم مبدا آن دریافت کرده‌اند.


جریان‌های درآمدی روز بازی و معارفه بازیکنان


جریان‌های درآمدی روز بازی (Match Day Revenue) بازار بسیار خوبی برای باشگاه‌هاست. کیت‌های هواداری شامل پرچم، مچ‌بند، شال هواداری و ... ، لباس و پوستر عکس بازیکنان را می‌توان در فروشگاه هواداری باشگاه (Fan Shop) فروخت. مثلا باشگاه یوونتوس تمام هزینه‌ای که بابت خرید کریستیانو رونالدو، مهاجم پرتغالی باشگاه رئال مادرید کرده بود را در همان روز معارفه و با فروش پیراهن شماره این بازیکن جبران کرد (حدود ۱۰۰ میلیون یورو).


مراسم معارفه ستارگان فوتبال نیز یکی از راه‌هایی است که بخشی از مبلغ هزینه شده برای نقل و انتقال او را جبران می‌کند. انتقال رونالدو و کاکا به رئال مادرید، رفتن نیمار به بارسلونا و حتی پاریسن‌ژرمن استادیوم‌های این باشگاه‌ها را مملو از تماشاگر کرد که متاسفانه این روش مورد توجه تیم‌های لیگ فوتبال ایران نیست و ار آن استفاده نمی‌کنند.


جوایز و پاداش‌ها


در لیگ‌های معتبر جهان، تیم‌ها براساس رتبه کسب شده در پایان مسابقات، مبالغی را تحت عنوان پاداش دریافت می‌کنند. این جایزه دو ویژگی خوب دارد؛ اول اینکه تفاوت مبلغ دریافتی تیم‌های هر رتبه به قدری است که معمولا باشگاه‌ها تا آخرین هفته برای کسب رتبه بهتر در جدول رقابت می‌کنند و دوم اینکه تیم‌های میانه جدول با قدرت در زمین حاضر می‌شوند و احتمال تبانی نیز کمرنگ‌تر می‌شود.


از طرفی رسیدن به موفقیت در مسابقات مختلف و کسب جام نیز پول خوبی را به حساب باشگاه واریز می‌کند. به‌عنوان مثال نایب قهرمانی پرسپولیس در جام باشگاه‌های آسیا، سود ۲ میلیون یورویی را برای این باشگاه در پی داشت.


نویسنده: پیمان گل‌وردی

پرسپولیس تهران استقلال تهران

منبع: ورزش 3

مطالب پیشنهادی:

عکس| تاج گل لاکچری رئیس صداوسیما و سفیر چین برای مراسم ترحیم اسدالله عسگراولادی

جنگ در کابل؛ مذاکره در تهران| هیئت سیاسی طالبان در ایران چه می‌کند؟

اعلام وضعیت نارنجی در عسلویه

کلیدواژه: پرسپولیس تهران استقلال تهران

منبع این خبر، وبسایت www.varzesh3.com است و سایت «خبربان» مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه این خبر را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ۲۵۰۷۷۸۹۹ را به همراه موضوع به آدرس info@porsyar.com ارسال فرمایید.
با عنایت به اینکه سایت «خبربان» مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع مطلب و کاربران است.
خبر بعدی:

عوارض خودارضایی چیست؟ + روش‌های ترک خودارضایی

آفتاب‌‌نیوز :

خودارضایی یا استمناء در واقع تحریک دستگاه تناسلی برای رسیدن به برانگیختگی و لذت جنسی است که توسط خود فرد انجام می شود. معمولا این تحریک با لمس کردن یا ماساژ دادن آلت تناسلی انجام می گیرد اما در برخی موارد ممکن است از وسایل دیگری هم برای این کار استفاده شود.

سایت دکتر سلام  در ادامه نوشته است: تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 95 درصد از مردان و 85 درصد زنان خودارضایی می کنند و این رفتار بسیار رایج است. خودارضایی در ابتدا ممکن است از روی حس کنجکاوی و کاوش بدن انجام بگیرد اما رفته رفته به یک عمل همیشگی تبدیل شود و فرد به انجام آن اعتیاد پیدا کند.

خودارضایی چه عوارض و پیامدهای ناگواری دارد؟

این عمل از جهات مختلفی می تواند روی شما و سلامتی بدنتان تاثیر منفی بگذارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

کاهش سلامتی بدن

حدود 4 تا 8 روز طول می کشد تا منی تولید شود؛ البته این موضوع به خود فرد هم بستگی دارد. برای اینکه مایع منی کیفیت خوبی داشته باشد به مواد معدنی، پروتئین و مواد غذایی سالم و مقوی نیاز است. در صورتی که فرد به طور مداوم خودارضایی کند، سطح عمومی سلامتی اش به خاطر از دست رفتن این مواد مغذی کاهش پیدا می کند.

کاهش سلامتی استخوان ها

اگر کسی به طور شدید به این کار مبتلا شود و این عمل را 8 تا 10 بار در هفته به مدت 6 ماه ادامه بدهد بدون شک دچار مشکلات استخوانی می شود. خودارضایی مکرر در بازه های زمانی کوتاه باعث می شود بخشی از استخوان که شامل فسفر، کربن و سایر مواد معدنی استخوانیست با کاهش کیفیت روبرو شود و در نتیجه فرد احساس کند که زانوها و مفاصلش موقع راه رفتن صدا می دهند یا دچار درد می شوند.

تغییرات چهره

این عمل می تواند روی چهره شما هم اثر منفی و نامطلوبی بگذارد. معمولا کسانی که به دفعات زیاد این عمل را انجام می دهند بعد از مدتی دچار کوچک شدن گونه ها و باریک شدن صورت می شوند. از طرف دیگر، با اینکه جوش جوانی مساله طبیعی و نرمالی محسوب می شود اما افرادی که خود ارضایی می کنند بیشتر دچار آکنه می شوند. استمنا می تواند باعث بروز لکه هایی روی پوست صورت بشود و در برخی موارد تقارن چهره را هم از بین ببرد.

تاثیر منفی روی روند طبیعی زندگی

افرادی که به استمنا اعتیاد پیدا می کنند تمرکزشان را از دست می دهند و اعتماد به نفسشان هم کاهش پیدا می کند. معمولا این افراد از جمع گریزانند و ترجیح می دهند تنها باشند. نشان داده شده است که دانش آموزان مبتلا به خودارضایی نمی توانند به خوبی روی درس و فعالیت های مدرسه تمرکز کنند و بزرگسالانی هم که دچار این مساله هستند در کار و عملکرد اجتماعی شان با مشکل مواجه می شوند.

آسیب دیدن آلت تناسلی

استمناء مکرر و مداوم می تواند باعث آسیب دیدن واژن خانم ها یا آلت تناسلی آقایان شود. در برخی موارد حتی ممکن است مردانی که زیاد استمناء می کنند دچار نوعی بیماری اکتسابی به نام پیرونی شوند که در آن آلت تناسلی انحراف پیدا می کند و کج می شود.

افزایش استرس

خودارضایی می تواند زندگی اجتماعی شما را تحت تاثیر قرار بدهد. اعتیاد به این عمل در دراز مدت شما را به فردی گوشه گیر و منزوی تبدیل می کند که مدام تحت فشار و استرس قرار دارد. در صورتی که احساس می کنید دچار این عوارض شده اید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا به شما کمک کند استمناء را ترک کنید.

تاثیر روی روابط جنسی

خودارضایی عملی انفرادیست که در صورت تکرار و تداوم بیش از حد می تواند زندگی جنسی‌تان را با اختلال روبرو کند. اگر عادت کنید که خودتان به تنهایی به ارگاسم برسید، ذهن و بدنتان فقط به واکنش های انفرادی پاسخ می دهند و در نتیجه ممکن است در روابط زناشویی با همسرتان دچار مشکل شوید و نتوانید از فعالیت جنسی دو سویه لذت ببرید.

وابستگی و اعتیاد

نه فقط درباره استمناء، بلکه اعتیاد از هر نوعی که باشد اثرات مخربی به جا می گذارد. اگر احساس می کنید که نمی توانی جلوی خودتان را بگیرید و مدام باید خودارضایی کنید بهتر است هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید تا به شما کمک کند از وابستگی و اعتیاد به انجام این عمل رها شوید.

خودارضایی و اضطراب

در برخی افراد خودارضایی باعث ایجاد تنش و اضطراب می شود. تحقیقات نشان می دهند مردانی که بیش از حد خودارضایی می کنند استرس و اضطراب بیشتری را هم تجربه می کنند. علاوه بر این با توجه به اینکه استمناء و خودارضایی در بسیاری از فرهنگ ها عملی زشت و ناپسند محسوب می شود، احساس گناهی که به دنبال خودارضایی به وجود می آید این اضطراب و استرس را تشدید می کند.

استمناء در بسیاری از ادیان و فرهنگ ها گناه محسوب می شود و همین عامل باعث می شود فرد بعد از خودارضایی احساسی ناخوشایند و گناه آلود داشته باشد. استرس و اضطراب ناشی از این مساله در دراز مدت می تواند روی سلامت عمومی شخص تاثیر منفی بگذارد یا باعث افسردگی او شود.

اعتیاد به خودارضایی

احساس اعتیاد و وابستگی از طریق ترشح دو هورمون دوپامین و اندورفین در مغز ایجاد می شود. دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی است که باعث ایجاد احساس لذت در شما می شود. اندورفین نیز موقعی که دچار استرس می شوید و یا فعالیت بدنی می کنید آزاد می شود و باعث کاهش تنش و اضطرابتان می شود.

وقتی خودارضایی می کنید، بدن همزمان دوپامین و اندورفین آزاد می کند. هر چه دفعات استمناء بیشتر شود مغز نیز مجبور می شود مقدار بیشتری از این هورمون ها را ترشح کند. این هورمون ها سطح استرس و اضطراب بدن را کاهش می دهند؛ بنابراین افرادی که بیشتر اوقات با تنش و اضطراب مواجه هستند معمولا بیشتر از سایرین هم استمناء می کنند.

زمانی که فرد به خودارضایی کردن اعتیاد پیدا می کند و به طور مداوم آن را انجام می دهد در واقع به ترشح هورمون های دوپامین و اندورفین وابستگی پیدا کرده است. درست مثل هر اعتیاد دیگری، رفته رفته و با گذشت زمان، اثر اولیه ترشح این دو هورمون کمرنگ می شود و فرد برای اینکه به همان احساس لذت سابق دست پیدا کند مجبور است بیشتر استمناء کند تا دوپامین و اندورفین بیشتری در بدنش ترشح شود. آزاد شدن دوپامین در مغز، احساساتی مشابه با مصرف هروئین ایجاد می کند.

عوارض خودارضایی در خانم‌ها

خودارضایی باعث از بین رفتن پرده بکارت در خانم ها می شود
خودارضایی رحم زن را ضعیف می کند و در نتیجه خطر سقط جنین در آینده را افزایش می دهد
خودارضایی خطر ابتلا به عفونت در خانم ها را افزایش می دهد
اکثر خانم هایی که به خودارضایی اعتیاد دارند در روابط جنسی با همسرشان به مشکل برمی خورند

چطور بفهمیم به خودارضایی اعتیاد داریم؟

اگر خودارضایی به بخشی جدا نشدنی از زندگی شما تبدیل شما و قسمت بزرگی از افکارتان را به خودش اختصاص داده احتمالا شما به این عمل وابسته شده اید. به علاوه در صورتی که هر یک از علائم زیر را دارید می توان گفت شما به استمناء اعتیاد پیدا کرده اید:

اگر روز به روز بیشتر دنبال فیلم ها و تصاویر تحریک کننده و مستهجن هستید
اگر از خودارضایی های مکررتان احساس شرمندگی می کنید
اگر به دلیل عادت کردن به خودارضایی در روابط جنسی تان با مشکل روبرو شده اید
اگر در مکان های عمومی، محل کار یا خانه اقوام و دوستان خودارضایی می کنید و نمی توانید جلوی آن را بگیرید
اگر زمانی که خودارضایی نمی کنید احساس افسردگی، ناامیدی و ناراحتی دارید
اگر دوست ندارید با خانواده و دوستانتان وقت بگذرانید و یا از فعالیت های سرگرم کننده قبلی تان هیچ لذتی نمی برید

روش های ترک خودارضایی

ترک خودارضایی همیشه مساله ای بحث برانگیز و گیج کننده بوده است. خیلی ها بارها و بارها تصمیم گرفته اند که این عمل را کنار بگذارند و بعد از مدت کوتاهی با شکست مواجه شده اند. برای اینکه بتوانید استمناء کردن را متوقف کنید باید روی تغییر عادات و رفتارهای همیشگی تان کار کنید و این مساله معمولا زمان بر است. مثل هر رفتار دیگری، استمناء هم اگر از کنترل فرد خارج شود عواقب و پیامدهای مضری خواهد داشت. ترک خودارضایی و استمناء به استراتژی ها و راهکارهای موثری نیاز دارد که ما در این مطلب به برخی از آنها اشاره می کنیم.

یادداشت‌برداری کنید

قبل از هر کاری باید درباره عادات و رفتارهای خودتان اطلاعات کامل کسب کنید. سوالات زیر از خودتان بپرسید و آنها را یادداشت کنید:

روزی چند بار خودارضایی می کنم؟
معمولا در چه ساعاتی از روز این کار را انجام می دهم؟
وقتی خودارضایی می کنم چه احساسی دارم و بعد از آن چه فکری می کنم؟
اکثر مواقع این کار را کجا انجام می دهم؟

با ردیابی هر کدام از این موارد می توانید الگوهای رفتاری و موقعیت هایی که باعث می شوند به سمت خودارضایی سوق داده شوید را شناسایی کنید و برای ترک این عمل تصمیمات بهتری بگیرید.

از دیدن فیلم ها و تصایر تحریک کننده خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض موارد محرک میل به استمناء را افزایش می دهد. اگر واقعا دلتان می خواهد این عمل را ترک کنید باید از دیدن فیلم ها و تصاویر تحریک کننده یا سر زدن به وب سایت های پورن خودداری کنید. ترک این عادت ها کار بسیار سختی است اما اگر واقعا اراده کنید می توانید آنها را کنار بگذارید.

خودتان را به فعالیت های مفید و سازنده مشغول کنید

هر چه مشغله بیشتری داشته باشید احتمال اینکه سراغ استمناء بروید کمتر است. به جای خودارضایی کردن فعالیت های مفید را جایگزین آن کنید تا انرژی تان به شکل بهتر و سازنده تری تخلیه شود. می توانید یک سرگرمی جدید برای خودتان ایجاد کنید یا به یادگیری مهارت های مختلف مثل موسیقی بپردازید و یا اینکه ورزش کنید و کتاب بخوانید. این کارها باعث می شود یاد بگیرید که چطور انرژی تان را روی انجام کارهای دیگر متمرکز و به این ترتیب کم کم خودارضایی را ترک کنید.

به مشاور مراجعه کنید

اگر احساس می کنید تاثیرات منفی استمناء گریبانگیر خودتان و زندگی تان شده بهتر است به مشاور مراجعه کنید. در برخی موارد خودارضایی با اختلال وسواس اجباری همراه است که تشخیص و درمان آن فقط با کمک مشاور ممکن است. صحبت کردن با پزشک یا مشاور به شما کمک می کند تا احساسات منفی تان نسبت به این مساله را بازگو و راهنمایی های لازم و موثر برای ترک خودارضایی را دریافت کنید.

به سلامتی‌تان اهمیت بدهید

داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن از بسیاری جهات می تواند روی سلامتی بدن شما تاثیر مثبتی بگذارد. هر چه بیشتر به خودتان و سلامتی بدنتان اهمیت بدهید احتمال اینکه سمت استمناء بروید کمتر می شود. علاوه بر این، ورزش کردن می تواند تمرکز و انرژی شما را به خودش معطوف کند و مانع از خودارضایی شود.

تا حد امکان سعی کنید تنها نمانید

تنها شدن وسوسه ها برای خودارضایی کردن را افزایش می دهد. اگر قصد دارید استمناء را کنار بگذارید تا جایی که ممکن است در جمع باشید؛ مثلا به جای تنها ماندن در خانه بیرون بروید و قدم بزنید، به دیدن دوستانتان بروید یا از آنها بخواهید پیش شما بیایند.

برهنه نخوابید

برهنه خوابیدن یا لباس کم پوشیدن ممکن است باعث تحریکتان شود و دست به استمناء بزنید. شب ها لباس های راحت و گشاد بپوشید تا قبل از خواب کمترین تحریکات را داشته باشید.

صبور باشید

برای ترک یک رفتار یا عادت غلط باید صبر و حوصله به خرج بدهید. هیچ چیز یک شبه اصلاح نمی شود پس از خودتان توقع نداشته باشید که همین الان اراده کنید و یک روزه استمناء را کنار بگذارید. تغییر و تصحیح رفتارهای غلط پروسه ای زمان بر است. شکیبا و صبور باشید و مطمئن باشید که به تدریج و کم کم موفق خواهید شد.

ذهنتان را سازمان‌دهی کنید

زمان هایی که احتمال بیشتری برای استمناء در آنها وجود دارد را شناسایی کنید. چشمانتان را ببندید و  خودتان را در آن موقعیت تصور کنید. بعد با قاطعیت تصمیم بگیرید که به جای خودارضایی کردن مشغول عمل دیگری بشوید. خودتان را تجسم کنید که طور دیگری رفتار می کنید و احساس خود کنترلی و قدرت کنید. یادتان باشد که بزرگترین لذت زندگی کنترل کردن خود است. این احساس که بتوانید هر زمان که خودتان می خواهید جلوی خودارضایی کردن یا هر عمل دیگری را بگیرید می تواند بهترین احساس و لذت ممکن باشد.

بعد از ترک خودارضایی چه اتفاقی می افتد؟

وقتی استمناء را ترک می کنید احتمالا تا مدتی با احساس ناامیدی و کسالت روبرو می شوید اما این حالت موقتیست. بدن کم کم یاد می گیرد که با الگوهای رفتاری جدید خودش را تطبیق بدهد و به آنها عادت کند. جایگزین کردن عادات و رفتارهای جدید می تواند به شما کمک کند کمتر به این مساله فکر کنید و راحت تر بتوانید با آن کنار بیایید.

مزایای ترک خودارضایی

از بین رفتن احساس گناه و شرم

یکی از دلایلی که می تواند شما را ترغیب کند خودارضایی را کنار بگذارید احساس شرم و گناهیست که بعد از این عمل به شما دست می دهد. ترک استمناء می تواند باعث ایجاد احساس آرامش قلبی و خوشحالی شود و شما را نسبت به ادامه مسیرتان پر انگیزه تر کند.

کاهش استرس و اضطراب

تحقیقات نشان می دهند که حتی مردان و زنان متاهل هم مرتکب خودارضایی می شوند. این مساله می تواند باعث بروز تنش و اضطراب در زندگی زناشویی شود. بنابراین ترک استمناء به صمیمانه تر شدن و بهبود روابط جنسی شما با همسرتان کمک می کند.

از دیگر مزایای ترک خودارضایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش احتمال بروز اختلال نعوظ
داشتن وقت بیشتر برای گذراندن با خانواده و دوستان
خود کنترلی بیشتر
افزایش اعتماد به نفس
افزایش عملکرد جنسی
افزایش انرژی

کودکان و خودارضایی

ممکن است شما هم مانند بسیاری از والدین در کودکان خودتان رفتار هایی مانند استمناء را دیده باشید و چنین چیزی در نظر شما بسیار عجیب باشد. کودکان معمولا سعی می کنند با لمس نواحی تناسلی خود یا چسباندن یک شی به آن نواحی، لذت کافی را دریافت کنند. این حرکت کاملا در کودکان طبیعی است و نمی توان آن ها را مقصر چنین کاری دانست. استمناء در کودکان معمولا در ابعاد های مختلفی رخ می دهد. برخی از کودکان میزان زیادی از این کار را انجام می دهند و عده ای دیگر هم به نسبت کمتر به سراغ خودارضایی می روند که در آن ها همه چیز طبیعی است و تعداد و میزان خودارضایی در کودکان تاثیر زیادی بر سلامت یا رفتار آن ها نخواهد داشت.

چیزی که وجود دارد، توجه شما به کودک خود است. درست است که گفته شد استمناء در کودکان طبیعی است اما شما باید حواس تان به خوبی به کودک تان باشد و رفتار های او را در هنگام خودارضایی بررسی کنید. بهتر است که به آرامی او را از چیز هایی که باعث می شود به خودارضایی نزدیک شود دور کنید و فعالیت های مفیدی را جایگزین آن کنید تا از طریق آن ها بتواند لذت کافی خود را دریافت کند.

گاهی هم وجود دارد که کودک رفتار نامناسبی از خود در برابر خودارضایی نشان می دهد و به شدت به آن وابسته می شود. برای این که بدانید در چه حالت هایی کودک به خودارضایی وابسته می شود، بهتر است که بند های زیر را بخوانید تا بتوانید بعد از آن به دنبال یک راه حل مناسب باشید.

اگر کودک شما هر بار با دیدن کارتون های مختلف این امور را در خود انجام داد و احساس کردید که خودارضایی در او شکل گرفته است، باید مراقب کودک تان باشید و به یک مشاوره کودک بروید.

زمانی که کودک شما کار های خودارضایی را در برابر افراد غریبه یا مهمان ها در خانه تان انجام می دهد، به معنای عدم ترس کودک از خودارضایی است و به آن وابسته شده است.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که سعی می کنید در هنگام خودارضایی کودک، او را از خودارضایی دور کنید و کودک تان از خود مخالفت و پرخاشگری زیادی نشان می دهد، حتما باید با یک مشاور صحبت کنید و به دنبال یک راه چاره برای کودک خود باشید.

اسلام و عقاید آن درمورد خودارضایی

تمام ادیان ها در همان ابتدا درباره امور جنسی عقاید مختلفی داشتند و درباره تمامی این امور به خوبی بحث کرده اند. دین کشور ایران اسلام است و قوانینی که در اسلام وجود دارد برای مردم محترم شمرده می شود و باید اجرا شود. همانطور که می دانید علم استمناء را یک عمل ناسالم خطاب کرده است و آن را به عنوان یک شیوه مناسب مطرح نکرده است.

اسلام هم دقیقا با علم هم نظر است و در آیات و حدیث های مختلفی، خودارضایی را بررسی کرده است و آن را حرام شمرده است زیرا می داند که خودارضایی چیزی جز ضرر برای انسان نخواهد داشت و بهتر است که آن را ترک کرد.

قرآن و حدیث ها بار ها به (الْخَضْخَضَةِ، النَّاکِحُ نَفْسَهُ) و (نَاکِحُ الْکَفّ) اشاره کرده است. این دو سخن به معنای ازدواج با خود و ازدواج با کف دست خود هستند. حضرت محمد (ص) در یکی از حدیث های خود هم فرموده است که اگر کسی با دست خود ازدواج کند (به معنای انجام خودارضایی) دیگر از اهالی بهشت نیست.

دیگر معصومین هم بار های زیادی به ضرر های خودارضایی و تاثیرات آن اشاره کرده اند که یکی از آن ها کم شدن میزان ازدواج و عوارض آن است. پس به همین دلیل است که اسلام نمی تواند خودارضایی را در مکتب خود جای دهد و با هرگونه از آن مخالفت کرده است و احکام سنگینی برای آن نوشته است. شما علاوه بر آیات و حدیث هایی که معصومین ذکر کرده اند، می توانید از طریق راه های علمی هم به ضرر های خودارضایی پی ببرید و از آن به درستی دوری کنید.

تاثیر خودارضایی بر روی نازایی

تاثیر خودارضایی بر روی نازایی را نمی توان در شدت بالایی دانست. در حقیقت خودارضایی تاثیر کمی بر روی نازایی دارد و نمی توان این دو را به هم ربط داد مگر اینکه میزان انجام خودارضایی در شخص بسیار بالا باشد. به طور کل خودارضایی خود عمل خوب و مناسبی نیست و نمی توان آن را تحسین کرد اما به هر صورت طبق تحقیقاتی که انجام شده است، بسیاری از زنان و مردان این کار را حداقل برای یک بار انجام داده اند و تجربه اش را داشته اند.

اگر بخواهید به طور دقیق بدانید که چه میزان از خودارضایی بر روی بچه داری تاثیر دارد، می توان به یک تا دو بار در هفته اشاره کرد و اگر تعداد خودارضایی بیش از این عدد باشد باید حتما خودتان را به یک پزشک نشان دهید تا اعتیاد شما برطرف شود.

یکی از مشکلاتی که در مردان وجود دارد این است که اگر خودارضایی را به طور مداوم انجام دهند، تولید اسپرم در بدن مرد کم می شود و اسپرم های باقی مانده از کیفیت کمی برخوردار خواهند بود. این خود باعث نازایی و تولد فرزندی ناقص می شود که بسیار دردناک و دردسر ساز است. به همین دلیل از جهات مختلفی می توان خودارضایی را به نازایی ربط داد و آن را به درستی بررسی کرد.

ناباروری و نازایی به شدت در جامعه رشد پیدا کرده است که خود نشان از خطر و کم شدن تعداد خانوار در کشور است. خودارضایی خود مهر محکمی بر روی این جریان است و به رشد نازایی در جامعه کمک می کند. البته با اینکه تاثیر خودارضایی بر روی بچه دار شدن کم است اما میزان اعتیاد به آن و بررسی جهات دیگر باعث می شود که خودارضایی هم نیز در نازایی رکن مهمی باشد. اگر دارای یک خانواده هستید یا می خواهید فرزند سالمی داشته باشید بهتر است که خودارضایی را ترک کنید و زندگی سالمی را برای خود انتخاب کنید.

چه دلایلی باعث می شود خودارضایی صورت گیرد؟

یکی از مهم ترین سوال هایی که همیشه در همایش ها و مباحث جنسی صورت می گیرد، دلایل انجام خودارضایی است. شخصی که خودارضایی را انجام می دهد قطعا دلیلی جز لذت درونی دارد و باید بررسی کرد که در جامعه چه چیز هایی باعث می شود که یک فرد به سراغ خودارضایی برود. قطعا اولین دلیل را می توان نداشتن یک شریک جنسی یا شریک جنسی مناسب دانست. چنین مشکلی را می توان بیشتر در جوانان دید.

پسر ها و دختر ها بنا به دلایل مختلفی و همچنین عرف جامعه نمی توانند شریک جنسی مناسبی داشته باشند و همین باعث می شود که آن ها به سراغ خودارضایی بروند. البته گستره خودارضایی تنها به این افراد نیست. حتی افرادی که به طور منظم هم رابطه جنسی دارند، ممکن است خودارضایی انجام دهند و دلیل آن ها عدم رضایت از شریک جنسی خود است.

شریک جنسی یک بحث مهم در تمامی انسان ها است و باید شناخت کاملی از خود داشت تا بتوان یک شریک جنسی مناسب برای خود پیدا کرد. به همین دلیل است که بسیاری از مرد ها و زن ها طلاق می گیرند یا وابسته به خودارضایی می شوند.

یکی از دلایل مهم دیگر برای انجام خودارضایی ، وجود استرس فراوان است. طی تحقیقاتی که بر روی مردم انجام شد، پزشکان به این نتیجه رسیدند که استرس می تواند خودارضایی را در انسان ها ایجاد کند. افراد بعد از انجام خودارضایی دچار استرس کمتری شده و راحت تر می توانند فکر کنند.

همین باعث می شود که آن ها در شرایط سخت و استرس زا به سراغ خودارضایی بروند تا فکر بازتری داشته باشند که این خود اشتباه است زیرا عوارض خودارضایی بیشتر از استرس فراوان است. زمانی که استرس دارید بهتر است که نفس عمیق بکشید و از یک نوشیدنی استفاده کنید تا بدن شما در حالت استاندارد تری قرار بگیرد.

تاثیر خودارضایی بر روی زودانزالی یا دیرانزالی

بخش تلخی که همیشه در این عمل وجود دارد، زودانزالی و دیر انزالی است. ابتدا باید با زود انزالی شروع کرد. معمولا در بیشتر اوقات خودارضایی در مردان در یک حالت رخ می دهد و مرد ها ترجیح نمی دهند که همان موقع حالت های دیگری را امتحان کنند.

همین باعث می شود که مغز احساس کند تنها همان حالت وجود دارد و باید از همان پیروی کند. این باعث می شود که مرد در هنگام رابطه جنسی حقیقی با یک تحریک ساده، به ارگاسم نزدیک شود و نتواند خود را کنترل کند. حال مرد اگر بخواهد زودانزالی خود را درمان کند، علاوه بر ترک خودارضایی نیاز دارد که زمان زیادی را صرف خوردن دارو های مختلف و کنترل خود در رابطه جنسی کند که بسیار سخت است و نمی توان تحمل کند. به همین دلیل است که زودانزالی عموما در مرد ها رخ می دهد.

در زنان دیرانزالی شهرت بسیار بیشتری دارد. زنان عاطفه بیشتری نسبت به مرد ها خرج می کنند و در هنگام انجام این کار از راه های مختلفی خودشان را امتحان می کنند تا به نتیجه نهایی برسند. این یعنی ذهن شان از همان اول احساس می کند که باید راه های مختلفی را امتحان کند. همین باعث می شود که زن در انجام رابطه جنسی ناموفق باشد و به انزال کامل نرسد. زیرا نیاز دارد که راه های مختلفی را انجام دهد و شریک جنسی او ممکن است در انجام این کار ناموفق و یا خسته شود. به همین دلیل است که دیرانزالی شهرت بیشتری در زنان دارد و وجود هر یک از این ها، رنج زیادی را در خود فرد و رابطه ایجاد می کند.

دیرانزالی و زودانزالی هرکدام می توانند به سرعت رابطه را نابود کنند زیرا یکی از ارکان مهم هر رابطه‌ای، وجود یک شریک جنسی مناسب است. بهتر است که برای داشتن یک رابطه جنسی مناسب و یک رابطه عاطفی پایدار، خودارضایی را ترک کنید و اگر دچار زودانزالی یا دیرانزالی شده اید، در کنار انجام راه های طبیعی حتما به یک پزشک مراجعه کنید و داروهای لازم را مصرف کنید تا درمان مناسبی برای خود داشته باشید. این کار عامل مهمی برای خرابی یک رابطه است و می تواند همه چیز را ویران کند.

دیگر خبرها

 • بازار آزاد رقابتی یا سوداگرایی نهادی
 • یادداشت| چالش‌های روابط بانکی ایران و پاکستان سد راه تجارت آسان
 • یادداشت| اردوغان و نقش سیاست‌مداران کُرد در آکپارتی
 • با این روش اطلاعات کامل قبض برق را دریافت کنید
 • یادداشت میرفخرایی برای فیلم «رستاخیز»/ به کجا میرویم؟
 • تابستان داغ و نظم تازه منطقه‌ای/ کارگر حقوق ندارد؟
 • گردشگری کویر برای واحد سمنان درآمدزایی دارد/ فناوری پسته و حل چالش‌های نیروی انتظامی ماموریت‌های فرعی استان سمنان در طرح پایش
 • یادداشت میرفخرایی برای فیلم «رستاخیز»/ادب مرد به زدولت او
 • ناظم الشریعه: هدف کادر فنی تیم ملی فوتسال ایران از حضور در تورنومنت روسیه هماهنگی بیشتر بازیکنان است
 • روش‌های مختلف گلزنی مرور شد
 • گلستان| ۱۰۰ هزار تن ماهی در قفس در کشور تولید می‌شود
 • قلعه‌نویی: توقع دارم هواداران سپاهان از ما حمایتی کامل داشته باشند/ رفتارهایی که با کی‌روش می‌شود جوانمردانه نیست
 • بازیکنان و کادر فنی تیم المپیاد فوتبال خوزستان تجلیل شدند
 • هشدار قلعه‌نویی به کی‌روش
 • بارسلونا و احتمال ثبت رکورد تاریخی درآمدزایی
 • قلعه نویی: به کی روش گفتم رفتارش قابل قبول نیست
 • عربستان اندازه ایران نیست
 • قلعه‌نویی: کی‌روش خودش را کنترل نکند جریمه می‌شود/ از هواداران گله دارم
 • یادداشت میهمان| آقای وزیر! هزینه‌های بین المللی سنگین‌تری را به ورزش ایران تحمیل نکنید